Nowa charakterystyka energetyczna - przewodnik. Część 3. Metoda zużyciowa określania charakterystyki energetycznej budynków - analiza przypadku

New energy performance - the guide. Part 3 - consumables method for determining the energy performance of buildings – the case study
Analizowany budynek jednorodzinny
Analizowany budynek jednorodzinny
Fot. archiwum autorki

Wprowadzona w nowej metodyce wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku metoda zużyciowa nie jest miarodajna m.in. z uwagi na indywidualne zachowania użytkowników oraz warunki środowiska zewnętrznego.

Wielkość zużycia energii określona metodą obliczeniową może wprowadzić w błąd przyszłego nabywcę oraz sporządzającego świadectwo charakterystyki energetycznej.

Efektem dla nabywcy mogą być znacznie wyższe od zakładanych koszty eksploatacji budynku, a dla audytora brak podstaw do zlecenia zmian w zakresie jego poprawy energetycznej, kiedy z kolei wynik metody obliczeniowej wskazuje wręcz na konieczność przeprowadzenia głębokiej termomodernizacji budynku.

Obowiązująca nowa metodyka wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku [5] dopuszcza określenie wskaźników energetycznych za pomocą jednej z dwóch metod:

  • obliczeniowej opartej na standardowym sposobie użytkowania ocenianego obiektu oraz parametrach klimatu zewnętrznego określonych w typowych latach meteorologicznych (przybliżono ją w cz. 1 i 2 artykułu [2, 3]),
  • tzw. zużyciowej, bazującej na danych o rzeczywistym zużyciu energii w obiekcie.

Przeczytaj koniecznie: Nowa charakterystyka energetyczna. Straty ciepła przez przenikanie i wentylację >>

Metoda zużyciowa może zostać wykorzystana do wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków istniejących niewyposażonych w system chłodzenia, eksploatowanych od co najmniej trzech lat [5] i ma wspomóc ocenę budynków istniejących np. z niepełną dokumentacją techniczną, na co może wskazywać zapis mówiący o wymaganej możliwości określenia powierzchni o regulowanej temperaturze w analizowanym budynku. Powyższe jest możliwe bez posiadania dokumentacji, poprzez roboczy pomiar inwentaryzacyjny.

Warunki szczegółowe wykorzystania metody są następujące:

  • zapotrzebowanie na moc do ogrzewania i/ lub przygotowania ciepłej wody użytkowej pokrywane jest z własnego źródła zasilanego gazem lub z miejskiej sieci ciepłowniczej,
  • zużycie energii lub jej nośnika jest rozliczane odpowiednio poprzez wskazania licznika ciepła, gazomierza lub wodomierza w przypadku zużycia ciepła, gazu ziemnego lub ciepłej wody użytkowej,
  • istnieje możliwość udokumentowania zużycia ciepła lub gazu ziemnego w okresie trzech lat poprzedzających wydanie świadectwa charakterystyki energetycznej, a jednocześnie w okresie tym nie przeprowadzono prac wpływających na zmianę potrzeb w zakresie zaopatrzenia w energię,
  • w przypadku wykorzystania gazu do ogrzewania i/lub przygotowania c.w.u. nośnik ten nie może być jednocześnie zużywany do pokrycia innych potrzeb użytkowych, jak np. przygotowanie posiłków czy procesy technologiczne.

Jeśli użytkownik nie dysponuje kompletem faktur, możliwe jest uzyskanie zestawienia dotyczącego zużycia od dostawcy ciepła lub gazu ziemnego. Przy założeniu, że budynek spełnia wymagania konieczne do zastosowania metody zużyciowej, w zależności od sposobu opomiarowania pozwalającego na wydzielenie składowej zużycia do przygotowania ciepłej wody oraz ogrzewania, możliwa jest jedna z dwóch sytuacji (tabela 1: Metoda zużyciowa – warianty obliczeniowe rocznego zapotrzebowania na energię), w których zapotrzebowanie na energię końcową na cele c.o. i c.w.u. liczone jest oddzielnie lub wspólnie.

Metoda zużyciowa w praktyce

Przy spełnieniu ograniczeń stosowalności metody zużyciowej jej praktyczne zastosowanie jest bardzo proste, a czas potrzebny na obliczenia jest krótszy niż w metodzie obliczeniowej.

Sam wynik uzyskany z metody zużyciowej w dużym stopniu zależy nie tylko od rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych oraz instalacyjnych budynków, ale również od indywidualnych przyzwyczajeń użytkowników, warunków klimatycznych panujących w analizowanym okresie czy sytuacji związanych ze specyficznymi warunkami użytkowania.

 

 

Sytuację tę można zobrazować, analizując wielkość wskaźników energetycznych uzyskanych dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego przedstawionego na fotografii przy artykule, uzyskanych metodą zużyciową oraz obliczeniową. Ów budynek jest przykładem typowego rozwiązania z połowy lat 60. XX wieku.

Podstawowe dane zestawiono w tabeli 2: Podstawowe dane poddanego analizie budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Współczynniki przenikania ciepła przegród wyznaczono zgodnie z zasadami obowiązującymi w tym zakresie.

Na podstawie zgromadzonych informacji na temat zużycia gazu ziemnego w analizowanym budynku, danych zestawionych w tabeli 2: Podstawowe dane poddanego analizie budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz zależności (4) określono zapotrzebowanie na energię końcową na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w okresie trzech minionych lat, tj. od początku 2012 do końca 2014 roku, oraz z dwóch, możliwych do wygenerowania, okresach poprzedzających, tj. z lat 2010–2012 oraz 2011–2013.

Dysponując dokumentacją projektową (projekt typowy MB-0165/B), wyznaczono również zapotrzebowanie na energię metodą obliczeniową [5]. Wyniki zestawiono w tabeli 3: Zapotrzebowanie na energię analizowanego budynku i zobrazowano na rys. 1: Zestawienie wskaźników energetycznych budynku (rys. 1) w zależności od przyjętej metody obliczeń oraz okresu analizy danych.

Analiza wyników

Na podstawie zestawionych wyników obliczeń wskaźników zapotrzebowania na energię końcową i pierwotną przykładowego jednorodzinnego budynku mieszkalnego (tabela 2, rys. 1) należy wskazać istotne różnice w uzyskanych wielkościach (tabela 3).

Wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w przypadku przyjętej metody zużyciowej wyznaczony łącznie dla obu systemów w okresie 2010–2014 wyniósł zaledwie 12–14% wartości wskaźnika wyznaczonego metodą obliczeniową dla typowych warunkach użytkowania [6] oraz zewnętrznych określonych dla stacji meteorologicznej odniesienia Szczecin-Dąbie [7].

Przyczyn tak dużej różnicy wyników upatruje się między innymi w odmiennych warunkach użytkowych charakterystycznych dla obu metod.

Metoda obliczeniowa bazuje na niezmiennych w analizowanym okresie wartościach temperatury zewnętrznej opisanych statystykami miesięcznymi typowego roku meteorologicznego stacji odniesienia oraz w przypadku wnętrza o regulowanej temperaturze określonych przepisami techniczno-budowlanymi [6].

Metoda zużyciowa odzwierciedla rzeczywiste warunki użytkowania obiektu, jak obrazuje to przykład, często dalece odbiegające od warunków normatywnych.

W pomieszczeniach opisywanego budynku, ponieważ jest on zamieszkiwany tylko przez jedną osobę, występują długotrwałe obniżenia nastaw temperatury wewnętrznej. Ponadto użytkownik budynku nie był w nim obecny na przełomie 2010 i 2011 roku. Przez ten okres utrzymywana była temperatura wewnętrzna zabezpieczająca systemy techniczne przed wystąpieniem awarii.

Stan ten odzwierciedlony został w zestawieniu wielkości zużycia gazu ziemnego w poszczególnych latach (rys. 2: Zużycie gazu ziemnego [m3] w analizowanym budynku w poszczególnych latach) oraz w zwiększonym zapotrzebowaniu na energię na przywrócenie temperatury komfortowej po okresie nieobecności – pik zużycia w odczytach z 2011 r. (rys. 3: Zużycie gazu ziemnego [m3] w analizowanym budynku w 2011 r).

Czytaj dalej: Analiza wyników cd. >>

   02.06.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz płyn do instalacji »

webinar

 


Dołącz do platformy dla Projektanta start 16.03 »

Instalujesz kotły? Weź udział w webinarze 12.03 »
nowy program webinar
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jak działa klimatyzator który oszczędza do 77% zużycia energii »

wentylacja

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak obniżyć koszty eksploatacji gazu? »

eco pompy ciepła

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Wentylacja budynków szkolnych
  • - Powszechna elektryfikacja ogrzewania
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

webinaru

"Grzejniki w pomieszczeniach
niskotemperaturowych"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl