Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Inteligentne sieci i systemy pomiarowe

collage: J.Sawicki

Inteligentne liczniki wody, ciepła i energii elektrycznej wraz z systemami informatyczno-komunikacyjnymi są nieodzowne do optymalizacji kosztów i zużycia mediów. Pełne opomiarowanie i wiedza o zużywanych mediach są także niezbędne do realizacji takich ambitnych celów, jak pakiet energetyczny 3×20 (20% mniej emisji CO2, 20% energii ze źródeł odnawialnych i 20-proc. wzrost efektywności energetycznej). Cel ten wymaga działania zarówno ze strony konsumentów, jak i producentów urządzeń oraz dostawców energii i mediów.

Inteligentne opomiarowanie pozwala optymalizować i obniżać koszty dystrybucji, co jest ogromną korzyścią nie tylko dla zakładów energetycznych czy wodociągowych i ciepłowniczych, ale też dla ich klientów (mniejsze straty i optymalizacja dostaw) oraz nas wszystkich (mniejsza emisja spalin i pyłów ze spalania paliw oraz czystsze powietrze). Opomiarowanie to staje się częścią większego systemu, w którym komunikacja odbywa się coraz częściej w czasie rzeczywistym i w obu kierunkach.

Z punktu widzenia zarówno odbiorcy, jak i dostawcy ważne jest stworzenie takiej infrastruktury, która polepszy parametry eksploatacyjne sieci, umożliwi zbieranie danych analitycznych oraz zmniejszy uciążliwości odczytów dla odbiorcy. System zdalnego monitorowania i odczytu pozwala na wczesne wykrywanie uszkodzeń i awarii, kontrolę poprawności parametrów dostaw, gromadzenie danych analitycznych dla prognoz zapotrzebowania oraz wykrywanie anomalii w infrastrukturze.

Nowoczesne ciepłomierze

Jedną z wielkich inwestycji na drodze ku inteligentnym sieciom jest realizowany od 4 lat projekt "Węzły indywidualne dla Warszawy", który polega m.in. na wymianie wymiennikowych węzłów grupowych na indywidualne węzły cieplne wraz z modernizacją sieci ciepłowniczej. Zakłada on do połowy 2017 r. wymianę 107 węzłów grupowych na 818 indywidualnych, całkowicie zautomatyzowanych, z możliwością zdalnego monitoringu parametrów pracy. Modernizowana sieć ciepłownicza wykonywana jest w technologii bezkanałowej preizolowanej z instalacją alarmową pozwalającą na lokalizację awarii oraz zwiększonego zawilgocenia.

Inteligentna sieć wymaga zastosowania inteligentnych elementów, w tym opomiarowania i komunikacji: ze źródłami ciepła, pompowniami magistralnymi, komorami ciepłowniczymi i oczywiście z węzłami cieplnymi, w których następuje dostawa ciepła.

W warszawskiej sieci ciepłowniczej jest ponad 15 tys. węzłów. Stawiane są im coraz wyższe wymagania – też muszą być inteligentne, czyli wyposażone m.in. w liczniki ciepła i regulatory pogodowe. Jednak aby móc w pełni wykorzystać liczniki ciepła, potrzebna jest informacja o aktualnych temperaturach, mocy obciążenia i przepływie. Dostęp do bieżących wartości jest warunkiem koniecznym realizacji procesów optymalizacji, a to wymaga wyposażenia liczników w odpowiednie moduły komunikacyjne, które zapewniają transport danych do nadrzędnego systemu sterowania.

Celem bezpośrednim budowy inteligentnych sieci jest ich optymalizacja, natomiast automatyzacja rozliczania odbiorców jest celem istotnym, ale tylko pośrednim.

Główne cele optymalizacji to minimalizacja:

  • strat ciepła na przesyle,
  • kosztów zakupu ciepła,
  • kosztów pompowania,
  • ubytków wody sieciowej i kosztów skutków awarii,
  • kosztów uzupełnień 
  • oraz osobowych związanych z eksploatacją sieci.

Realizacja powyższych założeń wymagają dużej ilości danych i ich monitoringu oraz analizy, a nie tylko informacji potrzebnych do wystawienia rachunków.

Czytaj także: Przesłanki wyboru systemu zdalnego odczytu >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

   27.07.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym na rynku wyróżniają się kleje do izolacji  » Na czym polega technologia klejenia kontaktowego »
klej do izolacji zaawansowana technologia w instalacji
Za pomocą klejów w sprayu połączysz w łatwy i ekonomiczny sposób takie materiały jak np.: maty i płyty z wełny mineralnej szklanej i skalnej (...) czytam więcej »
Dynamiczny rozwój polskiego i europejskiego rynku izolacji jak również rosnąca presja na wysoką efektywność energetyczną budynków sprawia, iż rynek (...) czytam więcej »

 


Woda bez żelaza w Twoim domu! Poznaj sposób »

czysta woda w domu

Efektem napowietrzenia jest doskonała redukcja żelaza, manganu oraz siarkowodoru. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność dodatkowego
(...)
czytam więcej »

 


Dobierz właściwy system klimatyzacji do pomieszczenia » Szukasz zaawansowanego systemu instalacyjnego? Obejrzyj film »
niezbędne elemnty wentylacji zaawansowana technologia w instalacji
W ostatnich latach wykonaliśmy ogromną pracę wykorzystując nowoczesne technologie chcąc dotrzeć nie tylko z innowacyjnymi produktami, ale także z atrakcyjnym przekazem o (...) czytam więcej »
Rozliczne wymagania względem techniki wyposażenia budynków stają się coraz bardziej kompleksowe. Precyzyjne planowanie i przemyślane w najdrobniejszym szczególe rozwiązania pomagają w ich spełnieniu (...) czytam więcej »

 


Jesteś instalatorem wentylacji? Wybierz smart pomiary! Na czym to polega »

 smart pomiary

Profesjonalna technologia pomiarowa dla instalatorów wentylacji, klimatyzacji, chłodnictwa i ogrzewnictwa czytam więcej »

 


Skorzystaj z 5 lat gwarancji na wentylatory »   Jak wykryć wyciek gazu »
aplikacja ogrzewanie


  (...) detektory gazów toksycznych i wybuchowych, mikroprocesorowe centrale oraz oparty o (...) czytam więcej »

 


Jak zapewnić stałe ciśnienie w sieci wodociągowej »

ciśnienie w sieci wodociągowej

kompaktowe i zintegrowane urządzenia, które zapewniają (...) czytam więcej »

 


Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
3/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Wentylacja budynków edukacyjnych
  • - Bezpieczeństwo pożarowe w nowych WT
Zobacz szczegóły

Przeglądarka produktów: Ciepłomierze

Przeglądy produktów

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl