Aby do minimum obniżyć zużycie energii przez różnego rodzaju urządzenia przy zachowaniu pełnego komfortu, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego systemu sterowania, który dostosuje wewnętrzne instalacje budynku do aktualnego zapotrzebowania.
Sterowanie – nowe możliwości
Nowoczesne rozwiązania sterujące pozwalają na sterowanie urządzeniami grzewczymi, które dotychczas wymagały ręcznej obsługi, tak jak np. kotły na biomasę.
Są już dostępne sterowniki, które umożliwiają regulację działania podajnika, a tym samym sterowanie mocą grzewczą. Zwiększa to nie tylko efektywność pracy instalacji grzewczej, ale także komfort jej obsługi.
Czytaj też: System grzewczy w inteligentnym budynku. Powiązanie paneli solarnych, pompy ciepła i kominka z płaszczem wodnym >>>
Sterownik ma możliwość regulowania także wentylatora nadmuchowego i pompy obiegowej, a także funkcję ustawiania harmonogramów. Bezobsługowa praca kotła i jego działanie na zaplanowanych parametrach to czynniki ważne dla każdego użytkownika.
Praktyczną innowacją, która pojawiła się na rynku, jest regulator pomieszczeniowy, który sam się uczy, na jakich parametrach pracować. Na podstawie zmieniających się w ciągu dnia warunków panujących w pomieszczeniu regulator zapamiętuję porę ich wystąpienia. Dzięki tej funkcji urządzenie z wyprzedzeniem ustawia parametry instalacji, tak żeby warunki były możliwie komfortowe, a zmiana parametrów – płynna [1].
Ciekawe rozwiązania
Sporym wyzwaniem, jeżeli chodzi o automatykę budynkową, jest projektowanie sterowania instalacjami grzewczymi zasilanymi z różnych źródeł jednocześnie (hybrydowymi), np. przez kocioł i kolektory słoneczne.
Przykładem może być instalacja solarna Zakonu o.o. Salezjanów w Oświęcimiu, gdzie na dachu budynku zamontowano kolektory słoneczne (rys.1). Algorytm działania jest tu następujący: kolektory podgrzewają wodę na potrzeby c.w.u., jeżeli energia solarna okaże się niewystarczająca, dodatkowo załączany jest gazowy podgrzewacz. Układ z kolektorami oddzielony jest od reszty instalacji za pomocą dwóch wymienników płytowych, do których dopływ czynnika grzewczego sterowany jest poprzez zawór przełączający. W ten sposób jeżeli pojawią się uzyski energii solarnej, magazynowana jest ona w zbiorniku buforowym.
![]() Rys.1 Schemat instalacji w Zespole Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu (rozwiązania ze sterownikami microPLC wykonanymi przez Altel); rys.Altel |
Innym przykładem może być układ sterowania ogrzewaniem w 11 niezależnych budynkach wielorodzinnych w Krakowie (rys.2).
![]() |
Rys.2 Przykładowy widok na zrzut ekranu monitorującego dane z pracy instalacji układu sterowania ogrzewaniem w niezależnych budynkach wielorodzinnych w Krakowie (rozwiązania ze sterownikami microPLC wykonanymi przez Altel); rys. Altel |
Inwestor, chcąc ułatwić sobie nadzór nad położonymi w dużej odległości od siebie kotłowniami, postanowił stworzyć spójny układ sterowania, który pozwoli na swobodne zarządzanie tymi obiektami z dowolnego miejsca.
Zamontowanie sterowników microPLC oraz doposażenie instalacji w czujniki obniżonego ciśnienia wody w instalacji ogrzewania oraz systemie solarnym, a także zaprogramowanie stanu awarii w szafie sterującej umożliwiło realizację tego planu.
Do kotłów doprowadzono łącze internetowe, a w sterowniku zdefiniowano monitoring danych z pracy instalacji.
System może być kontrolowany zarówno z siedziby firmy serwisującej, jak i przez urządzenia mobilne.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |