Koncentrujemy się na celach projektu

Rozmowa z Bohdanem Zdzienickim, prezesem zarządu Polcon Consulting Sp. z o.o.
Bohdan Zdzienicki, prezes zarządu Polcon Consulting Sp. z o.o.
Bohdan Zdzienicki, prezes zarządu Polcon Consulting Sp. z o.o.
W. Joniec

Bohdan Zdzienicki, prezes zarządu Polcon Consulting Sp. z o.o. w rozmowie z Waldemarem Jońcem, redaktorem naczelnym Rynki Instalacyjnego i red. Jerzym Kosieradzkim dzieli się uwagami na temat osiągnięć budowlanych kierowanej przez siebie firmy.

Wśród wielu projektów, jakie państwo zrealizowali, na pewno znalazły się szczególne wyzwania?

Nasz zespół tworzą doświadczeni projektanci instalacji, wielu z nas pracuje w tym gronie od 1989 roku. Pierwsze duże projekty robiliśmy we współpracy z firmami niemieckimi i austriackimi. My mieliśmy bardzo dobre przygotowanie teoretyczne i umiejętności praktyczne, w tym skomplikowanych obliczeń, a oni dostęp do wiedzy o nowych technologiach. Był to czas wchodzenia do Polski technologii wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Od 1992 r. funkcjonujemy jako samodzielna firma Polcon Consulting Sp. z o.o.

Mieliśmy możliwość obserwowania zmian w budownictwie na świecie i w Polsce, realizowaliśmy pionierskie projekty. Był wśród nich np. pierwszy nowoczesny budynek wysokościowy – LIM Centre w Warszawie (a w nim m.in. Hotel Marriott) czy pierwszy terminal Lotniska im. Chopina w Warszawie – w 1993 r. wykonaliśmy dla niego projekt instalacji ogrzewania i chłodzenia. Wówczas były to jedne z nielicznych nowoczesnych instalacji w standardzie europejskim w naszym kraju.

Później, w latach 2008–2014, wykonywaliśmy projekty wszystkich instalacji, łącznie z sieciami zewnętrznymi i płytą, również dla drugiego terminala tego lotniska. Zawdzięczamy to zlecenie m.in. niezawodnej, sprawnej eksploatacji instalacji w pierwszym terminalu.

Ciekawym i wymagającym obiektem był także budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, dla którego projekt instalacji wykonaliśmy w 1999 roku. Trzeba tam było zastosować klimatyzację precyzyjną i zapewnić jej niezawodne działanie w każdych warunkach.

Wyposażyliśmy ten budynek w dwa źródła ciepła – węzeł cieplny i kotłownię gazową, które się wspomagały i w razie konieczności zastępowały. Nie było wówczas takich gwarancji dostaw ciepła i gazu jak teraz i w razie awarii jednego ze źródeł drugie zasilało instalację klimatyzacji, wymaganej dla cennych zbiorów nie tylko w magazynach, ale też w czytelniach.

Obecnie mamy takie gwarancje niezawodności dostaw energii cieplnej lub gazu, że w obiekcie tym zdecydowano się na użytkowanie tylko jednego źródła.

Biblioteka UW uznawana jest za wzór integracji obiektu ze środowiskiem.

Było to rzeczywiście duże wyzwanie. Kolejnym był budynek wysokościowy Rondo 1 w Warszawie, który projektowaliśmy w latach 2002–2008 – począwszy od koncepcji, po projekty aranżacji. Uznany został wówczas za jeden z najlepszych budynków biurowych w Europie Środkowo-Wschodniej i zdobył wiele nagród. Ciekawostką jest, że był trzykrotnie sprzedawany, za każdym razem za coraz wyższe sumy, na podstawie wycen audytorów niemieckich.

Przy tym projekcie współpracowaliśmy z architektami światowej sławy – najpierw z niemieckim biurem architektonicznym RKW z Düsseldorfu, a następnie z amerykańskim biurem SOM, twórcą m.in. Twin Towers w Nowym Jorku.

Zastosowaliśmy w Rondzie szereg innowacyjnych systemów, jak np. tryskacze okienne, które w razie konieczności zraszały szklaną ścianę między częścią biurową a wielopiętrowym patio, zwiększając jego odporność ogniową i umożliwiając zastosowanie tego spektakularnego rozwiązania architektonicznego. Był to jeden z pionierskich budynków wysokościowych w Polsce i projektanci musieli rozwiązać wiele niestandardowych problemów związanych np. z minimalizacją wielkości szachtów instalacyjnych i przestrzeni technicznych dla zwiększenia współczynnika powierzchni wynajmu.

W ponad 40-piętrowych budynkach problem ten jest bardzo istotny, gdyż kilka metrów mniej na powierzchnie techniczne na każdym poziomie daje łącznie setki metrów powierzchni użytkowych do wynajęcia. Ten obiekt to nasza ważna rekomendacja – pokazuje, że podejmujemy i realizujemy największe, najtrudniejsze wyzwania.

Bardzo ciekawym projektem, za który dostaliśmy nagrodę Pascal 2015, był budynek Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Nietypowa architektura i konieczność praktycznie całkowitego ukrycia instalacji oraz wysokie wymagania dla klimatyzacji były dla projektantów dużym wyzwaniem. W sprostaniu im pomógł fakt, że używaliśmy technologii projektowania 3D. Umożliwiła ona m.in. koordynację przebiegu instalacji ze stalowymi elementami konstrukcyjnymi budynku.

Kolejnym wielkim zadaniem było dla nas wykonanie projektu wszystkich instalacji w najwyższym w Warszawie budynku – Warsaw Spire. Instalacje stworzyliśmy w technologii 3D, a w trakcie tej inwestycji powstał jeden z pierwszych modeli architektoniczno-instalacyjnych BIM.

Realizowaliśmy też np. ciekawe projekty budynku Agory z klimatyzacją podpodłogową czy LOT-u z chłodzonymi stropami w strukturze żelbetowej – nie sposób wszystkich wymienić.

Jak radzić sobie na rynku z konkurencją?

Przez ponad 25 lat pracy byliśmy świadkami dużych zmian w budownictwie. Od dużego boomu, szczególnie pod koniec lat 90. i na początku wieku, do dużej bessy w ostatnich 10 latach. Od dwóch lat zauważamy na rynku oznaki pewnego ożywienia.

Bessa i duża konkurencja na rynku projektowym, zarówno pomiędzy profesjonalnymi biurami, jak i „wolnymi strzelcami”, spowodowały, że ceny usług projektowych zdecydowanie spadły. Deweloperzy i inwestorzy wykorzystują tę sytuację bez skrupułów, często nie zdając sobie sprawy z dodatkowych kosztów, jakie powoduje niestarannie i zbyt szybko zrobiony projekt. Te dodatkowe koszty są lokowane w innych budżetach niż środki na projektowanie, pojawiają się więc później i mogą być niemałe.

Żeby stawić czoła tej sytuacji, musieliśmy odejść od wykonywania projektów standardowych budynków, np. mieszkaniówki lub typowych biurowców, gdzie w związku ze stosowaniem prostych i powtarzalnych rozwiązań projektowych ceny spadły najbardziej. A takie powtarzalne projekty stanowią ok. 80% rynku.

Skupiliśmy się na nowoczesnych, energooszczędnych budynkach i nowoczesnych technologiach ich projektowania.

Po pierwsze, opanowaliśmy projektowanie w systemie 3D, który umożliwia np. minimalizację zajętej przez instalacje przestrzeni w budynku. Używamy m.in. oprogramowania Revit MEP i MagiCAD.

Po drugie, stale pogłębiamy wiedzę i umiejętności przeprowadzania analiz i symulacji energetycznych funkcjonowania budynków dla różnych systemów grzewczych i klimatyzacyjnych już na etapie koncepcji. Pozwala to przeprowadzać bardzo ważne dla klientów analizy kosztów eksploatacyjnych i inwestycyjnych, czasu zwrotu różnych wariantów instalacji.

Do symulacji energetycznych stosujemy profesjonalne szwedzkie oprogramowanie IDA ICE oraz Earth Energy Designer do obliczeń wydajności wymienników geotermalnych. Obliczenia inżynierskie przeprowadzamy przy użyciu oprogramowania niemieckiej firmy Solar Computer.

Po trzecie, i chyba najważniejsze, mamy zespół kilkudziesięciu doświadczonych specjalistów, którzy opanowali najnowsze technologie, i stale wdrażamy młodych projektantów do największych wyzwań. Do pełnego sukcesu potrzeba nam tylko nastawienia inwestorów na realizację nowoczesnych obiektów najlepszymi technikami.

Czego chcą dziś inwestorzy?

Wszyscy oczekują spełnienia nowych wymagań, zwłaszcza rosnących co parę lat wymogów energetycznych. Kluczową rolę w ich osiągnięciu odgrywają technologie i instalacje HVAC. Muszą one pracować coraz wydajniej, a koszt ich eksploatacji musi być coraz niższy. Nieprofesjonalne projektowanie powoduje wzrost kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych, dlatego tak ważna jest obecnie rozbudowana koncepcja instalacyjna, tworzona we współpracy z architektem już na początkowym etapie inwestycji.

Oczywiście priorytety dla inwestycji formułuje klient – inwestor lub deweloper. Jeżeli budynek powstaje pod wynajem, a następnie jest sprzedawany w całości, podstawowym oczekiwaniem są niskie koszty inwestycyjne. Inwestorzy budujący dla siebie analizują okresy zwrotu różnych wariantów i często decydują się na kosztowniejsze nakłady w celu osiągnięcia ekonomiczniej eksploatacji – to dla wielu z nich podstawowa kwestia.

Czytaj też: Wentylacja i klimatyzacja w budynku wielofunkcyjnym >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   02.06.2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl