Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Zajrzyjmy do komina

Piotr Cembala, prezes zarządu Stowarzyszenia „Kominy Polskie”
Piotr Cembala, prezes zarządu Stowarzyszenia „Kominy Polskie”
Fot. arch. redakcji

Piotr Cembala, prezes zarządu Stowarzyszenia „Kominy Polskie”, w rozmowie z Waldemarem Jońcem, redaktorem naczelnym miesięcznika Rynek Instalacyjny i portalu www.rynekinstalacyjny.pl wypowiada się na tematy związane z problematyką bezpiecznej eksploatacji kominów. Dotycza one m.in. wymagań technicznych ich konstrukcji, rodzaju paliw spalanych w urządzeniach grzewczych, kierunkach rozwoju branży kominiarskiej oraz świadomości użytkowników dotyczącej poprawnej eksploatacji systemów kominowych.

Spotykamy się na Targach Instalacje w Poznaniu, jakie są Pana wrażenia?

W dużym stopniu mieszane.
Z jednej strony prezentowana i nadal rozwijana jest tradycyjna technologia spalania paliw stałych, z drugiej strony wprowadzane są przez niektóre samorządy ograniczenia dotyczące stosowania dotychczasowych urządzeń grzewczych i w końcu nowe wymagania zmierzające w kierunku budynków zeroenergetycznych.
To wszystko powoduje duży rozdźwięk między techniką a ekonomią czy ekologią.

Mam wrażenie, że branża trochę się pogubiła.

A jak to wygląda z perspektywy komina?

Komin jest wyrobem budowlanym ściśle związanym z urządzeniem grzewczym. Jest odpowiedzialny za bezpieczne odprowadzanie spalin z komory spalania do atmosfery i ściśle z nim współpracując, także za optymalizację procesu spalania.

Obserwujemy zatem rynek oraz kierunki zmiany prawodawstwa, czekając na konkretne decyzje.

Jako producenci systemów odprowadzania spalin mamy do zaoferowania produkty dla wszystkich urządzeń grzewczych, w których zachodzi proces spalania paliw – profesjonalne i bezpieczne rozwiązania techniczne. Jednak trudno pogodzić się z widokiem dymiącego komina.

Nie ma wymagań dla paliw węglowych, brakuje dla kotłów. To nie może być dłużej akceptowane, tak samo jak trujące powietrze.

Po pierwsze, to nie komin jest odpowiedzialny za emisję zanieczyszczeń. Jest on jedynie odpowiedzią na proces spalania zachodzący w urządzeniu grzewczym. A tu wiele zależy od doboru parametrów, rodzaju kotła i paliwa oraz eksploatacji.

Najczęstsze błędy to niewłaściwie dobrany kocioł, zwłaszcza jego moc i rodzaj, zła regulacja urządzenia, źle dobrany i nieczyszczony komin, złej jakości paliwo.

Najgorzej jest z eksploatacją, może z wyłączeniem automatycznych kotłów na pelety.

Podstawowe spostrzeżenie w odniesieniu do kotłów na paliwa stałe: nie umiemy w nich palić.
Źródło tego problemu leży zarówno po stronie producentów kotłów, którzy nie zawsze w swoich instrukcjach należycie informują o prawidłowej obsłudze kotła, jak i użytkowników, którzy często ignorują informacje producentów.

Jeżeli kocioł na węgiel czy drewno został zaprojektowany dla określonego rodzaju paliwa, np. granulacji czy kaloryczności węgla lub wilgotności drewna, to należy takiego paliwa używać. W innym przypadku spalanie będzie nieefektywne, nieekonomiczne i nieekologiczne.
Istnieją już przecież konstrukcje kotłów węglowych klas 4. i 5., w których do minimum ograniczono emisję CO2 oraz pyłów. Takie rozwiązania należałoby w kraju promować, zamiast administracyjnie wprowadzać zakazy stosowania określonych rodzajów paliw.

Żadne paliwo samo w sobie nie jest nieekologiczne. Nieekologiczny może być proces jego spalania czy niewłaściwie dobrane do tego celu urządzenie grzewcze. Przecież na świecie spala się w sposób niezagrażający środowisku różnego rodzaju śmieci, ale robi się to w urządzeniach do tego celu przeznaczonych.

Naszym zdaniem należałoby się przyjrzeć i ujednolicić politykę dotyczącą przyznawanych w Polsce dotacji na wymianę urządzeń grzewczych – często
w nieuzasadniony sposób promuje się jedynie określone typy urządzeń grzewczych lub paliwa, zamiast określać dopuszczalne parametry emisji czy efektywności energetycznej. Od tego naszym zdaniem trzeba zacząć, a nie od likwidacji kominów czy wybranego rodzaju paliwa.

Wróćmy do kominów – jakie mamy tendencje na rynku?

Urządzenia te możemy z grubsza podzielić na: kominy na paliwo stałe (węgiel, drewno) i przewody spalinowe podciśnieniowe oraz nadciśnieniowe.

W zakresie kominów na paliwo stałe producenci od kilku lat notują stabilny, choć spadkowy poziom sprzedaży. Związane jest to z systematyczną modernizacją układów grzewczych zasilanych tradycyjnymi kotłami węglowymi na kotły zautomatyzowane.

W nadchodzących latach liczymy się ze spadkiem zapotrzebowania na kominy do kominków. Wynika to z pewnego nasycenia rynku, a także z szeroko komentowanej decyzji podjętej przez władze samorządowe Krakowa, zmierzającej do wyeliminowania z obszaru miasta urządzeń spalających paliwa stałe, także opalanych drewnem jak kominki. Już dzisiaj inwestorzy zastanawiają się, czy takich ograniczeń nie wprowadzą inne miasta i regiony, stąd ta ostrożność w prognozach.

W związku z wprowadzonym w ubiegłym roku rozporządzeniem dotyczącym etykiet energetycznych dla grzewczych urządzeń gazowych coraz niższe będzie zapotrzebowanie na tradycyjne podciśnieniowe przewody spalinowe.

Rośnie i będzie rosło zapotrzebowanie na kominy i instalacje nadciśnieniowe zarówno w konfiguracji rozdzielnej SPS, jak i współosiowej WSPS przewodów powietrzno-spalinowych dla kotłów kondensacyjnych. Wzrasta także rynek kominów przeznaczonych do kotłów na pelety.

Czytaj też: Komin świadczy o dbałości o bezpieczeństwo >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   05.08.2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl