Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Ciepło dla budynków XXI wieku

Elektryczne instalacje grzewcze
Folie grzewcze pozwalają na równomierne rozprowadzenie ciepła na całej powierzchni i tym samym zapobiegają przegrzaniu i deformacji paneli podłogowych.
Folie grzewcze pozwalają na równomierne rozprowadzenie ciepła na całej powierzchni i tym samym zapobiegają przegrzaniu i deformacji paneli podłogowych.
Fot. Zamel
Ciąg dalszy artykułu...

Elektryczne instalacje grzewcze

Do budowy instalacji elektrycznego ogrzewania płaszczyznowego stosuje się przewody elektryczne lub maty grzejne.

Ich niewielka grubość pozwala stosować je nie tylko w lekkich i niskich warstwach w nowych i remontowanych budynkach, mogą też być instalowane tak, żeby system tworzył dużą pojemność akumulacyjną. Mogą stanowić zarówno jedyną instalację grzewczą, jak i służyć jako instalacja do zwiększania komfortu (np. łazienka) lub optymalizacji kosztów eksploatacyjnych (duża pojemność akumulacyjna w salonie i kuchni).

Zalety kabli i mat grzejnych to niskie koszty inwestycyjne oraz łatwość i szybkość montażu.

Przekrój przez warstwę akumulacyjną i podłogę dla instalacji grzewczej o dużej akumulacji cieplnej; rys. Elektra
Przekrój przez warstwę akumulacyjną i podłogę dla instalacji grzewczej o dużej akumulacji cieplnej; rys. Elektra

Przewody i maty można układać praktycznie pod każdym rodzajem posadzki ze względu na łatwe sterowanie i brak ryzyka przegrzania podłogi.

Maty grzejne zbudowane są z przewodów grzejnych przymocowanych do elastycznej siatki, a ich koniec jest przyłączem zasilającym, tzw. zimnym końcem, który należy podłączyć do instalacji zasilającej.

Na rynku dostępne są już gotowe maty wraz z zestawami do ich układania o różnej mocy, np. do łazienek przeznaczone są maty o mocy 100–160 W/m2, a do salonu wystarczy 40–70 W/m2.

Dostępne są maty grzejne zasilane jednostronnie i dwustronnie – te pierwsze są łatwiejsze w montażu.

Projektowanie ogrzewania podłogowego

Producenci systemów ogrzewania elektrycznego operują pojęciami: moc przewodu grzejnego [W/m] – ilość ciepła wydzielana przez 1 m przewodu grzejnego; moc maty grzejnej [W/m2] – ilość ciepła wydzielana przez przewód grzejny zamontowany na 1 m2 maty oraz moc grzejna [W/m2] – ilość ciepła, jaka ma przypadać na każdy m2 powierzchni pomieszczenia w celu uzupełnienia strat ciepła i ogrzania pomieszczenia do żądanej temperatury.

Obliczenia projektowego obciążenia cieplnego budynku [kW/m2] przez przenikanie i wentylację należy wykonać wg normy PN-EN 12831:2006.

Wartość projektowego obciążenia cieplnego budynku można zwiększyć o 30% w celu zmniejszenia bezwładności układu grzejnego. Zainstalowanie większej mocy jest konieczne także dla skrócenia czasu nagrzewania pomieszczeń w przypadkach, w których ogrzewanie nie działa w sposób ciągły, np. w pokojach hotelowych, biurach itp.

Zwiększenie mocy zainstalowanej nie ma wpływu na zużycie energii elektrycznej. W kościołach oraz pomieszczeniach ogrzewanych okresowo zaleca się instalacje o mocy do 200 W/m.

W wytycznych producentów systemów płaszczyznowego ogrzewania elektrycznego zalecana temperatura podłogi wynosi 26°C.

W łazienkach i pasach przyokiennych dopuszcza się temperaturę 29–30°C.

Z kolei dla instalacji ogrzewania ściennego temperatura powierzchni grzejnej powinna osiągnąć 24–28°C. Przekroczenie tych temperatur obniża poczucie komfortu cieplnego.

Dla ogrzewania służącego tylko do uzyskania ciepłej podłogi należy stosować regulatory temperatury mierzące temperaturę podłogi, a w ogrzewaniu podłogowym służącym jako ogrzewanie zasadnicze także regulatory mierzące temperaturę powietrza.

Optymalnym dla wielu budynków rozwiązaniem jest wybór systemu ogrzewania akumulacyjnego, który wykorzystuje własną energię elektryczną z instalacji PV, a niedobory uzupełnia pozaszczytową energią elektryczną, dostępną przede wszystkim w godzinach nocnych. W tym rozwiązaniu podłoga musi mieć zdolność magazynowania ciepła. Wymaga to np. zastosowania na poziomie parteru masywnej konstrukcji warstwy betonowej – od 7 do 15 cm grubości.

W procesie projektowym do obliczeń należy wykorzystywać wytyczne danego producenta systemu ogrzewania podłogowego, w których często podawane są przykłady różnych rozwiązań z uwagi na rodzaj ogrzewania (podstawowe, uzupełniające, akumulacyjne), rodzaj pomieszczenia (mieszkalne, publiczne) i, co bardzo istotne, rodzaj wykończenia podłogi lub izolacji ściany.

Czytaj też: Eksperymentalna instalacja do badań ogrzewania ściennego >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   06.12.2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl