Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Zastosowanie elektrofiltrów w kotłach c.o. z automatycznym podawaniem paliwa stałego

The use of electrostatic precipitators in solid fuel boilers wit automatic fuel feeding system
W artykule przedstawiono wyniki badań energetyczno-emisyjnych kotłów c.o. o mocy znamionowej od 15 do 40 kW podczas pracy z mocą nominalną i minimalną bez i z zastosowaniem urządzeń typu elektrofiltr. Sformułowano wnioski.
W artykule przedstawiono wyniki badań energetyczno-emisyjnych kotłów c.o. o mocy znamionowej od 15 do 40 kW podczas pracy z mocą nominalną i minimalną bez i z zastosowaniem urządzeń typu elektrofiltr. Sformułowano wnioski.
Fot. archiwum redakcji RI

Elektrofiltry mogą być skutecznym rozwiązaniem ograniczającym emisję pyłów, zwłaszcza w istniejących instalacjach z kotłami na paliwa stałe. Wyniki badań potwierdzają także redukcję zanieczyszczeń organicznych, w tym B(a)P. Praca tych urządzeń może być zdalnie monitorowana przez podmioty, które udzieliły pomocy publicznej na ich montaż i upoważniły odpowiednie służby (np. straż gminną lub miejską) do kontroli ewentualnych przypadków awarii i celowego wyłączenia. W tych przypadkach możliwa jest nawet blokada kotła do czasu jego uruchomienia przez upoważnione osoby.

W artykule:

• Badania sprawności redukcji emisji zanieczyszczeń pyłowych z kotłów c.o. dzięki zastosowaniu elektrofiltru
• Badania porównawcze efektywności redukcji zanieczyszczeń pyłowych z kotłów c.o. różnych elektrofiltrów

Powietrze złej jakości to problem, z którym społeczeństwo Polski musi się zmagać w każdym sezonie grzewczym.

Jednym z najczęściej przekraczanych zanieczyszczeń jest stężenie pyłu. Stężenie to jest limitowane w powietrzu i jego dobowa wartość nie powinna przekraczać 50 mg/m3.

Dopuszcza się przekroczenie w ciągu roku tej wartości nie więcej niż 35 razy, jednak średnie roczne stężenie nie może przekroczyć 40 mg/m3 [1, 2].

Rzeczywistość wygląda zaś tak, że dopuszczony roczny limit przekroczeń często osiągany jest już w lutym, a w aglomeracjach miejskich czy na terenach z niekorzystnym ukształtowaniem terenu kilkunastokrotne przekroczenia stężenia pyłu nikogo nie dziwią. Ma to oczywiście odzwierciedlenie w stanie zdrowia i samopoczucia ludzi, a pośrednio i w gospodarce (zwiększona liczba absencji pracowników spowodowana zwolnieniami lekarskimi czy zwiększone nakłady na służbę zdrowia związane z chorobami układu oddechowego lub krążeniowego, których kondycja w dużej mierze zależy od jakości powietrza, którym oddychamy).

Pył w powietrzu jest w znacznej części emitowany z indywidualnych instalacji ogrzewania zasilanych paliwami stałymi (węglem czy biomasą).

Stare urządzenia grzewcze, takie jak piece, piece kaflowe czy kotły c.o. z ręcznym zasypem paliwa, charakteryzują się bardzo wysoką emisją pyłu, która często przekracza stężenie 1000, a nawet 2000 mg/m3 (w warunkach umownych, w przeliczeniu na 10% O2 [4]).

Można się spotkać z przypadkami domowych urządzeń grzewczych, które w ciągu doby emitują 0,5 kg pyłu do atmosfery. Z tego względu wprowadzane kryteria emisji zanieczyszczeń, jakie powinny spełniać nowo produkowane kotły c.o. i inne urządzenia grzewcze, są bardzo restrykcyjne dla stężenia pyłu.

Według Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe, w całym zakresie mocy (30–100%) kocioł nie powinien emitować pyłu w spalinach więcej niż 40 mg/m3 [3]. Prawdopodobnie kryterium to będzie jeszcze obniżane, ponieważ dla wybranych konstrukcji w niektórych krajach UE już wymagane jest stężenie nieprzekraczające 20 mg/m3. Jest to na tyle trudne do spełnienia, że nawet w warunkach laboratoryjnych, przy zastosowaniu odpowiedniego paliwa, jakie jest wymagane do spalania w trakcie testów energetyczno-emisyjnych, tylko niektóre bardzo dobre konstrukcje kotłowe są w stanie to kryterium spełnić.

Utrzymanie tak niskiego stężenia pyłu w spalinach w kotle, który podczas badań laboratoryjnych spełniał kryterium „pyłowe”, jest w warunkach domowych bardzo trudne. W trakcie rzeczywistej eksploatacji stosowane jest bowiem paliwo powszechnie dostępne w handlu (niekoniecznie o parametrach zbliżonych do opału stosowanego w laboratorium), instalacja rzadko wyposażona jest w układ stabilizujący ciąg, w dodatku kocioł c.o. „ustawiany” jest przez osobę, która często nie ma wiedzy z zakresu procesów spalania paliw.

Rozwiązaniem problemu może być zastosowanie elektrofiltrów montowanych na kanale dymowym bezpośrednio za kotłem c.o. lub innym urządzeniem grzewczym.

W trakcie opisywanych badań sprawdzono stopień redukcji pyłu w zależności od zastosowanej konstrukcji kotła i spalanego paliwa, co pozwoliło ocenić celowość stosowania elektrofiltrów ST-360 w sektorze ogrzewnictwa indywidualnego w Polsce.

Czytaj też: Poprawa efektywności energetycznej budynków biurowych i użyteczności publicznej poprzez optymalizację pracy automatyki budynkowej >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[energia, kotły na paliwa stałe, filtry spalin, elektrofiltry]

   17.05.2018
dr inż.  Katarzyna Matuszek
dr inż.  Katarzyna Matuszek
Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla więcej »
mgr inż.  Piotr Hrycko
mgr inż.  Piotr Hrycko
Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla więcej »
 Janusz  Master
 Janusz  Master
Tech Sterowniki Sp. z o.o. więcej »
 Krzysztof  Łukasik
 Krzysztof  Łukasik
Tech Sterowniki Sp. z o.o. więcej »
 Maciej  Wawro
 Maciej  Wawro
Tech Sterowniki Sp. z o.o. więcej »
 Zbigniew  Tatar
 Zbigniew  Tatar
Tech Sterowniki Sp. z o.o. więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl