Co to jest odwodnienie liniowe zewnętrze?
Odwodnienie liniowe to system korytek osłoniętych kratkami, których podstawowym zadaniem jest zbieranie wody deszczowej. Dodatkowo dobrze wykonany system odprowadza wodę do kanalizacji lub studni chłonnej, dzięki czemu woda nie jest zatrzymywana i nie ma ryzyka podmywania. System odwodnienia potrzebny jest zwłaszcza wzdłuż chodników, wyciągów komunikacyjnych, wjazdach do garażu czy budynkach. Przy odpowiednim zaprojektowaniu odwodnienia nie ma zagrożenia, że woda dostanie się do piwnicy czy zaleje ulicę, co wiąże się ze stratami materialnymi.
Przeczytaj również: Odwodnienie stacji benzynowych
Jakie wybrać odwodnienie liniowe?
W systemie odwodnienia liniowego najważniejszym elementem są korytka. Korytka są produkowane z różnych materiałów m.in. z betonu, z tworzyw sztucznych czy kompozytów betonowych (polimerobetonu). Jeśli chodzi o korytka wykonane ze zwykłego betonu to będą one bardzo nasiąkliwe i cięższe od korytek z polimerobetonu, który jest bardzo trwały i odporny na działanie różnych substacji czy warunków atmosferycznych. Natomiast korytka z tworzyw sztucznych są lekkie, odporne na środki chemiczne i co ważne na korozję.
System odwodnień liniowych
Korytka są przykryte rusztami pozwalającymi bezpiecznie użytkować nawierzchnię, w której jest ukryte odwodnienie liniowe. Na powierzchni kratek zatrzymują się większe zanieczyszczenia, na przykład liście czy żwir, które mogłyby zapchać korytka i uniemożliwić odpływ wody.
![]() |
Więcej o odwodnieniach liniowych » |
Co ważne, korytka są przykryte rusztami pozwalającymi bezpiecznie użytkować nawierzchnię, w której jest ukryte odwodnienie liniowe. Na powierzchni kratek zatrzymują się większe zanieczyszczenia (liście, piasek czy żwir), które mogłyby zapchać korytka i uniemożliwić odpływ wody. Kratki pozostają "na wierzchu", dlatego mają atrakcyjny i przyjemny dla oka wygląd. Kratki wykonane są najczęściej ze stali ocynkowanej, nierdzewnej, z żeliwa, mosiądzu lub tworzywa.
Gdzie zamontować odwodnienie liniowe?
Najważniejszy jest odpowiedni projekt, gdzie odwodnienie liniowe zewnętrzne powinno się znaleźć. Planując wykonanie odwodnienia, należy określić: rodzaj, miejsce do zbierania wody, miejsca punktowego zbierania wody, wielkość terenu i ilość przewidywanej wody. Nie można zapomnieć także o kwestiach wyznaczenia miejsca, w którym mają znaleźć się kanały odwodnień liniowych oraz wyznaczenie obszaru, w którym woda ma popłynąć rurami i gdzie zostanie zamontowana studzienka chłonna albo pole rozsączające.
Korytka montuje się na równi z nawierzchnią podjazdu lub innego terenu pokrytego nawierzchnią nieprzepuszczalną bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych prac ziemnych. Aby woda spływała do korytek musi być zrobiony odpowiedni spadek. Woda zbierana z określonego obszaru zostaje dalej odprowadzona z dala od budynku, garażu, chodnika czy piwnicy.
Zobacz też: Odwodnienia szczelinowe monolityczne
Jak zamontować odwodnienie liniowe?
W zależności od projektu i długości odwodnienia liniowego, korytka łączy się, dzięki wykorzystaniu specjalnie wyprofilowanych wpustów oraz wypustów. Dla ułatwienia niektóre mogą mieć system zatrzaskowy, który przyspiesza montaż. Ciąg korytek podłącza się do skrzynki odpływowej. Umieszcza się ją poniżej pozostałych elementów systemu odwodnienia, aby woda mogła bez problemu do niej spływać. Co więcej, ciąg może mieć też specjalny kosz, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia chroniąc np. instalację kanalizacyjną. Zamiast skrzynki odpływowej można użyć studzienki zbiorczej wykonanej z tworzywa sztucznego lub z betonowych kręgów.
[odwodnienie liniowe, odwodnienie zewnętrzne, kratki odwadniające, odwodnienie liniowe zewnętrzne, montaż odwodnienia liniowego, korytka odwadniające, woda, kanalizacja, odwodnienie kanalizacyjne, system odwodnienia liniowego, kanał do odprowadzania wody]