Odwodnienia wbudowane – symbol nowoczesnego natrysku

Natrysk walk-in
Natrysk walk-in
Fot. Viega

W nowych i remontowanych łazienkach inwestorzy coraz częściej wybierają natryski typu walk-in: część sucha i część natryskowa łazienki połączone są bezstopniowo, bez progów, cokolików czy brodzików. Z takiej „łazienki bez barier” mogą bez przeszkód korzystać osoby starsze i niepełnosprawne oraz małe dzieci.

W artykule:

• Kluczowe elementy konstrukcji
• Prawidłowo wykonane odwodnienie
• Przepustowość nowoczesnych odwodnień
• Odwodnienia punktowe
• Odwodnienia liniowe
• Odwodnienia narożne
• Odwodnienia ścienne

Niezbędnym elementem natrysku walk-in są odwodnienia wbudowane w przegrody: podłogę (odwodnienia punktowe, liniowe, narożne) lub ścianę w części natryskowej (odwodnienia ścienne). Można dzięki temu zachować płaską – choć niezupełnie poziomą ze względu na konieczny spadek – podłogę i w pełni wykorzystać powierzchnię łazienki. Taki sposób odprowadzania wody daje pole do popisu nie tylko fanom optymalizacji, ale i architektom wnętrz, otwierając szerokie możliwości aranżacji.

Odwodnienia wbudowane stosuje się w budownictwie mieszkaniowym oraz w obiektach wypoczynkowych i sportowych (hotele, pensjonaty, spa, baseny) i w przestrzeniach, w których występują ciągi pryszniców.

Czytaj też: Łazienka bez barier i dla pokoleń >>

Kluczowe elementy konstrukcji 

Inwestor często zwraca uwagę tylko na ruszt (maskownicę) – jedyny element widoczny, a więc wpływający na wygląd łazienki. Jednak same wymiary rusztu nie wpływają na przepustowość (inaczej wydajność hydrauliczną, wydajność odbioru wody), czyli szybkość odpływu wody spod natrysku. Decyduje o tym wielkość i wykonanie niewidocznej części odwodnienia – zasyfonowanego korpusu z odpływem o odpowiedniej średnicy.

Korpus odwodnienia (rynna) wykonywany jest z żeliwa, stali nierdzewnej lub wytrzymałego tworzywa sztucznego (ABS). Rynna ma odpowiednio profilowane dno, żeby zachowany był w niej spadek, a nóżki montażowe o regulowanej wysokości ułatwiają wypoziomowanie i stabilny montaż na podłożu. Można też regulować wysokość ramy korpusu, a w przypadku odwodnień liniowych możliwe jest docięcie korpusu do odpowiedniej długości.

Króciec odpływowy (odpływ) to najważniejsza część odwodnienia pod względem przepustowości. Średnica otworu odpływowego (co najmniej DN 50, stosuje się też DN 70 lub DN 100) przekłada się na przepustowość odwodnienia, która dla typowego pojedynczego odpływu wynosi zgodnie z katalogami producentów od 0,4 do 0,8 l/s. Odpływ może być obracany lub mieć regulowaną wysokość, co ułatwia montaż.

Syfon musi być odpowiedniej konstrukcji. Większość producentów oferuje syfony do konkretnego rodzaju odpływu jako element systemu, którego nie można zastąpić ani „zwykłym” syfonem brodzikowym, ani innym spoza systemu. Syfon często wyposażony jest w elementy ułatwiające jego utrzymanie w czystości, np. wyjmowalne osadniki. Producenci stosują też tzw. blokady antyzapachowe, polecane np. do łazienek rzadko używanych, gdzie występuje ryzyko odparowania wody z syfonu. Blokada taka ma formę tulei z membraną gumową spowalniającą odparowanie wody z syfonu – przypomina nieco zawór zwrotny, ponieważ przepuszcza wodę tylko w jedną stronę.

Kolejnym kluczowym elementem konstrukcji odpływu jest jego izolacja. Większość odpływów wyposażona jest w tzw. kołnierz (mankiet) hydroizolacyjny, odpowiednio przygotowany do tego, by odpływ osadzić w posadzce i uszczelnić folią w płynie lub taśmą uszczelniającą. Niemal każdy producent ma swój pomysł na przygotowanie kołnierza uszczelniającego, np. Geberit wtryskuje folię uszczelniającą do kołnierza podczas produkcji, a Viega dostarcza kołnierze uszczelniające z powłoką piaskową. 

Prawidłowo wykonane odwodnienie (na przykładzie odwodnienia liniowego)

Nic tak nie psuje efektu nowoczesnego natrysku jak gromadząca się woda z prysznica. Nawet najbardziej efektowne wykończenie odwodnienia wbudowanego powinno być więc jedynie zwieńczeniem dzieła, u którego podstaw leżą właściwe wykonawstwo i odpowiedni dobór przepustowości. Aby odwodnienie pracowało prawidłowo, konieczny jest staranny i zgodny ze sztuką montaż:

 1. wypoziomowanie rynny (z wykorzystaniem regulowanych stopek);
 2. wypełnienie przestrzeni podpłytkowej (najlepiej jastrychem);
 3. stabilne osadzenie rynny i zasyfonowanego odpływu w posadzce;
 4. wykonanie uszczelnienia z wykorzystaniem kołnierza uszczelniającego odpływu, np. uszczelnienia zespolonego (folia, taśma uszczelniająca, jastrych).

Minimalna grubość przegrody (stropu lub podłogi na gruncie) w łazience z odwodnieniem liniowym musi wynosić co najmniej 80–100 mm, zależnie od konstrukcji przegrody (strop gęstożebrowy, strop monolityczny, podłoga na gruncie itp.). Na wysokość tę składają się:

 • spadek podłogi w części prysznicowej w kierunku syfonu wynoszący od 1 do 2,5% – należy zawsze kierować się wskazaniami producenta;   
 • wysokość montażowa samego odwodnienia wynosząca zwykle co najmniej 70 mm;   
 • odległość odpływu (króćca) od pionu kanalizacyjnego wynikająca z faktu, że między odpływem a pionem kanalizacyjnym należy zachować odpowiedni spadek.      

Przepustowość nowoczesnych odwodnień

Drugim ważnym aspektem prawidłowej pra­cy odwodnienia wbudowanego jest odpowiednie wyznaczenie przepustowości i dobranie do niej konkretnego rozwiązania technicznego. Przepustowość odwodnienia musi być co najmniej tak wysoka, jak wydajność baterii oraz wszelkich elementów zastosowanych w konkretnym natrysku (np. deszczownicy).
Jak wspomniano wcześniej, typowa przepustowość pojedynczych odwodnień wbudowanych wynosi od 0,4 do 0,8 l/s. Istnieją też rozwiązania o dużej wydajności, np. 1,5 l/s. W praktyce zależy ona od:

 • pojemności kanału odprowadzającego, czyli od średnicy odpływu – powinna ona wynosić co najmniej DN 50 (stosuje się także kanały DN 70 lub DN 100),    
 • wysokości zasyfonowania (np. 30 lub 50 mm),   
 • głębokości i wykonania połączenia odpływu z instalacją kanalizacyjną – króciec odprowadzający odwodnienia powinien być wsunięty jak najdalej w przewód kanalizacyjny,  
 • rodzaju syfonu użytego w odpływie – najlepiej działa zasyfonowanie bez zagięć rury odpływowej i z jak największym spadkiem,   
 • odpowiednich spadków w kierunku syfonu (np. dla odwodnienia liniowego min. 1–2,5%).
Fot: Kessel

Odwodnienia punktowe, czyli nowoczesne wydanie wpustów podłogowych

Klasycznym, choć wymagającym szczególnie starannego wykonania rozwiązaniem jest wpust (odwodnienie punktowe). Wpust umieszcza się na środku części natryskowej, a spadek w kierunku wpustu należy zapewnić ze wszystkich jego stron (tzw. spływ kopertowy). Wpusty mogą być wyposażone w więcej niż jeden króciec – jeden pełni funkcję króćca odpływowego, a pozostałe są króćcami dopływowymi. Mają one możliwość regulacji wysokości oraz obrotu, dzięki czemu wpust można umieścić w instalacji kanalizacyjnej. Wpusty występują w różnych wykonaniach materiałowych, np. niskoszumowy wpust Giro z oferty Kessel wykonany jest z polipropylenu i wyposażony w nasadę z ABS z regulowaną wysokością. 

Z punktu widzenia wyglądu łazienki wpust może być niemal niewidoczny. Maskownica (pokrywa, kratka) wpustu jest nieco mniejsza od obrysu odpływu, a więc tworzy się wokół niej szczelina odpływowa. Maskownicę wykonuje się ze stali nierdzewnej (często pokrytej tlenkiem chromu) lub tworzywa sztucznego wysokiej jakości. W ofercie wielu producentów kratki stalowe odchodzą od formy klasycznego rusztu – oferowane są pokrywy ze stali nierdzewnej ze szczelinami odpływowymi – w formie minimalistycznych wzorów lub jednej szczeliny obwodowej tworzącej kwadrat lub okrąg (jak np. we wpustach Geberit).

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[natryski walk-in, natryski, odwodnienia wbudowane, łazienka, odwodnienia punktowe, odwodnienia]

   18.02.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - OZE w budynkach wielorodzinnych
 • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl