„Czyste Powietrze” – wymiana kotła kontra kompleksowa termomodernizacja

„Clean Air” – boiler replacement versus comprehensive renovation
Rys. 1. Zasada „trias energetica” – najbardziej zrównoważona jest energia zaoszczędzona
Rys. 1. Zasada „trias energetica” – najbardziej zrównoważona jest energia zaoszczędzona
Źródło: Politechnika w Delft
Ciąg dalszy artykułu...

Określenie zapotrzebowania na energię było podstawą do wyznaczenia emisji zanieczyszczeń dla poszczególnych wariantów termomodernizacji. Emisję dla kotła węglowego zasypowego oraz kotła retortowego na węgiel 5 klasy ustalono na podstawie dostępnej literatury [4, 5]. Otrzymane wyniki pokazują, że w zasadzie każdy wariant przyczynia się do redukcji emisji wszystkich rodzajów zanieczyszczeń. Wyjątkiem jest emisja NOx, która rośnie w przypadku wariantu I (tabela 5).

Redukcja istotnych z punktu widzenia jakości powietrza zewnętrznego zanieczyszczeń, takich jak pyły (TSP) i B(a)P, jest największa w przypadku kompleksowej termomodernizacji (wariant III). Wymiana samego kotła (wariant I) również ogranicza emisję, jednak w mniejszym stopniu. Samo ocieplenie przegród (wariant II) daje pewne efekty, jednak wynikają one głównie ze zmniejszenia zapotrzebowania na energię. Istotna z globalnego punktu widzenia emisja CO2 jest zredukowana w największym stopniu, bo aż o 72%, w przypadku kompleksowej termomodernizacji. Jeszcze lepsze efekty środowiskowe można uzyskać, zastępując kocioł węglowy 5 klasy kotłem gazowym kondensacyjnym. Emituje on około 150 razy mniej pyłów i w ogóle nie emituje B(a)P.

Wnioski

Inwestor decydujący się tylko na wymianę starego źródła ciepła na kocioł z certyfikatem Ecodesign musi wziąć pod uwagę fakt, że będzie to urządzenie o dwu-, a nawet trzykrotnie większej mocy w stosunku do zapotrzebowania po ociepleniu budynku. Nowoczesne kotły na paliwo stałe są efektywnymi energetycznie i ekologicznie układami składającymi się z kotła i systemu odprowadzania spalin [6]. Duża sprawność wynika m.in. z właściwego dostosowania mocy cieplnej do zapotrzebowania, precyzyjnego sterowania procesem spalania i wysokiego stopnia wymiany ciepła, prowadzącego do zwiększenia oporów przepływu spalin i obniżenia ich temperatury.

Zestawienie emisji zanieczyszczeń dla poszczególnych wariantów termomodernizacji
Tabela 5. Zestawienie emisji zanieczyszczeń dla poszczególnych wariantów termomodernizacji

Dotychczas eksploatowany komin może się okazać nieodpowiedni dla nowego kotła. Należy również zauważyć, że każdy z producentów określa paramenty paliwa, które należy zastosować. Obostrzenia dotyczą m.in. wartości opałowej, wilgotności, zawartości popiołu i siarki. Właściwy dobór paliwa i systemu odprowadzenia spalin gwarantuje bezawaryjną pracę kotła (przez nawet 20 lat) i znaczne ograniczenie emisji szkodliwych substancji. 

Czytaj też: PAS pyta rząd - co z programem Czyste Powietrze? >> 

Z drugiej strony certyfikowane paliwo jest droższe, automatyka kotła (system sterowania) i układ pompowy wywołują zapotrzebowanie na dodatkową energię elektryczną. W wielu przypadkach oszczędności wynikające z większej sprawności wytwarzania ciepła w nowym kotle mogą się okazać niższe od wzrostu kosztów paliwa i energii pomocniczej, co w ostateczności przyczyni się do zwiększenia kosztów użytkowania budynku nawet o kilkaset złotych rocznie. 

Taki scenariusz prowadzi do odwrócenia oczekiwanych efektów. Paradoksalnie zmniejszenie emisji w wyniku wymiany kotła będzie nietrwałe na skutek ubóstwa energetycznego i powrotu do taniego paliwa. Spadek efektywności i zwiększenie emisji szkodliwych substancji w stosunku do wartości deklarowanych przez producenta, a także znaczne skrócenie żywotności drogiego kotła – to co najmniej niewykorzystana szansa na poprawę jakości powietrza i standardu życia wielu rodzin.

Redukcja niskiej emisji dla poszczególnych wariantów termomodernizacji w odniesieniu do wariantu bazowego
Rys. 3. Redukcja niskiej emisji dla poszczególnych wariantów termomodernizacji w odniesieniu do wariantu bazowego

W odróżnieniu od samej wymiany kotła kompleksowa termomodernizacja pozwala znacząco ograniczyć zapotrzebowanie na energię. W stosunku do wariantu bazowego redukcja zapotrzebowania może wynosić nawet 70%, co jest bliskie termomodernizacji do standardu budynków niemal zeroenergetycznych (nZEB) [7, 8]. Dodatkowe korzyści wynikające z ocieplenia budynku to poprawa komfort cieplnego, eliminacja wpływu mostków cieplnych i ograniczenie ryzyka rozwoju pleśni. Uzyskanym efektem środowiskowym jest redukcja emisji zanieczyszczeń: o 95% dla pyłów, o 98% dla B(a)P, o 80% dla SO2, o 43% dla NOx, o 97% dla CO i o 72% dla CO2

Najważniejsze jednak będą oszczędności w kosztach użytkowania budynku. W analizowanym przypadku – ponad 3,3 tys. zł. Jest to gwarancją trwałego ograniczenia niskiej emisji i zadowolenia użytkownika z poczynionych inwestycji.

Uzyskane wyniki pokazują, że celowe jest zachęcanie właścicieli budynków jednorodzinnych do podejmowania kompleksowych działań termomodernizacyjnych. Tymczasem program „Czyste Powietrze” w żaden sposób nie premiuje tego typu przedsięwzięć. Wysokość dotacji lub oprocentowanie pożyczki nie zależy od uzyskanej redukcji zapotrzebowania na energię czy wielkości ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Rozwiązaniem może być wprowadzenie klas termomodernizacji określających kompleksowość wykonywanych prac, np. A, B, C, i powiązanie z nimi wysokości wsparcia. Ważne jest również zrezygnowanie z dotowania ze środków publicznych zakupu kotłów węglowych. Działanie takie zwiększa skalę zaprzepaszczonego potencjału redukcji emisji i utrwala stosowanie nieekologicznego i nieodnawialnego węgla przez co najmniej kolejne 30 lat.

Literatura

  1. Rozporządzenie Komisji UE 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących Ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe (Dz.Urz. UE L 192/100).
  2. Zaborowski M., Walczak E., Efektywność energetyczna w Polsce. Przegląd 2017, Instytut Ekonomii Środowiska, Kraków 2018.
  3. Firląg S. i in., Określenie głównych zalet ocieplania budynków istniejących oraz wpływu termomodernizacji na ograniczenie smogu (niskiej emisji), Politechnika Warszawska, Warszawa 2017.
  4. KOBiZE, Wartości opałowe (WO) i wskaźniki emisji CO2 (WE) w roku 2013 do raportowania w ramach Wspólnotowego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji za rok 2016, tabela 14 i tabela 15, Warszawa 2015.
  5. Kubica K. i in., Opracowanie matrycy podziału źródeł spalania paliw o mocy do 5 MW w zależności od rodzaju spalanego paliwa, tab. 3.34 i tab. 3.41, Politechnika Śląska, Gliwice 2012.
  6. Cembala P., Systemy odprowadzania spalin z kotłów węglowych 5 klasy, „Rynek Instalacyjny” nr 7–8/2017.
  7. Firląg S., Piasecki M., nZEB renovation definition in a heating dominated climate: case study of Poland, „Applied Sciences-Basel” Vol. 8, No. 9, 2018, p. 1–25.
  8. Król P., Firląg S., Węglarz A., Zintegrowana ocena wpływu budynku jednorodzinnego na środowisko, „Rynek Instalacyjny” nr 9/2013, s. 20–25.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   26.04.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl