Rozdzielacze do c.o. i ogrzewania podłogowego

Rozdzielacze ogrzewania podłogowego najczęściej wykonuje się z mosiądzu, stali nierdzewnej oraz tworzyw sztucznych
Rozdzielacze ogrzewania podłogowego najczęściej wykonuje się z mosiądzu, stali nierdzewnej oraz tworzyw sztucznych
Fot. Rehau

Nowoczesne rozdzielacze c.o. mają prostą budowę układów grzewczych, a uruchamianie oraz odcinanie poszczególnych grzejników i obwodów nie ma wpływu na pozostałe. Ułatwia to nie tylko eksploatację, ale też prace projektowe i montaż oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów instalacyjnych.

W artykule:

• Rozdzielacze – cechy ogólne
• Właściwości rozdzielaczy
• Regulacja pętli

Szereg korzyści zyskuje również użytkownik instalacji wyposażonej w rozdzielacze. Chodzi tutaj przede wszystkim o statyczność hydrauliczną instalacji z poprawnym rozdziałem ciepła. Dobierając rozdzielacz, bez problemu można znaleźć właściwe rozwiązanie w zależności od rodzaju ogrzewania i liczby obwodów grzewczych. Dzięki konstrukcji modułowej możliwe jest skompletowanie różnych konfiguracji rozdzielaczy. W praktyce zastosowanie znajdują rozdzielacze grzejnikowe oraz przeznaczone do systemów ogrzewania płaszczyznowego. Najważniejszy element rozdzielaczy to belki, które w zależności od wersji wykonuje się ze stali nierdzewnej, mosiądzu lub tworzyw sztucznych. Różne są również wymiary przyłączeniowe – 3/4”, 1” oraz 5/4”, z gwintem wewnętrznym lub zewnętrznym.

Rozdzielacze – cechy ogólne

Konstrukcja typowego rozdzielacza bazuje na dwóch belkach i korkach zaślepiających. Dzięki specjalnym uchwytom zyskuje się możliwość zamontowania rozdzielacza z jednoczesnym utrzymaniem stałej odległości między belkami. W zależności od stopnia rozbudowania instalacji podłącza się od kilku do kilkunastu obwodów. Z kolei reszta komponentów montowana jest do belek z uwzględnieniem rodzaju instalacji c.o. – np. zawory przystosowane do montażu głowic termoelektrycznych, zawory do regulacji przepływu itp.

Ważnym elementem rozdzielaczy są zestawy odpowietrzająco-spustowe. Elementy tego typu podłącza się z lewej lub prawej strony, oba końce belek mają bowiem gwint. Dużym uznaniem cieszą się kompletne rozdzielacze montowane bezpośrednio w szafce rozdzielaczowej. Jednak na rynku nie brakuje komponentów pozwalających na samodzielne złożenie rozdzielacza. Zaletą gotowych urządzeń jest szybki montaż i gwarancja szczelności.

Funkcjonują dwa standardy odległości pomiędzy osiami belek – 210 i 235 mm. Warto również sprawdzić szerokość pomiędzy obiegami na belce. Najczęściej wynosi ona 50 mm, ale oferowane są również wersje z rozstawem 45 mm.


Czytaj też: Systemy instalacyjne – jakie materiały wybrać? >>

Wiele rozdzielaczy to rozwiązania uniwersalne, które mogą być używane do rozdziału czynnika roboczego zarówno w instalacjach grzejnikowych, jak i podłogowych. Na przykład zawory regulacyjno-odcinające w instalacji grzejnikowej mogą pełnić tylko funkcję odcinającą, ale w przypadku instalacji podłogowych mogą być użyte do regulacji pętli grzewczych. Przy regulowaniu używa się klucza imbusowego i wykonuje odpowiednią liczbę obrotów, dobraną w oparciu o wyliczenia lub nomogram charakterystyki hydraulicznej. 

Należy jednak pamiętać, aby zaworów kulowych nie używać do regulacji pętli ogrzewania podłogowego. Wynika to przede wszystkim ze zbyt małej dokładności regulacji oraz braku możliwości pracy zaworu kulowego w pozycji częściowo otwartej.

Rozdzielacze, zarówno grzejnikowe, jak i podłogowe, mogą być wyposażone w zawory termostatyczne. Najczęściej mają one rozmiar przyłącza M30×1,5, nieco rzadziej dostępne są w rozmiarze M28×1,5. Zawory tego typu współpracują z urządzeniami wykonawczymi regulatorów temperatury. Głowica termostatyczna ma oddzielny czujnik temperatury podłączony za pomocą kapilary. Jednak za lepsze rozwiązanie uznaje się siłowniki termoelektryczne, które mają połączenie elektryczne z termostatami pokojowymi lub kompleksowymi systemami sterowania temperaturą w budynku. 

Właściwości rozdzielaczy

Rozdzielacze ogrzewania podłogowego najczęściej wykonuje się z mosiądzu, stali nierdzewnej oraz tworzyw sztucznych, takich jak poliamid. Istotną rolę odgrywają zawory odcinające mogące współpracować z siłownikami elektrycznymi. Do montażu siłowników wykorzystuje się specjalne adaptery. Ponadto na wyposażenie rozdzielaczy ogrzewania podłogowego składają się zawory regulacyjno-pomiarowe, dzięki którym wyrównywane są opory przepływu w poszczególnych pętlach ogrzewania podłogowego. Wskazywany jest przy tym rzeczywisty przepływ wody. Zawory regulacyjno-pomiarowe w standardowym wykonaniu pozwalają na regulację pętli w zakresie 0,5–3 l/min.

Na rynku dostępne są zawory kulowe odcinające po stronie zasilania i powrotu, zawory odpowietrzające znajdujące się na belce powrotnej i zasilającej oraz zawory spustowo-napełniające, umieszczane również na obu belkach. Bardzo często kupuje się kompletne rozdzielacze wraz z wyposażaniem. W porównaniu do samodzielnego złożenia rozdzielacza zaletą takiego rozwiązania jest szczelne połączenie. Gwarancja obejmuje cały produkt.

Warto wspomnieć o rozdzielaczach wykonanych z poliamidu (PA 66). Najczęściej pozwalają one na obsługę do 10 obiegów grzewczych. Wyposażenie urządzeń tego typu jest takie samo jak w przypadku innych rozwiązań – przepływomierze z zaworami regulacyjnymi, zawory termostatyczne, automatyczne odpowietrzniki poliamidowe, a także zawory do napełniania/opróżniania, termometry oraz elementy przedłużające. Rozdzielacze poliamidowe mogą mieć wyposażenie dodatkowe w postaci obejścia z zaworem upustowym różnicy ciśnienia, siłowniki termoelektryczne oraz dodatkowe obiegi grzewcze. Temperatura pracy w zależności od ciśnienia wynosi do 60°C dla 6 barów oraz do 90°C dla 3 barów.

W zależności od potrzeb dobiera się sposób montażu rozdzielacza. Montowane mogą być one bowiem w specjalnych szafkach lub bezpośrednio przy kotle. Szafki dostępne są jako natynkowe i podtynkowe.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[rozdzielacze, instalacje ciepłownicze, instalacje c.o., ogrzewanie podłogowe]

   29.04.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany klimatyczne a ogrzewanie
  • - Rekomendacje dla central basenowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl