Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Efekty termomodernizacji i zastosowania OZE w budynku jednorodzinnym

Analizowany budynek jednorodzinny w trakcie budowy w 1981 roku
Analizowany budynek jednorodzinny w trakcie budowy w 1981 roku
Fot. Redakcja RI

Dobrze przeprowadzona termomodernizacja i zastosowanie OZE dają efekty w postaci redukcji kosztów eksploatacyjnych oraz negatywnego wpływu na środowisko, zwłaszcza w aspekcie działań na rzecz redukcji smogu. Inwestorzy, którzy zdecydują się jedynie na zmianę „kopciucha” na nowszy kocioł, szybko będą zawiedzeni z uwagi na wzrost kosztów grzewczych. Domy warto modernizować, a nie tylko wymienić kocioł – osiągamy wtedy wymierne efekty w postaci podnoszenia komfortu i jakości życia oraz wzrostu wartości rynkowej budynku.

W artykule:

• Termomodernizacja budynku w latach 1998–2009
• Budowa instalacji do wykorzystania OZE i jej efekty
• Układ solarny – kolektory do c.w.u., fotowoltaika

Jakie rzeczywiste korzyści przy eksploatacji budynku mieszkalnego powstałego w latach 80. ubiegłego wieku może przynieść termoizolacja i zastosowanie rozwiązań wykorzystujących energię odnawialną? Z jakimi szacunkowymi kosztami wiąże się przeprowadzenie tych inwestycji? Można to prześledzić na podstawie opisywanego w artykule budynku, który ulegał modernizacji przez 20 lat.

Autor mieszka w Kędzierzynie-Koźlu na osiedlu Południe, w budynku, który zbudował na początku lat 80. i w kolejnych latach remontował i modernizował. Kumulacja tych prac wystąpiła przy usuwaniu szkód powodzi w latach 1997 i 2010. Budynek jest dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony, bez poddasza, z jednospadowym dachem płaskim. Zastosowano w nim ogrzewanie wodne z grzejnikami płytowymi wyposażonymi w zawory termostatyczne. Ciepła woda przygotowywana jest równolegle z ciepłem dla c.o.

Aktualny widok domu
Fot. 2. Aktualny widok domu – rok 2018

Termomodernizacja budynku w latach 1998–2009

Przy usuwaniu szkód po pamiętnej powodzi na Opolszczyźnie w 1997 roku przeprowadzane prace modernizacyjno-remontowe miały na celu przede wszystkim zmniejszanie strat ciepła. Wykonano:

  • ocieplenie: posadzki na gruncie w pomieszczeniach użytkowych, ścian zewnętrznych, stropodachu, stropu nad garażem, ścian garażu graniczących z pomieszczeniami użytkowymi, fundamentu pod zewnętrznymi ścianami pomieszczeń użytkowych;
  • wymianę okien z oszkleniem dwuszybowym, ponowną wymianę na trzyszybowe z osadzeniem na prefabrykacie ze styropianu;
  • likwidację balkonów i drzwi balkonowych;
  • wybudowanie wiatrołapu przed głównym wejściem do budynku.

Czytaj też: Dom bez rachunków >>

Ponadto zmodernizowany został system grzewczy i źródło jego zasilania. Postępująca termomodernizacja skutkowała stopniowym zmniejszaniem zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania. Po dociepleniu budynku wytwarzanie ciepła z paliwa stałego (koksu) wiązało się z coraz większymi niedogodnościami związanymi z eksploatacją kotła, gdyż często w ciągu doby dochodziło do przegrzania domu i miarkownik ciągu automatyczne powodował wygaszanie paleniska. Po okresie przestoju należało kocioł ponownie rozpalić.

Koszt termomodernizacji: materiały i usługi – 80 000 zł, praca własna (wymiana okien, budowa wiatrołapu, ocieplenie stropu i ścian garażu oraz fundamentu, likwidacja balkonu i drzwi balkonowych, modernizacja instalacji c.o.) – 40 000 zł. Łączny koszt termomodernizacji rozłożonej na kilka lat wyniósł ok. 120 000 zł.

W wyniku przeprowadzonych prac termomodernizacyjnych zapotrzebowanie na ciepło w odniesieniu do stanu początkowego z lat osiemdziesiątych uległo zmniejszeniu o 55%. Zapotrzebowanie na energię do celów grzewczych i przygotowania c.w.u. w okresie 1997–2009 zmniejszyło się o 1300 GJ, a od 2009 jest co roku mniejsze o ok. 70 GJ. Łącznie w latach 1997–2018 wymagania grzewcze zmniejszyły się o ok. 1900 GJ (zakładając niezmienność warunków klimatycznych od 1997 roku).

Budowa instalacji do wykorzystania OZE i jej efekty

Ujęcie i zagospodarowanie deszczówki

Pomysł i sposób ujęcia deszczówki i podgrzewania wody w kolektorach słonecznych podpatrzone zostały za granicą. W 2009 roku w budynku wykonano instalację do ujęcia wód opadowych w celu spłukiwania toalet (w 100% pokrywającą to zapotrzebowanie) oraz wykorzystania gospodarczego w budynku i ogrodzie. Koszt tej instalacji wyniósł 2000 zł i obejmował samodzielne jej wykonanie oraz adaptację istniejącego zbiornika. 

Woda deszczowa i roztopowa spływająca bezpośrednio z dachu do kanalizacji staje się raz na zawsze utraconym cennym zasobem surowcowym, podczas gdy po ujęciu może być alternatywnym źródłem zaspokajającym nasze potrzeby bytowe.

Budynek zaopatrywany jest w wodę z miejskiego wodociągu, a także w wodę deszczowo-roztopową, która ujmowana jest z powierzchni dachu i magazynowana w murowanym podziemnym zbiorniku o pojemności 7 m3, zaadaptowanym po likwidacji szamba, po tym, jak budynek został przyłączony do miejskiego systemu kanalizacji sanitarnej. Zbiornik został oczyszczony, zdezynfekowany i stał się obecnie doskonałym i użytecznym rezerwuarem cennej (choć darmowej) wody opadowej. Fakt, że dokonano adaptacji, a nie budowy nowego zbiornika, wpłynął na znaczną redukcję kosztów tego przedsięwzięcia.

Woda opadowa wykorzystywana jest do celów, w których nie jest konieczna jej sanitarna jakość na poziomie wody do spożycia. Służy głównie do spłukiwania nieczystości w WC, podlewania ogrodu oraz innych celów gospodarczych.

Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, w których nie ma prawnego obowiązku wnoszenia opłaty za utraconą retencję (brak ujęcia i zagospodarowania deszczówki) na terenie posesji. Wprowadzenie wzorem państw zachodnich obowiązku gromadzenia deszczówki może pośrednio (pod warunkiem upowszechnienia) wspomóc rozbudowę bez udziału środków budżetowych krajowego systemu retencjonowania wód i zmniejszyć zużywanie zasobów wody głębinowej, która jest źródłem dla wody wodociągowej. Szansę na upowszechnienie retencji i zmniejszenie wzrostu zużycia wody pitnej powinni dostrzec włodarze kraju. 

Udział ujmowanej deszczówki w zużyciu ogólnym w gospodarstwie domowym w latach 2009–2018 wahał się od 28 do blisko 40%, przy ogólnym zużyciu ok. 110 m3 rocznie. Roczne koszty zakupu wody z MWiK wzrosły z ok. 243 zł w 2009 roku do 404 zł w 2018. W tym czasie cena wody z MWiK wzrosła z 2,92 do 4,15 zł/1 m3.

Wykorzystanie wody opadowo-roztopowej niesie ze sobą wielorakie korzyści. Jest działaniem proekologicznym i proekonomicznym w skali mikro i makro, dlatego powszechne uświadamianie i edukacja oraz finansowy przymus – opłata za brak retencji, z której zwolnieni będą posiadacze i użytkownicy takiego rozwiązania – wywołają motywację do bardziej powszechnego działania w tym zakresie.

Parametry budynku i dane dot. zużywanej energii
Tabela 1. Parametry budynku i dane dot. zużywanej energii
Klasyfikacja energetyczna budynków wg Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju
Tabela 2. Klasyfikacja energetyczna budynków wg Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju

Układ solarny – kolektory do c.w.u.

Kolejną inwestycją była budowa w 2011 roku instalacji solarnej do podgrzewania c.w.u. Czas zwrotu nakładów zależy od rodzaju czynnika grzewczego stosowanego przed inwestycją oraz ilości zużywanej c.w.u. Zwrot trwa najdłużej w odniesieniu do węgla, następnie gazu ziemnego, a najkrótszy jest w przypadku wcześniejszego korzystania z oleju opałowego lub energii elektrycznej.

Zapotrzebowanie na energię
Rys. 1. Zapotrzebowanie na energię analizowanego budynku w latach 1990 –2018 [GJ/rok]
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[OZE, termomodernizacja, układ solarny c.w.u., fotowoltaika, układ solarny, zużycie energii, deszczówka, fotowoltaika, woda deszczowa]

   16.08.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Nie przegap! Już 26.02 darmowy webinar o Kogeneracji »

webinar

 


Czego powinieneś się spodziewać po pompie wodnej? »

Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »
pompa wodna termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak działa klimatyzator który oszczędza do 77% zużycia energii »

wentylacja

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak obniżyć koszty eksploatacji gazu? »

eco pompy ciepła

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Wentylacja budynków szkolnych
  • - Powszechna elektryfikacja ogrzewania
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

webinaru

"Grzejniki w pomieszczeniach
niskotemperaturowych"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl