RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Legionella w instalacjach c.w.u.

Fot. 1. Bakteria Legionella pneumophila, Fot. ICAM

Fot. 1. Bakteria Legionella pneumophila, Fot. ICAM

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii Legionella, a w przypadku jej wykrycia obowiązek dezynfekcji instalacji. Obowiązek taki spoczywa na administratorach tych obiektów. Brak przestrzegania wymaganej temperatury w instalacjach c.w.u. w zakresie 55÷60°C i niewłaściwie prowadzona ich konserwacja oraz występowanie osadów i biofilmu, a także występowanie stref martwych i długich przerw w poborze wody sprzyjają rozwojowi bakterii Legionella.

Zobacz także

FERRO S.A. Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu...

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu ręcznego (w postaci jednoramiennej dźwigni lub motylka), trzpienia z dławikiem oraz gniazda wraz z kulą. W kuli znajdziemy wydrążony z dwóch stron otwór służący do przepuszczania medium, gdy zawór jest otwarty. Obracając dźwignię zaworu o dziewięćdziesiąt stopni, zamykamy przepływ medium.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB...

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB Lowara postawiono na spełnienie tych oczekiwań dzięki połączeniu rozwiązań zapewniających dobre parametry hydrauliczne i efektywność energetyczną.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu...

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu sprawia, że stabilna praca instalacji zapewniona jest bez udziału użytkownika.

Bakterie z rodziny Legionella rozpoznano w 1976 r. przy okazji nietypowego zapalenia płuc wśród kilkudziesięciu weteranów Legionu Amerykańskiego, którzy przebywali na spotkaniu w jednym z filadelfijskich hoteli. Media nazwały to „chorobą legionistów”, a czynnik chorobotwórczy określono jako Legionella pneumophilia. Wówczas rozpoczęto badania zgromadzonych w laboratoriach materiałów i okazało się, że bakterie i choroba występowały wcześniej.

Bakterie z rodzaju Legionella są to cienkie pałeczki Gram ujemne o wymiarach 0,3÷0,9 × 2,0÷4,0 µm, z jedną, dwoma lub trzema wiciami. W warunkach optymalnych wzrost bakterii trwa 2÷6 dni. W warunkach naturalnych znajdują się one w wodach śródlądowych i morskich, głównie w strefach przybrzeżnych bogatych w związki azotu i fosforu pochodzenia biologicznego. Bakterie te występują także w glebie i gorących źródłach wody. Dotychczas wyizolowano ok. 50 gatunków bakterii z rodzaju Legionella [2].

rozwój bakterii

Fot. 2. Kamień na elementach instalacji c.w.u. sprzyja rozwojowi bakterii

Nienaturalnymi środowiskami, w których rozwijają się te bakterie, są instalacje i zasobniki ciepłej wody oraz instalacje klimatyzacyjne, ale też inhalatory oraz turbiny dentystyczne i nawilżacze powietrza, baseny, głowice natryskowe, zawory czerpalne, wieże chłodnicze, myjnie, obrabiarki i wiertarki chłodzone wodą. Bakterie rozmnażają się w zakresie temp. 20÷50°C, a optymalna temperatura dla ich rozwoju wynosi 38°C. W temperaturze powyżej 50°C rozmnażanie bakterii nie odbywa się. Żywe bakterie obserwowano w temp. 67°C wewnątrz komórek glonów. W temperaturze wody powyżej 70°C bakterie Legionella giną.

Najczęściej źródłem zakażenia są instalacje ciepłej wody i klimatyzacyjne w hotelach, basenach, sanatoriach i szpitalach. Zakażenie bakteriami następuje poprzez inhalację aerozolu wodnego lub zachłyśnięcie się skażoną wodą. Przeżywalność bakterii w aerozolu jest stosunkowo duża. Zaobserwowano bakterie w aerozolu niesionym  wiatrem w odległości 1 km od chłodni kominowej [12].

Bakterie Legionella dostając się z mgłą wodną do płuc, docierają do wnętrza komórek i powodują nietypowe zapalenie płuc oraz gorączkę. Szczególnie niebezpieczne są bakterie należące do gatunku Legionella pneumophila – odpowiadają one za 80÷90% zachorowań wywołanych bakteriami z tej grupy. Przenikają do komórek nabłonkowych pęcherzyków płucnych i wówczas chorobie towarzyszy bardzo wysoka temperatura > 40°C, kaszel, zaburzenia w oddychaniu, zaburzenia świadomości, biegunka, silne bóle głowy, ból w klatce piersiowej, dreszcze.

Zakażenie płucne bakterią Legionella pneumophila jest bardzo groźne, gdyż śmiertelność wynosi 15÷20%, a u osób z obniżoną odpornością (osoby starsze i przewlekle chore, palące) może dochodzić nawet do 80%. Zakażenie bakterią Legionella pneumophila i rozwój choroby poza płucami są rzadkie. Wówczas mają miejsce objawy związane z zakażeniem zajętych narządów, głównie mięśnia sercowego, nerek i wątroby.

W takim przebiegu choroby śmiertelność jest bardzo wysoka [1]. Trzecia postać zakażenia bakteriami z grupy Legionella określana jest jako gorączka Pontiac, która przypomina grypę, czyli występują: ogólne osłabienie i bóle mięśniowe oraz w stawach, podwyższona temperatura, dreszcze, kaszel, a także zapalenie błony śluzowej gardła i krtani [1].

stopień rozwoju flory bakteryjnej

Rys. 1. Procentowy stopień rozwoju flory bakteryjnej w instalacjach wykonanych z różnych materiałów

Bakterie z grupy Legionella w rozporządzeniu w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia [6] zostały sklasyfikowane w drugiej grupie zagrożenia, tj. wśród czynników, które mogą wywoływać choroby u ludzi, mogą być niebezpieczne dla pracowników, ale rozprzestrzenienie ich w populacji ludzkiej jest mało prawdopodobne [6].

Wniknięcie bakterii do przewodu pokarmowego i kontakt ze skażoną nimi wodą nie powoduje rozwoju choroby. Dlatego rozporządzenie w sprawie zakresu badań niezbędnych do ustalenia właściwości leczniczych naturalnych surowców leczniczych i właściwości leczniczych klimatu [7] dopuszcza obecność do 100 bakterii z grupy Legionella w 1 dm3 wody przeznaczonej do kąpieli i płukania jam ciała.

stopień rozwoju bakterii Legionella

Rys. 2. Procentowy stopień rozwoju bakterii Legionella pneumophila w instalacjach wykonaych z różnych materiałów; instalacje z miedzi przyjęto jako 1

Bakterie w instalacjach c.w.u.

Przeciwdziałanie zagrożeniom infekcyjnym spowodowanym przez bakterie Legionella wymaga przestrzegania określonych zasad postępowania zarówno w okresie projektowania i doboru urządzeń, jak również przy ich eksploatacji. Bakterie Legionella znajdują szczególnie sprzyjające warunki do rozwoju w instalacjach c.w.u. oraz w zasobnikach ciepłej wody, zwłaszcza gdy temperatura wody wynosi 35÷42°C i dochodzi do czasowych zastojów w jej poborze. Dotyczy to zwłaszcza źle zaprojektowanych instalacji w dużych obiektach, tj. bez cyrkulacji, przewymiarowanych oraz z martwymi odgałęzieniami, a także z tzw. strefami martwymi w zasobnikach.

Rozszerzalność liniowa materiałów instalacyjnych

Rys. 3. Rozszerzalność liniowa różnych materiałów instalacyjnych dla rur o dł. 10 m dla temp. montażu 10ºC i temp. medium 50ºC oraz dla temp. 10ºC temp. medium 70ºC

Obecności i rozwojowi bakterii w środowisku wodnym w instalacjach ciepłej wody sprzyja obecność biofilmu i osadów mechanicznych, gdzie znajdują się inne bakterie, glony i pierwotniaki. Biofilm (z ang. film – warstwa) jest to trójwymiarowa kolonia drobnoustrojów przylegających do siebie nawzajem oraz do podłoża.

Złożona struktura biofilmu i odmienne cechy fizjologiczne drobnoustrojów powodują, że organizmy te są bardzo oporne na działanie różnych czynników biobójczych. Galaretowata lub porowata, zwarta struktura biofilmu jest trudna do usunięcia, dlatego profilaktyczne okresowe dezynfekowanie i czyszczenie przewodów ma na celu zapobieganie akumulacji materii mikrobiologicznej.

czestotliwosc pobierania probek wody

Tabela 1. Minimalna częstotliwość pobierania próbek ciepłej wody

Mechanizm powstawania biofilmu jest następujący. Pionierskie bakterie zagnieżdżają się początkowo w porach i przygotowują grunt dla innych organizmów. Proces ten przebiega dalej, aż udział biofilmu wyrówna się na całej powierzchni. Kolonie bakterii są w stanie samodzielnie przekształcać środowisko chemiczne, w tym pH. Biologiczne procesy w tych porowatych lub galaretowatych warstwach są różnorodne i trudno je opanować.

W biofilmie np. z czasem w warstwie styku z metalem rozwijają się bakterie beztlenowe wykorzystujące w procesach metabolicznych elektrony bezpośrednio z metali i kilkudziesięciokrotnie przyspieszające procesy korozyjne [13]. Jednorazowe usunięcie biofilmu nie zabezpiecza instalacji przed jego ponownym powstaniem. Dawkowanie chemikaliów i biocydów jest ograniczone w instalacjach c.w.u., a praktyka z ich stosowania w instalacjach c.o. wskazuje, że działania takie z reguły nie przynoszą pełnych sukcesów, gdyż tylko tłumione są górne warstwy bakterii.

Dolne warstwy bakterii mają wystarczająco dużo czasu, aby przyzwyczaić się do dawek trujących substancji. Określa się to zjawisko jako tworzenie oporności. Skuteczne może być tylko takie zastosowanie specjalnych etod leczenia wody z biofilmu, które ostatecznie go „wypalą”, lub używanie w instalacji odpowiednich płynów zamiast wody, co jest wykluczone w instalacjach c.w.u. Przy stosowaniu substancji usuwających biofilm powinno sprawdzać się specyfikacje materiałów instalacji tak, aby uniknąć ewentualnych skutków ubocznych.

Zagadnienie obecności biofilmu jest tak istotne, gdyż bakterie Legionella nie potrafią rozmnażać się samodzielnie – żywią się i rozmnażają się tylko we wnętrzu komórek innych organizmów, czyli w żywych lub martwych glonach, grzybach oraz innych bakteriach. Taka lokalizacja chroni bakterie Legionella przed skutecznym działaniem środków dezynfekcyjnych stosowanych w wodzie uzdatnianej w zakładach wodociągowych. Jednak stężenie bakterii w wodzie uzdatnionej z publicznego wodociągu jest zwykle zbyt małe, by powodować zagrożenie dla zdrowia użytkowników.

W czystych instalacjach, bez biofilmu, praktycznie nie dochodzi do namnożenia się bakterii Legionella. Z tego względu wzrosła waga poprawnego zaprojektowania i wykonania instalacji ciepłej wody użytkowej.

Jedna z podstawowych zasad dostosowania instalacji ciepłej wody do działań zmniejszających ryzyko zakażenia bakteriami Legionella zawarta jest w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [4]. W § 120., ust. 2. [4] zapisano, że instalacja ciepłej wody powinna zapewnić uzyskanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C oraz powinna umożliwić okresowe podniesienie temperatury wody nie mniej niż 70°C w celu przeprowadzenia dezynfekcji termicznej. Podyktowane jest to tym, że bakterie Legionella w zakresie wymaganych temperatur 55÷60°C nie namnażają się, a w temperaturze powyżej 70°C giną.

Przygotowany projekt tego rozporządzenia [3] przewiduje pewne zmiany w § 120. pkt. 1. i 2., które mają otrzymać brzmienie:

  1. Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna zapewniać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C, a także – z wyjątkiem budynków mieszkalnych jednorodzinnych – umożliwiać przeprowadzanie okresowej dezynfekcji, bez obniżania trwałości instalacji i zastosowanych w niej wyrobów. Dla przeprowadzenia dezynfekcji cieplnej niezbędne jest zapewnienie temperatury wody nie niższej niż 70°C i nie wyższej niż 80°C.
  2. W budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i budynkach zamieszkania zbiorowego w instalacji wodociągowej ciepłej wody powinien być zapewnionystały obieg wody, przy czym wymaganie to nie dotyczy odcinka instalacji bezpośrednio przed punktem czerpalnym, w którym objętość wody jest nie większa niż 3 dm3 lub jest zastosowane urządzenie techniczne umożliwiające utrzymywanie na tym odcinku temperatury wody wymaganej w punktach czerpalnych, o której mowa w ust. 1 [3].

Wprowadzenie zmian w § 120., w tym zapisu, iż instalacja ma umożliwiać przeprowadzanie okresowej dezynfekcji, bez obniżania trwałości instalacji i zastosowanych w niej wyrobów [3], jest odpowiedzią na krytykę obowiązujących regulacji, które wskazują jedynie na dezynfekcję termiczną. Zmiany w rozporządzeniu [3] umożliwią stosowanie także dezynfekcji chemicznych, tj. przy użyciu chloru, dwutlenku chloru, ozonu, związków chloru wytwarzanych elektrochemicznie, jonów srebra i miedzi oraz dezynfekcji fizycznej, tj. promieniowania UV.

Wymagania obecnie zawarte w § 120. [3] praktycznie wykluczają budowanie instalacji z rur stalowych ocynkowanych. W rurach tych w temperaturze powyżej 55°C warstwa cynku traci przyczepność i jest wymywana przez wodę z wewnętrznej powierzchni. W temperaturze 65°C proces ten przebiega 10-krotnie szybciej niż w temp. 55°C. W ciągu kilku miesięcy wymywana jest cała warstwa cynku, a na powierzchni wewnętrznej rury następuje szybka korozja stali, a tym samym do wody przenikają związki żelaza w ilości przewyższającej dopuszczalne poziomy dla wody do spożycia. Wżery są natomiast doskonałym miejscem do powstawania biofilmu, który przyspiesza korozję i dochodzi do perforacji ścian rury i wycieku wody.

Zmiana dot. zakresu temperatury wody w instalacji w czasie dezynfekcji termicznej w przedziale 70÷80°C wynika z wprowadzonych standardów w innych krajach europejskich. W rozporządzeniu [3] nie określono czasu trwania dezynfekcji termicznej – należy przyjąć, że prowadzi się ją do czasu, aż na powrocie instalacji cyrkulacyjnej otrzymamy temperaturę nie mniejszą niż 70°C.

W przypadku instalacji bez cyrkulacji należy przyjąć, że temp. > 70°C powinna być uzyskana na zakończeniach instalacji, gdyż podniesienie temperatury tylko w zasobniku nie spowoduje zniszczenia bakterii w pionach i przewodach. Z wylewaniem gorącej wody (70÷80°C) do instalacji kanalizacyjnej związane może być ryzyko jej rozszczelnienia na połączeniach lub pęknięcie przewodów w wyniku gwałtownej zmiany temperatury.

Istotnym problemem w skutecznym przeprowadzeniu dezynfekcji termicznej instalacji c.w.u. zasilanych z miejskiej sieci ciepłowniczej jest to, iż ciepłownie poza sezonem grzewczym obniżają do 65÷70°C temperaturę wody dostarczanej do węzłów. Zatem uzyskanie wymaganej temp. powyżej 70°C za węzłem w zbiorniku i instalacji jest niemożliwe bez jej dodatkowego podgrzania. Skuteczne przeprowadzenie dezynfekcji termicznej wymaga także obecności odpowiednich układów regulacyjnych na węźle i w instalacji.

Wskazane w projekcie zmian do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych metody chemiczne, dezynfekcja promieniami UV i dezynfekcja termiczna ograniczają stosowanie w instalacjach c.w.u. niektórych rodzajów rur z tworzyw sztucznych. Nie są to materiały jednorodne, a przeważnie systemy instalacyjne o specjalnie zmodyfikowanych strukturach polimerów oraz rury warstwowe o różnych parametrach pracy. Mogą one mieć różną: elastyczność, odporność na wysoką temperaturę i ciśnienie, odporność na pęknięcia naprężeniowe oraz inną rozszerzalność liniową.

Wymagają bardzo starannego doboru kompensacji, zwłaszcza w pionach oraz lokalizacji punktów stałych i przesuwanych. Spełnienie wymagań dot. wymogu dezynfekcji instalacji c.w.u. wymaga starannego doboru materiałów instalacyjnych. Nie można kierować się tylko maksymalnymi parametrami roboczymi tworzyw dot. ciśnienia i temperatury. Należy także uwzględniać fakt, że instalacje c.w.u. narażone są na wahania temperatury i ciśnienia o wiele większe niż w instalacjach c.o. (tym samym zmienia się żywotność tworzyw).

Przy wyborze materiału do instalacji c.w.u. warto również zwrócić uwagę na podatność różnych materiałów na rozwój flory bakteryjnej (rys. 1.) oraz samych bakterii Legionella pneumophila (rys. 2.). Drugim kryterium przy wyborze materiałów na instalacje c.w.u., zwłaszcza w kontekście okresowych dezynfekcji termicznych, jest ich rozszerzalność liniowa (rys. 3.).

Nowe wymagania

Od 2003 r. jest obowiązek zgłaszania państwowemu inspektorowi sanitarnemu zachorowań na legionellozę na podstawie przepisu art. 20. ust. 3. ustawy o chorobach zakaźnych i zakażeniach [5]. Jednak dotychczas w przepisach brakowało regulacji wprowadzających obowiązek  badania instalacji na obecność bakterii Legionella i ewentualnie dezynfekcji instalacji.

Obowiązek taki istnieje od stycznia 2008 r. i dotyczy budynków zamieszkania zbiorowego i zakładów opieki zdrowotnej zamkniętej. Wprowadził go minister zdrowia rozporządzeniem w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi [8]. Impulsem był nie tylko fakt, że w wielu krajach wprowadzono obowiązek badania instalacji na obecność tych bakterii, ale też to, że od czasu wprowadzenia obowiązku zgłaszania zachorowań na legionellozę i pomimo trudności w diagnozowaniu liczba zachorowań stale rośnie. Z danych szacunkowych Ministerstwa Zdrowia wynika, że ok. 16% przypadków zapaleń płuc w Polsce może mieć etiologię związaną z bakteriami z rodzaju Legionella.

Rozporządzenie w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi [8] w zakresie dot. bakterii Legionella określa m.in. miejsca i częstotliwość pobierania próbek c.w.u., wymagania mikrobiologiczne dla wody w instalacji oraz metody badań próbek. Rozporządzenie wymienia (w § 8.2.) miejsca pobierania próbek ciepłej wody:

  • w wypływie ze zbiornika ciepłej wody lub najbliższym punkcie czerpalnym,
  • w punkcie czerpalnym najdalej położonym od zbiornika ciepłej wody,
  • w miejscu powrotu wody do podgrzewacza,
  • w wybranych punktach pośrednich, których liczba zależy od wielkości systemu.

W budynkach zamieszkania zbiorowego oraz w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętej w instalacji ciepłej wody ilość bakterii Legionella w 100 ml próbki nie może przekraczać 100 jtk (jednostek tworzących kolonie). Większe wymagania dotyczą zakładów opieki zdrowotnej zamkniętej z oddziałami, w których przebywają pacjenci o obniżonej odporności, w tym objęci leczeniem immunosupresyjnym (np. po przeszczepach). W znajdujących się tam instalacjach pałeczki Legionella nie mogą być obecne w próbce wody o objętości 1000 ml.

Minimalną częstotliwość pobierania próbce ciepłej wody oraz procedury postępowania w zależności od wyników badania bakteriologicznego określa załącznik nr 7 do rozporządzenia [8]. Jeżeli wynik pozytywny dotyczy badania na podstawie 1 lub 2 próbek, w celu wykluczenia skażenia punktowego powinno być pobranych i zbadanych więcej próbek. Ponadto załącznik ten określa, że postępowanie dezynfekcyjne (dezynfekcja termiczna lub chemiczna) powinno zostać podjęte zawsze, gdy:

  • instalacja wodociągowa była wyłączona na dłużej niż 1 miesiąc,
  • instalacja lub jej część została wymieniona lub zabiegi konserwacyjne mogły prowadzić do jej zanieczyszczenia,
  • w instalacji wodociągowej w miejscu przebywania osób, u których wystąpiło podejrzenie lub stwierdzono zachorowanie na legionellozę.

Metody badań parametrów mikrobiologicznych próbek wody określają PN-ISO 11731:2002 [9] oraz PN-ISO 11731-2:2006 [10]. Rozporządzenie [8] dopuszcza możliwość stosowania metod alternatywnych pod warunkiem udokumentowania, że dana metoda jest równoważna lub lepsza od zalecanej i zgłoszona właściwym organom państwowej inspekcji sanitarnej oraz Komisji Europejskiej.

Obecnie stosuje się dwie metody wykrywania bakterii Legionella pneumophilla. Pierwsza to badanie mikrobiologiczne – zaletą jest to, że wykrywa tylko żywe bakterie, ale trwa to długo i można uzyskać fałszywe wyniki (np. w wyniku nieodpowiedniego transportu próbek). Drugi sposób to badanie genetyczne testem PCR (ang. Polymerase Chain Reaction). Najnowocześniejszą metodą jest obecnie real-time PCR (łańcuchowej reakcji polimeryzacji w czasie rzeczywistym) z zastosowaniem sond fluorescencyjnych. Jej zaletą jest krótki czas badania (5 dni) i wysoka skuteczność, choć nie odróżnia ona bakterii żywych od martwych, ale pozwala na określenie ilości bakterii w próbce. Koszty badania jednej próbki metodą PCR wahają się w zakresie 300÷500 zł brutto.

Literatura

  1. www.projekt-lab.pl/legionella/legionella.html.
  2. http://www.pl.wikipedia.org/.
  3. www.mb.gov.pl/viewattach.php/id/656b9d1d3d11492efb229babeb031ada.
  4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU Nr 75, poz. 690 z późn. zm.).
  5. Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (DzU Nr 126, poz. 1384 z późn. zm.).
  6. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (DzU Nr 81, poz. 716). 
  7. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2006 r. w sprawie zakresu badań niezbędnych do ustalenia właściwości leczniczych naturalnych surowców leczniczych i właściwości leczniczych klimatu, kryteriów ich oceny oraz wzoru świadectwa potwierdzającego te właściwości (DzU Nr 80, poz. 565).
  8. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (DzU Nr 61, poz. 417).
  9. PN-ISO 11731:2002 Jakość wody. Wykrywanie i oznaczanie bakterii z rodzaju Legionella.
  10. PN-ISO 11731-2:2006 Jakość wody. Wykrywanie i oznaczanie ilościowe bakterii z rodzaju Legionella. Część 2: Metoda filtracji membranowej dla wód o małej liczbie bakterii.
  11. http://www.legionella.org/
  12. Prędota M., Charakterystyka bakterii z rodzaju Legionella i ich występowanie w środowisku wodnym. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku, marzec 2005 r.
  13. Joniec W., Woda grzewcza – niedoceniany element, Rynek Instalacyjny 1–2/2005, s. 40.
  14. Szaflik W., Możliwości ograniczania rozwoju bakterii Legionella w instalacjach ciepłej wody użytkowej, COW, 9/2006. 
  15. Walczak M., Ostrowski J., Przeciwdziałanie – najlepsza ochrona przed Legionellą, Rynek Instalacyjny 11/2006, s. 65. 
  16. Drążkiewicz J., Legionella w prawie i praktyce, Rynek Instalacyjny 6/2004, s. 46.
  17. http://www.pzh.gov.pl/.
  18. Poradnik Inwestora firmy Hepworth.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Zenon Świgoń Indywidualne systemy oczyszczania ścieków

Indywidualne systemy oczyszczania ścieków Indywidualne systemy oczyszczania ścieków

Polska, podpisując traktat akcesyjny, zobowiązała się do wdrożenia m.in. tzw. dyrektywy ściekowej [1], której art. 3 brzmi: „W przypadku gdy ustanowienie systemu zbierania nie jest uzasadnione, jako że...

Polska, podpisując traktat akcesyjny, zobowiązała się do wdrożenia m.in. tzw. dyrektywy ściekowej [1], której art. 3 brzmi: „W przypadku gdy ustanowienie systemu zbierania nie jest uzasadnione, jako że nie przyniosłoby korzyści dla środowiska lub powodowałoby nadmierne koszty, należy zastosować pojedyncze systemy lub inne właściwe systemy zapewniające ten sam poziom ochrony środowiska”. Jednoznacznie nakazuje ona na terenach, na których budowa kanalizacji jest nieuzasadniona, budowę lokalnych oczyszczalni...

dr inż. Zdzisław Gebhardt, Waldemar Joniec Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów...

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów spalinowych i dymowych. Uwzględniają one uwagi od lat zgłaszane przez producentów kotłów gazowych, i to na producentach będzie teraz spoczywała większa odpowiedzialność za dostarczenie do urządzenia instrukcji umożliwiającej prawidłowy dobór i montaż przewodów. Zmiany te powinny być też...

Waldemar Joniec Kotłownie na biopaliwa stałe

Kotłownie na biopaliwa stałe Kotłownie na biopaliwa stałe

Wiedza i praktyka dotycząca budowy kotłowni wbudowanych oraz wolno stojących dla urządzeń spalających węgiel i koks jest ugruntowana i powszechna. W praktyce zasady dotyczące kotłowni węglowych wykorzystywane...

Wiedza i praktyka dotycząca budowy kotłowni wbudowanych oraz wolno stojących dla urządzeń spalających węgiel i koks jest ugruntowana i powszechna. W praktyce zasady dotyczące kotłowni węglowych wykorzystywane są przy budowie kotłowni na biopaliwa stałe. Jednak jest wiele różnic pomiędzy tymi paliwami, determinujących wielkość, lokalizację oraz dojazd i dojście do kotłowni, a także ich budowę i aranżację wnętrza.

Michał Andrzejewski Szczelność kanalizacji

Szczelność kanalizacji Szczelność kanalizacji

Zastanawiające jest to, że w żadnych aktach prawnych kwestia odpowiedzialności nie jest w zasadzie sformułowana wprost. Jeśli jednak spojrzymy na nieszczelną kanalizację jako na źródło zanieczyszczeń gleby...

Zastanawiające jest to, że w żadnych aktach prawnych kwestia odpowiedzialności nie jest w zasadzie sformułowana wprost. Jeśli jednak spojrzymy na nieszczelną kanalizację jako na źródło zanieczyszczeń gleby i wód gruntowych oraz przyczynę zmian stosunków wodnych, to sytuacja zaczyna wyglądać poważnie. Warto zacytować kilka obowiązujących aktów prawnych, ocenę ich wymowy pozostawiając czytelnikom.

dr inż. Jerzy Dylewski Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 1)

Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 1) Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 1)

W pierwszej części artykułu omówiono przepisy prawne i formalne wymagania warunkujące działalność nadzoru inwestorskiego, obiekty i prace, dla których ustanowienie inspektora nadzoru jest konieczne, a...

W pierwszej części artykułu omówiono przepisy prawne i formalne wymagania warunkujące działalność nadzoru inwestorskiego, obiekty i prace, dla których ustanowienie inspektora nadzoru jest konieczne, a także jego podstawowe obowiązki wynikające z ustawy Prawo budowlane. W części drugiej autor kontynuuje omawianie ustawowych obowiązków inspektora, wskazuje na możliwość rozszerzenia zakresu powinności w umowach o pełnienie nadzoru oraz analizuje prawa inspektorów i zasady ustalania ich wynagrodzeń.

dr inż. Anna Charkowska Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach...

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach „Rynku Instalacyjnego” zagadnień związanych z czystością i czyszczeniem instalacji. Przedstawione zostaną najnowsze informacje na ten temat, wynikające m.in. z pojawienia się w lipcu 2008 r. wersji roboczej normy europejskiej dotyczącej czystości instalacji.

Jarema Chmielarski Izolacje instalacji wody lodowej

Izolacje instalacji wody lodowej Izolacje instalacji wody lodowej

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego...

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego zwiększenia grubości izolacji w razie braku swobodnej cyrkulacji powietrza. Dobór minimalnej grubości izolacji ze względu na zapobieganie kondensacji pary wodnej uzupełniony jest informacją nt. optymalnej grubości izolacji z punktu widzenia oszczędności energii. W dalszej części omówione zostały...

dr inż. Jerzy Dylewski Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1) Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich...

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich „budowlańców”, a więc także reprezentujących branżę instalacji sanitarnych, kwestią być albo nie być na budowlanym rynku zawodowym. W części pierwszej artykułu autor dokonuje przeglądu regulacji prawnych dotyczących uprawnień budowlanych na przestrzeni lat oraz obecne wymagania w tym zakresie, w...

mgr inż. Kamil Więcek Wentylacja hal basenowych. Obliczenia wg znowelizowanych wytycznych VDI 2089

Wentylacja hal basenowych. Obliczenia wg znowelizowanych wytycznych VDI 2089 Wentylacja hal basenowych. Obliczenia wg znowelizowanych wytycznych VDI 2089

W artykule zawarto wybrane fragmenty znowelizowanych wytycznych VDI 2089, szczególnie istotnych przy obliczeniach wentylacji w halach basenowych.

W artykule zawarto wybrane fragmenty znowelizowanych wytycznych VDI 2089, szczególnie istotnych przy obliczeniach wentylacji w halach basenowych.

dr inż. Edmund Nowakowski Instalacje sanitarne w zakładach opieki zdrowotnej

Instalacje sanitarne w zakładach opieki zdrowotnej Instalacje sanitarne w zakładach opieki zdrowotnej

Zastosowane przepisy wykonawcze do Prawa budowlanego oraz wprowadzone nowe ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy [3] wywarły wpływ na wydane dla zakładów opieki zdrowotnej wymagania, jakim powinny...

Zastosowane przepisy wykonawcze do Prawa budowlanego oraz wprowadzone nowe ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy [3] wywarły wpływ na wydane dla zakładów opieki zdrowotnej wymagania, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładów opieki zdrowotnej. Rozpatrzmy ważniejsze z tych wymagań odnoszących się do instalacji sanitarnych w zakładach opieki zdrowotnej.

dr inż. Bogdan Nowak Wentylacja w budynkach niemieszkalnych wg PN-EN 15251

Wentylacja w budynkach niemieszkalnych wg PN-EN 15251 Wentylacja w budynkach niemieszkalnych wg PN-EN 15251

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 32.) w artykule pt. "Warunki środowiska wewnętrznego..." opisano ogólne wymagania zawarte w normie PN-EN 15251, w tym m.in. zasady obliczeń strumienia...

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 32.) w artykule pt. "Warunki środowiska wewnętrznego..." opisano ogólne wymagania zawarte w normie PN-EN 15251, w tym m.in. zasady obliczeń strumienia powietrza wentylacyjnego w budynkach mieszkalnych wynikające z warunków higienicznych. Obecnie szerzej omówione zostaną wymagania opisane w tej normie dotyczące budynków niemieszkalnych.

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają...

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają we wnętrzu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub są przenoszone do pomieszczeń. Osiadłe w instalacjach zanieczyszczenia stałe, namnażające się drobnoustroje świadczą o stanie higienicznym instalacji, który wpływa na czystość oraz jakość powietrza nawiewanego do wentylowanych lub klimatyzowanych...

dr inż. Edmund Nowakowski Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter...

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter ogólny i niewystarczający do unowocześnienia i modernizacji tych obiektów. W artykule zostaną przeanalizowane wymagania zawarte w obecnie obowiązujących przepisach.

dr inż. Edmund Nowakowski Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich...

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich i osiedlach, dla których zakładany jest nowy wodociąg. Problemy projektowania i realizacji przyłącza wody w dużej aglomeracji miejskiej są bardziej skomplikowane. W artykule zostanie opisany przypadek realizacji przyłącza w jednym z miast wojewódzkich.

Jarosław Czapliński Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci...

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci wodociągu lecz również od tego, przez co przepływa, zanim dotrze do kranu. A więc od rodzaju i jakości instalacji wewnętrznej.

dr inż. Edmund Nowakowski Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w...

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w praktyce może to sprawiać problemy.W instalacjach ciepłej wody występuje zagrożenie rozwoju bakterii Legionella. Aby ograniczyć do minimum możliwości rozwoju tych bakterii, w „Warunkach technicznych” wprowadzono szereg zaleceń do stosowania.

Jacek Derendarz Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

Obejmy naprawcze Gebo Unifix® Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

dr inż. Edmund Nowakowski Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia...

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Brakuje jednak zasad projektowania takich instalacji – w artykule spróbowano wypełnić tę lukę.

Materiały PR Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Jerzy Kosieradzki Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u. Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do...

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do jej sprawności i prawidłowości tego doboru.

dr inż. Edmund Nowakowski Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono...

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono bez wskazania normy zastępczej. Ponieważ instalacje wodociągowe muszą być nadal projektowane, w artykule porównano metody obliczeniowe przepływów wody określanych z wykorzystaniem normy radzieckiej SNiP-II-30-76 i normy PN-92/B-01706 oraz uzyskiwanych według metody uproszczonej podanej w...

Redakcja RI Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Błędy w instalacjach wod-kan i c.o. Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

dr Johann Wilhelm Erning Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego

Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego

Wiele instalacji wody pitnej wykazuje braki. Przyczynę tego należy upatrywać przede wszystkim w niezgodnym z przepisami projektowaniu, ewentualnie niefachowym wykonawstwie, jak również w niepoprawnej eksploatacji....

Wiele instalacji wody pitnej wykazuje braki. Przyczynę tego należy upatrywać przede wszystkim w niezgodnym z przepisami projektowaniu, ewentualnie niefachowym wykonawstwie, jak również w niepoprawnej eksploatacji. Wady uwidaczniają się często jako zakłócenia w przesyle lub jako pogorszenie się jakości wody pitnej. W określonych okolicznościach można przywrócić prawidłowy tryb pracy, bez konieczności przeprowadzenia wymiany instalacji, stosując odpowiednie metody. Jednakże w celu osiągnięcia całkowitej...

Adam Ruciński Bezpieczniej z termowizją

Bezpieczniej z termowizją Bezpieczniej z termowizją

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.