Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Dom energooszczędny

Już w trakcie wyboru projektu warto zwrócić uwagę na geometrię budynku
Już w trakcie wyboru projektu warto zwrócić uwagę na geometrię budynku
Paweł Sulik
Ciąg dalszy artykułu...

Idealna przegroda zewnętrzna to przegroda ciepła, ale jednocześnie „oddychająca”. Na jakość cieplną przegród budynku wpływają warunki cieplno-wilgotnościowe użytkowania pomieszczeń. Ważny jest również stan przegród wynikający z zachodzących na ich powierzchni zjawisk związanych z przenikaniem ciepła, wilgoci oraz powietrza na skutek wpływu środowiska oraz warunków eksploatacji budynku.

Systemy ociepleniowe występują w różnych konfiguracjach. Różnice dotyczą przede wszystkim rodzaju materiału termoizolacyjnego, rodzaju wyprawy tynkarskiej oraz stosowanych powłok gruntujących oraz farb elewacyjnych. Najlepszym układem z uwagi na paroprzepuszczalność jest układ z wełną mineralną oraz tynkiem mineralnym lub silikatowym. Te dwa rodzaje tynków, jak potwierdzają to liczne badania, najlepiej „oddychają”.

Zachodzi jednak pytanie, czy zbyt mała szczelność wyprawy nie będzie miała wpływu na nasiąkliwość? W rzeczywistości tak się dzieje i dlatego wiele firm stosuje farby elewacyjne, a często i specjalne grunty, np. pod tynk, które ograniczają wodochłonność, przy okazji zmniejszając paroprzepuszczalność, co jest zjawiskiem niekorzystnym. Idealnym rozwiązaniem są tzw. farby oddychające, które znacznie zmniejszają nasiąkliwość, a przy okazji pozwalają „oddychać” ścianie (odpowiednik membrany Gore-Tex).

Dotychczas najczęściej stosowane rozwiązanie – styropian jako warstwa termoizolacyjna (aspekt ekonomiczny) posiadał znacznie większy opór dyfuzyjny od wełny. Przy dokładnym ułożeniu stanowił niemalże szczelną warstwę. Rozwój technologii spowodował wprowadzenie nowego rodzaju styropianu z wieloma mikrokanalikami, przez które para wodna zgromadzona w murze ma możliwość się przedostawać na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, żeby nakładając dużo szczelniejszy tynk np. akrylowy nie „uszczelnić” takiego rozwiązania.

Jak widać w wyborze systemu ociepleniowego należy zawrzeć kompromis pomiędzy poszczególnymi, oczekiwanymi przez inwestora parametrami. Nie bez znaczenia jest też wybór producenta materiałów. Znane są przypadki, kiedy teoretycznie szczelniejszy tynk silikonowy lub akrylowy dobrej firmy posiadał parametr paroprzepuszczalności na poziomie tynku mineralnego z obowiązkową farbą elewacyjną konkurencji.

Niedostateczna jakość cieplna przegród budowlanych, w tym w szczególności okien, drzwi, lekkich ścian osłonowych oraz ich połączeń z innymi przegrodami, może przyczyniać się do występowania niekorzystnych zjawisk, takich jak:

  • nadmierne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń,
  • niedogrzewanie lub przegrzewanie, co w konsekwencji prowadzi do odczucia dyskomfortu cieplnego,
  • powierzchniowa kondensacja pary wodnej na oknach, połączeniach z obudową i w miejscach najsłabszych pod względem izolacyjności cieplnej.

W celu scharakteryzowania właściwości cieplnych okien podaje się wartości:

  • współczynnika przenikania ciepła U, w W/m2·K (w normach PN-EN oznaczanego Uw),
  • liniowych współczynników przenikania ciepła ? połączeń okna z obudową, np. ze ścianą w nadprożu lub z podokiennikiem, w W/m·K,
  • współczynnika przepuszczalności całkowitego promieniowania słonecznego g w odniesieniu do oszklenia (przeważnie podawanego wraz ze współczynnikiem przenikania ciepła w odniesieniu do środkowej części oszklenia Ug i jego charakterystykami optycznymi),
  • temperatury wewnętrznej powierzchni ?si, w °C, przy określonych wartościach temperatury środowiska zewnętrznego i wewnętrznego lub niezależnie od tych wartości, przy użyciu bezwymiarowej temperatury fRsi (określanej w normach PN-EN czynnikiem lub współczynnikiem temperaturowym).

Na izolacyjność cieplną okna i jego połączeń z przegrodami budynku ma wpływ ich szczelność na przenikanie powietrza, która powinna być jak największa, z wyłączeniem miejsc, przez które przewidziano przepływ powietrza do wentylacji pomieszczeń, np. przez nawiewnik w oknie.

   11.05.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl