Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Pompy ciepła w nietypowych zastosowaniach

W ostatnich latach pompy ciepła wykorzystywane są też na nowych obszarach
W ostatnich latach pompy ciepła wykorzystywane są też na nowych obszarach
fot. Ochsner

Głównym obszarem zastosowania pomp ciepła jest obecnie zasilanie instalacji niskotemperaturowych, które są stosowane w nowych i modernizowanych budynkach. Na rynek wchodzą też pompy ciepła przeznaczone na wymianę dla starych źródeł ciepła – głównie kotłów węglowych i olejowych, a nawet gazowych. Zastosowaniu pomp ciepła sprzyjają instalacje fotowoltaiczne na budynkach. Coraz częściej montowane są także bardzo duże pompy ciepła mogące korzystać z ciepła odpadowego.

W artykule:

• Małe pompy ciepła i PV
• Duże pompy ciepła
• Bardzo duże pompy ciepła

Pompy ciepła oferowane dla sektora wymiany mają już parametry porównywalne z tymi dla instalacji niskotemperaturowych i mogą efektywnie zasilać instalacje o temperaturze powyżej 45°C. Obecny rozwój rynku wykazuje wysoki udział pomp ciepła typu powietrze/woda do zasilania instalacji w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym. Zwłaszcza pompy na wymianę czy stosowane po modernizacji budynków to głównie powietrzne pompy ciepła, ponieważ można je wdrożyć przy niewielkich w porównaniu do pomp gruntowych kosztach inwestycyjnych.

W ostatnich latach pompy ciepła wykorzystywane są też na nowych obszarach – w procesach przemysłowych i instalacjach ciepłowniczych. Takie zastosowania wiążą się z różnymi wymaganiami względem poziomów temperatur dolnego i górnego źródła ciepła w porównaniu do konwencjonalnych aplikacji, takich jak ogrzewanie niskotemperaturowe czy przygotowanie ciepłej wody. Są to instalacje wymagające wysokich temperatur dolnego i górnego źródła ciepła lub dużej różnicy pomiędzy nimi. To z kolei stymuluje ciągły rozwój w zakresie technologii sprężarek, olejów smarnych, czynników chłodniczych i sterowania.

Tak jak w kogeneracji znaleziono duże możliwości zwiększania efektywności energetycznej, tak coraz częściej zwraca się uwagę na potencjał ciepła odpadowego, zwłaszcza gdy jest ono dostępne stale i ma stosunkowo wysokie temperatury. W instalacjach takich sięga się często po pompy ciepła o dużych mocach.

Czytaj też: Osiedla mieszkaniowe z pompami ciepła – nowy standard deweloperski >>

Małe pompy ciepła i PV

Komisja Europejska postanowiła przeanalizować konkurencyjność europejskiego przemysłu grzewczego i chłodniczego. W tym celu m.in. opublikowała analizy przypadków udanego i konkurencyjnego wdrożenia innowacyjnych rozwiązań ogrzewania i chłodzenia. Studia przypadków mają na celu zilustrowanie, w jaki sposób technologie energii odnawialnej, takie jak energia słoneczna, biomasa, biogaz i pompa ciepła, wywierają wpływ na społeczności lokalne.

Jest wśród nich studium opisujące projekt renowacji obejmujący 96 domów jednorodzinnych w dzielnicy Presikhaaf w Arn­hem w Holandii [8]. Podczas remontu każdy dom otrzymał izolację termiczną, na dachach zainstalowano panele fotowoltaiczne o mocy ok. 10 kW (35 paneli na budynek) i zastosowano pompy ciepła typu powietrze/woda o mocy 8 kW do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Każdy dom został też wyposażony w moduły energetyczne o powierzchni ok. 2 m2 umieszczone przed drzwiami wejściowymi – moduły te zawierają wszystkie urządzenia niezbędne do zaspokojenia potrzeb energetycznych budynku, czyli ogrzewania pomieszczeń, wentylacji, ciepłej wody i energii elektrycznej (fot. 1 i 2). Moduł zawiera falownik do zmiany prądu stałego na przemienny, centralę wentylacyjną z rekuperatorem do odzysku ciepła z powietrza wywiewanego oraz pompę ciepła. Moduły energetyczne to gotowe do użycia rozwiązania, które można łatwo podłączyć do domu za pomocą tylko kilku rur i przewodów. Moduły energetyczne oferowane są też w wersji do instalacji na dachu, ale jest to rzadko stosowane rozwiązanie – na wypadek gdyby na zewnątrz budynku nie było miejsca. W domach nie zastosowano chłodzenia klimatyzatorami – warunki pogodowe nie wymagają tego, poza tym zakłóciłoby to bilans energii i domy nie byłyby już zeroenergetyczne.


Fot. 1. Moduły energetyczne w trakcie montażu; Fot. Nathan Group

Fot. 2. Widok domów z modułami po zakończeniu remontu; Fot. Nathan Group

Moduły wymagają okresowych przeglądów i wymiany niektórych materiałów eksploatacyjnych, np. filtrów powietrza w centralach. Wszystkie systemy są opomiarowane inteligentnymi licznikami. Instalacja elektryczna podłączona jest do sieci energetycznej. Opomiarowanie pozwala monitorować zużycie energii i wody w każdym domu oraz identyfikować wszelkie straty energii i spadki wydajności energetycznej. Informacje te są wykorzystywane przez instalatorów do interwencji w przypadku wykrycia problemów, a także do planowania czynności konserwacyjnych. Podobnie, w razie potrzeby, są one wykorzystywane przez zarządcę/właściciela domów, aby zasugerować zmiany w zachowaniu użytkowników w celu osiągnięcia optymalnego zużycia energii, czyli zeroenergetyczności budynków. Tak niski poziom zużycia energii i opomiarowanie były warunkami koniecznymi do skorzystania z publicznych programów wsparcia mieszkalnictwa
socjalnego.

Remontom poddano łącznie 96 małych domów w zabudowie szeregowej – 12 szeregowców po 8 budynków, pierwotnie zbudowanych w latach pięćdziesiątych. Zamieszkuje je ok. 400 osób, średnio 4,2 osoby na gospodarstwo domowe. Domy są własnością firmy zajmującej się budownictwem socjalnym i zostały odnowione i przekształcone w budynki o zerowym zużyciu energii, czyli łączna ilość energii zużywanej przez każdy dom w ciągu roku jest równa ilości energii odnawialnej wytwarzanej przed ten dom.

Wydajność grzewcza zastosowanych powietrznych pomp ciepła jest zmienna i wynosi od 1,5 do 8 kW, w zależności od różnicy między pożądaną temperaturą ogrzewania pomieszczeń a temperaturą zewnętrzną. Instalacja ogrzewcza typu zamkniętego z pompami obiegowymi korzysta z grzejników ściennych zasilanych wodą o temperaturze 40°C. Ciepła woda użytkowa jest gromadzona w zasobnikach o pojemności 185 l i ma temperaturę maks. 53–58°C. COP pomp ciepła w funkcji ogrzewania dla instalacji z grzejnikami naściennymi wynosi nieco powyżej 3 dla temperatury zewnętrznej –5°C (dla podłogowej byłby wyższy). Gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej –12°C, można włączyć szczytowy system grzewczy, czyli grzałkę elektryczną. Dla zabezpieczenia instalacji c.w.u. przed ryzykiem namnażania się bakterii Legionella w zasobnikach raz w tygodniu przez kilka godzin woda jest przegrzewana do temperatury powyżej 60°C.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[pompy ciepła, zasilanie instalacji niskotemperaturowych, moduły energetyczne, najciekawsze zastosowanie pomp ciepła, system ciepłowniczy, instalacja ciepłownicza]

   10.02.2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl