Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

Spa w uzdrowisku
Spa w uzdrowisku
www.sxc.hu

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje oraz udostępniać różne formy wypoczynku, zarówno dla gości  hotelowych, jak i dla klientów zewnętrznych. Wiele z tych hoteli ma oddziały odnowy  biologicznej. W artykule przedstawione są propozycje, w jaki sposób rozwiązać działalność  takich zakładów.

Hotele uzdrowiskowe i wielkomiejskie oferują bogaty program usług pomocniczych, np. baseny, siłownie, sauny, jacuzzi, solaria, fitness, krioterapię, groty solne, aromaterapię itp. Poza budynkiem urządzane są korty tenisowe, boiska do gry, a nawet pola golfowe. Ponadto w miejscowościach uzdrowiskowych sanatoria, domy wypoczynkowe i hotele spełniają funkcje również rehabilitacyjno-lecznicze, a więc służą biologicznej odnowie.

Budynki takie powinny być wyposażone w oddziały (zakłady) przeznaczone do odnowy biologicznej użytkowników. Pamiętać należy, że hotele, zwłaszcza poza sezonem letnim, prowadzą turnusową formę wypoczynku połączoną z rehabilitacją lub lecznictwem. Hotele takie przyjmują nazwę „Hotel-Spa”, „Medical Spa Hotel” itp.

Ze względu na brak informacji o potrzebach technologicznych w oddziałach odnowy biologicznej przedstawiam własną propozycję rozwiązań tych oddziałów.

Program usług i zabiegów

Oddziały odnowy biologicznej w hotelach, domach wypoczynkowych, sanatoriach uzdrowiskowych mogą mieć różne zakresy świadczonych usług rehabilitacyjno-leczniczych i rekreacyjno- wypoczynkowych. Program tych usług jest zależny od wielkości obiektu, jego położenia względem strefy „A” uzdrowiska, a także od zakresu usług świadczonych przez zakład przyrodoleczniczy uzdrowiska. Zakład ten powinien świadczyć usługi lecznicze, odpłatne, nie tylko dla kuracjuszy skierowanych na leczenie sanatoryjne do uzdrowiska.

Ze względu na zmienne warunki klimatyczne w uzdrowisku różna liczba gości hotelowych przebywa w okresie lata i zimy oraz w okresach wiosenno-jesiennych. Oddział odnowy biologicznej powinien być programowany tak, aby w miesiącach letnich i zimowych użytkownicy mogli korzystać z zabiegów rekreacyjno-rehabilitacyjnych, a w okresie jesienno-zimowym z zabiegów rehabilitacyjno-leczniczych, gdyż w okresach tych stosowane są dla gości hotelowych turnusy leczniczo-profilaktyczne. Uczestnikom takich turnusów należy zapewnić stałą opiekę lekarza balneologa. Odpłatnie mogą ją zapewnić lekarze uzdrowiskowi.

We własnym oddziale odnowy biologicznej powinny być prowadzone podstawowe zabiegi pomocnicze, niewymagające stosowania tworzyw leczniczych. Niektóre z zabiegów pomocniczych (sauna, baseny rehabilitacyjne itp.) mogą być organizowane jako wspólne, dla większej liczby obiektów.

Wymagania lokalizacyjne dla działu odnowy biologicznej w budynku powinny odpowiadać wymaganiom stawianym zakładom przyrodoleczniczym przez rozporządzenia ministra zdrowia [1]: zakład przyrodoleczniczy powinien się znajdować co najmniej na poziomie terenu urządzonego przy budynku; dopuszcza się lokalizowanie pomieszczeń zakładu przyrodoleczniczego poniżej poziomu terenu urządzonego przy budynku.

Przewidywane w dziale odnowy biologicznej zabiegi powinny mieć zróżnicowany charakter. W pierwszej kolejności należy stosować urządzenia przeznaczone do celów profilaktyczno-rehabilitacyjnych. Tam, gdzie jest to możliwe, powinny mieć samoobsługowy charakter użytkowania. Urządzenia przeznaczone do leczenia pomocniczego, wymagające fachowej obsługi, należy stosować w układzie gwiazdowym, aby mogły być obsługiwane przez te same osoby obsługujące.

Urządzenia zabiegowe do odnowy biologicznej

Z urządzeń do hydroterapii w pierwszej kolejności należy używać basenów kąpielowo -rehabilitacyjnych. Powierzchnia i kształt basenu będą zależne od liczby łóżek w hotelu, domu wypoczynkowym czy sanatorium. W obecnych warunkach baseny można wykonywać z elementów prefabrykowanych wykonanych z laminatów tworzyw sztucznych, blachy ocynkowanej, blachy stalowej nierdzewnej (stopowej). To ostatnie wykonanie, choć jeszcze drogie, umożliwia dowolne kształtowanie niecki basenu, montaż po obwodzie różnych urządzeń pomocniczych itp.

Zaleca się, aby zainstalowane niecki basenowe miały dodatkowe atrakcje użytkowe, takie jak:

  • dysze strumieni wodnych do masażu podwodnego ciała człowieka,
  • zainstalowane po obwodzie kaskadowe strumienie wodne, strumienie wachlarzowe, gejzery, dysze wodnych strumieni umożliwiające „pływanie w miejscu” itp.
  • dobrze jest jeden z krótszych boków niecki basenowej (od strony wejścia) zaopatrzyć w schody wejściowe i bariery-poręcze.
    Istotne jest również należyte oświetlenie zarówno wody, jak i otoczenia basenu.

W basenach mniejszych do uzdatniania wody obiegowej zastosować możemy urządzenia kontenerowe, łatwe w montażu i obsłudze.

Projektując baseny profilaktyczno-rehabilitacyjne, należy dostosować się do wymagań basenów kąpielowych (DIN 19643-1:1997 [2]), wymagań podawanych przez Sokołowskiego [3] oraz zaleceń normy stosowanej dla basenów leczniczych [4, 5].

   18.04.2008

Komentarze

(1)
kampis | 03.06.2015, 11:56

Polskie hotele aż tak się rozwijają, nawet przy niskich stawkach. Generalnie sądziłem, że wszystko stanie w miejscu, a tymczasem nieustająco obserwujemy rozwój. I oby tak dalej.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl