Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

Spa w uzdrowisku
Spa w uzdrowisku
www.sxc.hu

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje oraz udostępniać różne formy wypoczynku, zarówno dla gości  hotelowych, jak i dla klientów zewnętrznych. Wiele z tych hoteli ma oddziały odnowy  biologicznej. W artykule przedstawione są propozycje, w jaki sposób rozwiązać działalność  takich zakładów.

Hotele uzdrowiskowe i wielkomiejskie oferują bogaty program usług pomocniczych, np. baseny, siłownie, sauny, jacuzzi, solaria, fitness, krioterapię, groty solne, aromaterapię itp. Poza budynkiem urządzane są korty tenisowe, boiska do gry, a nawet pola golfowe. Ponadto w miejscowościach uzdrowiskowych sanatoria, domy wypoczynkowe i hotele spełniają funkcje również rehabilitacyjno-lecznicze, a więc służą biologicznej odnowie.

Budynki takie powinny być wyposażone w oddziały (zakłady) przeznaczone do odnowy biologicznej użytkowników. Pamiętać należy, że hotele, zwłaszcza poza sezonem letnim, prowadzą turnusową formę wypoczynku połączoną z rehabilitacją lub lecznictwem. Hotele takie przyjmują nazwę „Hotel-Spa”, „Medical Spa Hotel” itp.

Ze względu na brak informacji o potrzebach technologicznych w oddziałach odnowy biologicznej przedstawiam własną propozycję rozwiązań tych oddziałów.

Program usług i zabiegów

Oddziały odnowy biologicznej w hotelach, domach wypoczynkowych, sanatoriach uzdrowiskowych mogą mieć różne zakresy świadczonych usług rehabilitacyjno-leczniczych i rekreacyjno- wypoczynkowych. Program tych usług jest zależny od wielkości obiektu, jego położenia względem strefy „A” uzdrowiska, a także od zakresu usług świadczonych przez zakład przyrodoleczniczy uzdrowiska. Zakład ten powinien świadczyć usługi lecznicze, odpłatne, nie tylko dla kuracjuszy skierowanych na leczenie sanatoryjne do uzdrowiska.

Ze względu na zmienne warunki klimatyczne w uzdrowisku różna liczba gości hotelowych przebywa w okresie lata i zimy oraz w okresach wiosenno-jesiennych. Oddział odnowy biologicznej powinien być programowany tak, aby w miesiącach letnich i zimowych użytkownicy mogli korzystać z zabiegów rekreacyjno-rehabilitacyjnych, a w okresie jesienno-zimowym z zabiegów rehabilitacyjno-leczniczych, gdyż w okresach tych stosowane są dla gości hotelowych turnusy leczniczo-profilaktyczne. Uczestnikom takich turnusów należy zapewnić stałą opiekę lekarza balneologa. Odpłatnie mogą ją zapewnić lekarze uzdrowiskowi.

We własnym oddziale odnowy biologicznej powinny być prowadzone podstawowe zabiegi pomocnicze, niewymagające stosowania tworzyw leczniczych. Niektóre z zabiegów pomocniczych (sauna, baseny rehabilitacyjne itp.) mogą być organizowane jako wspólne, dla większej liczby obiektów.

Wymagania lokalizacyjne dla działu odnowy biologicznej w budynku powinny odpowiadać wymaganiom stawianym zakładom przyrodoleczniczym przez rozporządzenia ministra zdrowia [1]: zakład przyrodoleczniczy powinien się znajdować co najmniej na poziomie terenu urządzonego przy budynku; dopuszcza się lokalizowanie pomieszczeń zakładu przyrodoleczniczego poniżej poziomu terenu urządzonego przy budynku.

Przewidywane w dziale odnowy biologicznej zabiegi powinny mieć zróżnicowany charakter. W pierwszej kolejności należy stosować urządzenia przeznaczone do celów profilaktyczno-rehabilitacyjnych. Tam, gdzie jest to możliwe, powinny mieć samoobsługowy charakter użytkowania. Urządzenia przeznaczone do leczenia pomocniczego, wymagające fachowej obsługi, należy stosować w układzie gwiazdowym, aby mogły być obsługiwane przez te same osoby obsługujące.

Urządzenia zabiegowe do odnowy biologicznej

Z urządzeń do hydroterapii w pierwszej kolejności należy używać basenów kąpielowo -rehabilitacyjnych. Powierzchnia i kształt basenu będą zależne od liczby łóżek w hotelu, domu wypoczynkowym czy sanatorium. W obecnych warunkach baseny można wykonywać z elementów prefabrykowanych wykonanych z laminatów tworzyw sztucznych, blachy ocynkowanej, blachy stalowej nierdzewnej (stopowej). To ostatnie wykonanie, choć jeszcze drogie, umożliwia dowolne kształtowanie niecki basenu, montaż po obwodzie różnych urządzeń pomocniczych itp.

Zaleca się, aby zainstalowane niecki basenowe miały dodatkowe atrakcje użytkowe, takie jak:

  • dysze strumieni wodnych do masażu podwodnego ciała człowieka,
  • zainstalowane po obwodzie kaskadowe strumienie wodne, strumienie wachlarzowe, gejzery, dysze wodnych strumieni umożliwiające „pływanie w miejscu” itp.
  • dobrze jest jeden z krótszych boków niecki basenowej (od strony wejścia) zaopatrzyć w schody wejściowe i bariery-poręcze.
    Istotne jest również należyte oświetlenie zarówno wody, jak i otoczenia basenu.

W basenach mniejszych do uzdatniania wody obiegowej zastosować możemy urządzenia kontenerowe, łatwe w montażu i obsłudze.

Projektując baseny profilaktyczno-rehabilitacyjne, należy dostosować się do wymagań basenów kąpielowych (DIN 19643-1:1997 [2]), wymagań podawanych przez Sokołowskiego [3] oraz zaleceń normy stosowanej dla basenów leczniczych [4, 5].

   18.04.2008

Komentarze

(1)
kampis | 03.06.2015, 11:56

Polskie hotele aż tak się rozwijają, nawet przy niskich stawkach. Generalnie sądziłem, że wszystko stanie w miejscu, a tymczasem nieustająco obserwujemy rozwój. I oby tak dalej.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Czego powinieneś się spodziewać po pompie wodnej? »

Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »
pompa wodna termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe w ogrzewaniu
  • - Bezprzewodowe systemy wentylacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent

Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,

a otrzymasz link do

mini e-book

"Jakość powietrza w szkołach
i przedszkolach 2021"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl