RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Projektowanie przepompowni ścieków

Zasady i zalecenia praktyczne dotyczące projektowania i wykonania

Studzienki do przydomowych przepompowni ścieków, Fot. Conplast

Studzienki do przydomowych przepompowni ścieków, Fot. Conplast

Pomimo istnienia obszernych regulacji technicznych dotyczących przepompowni ścieków, serwisanci stale zgłaszają problemy związane z zabudową tych urządzeń. Zdarza się, że przepompownie stosowane są tam, gdzie nie są konieczne i odwrotnie – nie są zastosowane, gdzie pod względem technicznym są niezbędne. Przyczyną jest często nieprzestrzeganie obowiązujących standardów technicznych w połączeniu z niedostateczną wymianą informacji pomiędzy osobami odpowiedzialnymi za projektowanie struktury naziemnej, podziemnej oraz instalacji w budynku. Skutkiem tego są wyższe koszty eksploatacyjne i konserwacyjne oraz przede wszystkim zalania, których można uniknąć. W artykule poruszono problemy związane z najczęściej popełnianymi błędami podczas projektowania oraz wyjaśniono podstawowe zasady prawidłowego wykonania urządzeń instalacji z przepompownią ścieków.

Zobacz także

Grupa Aliaxis Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej...

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej wdrażając nowe technologie i procesy. Producenci materiałów i produktów budowlanych również starają się iść z duchem czasu. Niestety zbyt często „gotowość na BIM” jest upraszczana i sprowadzana do posiadania biblioteki obiektów BIM (np. rodzin Revit). Co gorsza, jakość plików i danych do pobrania...

EcoComfort Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany? Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy...

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy o własnym kącie. Budowa domu jest dla większości inwestorów największym wydatkiem w życiu, bo to tam właściciel planuje spędzić swoją przyszłość. Nie da się ukryć, że do budowy domu trzeba się dobrze przygotować. Wbrew pozorom inwestycja nie zaczyna się wraz z wyborem działki czy projektu – rozpocząć...

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Pionowe usytuowanie miejsca odpływu w odniesieniu do kanału i poziomu zalewania jest najistotniejszym kryterium poprawnego zastosowania przepompowni ścieków według normy PN EN 12050 [1]. Przy braku spadku, ścieki są pompowane do kanału przeciwnie do kierunku działania siły ciężkości – tak więc przy podłączeniu poniżej poziomu zalewania, chroni to budynek przed zalaniem od zewnątrz.

Całkowicie zbędne jest natomiast stosowanie przepompowni przy wystarczającym spadku powyżej poziomu zalewania. Często oba strumienie ścieków powyżej i poniżej poziomu zalewania są odprowadzane razem. Prowadzi to przy zakłóceniach w funkcjonowania do powstawania niepotrzebnego ryzyka wewnętrznego zalania (rys. 1.).

Projekt przepompowni ścieków

Rys. 1. a) nieprawidłowe podłączenie przepompowni ścieków zwiększa koszty eksploatacyjne i ryzyko wewnętrznego zalania w przypadku zakłóceń działania; b) prawidłowe podłączenie przepompowni ścieków, Źródło: Kessel

Przyczyny błędów

Następnym podstawowym błędem jest wprowadzanie wody deszczowej do pionów wody brudnej. Według DIN 1986-100 [6] należy także unikać takiego sposobu odprowadzania wody deszczowej z małych powierzchni dachowych, balkonów itp. To wymaganie przeciwstawia się normie PN-EN 12056-3:2002 [2] (punkt 6.4). W obu przypadkach do przepompowni dopływa więcej ścieków niż jest to konieczne.

W wyniku tego niepotrzebnie rosną koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. W przypadku obfitych opadów, ilości wody do odprowadzenia są szczególnie duże i przepompownia nie może poradzić sobie z napływającą wodą deszczową, czego skutkiem są zalania. Sytuacja staje się szczególnie dramatyczna w przypadku braku energii elektrycznej, co często występuje przy silnych deszczach i przepływie zwrotnym.

Powierzchnie podwórzy o spadku w kierunku budynku, np. dojazdy do garaży podziemnych stwarzają kolejne potencjalne zagrożenie. Projektant powinien, w miarę możliwości, unikać takich rozwiązań.

Jeśli nie można ich uniknąć, wówczas należy przewidzieć odpowiednio duże korytka odpływów liniowych, objętości retencyjne oraz duże przepompownie. Ale nawet wtedy istnieje jeszcze ryzyko zalania budynku, jeśli przepompownia przestanie działać. Zalecane byłoby przeprowadzenie badań zalewowych według wymagań normy DIN 1986-100 [6]. W przypadku większych budynków użyteczności publicznej koszty zakupu i eksploatacji urządzenia do zasilania awaryjnego powinny równoważyć potencjalne szkody w przypadku przerwy w działaniu przepompowni.

Błędny dobór

Na wielkość opadów nie mamy wpływu. Ilość wody tłoczona przez przepompownię ścieków jest określana poprzez wielkość podłączonych powierzchni. Rosnąca liczba przypadków deszczy nawalnych w ostatnich latach pokazuje, że nawet ilość opadów obliczonych długoterminowo może zostać przekroczona w krótkich okresach czasu. Dlatego przed projektowaniem zaleca się przeanalizowanie wszystkich czynników.

Przy określaniu przepływu wody deszczowej QR miarodajne są przede wszystkim dane z normy DIN 1986-100 [6]. Powierzchnie poniżej poziomu zalewania, gdzie znajdują się wartościowe urządzenia i przedmioty, które mogą być uszkodzone w wyniku zalania należy wymiarować odpowiednio dla opadu r(5,100), czyli w odniesieniu do deszczu 5-minutowego występującego raz na stulecie.

Do tych powierzchni zaliczają się np. wejścia do domów, wejścia do piwnic, wjazdy garażowe i dziedzińce. Inne powierzchnie o niewielkim potencjale zagrożenia mogą być obliczane dla r(5,2). Dane dla lokalnych ilości opadów podaje Deutsche Wetterdienst (w Polsce IMiGW – red.).

Dokładne wymiarowanie wymaga podania poprawnych danych wyjściowych. W praktyce, przy sprawdzaniu wykonanych systemów napotyka się najczęściej następujące źródła błędów:

  • podłączone przybory są nieprawidłowo określone; przykładowo w budynku przewidziano wprawdzie toalety, ale bez podłączenia pisuarów i umywalek należących do instalacji,
  • nie są planowane możliwe do przewidzenia zmiany w użytkowaniu, np. rozbudowa instalacji,
  • podłączane są większe powierzchnie niż jest przewidziane przy planowaniu,
  • ilości wody opadowej są ustalane z góry jako wartość stała (bez odniesienia lokalnego), np. 200 l/(s · ha).

Podstawowe zasady ustalania ilości odprowadzanej wody brudnej Qs lub wysokości podnoszenia znajdują się w normie PN-EN 12056 [2] oraz w normie DIN 1986-100 [6]. Ponadto dla separatorów obowiązują następujące normy określające ilości odprowadzanych ścieków:

  • separatory tłuszczu wg PN-EN 1825 [5] wraz z DIN 4040-100 [7],
  • separatory cieczy lekkich PN-EN 858 [4] wraz z DIN 1999-100 [8].

Etap projektowania

 Projektant powinien już na początkowym etapie ustalić miejsce ustawienia urządzenia. Jeśli przepompownia lokalizowana jest w istniejącym budynku, trzeba znaleźć odpowiednio dopasowane rozwiązania. Zasadniczo umieszczenie przepompowni na zewnątrz przynosi wiele korzyści:

  • użytkownicy mają więcej miejsca w budynku,
  • nie powstaje hałas w budynku,
  • podczas prac konserwacyjnych nie rozprzestrzeniają się nieprzyjemne zapachy.

Studzienki pod przepompownie należy wykonać starannie. Dotyczy to nie tylko głębokości dopływu, pojemności użytecznej, klasy obciążeń czy wymogów związanych z wodami gruntowymi. Szczególną uwagę należy zwrócić na trwałość szczelności konstrukcji, aby uniknąć infiltracji i eksfiltracji. Jednak również ustawienie wewnątrz budynku ma pewne zalety, jak np. bezproblemowy dostęp podczas wykonywania prac konserwacyjnych.

Pomieszczenia do ustawienia przepompowni ścieków powinny być na tyle duże, aby była dogodna przestrzeń (min. odległości 60 cm w pionie i poziomie) do wykonywania konserwacji części oraz obsługi. W przypadku odprowadzania ścieków fekalnych z pomieszczeń norma PN-EN 12050-1:2002 [1] przewiduje nieckę pod pompownię, co często nie jest uwzględniane. Istotne jest, aby podczas zabudowy w płycie podłogowej, a w szczególności przy wnikającej wodzie gruntowej, instalator zwrócił szczególną uwagę na szczelne połączenie z płytą podłogi.

Ponadto przejścia rurowe należy uszczelnić w odpowiedni sposób. Prace należy wykonywać dokładnie i konieczne są uzgodnienia pomiędzy projektantem, firmą budowlaną i instalatorem.

Studzienki

Rys. 2. Dolna krawędź lewara przepływu zwrotnego prowadzona ponad poziomem zalewania

Urządzenie dwupompowe w budynkach użyteczności publicznej

W przeciwieństwie do domów jednorodzinnych, w przypadku budynków użyteczności publicznej, w których nie można zrezygnować ze stosowania przepompowni, np. w hotelach lub biurowcach, konieczne jest zastosowanie urządzenia gwarantującego ciągłą pracę, ponieważ w przeciwnym razie działanie przepompowni może zostać zakłócone. Oznacza to, że przepompownia musi zostać wyposażona w drugą pompę o takiej samej wydajności tłoczenia. Poza tym urządzenie powinno być wyposażone w automatyczne sterowanie z opcją przełączania ręcznego.

Ze względu na koszty przeważnie stosowane są jednak urządzenia jednopompowe. Aby uzyskać optymalny zakres działania urządzenia dwupompowego, należy opracować odpowiednią koncepcję sterowania pompami. Powinna ona spełniać następujące wymagania:

  • właściwe załączanie pierwszej i drugiej pompy – pierwsza pompa uruchamia się przy dolnym, druga przy średnim poziomie włączania; w maksymalnym punkcie włączania rozlega się alarm,
  • podłączenie do centrali sterowniczej poprzez kontakty bezpotencjałowe lub sygnalizacje alarmowe w pomieszczeniach bytowych; informacja o funkcjonowaniu jest niezwykle istotna w budynkach użyteczności publicznej,
  • załączanie naprzemienne obu pomp w celu uniknięcia przeciążeń lub wyłączenia z powodu braku ścieków do pompowania.

Przy doborze przepompowni należy mieć na uwadze, że dwie przepompownie połączone równolegle nie będą tłoczyć 2-krotnie większej ilości ścieków, ponieważ przy pracy równoległej ustala się nowy punkt pracy. Rzeczywisty wzrost jest wówczas przeważnie niższy niż 50%. Poza tym każda pompa powinna być dobrana do przewidywanej ilości ścieków – zawsze na pierwszym miejscu powinno być zachowane bezpieczeństwo.

Ponadto rodzaj pompy musi być odpowiedni do zakładanej charakterystyki instalacji. Przepompownię należy dobrać w taki sposób, aby podany rodzaj pracy S – czyli maksymalny czas pracy pompy w [%] nie został przekroczony. Nie wolno zapominać o problemie ochrony przeciwwybuchowej. Wykonanie z aprobatą ATEX jest koniecznością w przypadku ścieków fekalnych, w przypadku innych ścieków należy dokonać indywidualnej oceny.

Ochrona przeciwzalewowa

Przepompownie ścieków chronią tylko wtedy w sposób efektywny przed przepływem zwrotnym, jeśli istnieje odpowiednio ułożony lewar przepływu zwrotnego. Jednak właśnie tutaj dochodzi do błędów. Odstępstwa od tej zasady na ogół są spowodowane względami finansowymi, brakiem uzgodnień pomiędzy firmami wykonawczymi, a także czasami wynikają z niewiedzy wykonawcy.

Sam zawór zwrotny nie stanowi wystarczającej ochrony. Zapobiega on tylko powracaniu już odprowadzonych ścieków – nie jest on dostosowany do naporu wody z kanalizacji. Jeśli zawór stanie się nieszczelny, wówczas pompa musi stale pracować, w wyniku czego może dojść do zalania. Istnieje zagrożenie, iż lewary przepływu zwrotnego zostaną ułożone za nisko, ponieważ dolna strona stropu leży poniżej poziomu zalewania.

W celu poprawnego ułożenia lewara istnieją następujące możliwości wykonania na zewnątrz:

  • poprowadzenie powrotne do budynku,
  • usytuowanie w budynku sąsiednim (garaż, wiata itp.),
  • stworzenie wału ziemnego (przykrycie ziemią zgodnie z warunkami klimatycznymi).

Jeśli przewody mają zostać ułożone w miejscach zagrożonych mrozem (np. garaż), wówczas przewód tłoczny musi być ogrzewany lub izolowany.

przepompownia

Rys. 3. Przepompownia na zewnątrz budynku

wysokość a strumień przepływu

Rys. 4. Praca równoległa dwóch pomp

Zastosowanie w zależności od miejsca zabudowy Miejsce odpływu w odniesieniu do poziomu zalewania
powyżej poniżej
miejsce odpływu w odniesieniu do kanału spadek wystarczający unikać zastosowania przepompownia lub urządzenie przeciwzalewowe*)
spadek nie jest wystarczający tylko przepompownie tylko przepompownie
*) zabezpieczenia przeciwzalewowe stosuje się zgodnie z aprobatą i/lub normą

Tabela 1. Zakres zastosowania przepompowni ścieków

Napowietrzanie i odpowietrzanie 

W wyniku procesów gnicia w zbiornikach przepompowni powstają gazy. W celu ich bezpiecznego odprowadzania, każde urządzenie powinno być odpowietrzane. Podobnie należy wyrównać podciśnienie w zbiorniku, które może powstać podczas odpompowywania. Przewód wentylacyjny może zostać wyprowadzony w następujący sposób:

  • jako oddzielny przewód ponad dach,
  • jako przewód wtórny ponad dach,
  • równolegle do zewnętrznej rury spustowej ponad dach,
  • z kołpakiem wentylacyjnym na zewnątrz budynku.

W przypadku odpowietrzania przepompowni należy zwrócić uwagę, by wychodzące gazy nie przeszkadzały mieszkańcom. Odpowietrzenia muszą być umieszczone w odpowiedniej odległości od okien, drzwi i sąsiednich budynków.

Ochrona przeciwzalewowa separatorów cieczy lekkich   

Pomimo wysokiego poziomu zagrożenia, szczególnie w niewielkich zakładach, często zapomina się o tym, aby zabezpieczyć separatory cieczy lekkich przed cofaniem się ścieków zgodnie z normami PN-EN 858 [4] i DIN 1999-100 [8]. Ryzyko jest oczywiste. Jeśli dojdzie do przepływu zwrotnego, oleje i benzyna zanieczyszczą okoliczną glebę.

W niektórych przypadkach możliwe jest zabezpieczenie za pomocą zaworu zwrotnego, z wyjątkiem, gdy urządzenie jest ustawione na zewnątrz lub brak jest spadku do kanału. Szczególnym problemem są niezadaszone powierzchnie odwadniane, np. powierzchnie parkingowe dla samochodów. W zależności od wielkości powierzchni, napływ wody opadowej może okazać się duży.

Redukcja powierzchni odwadnianej oraz zastosowanie obejść (by-pass’ów), które odprowadzają wodę, stanowią optymalne środki zapobiegawcze. Ze względu na bezpieczeństwo, konieczne jest wykonanie przeciwwybuchowe, ponieważ w przypadku zakłóceń w działaniu, także na odpływie może dojść do powstania zagrożenia dla otoczenia.

projektowanie przepompowni

Rys. 5. Separator tłuszczu oraz urządzenie dwupompowe

Separatory tłuszczów – unikanie zapachów

Przewody z przyborów

Rys. 6. Przewody z przyborów usytuowanych powyżej separatorów tłuszczu

Równie często zapomina się o ochronie przeciwzalewowej w przypadku separatorów tłuszczu, według norm PN-EN 1825 [5] i DIN 4040-100 [7]. W takim wypadku konieczna jest zawsze przepompownia. Szczególnie ważne jest wykonanie przewodu wentylacyjnego.

Aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, w żadnym wypadku nie może być podłączenia do przewodu wentylacyjnego po stronie dopływu do separatora tłuszczu. Należy także uwzględnić szczególne wymagania związane z napowietrzeniem separatora tłuszczu.

Jeśli przewód doprowadzający powyżej separatora tłuszczu na długości powyżej 10 m nie ma odpowiedniego, oddzielnie odpowietrzanego przewodu przyłączeniowego, wówczas przewód wentylacyjny należy zamontować jak najbliżej separatora na przewodzie dopływowym.

Jeśli jest to możliwe, należy unikać stosowania przepompowni przed separatorami tłuszczu. W szczególnych przypadkach dopuszczane jest zastosowanie na dopływie odpowiednich pomp wyporowych w celu właściwego tłoczenia (bez tworzenia emulsji), np. perystaltycznych pomp tłoczących lub pomp ślimakowych. Szczególną uwagę należy w takim przypadku zwrócić na wykonanie przewodu wentylacyjnego.

Wnioski

Odprowadzanie ścieków i wody deszczowej za pomocą przepompowni ścieków musi odbywać się zgodnie z uznanymi zasadami techniki. Wymaga to wczesnego ustalenia koncepcji całkowitego odwadniania. Poza ustaleniem poziomu zalewania należy ustalić przeznaczenie poszczególnych części budynku oraz dostosować sieć kanalizacji do warunków budowlanych. Dopiero wtedy można rozpocząć klasyczne wykonywanie instalacji.

Przy projektowaniu szczególnie należy zwrócić uwagę na unikanie wyżej wymienionych błędów. Niewielkie niedopatrzenia mogą pociągnąć za sobą poważne skutki, których usunięcie wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi.

Szczególne znaczenie ma dokładne projektowanie. Wprawdzie wszyscy producenci oferują szeroką paletę urządzeń standardowych, nie zawsze jednak najtańsze rozwiązanie będzie rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym. Zaleca się traktowanie kosztów całościowo w odniesieniu do planowanego okresu użytkowania biorąc pod uwagę zakładane koszty eksploatacyjne oraz możliwe skutki. Przy wyborze przepompowni osoby odpowiedzialne powinny zdecydować się na producentów, którzy oferują kompetentne doradztwo projektowe oraz stały serwis posprzedażowy.

Literatura

  1. PN-EN 12050 Przepompownie ścieków w budynkach i ich otoczeniu. Zasady budowy i badania, część 1÷4.
  2. PN-EN 12056 Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków, część 1÷5.
  3. PN-EN 752 Zewnętrzne systemy kanalizacyjne, część 1÷7.
  4. PN-EN 858 Instalacje oddzielaczy lekkich płynów (np. olej i benzyna), część 1÷2.
  5. PN-EN 1825 Oddzielacze tłuszczu, część 1÷2.
  6. DIN 1986 Teil 100 Entwässerungsanlagen für Gebäude und Grundstücke, Teil 100: Bestimmungen in Verbindung mit DIN EN 752 und DIN EN 12056 (Systemy kanalizacji w budynkach i na zewnątrz budynków, część 100: Postanowienia w połączeniu z DIN EN 752 i DIN EN 12056).
  7. DIN 4040 Teil 100 Abscheideranlagen für Fette, Teil 100: Anforderungen an die Anwendung von Abscheideranlagen nach DIN EN 1825 (Separatory tłuszczu, część 100: Wymagania dotyczące stosowania separatorów według DIN EN 1825).
  8. DIN 1999 Teil 100 Abscheideranlagen für Leichtflüssigkeiten, Teil 100: Anforderungen für die Anwendung von Abscheideranlagen nach DIN EN 858 (Separatory cieczy lekkich, część 100: wymagania dotyczące stosowania separatorów według DIN EN 858).Oryginał w IKZ – FACHPLANER, Heft 10/2007,tłum. Magdalena Maciążek

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Systemy instalacyjne Viega sprostały wyzwaniom hamburskiej Filharmonii

Systemy instalacyjne Viega sprostały wyzwaniom hamburskiej Filharmonii Systemy instalacyjne Viega sprostały wyzwaniom hamburskiej Filharmonii

Muzyczne arcydzieła nie powstają z dnia na dzień. Zazwyczaj są efektem wieloletnich wysiłków, niektóre pozostają niedokończone, ale pomimo tego zachwycają ludzi przez całe dekady i wieki. To samo odnosi...

Muzyczne arcydzieła nie powstają z dnia na dzień. Zazwyczaj są efektem wieloletnich wysiłków, niektóre pozostają niedokończone, ale pomimo tego zachwycają ludzi przez całe dekady i wieki. To samo odnosi się do budynków, gdzie rozbrzmiewa wspaniała muzyka. Przykładem jest nowa Filharmonia nad Łabą, której budowa trwała aż 10 lat, ale po ukończeniu zachwyca zarówno pod względem akustyki, jak i wyjątkowej architektury.

Redakcja RI Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w marcu 2018

Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w marcu 2018 Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w marcu 2018

Grupa PSB Handel S.A. śledzi ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmiany trendów, które cyklicznie są opracowywane. W I kwartale 2018 roku widać, że w wielu...

Grupa PSB Handel S.A. śledzi ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmiany trendów, które cyklicznie są opracowywane. W I kwartale 2018 roku widać, że w wielu grupach towarowych wzrosły.

Redakcja RI STIEBEL ELTRON stworzył innowacyjny system wentylacji powietrza

STIEBEL ELTRON stworzył innowacyjny system wentylacji powietrza STIEBEL ELTRON stworzył innowacyjny system wentylacji powietrza

Rekuperacja na stałe zaczyna gościć w polskich domach i nowoczesnych biurach. Nic dziwnego, gdyż jest to aktualnie najbardziej zaawansowany sposób wentylacji budynków. Każdy nowy budynek energooszczędny...

Rekuperacja na stałe zaczyna gościć w polskich domach i nowoczesnych biurach. Nic dziwnego, gdyż jest to aktualnie najbardziej zaawansowany sposób wentylacji budynków. Każdy nowy budynek energooszczędny powinien posiadać rekuperację, a wybudowanie domu pasywnego bez niej jest praktycznie niemożliwe. STIEBEL ELTRON proponuje systemy wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej tworzące jeden system gwarantujący najniższe koszty eksploatacyjne.

Redakcja RI Budmika 2018

Budmika 2018 Budmika 2018

To IV edycja studenckiej konferencji budowlanej, największej w Polsce. Studenci I, II i III stopnia studiów wraz z absolwentami zaprezentują na niej zagadnienia dotyczące szeroko pojętego budownictwa,...

To IV edycja studenckiej konferencji budowlanej, największej w Polsce. Studenci I, II i III stopnia studiów wraz z absolwentami zaprezentują na niej zagadnienia dotyczące szeroko pojętego budownictwa, inżynierii środowiska oraz architektury.

Redakcja RI Nie wiesz jak dojechać na targi Instalacje 2018? Weź udział w akcji autokarowej!

Nie wiesz jak dojechać na targi Instalacje 2018? Weź udział w akcji autokarowej! Nie wiesz jak dojechać na targi Instalacje 2018? Weź udział w akcji autokarowej!

Już niedługo odbędą się targi Instalacje 2018. Jak zawsze organizatorzy gwarantują świetną zabawę i wysokiej jakości doradztwo. Co więcej, w tej edycji targów ponownie pojawiła się ogólnopolska akcja autokarowa...

Już niedługo odbędą się targi Instalacje 2018. Jak zawsze organizatorzy gwarantują świetną zabawę i wysokiej jakości doradztwo. Co więcej, w tej edycji targów ponownie pojawiła się ogólnopolska akcja autokarowa „Instalatorzy jadą do Poznania”. O co w niej chodzi? Szczegóły poniżej!

Redakcja RI Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja - konferencja 2017

Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja - konferencja 2017 Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja - konferencja 2017

VII Konferencja Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja odbędzie się w dniach 10-12 maja 2017 r. w ośrodku konferencyjnym w Dębem k/Warszawy.

VII Konferencja Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja odbędzie się w dniach 10-12 maja 2017 r. w ośrodku konferencyjnym w Dębem k/Warszawy.

Redakcja RI Sklepy online dla instalatora

Sklepy online dla instalatora Sklepy online dla instalatora

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

THERMOSILESIA Pełna dostępność rur miedzianych Tivento Flex

Pełna dostępność rur miedzianych Tivento Flex Pełna dostępność rur miedzianych Tivento Flex

Oferta skierowana jest tylko i wyłączenie do firm instalacyjnych z branży HVAC. Promocja obowiązuje w dniach 01.10.2019 do 31.10.2019 lub wyczerpania zapasów magazynowych i nie łączy się z innymi promocjami...

Oferta skierowana jest tylko i wyłączenie do firm instalacyjnych z branży HVAC. Promocja obowiązuje w dniach 01.10.2019 do 31.10.2019 lub wyczerpania zapasów magazynowych i nie łączy się z innymi promocjami oraz ofertą produktów wyprzedażowych. Regulamin promocji dostępny jest na stronie www.thermosilesia.pl. Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 par 1 Kodeksu Cywilnego.

Waldemar Joniec Narzędzia do modelowania budynków

Narzędzia do modelowania budynków Narzędzia do modelowania budynków

W obszarze projektowania i eksploatacji instalacji wchodzimy w erę cyfrową. Tworzenie wirtualnych modeli budynków zaczyna się na etapie koncepcji i projektu i obejmuje ich budowę, eksploatację oraz recykling/utylizację....

W obszarze projektowania i eksploatacji instalacji wchodzimy w erę cyfrową. Tworzenie wirtualnych modeli budynków zaczyna się na etapie koncepcji i projektu i obejmuje ich budowę, eksploatację oraz recykling/utylizację. Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku pracowniom zagranicznym i inwestują w oprogramowanie BIM. Wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w tej technologii wciąż jednak wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr Artur Miros Termomodernizacja istniejących izolacji technicznych w instalacjach

Termomodernizacja istniejących izolacji technicznych w instalacjach Termomodernizacja istniejących izolacji technicznych w instalacjach

Z uwagi na rosnące wymagania w zakresie efektywności energetycznej kwestia izolowania termicznego stała się przedmiotem zainteresowania wielu gałęzi gospodarki. Podczas modernizacji obiektów w budownictwie...

Z uwagi na rosnące wymagania w zakresie efektywności energetycznej kwestia izolowania termicznego stała się przedmiotem zainteresowania wielu gałęzi gospodarki. Podczas modernizacji obiektów w budownictwie mieszkalnym, publicznym i przemysłowym duże znaczenie ma poprawny dobór i wykonanie nie tylko izolacji termicznej konstrukcji, ale też izolacji instalacji grzewczych, ciepłej i zimnej wody oraz wentylacyjnych.

dr inż. Grzegorz Kubicki Cele i rozwiązania systemów wentylacji pożarowej

Cele i rozwiązania systemów wentylacji pożarowej Cele i rozwiązania systemów wentylacji pożarowej

Prezentujemy praktycznie wypróbowanych rozwiązań technicznych służących ochronie przed zadymieniem pionowych dróg ewakuacji. Omówiono też faktyczną efektywność oraz zakres stosowania popularnych systemów...

Prezentujemy praktycznie wypróbowanych rozwiązań technicznych służących ochronie przed zadymieniem pionowych dróg ewakuacji. Omówiono też faktyczną efektywność oraz zakres stosowania popularnych systemów różnicowania ciśnienia w ochronie ppoż. Wizualizację działania instalacji ppoż. zaprezentowano poprzez wizualizację skuteczności oddymiania auli Politechniki Warszawskiej.

Paweł Bocian Właściwa wentylacja hali basenowej

Właściwa wentylacja hali basenowej Właściwa wentylacja hali basenowej

Podajemy zasady projektowania i doboru, kluczowe zagadnienia, dostępne rozwiązania dotyczące projektowania odpowiedniej wentylacji hal pływalni.

Podajemy zasady projektowania i doboru, kluczowe zagadnienia, dostępne rozwiązania dotyczące projektowania odpowiedniej wentylacji hal pływalni.

mgr inż. Bożena Blum Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Podstawowym standardem wyposażenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych są instalacje wodno-kanalizacyjne. Nie najlepsza jakość wody oraz wątpliwej jakości materiały używane w latach ubiegłych powodują,...

Podstawowym standardem wyposażenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych są instalacje wodno-kanalizacyjne. Nie najlepsza jakość wody oraz wątpliwej jakości materiały używane w latach ubiegłych powodują, że instalacjami sprawiającymi najwięcej problemów technicznych są instalacje c.o. i właśnie instalacje wod-kan.

mgr inż. Józef Dopke Zużycie gazu ziemnego w gospodarstwach domowych

Zużycie gazu ziemnego w gospodarstwach domowych Zużycie gazu ziemnego w gospodarstwach domowych

Od kilku miesięcy w prasie i na stronach internetowych odbiorcy gazu ziemnego skarżą się na wysokie rachunki. Reklamują wielkość jego zużycia w listopadzie, grudniu 2007 r. a także styczniu, lutym i marcu...

Od kilku miesięcy w prasie i na stronach internetowych odbiorcy gazu ziemnego skarżą się na wysokie rachunki. Reklamują wielkość jego zużycia w listopadzie, grudniu 2007 r. a także styczniu, lutym i marcu tego roku. Twierdzą, że rachunki są zawyżone ze względu na gorszą jakość dostarczanego gazu. Czy rzeczywiście mają podstawy do reklamacji?

Redakcja RI Wydłużenia termiczne instalacji z PPR

Wydłużenia termiczne instalacji z PPR Wydłużenia termiczne instalacji z PPR

Pomimo że instalacje z polipropylenu typu 3 (znanego najczęściej pod skróconą nazwą PPR) funkcjonują na polskim rynku instalacyjnym już ok. 20 lat, to nadal wiele emocji wśród potencjalnych użytkowników....

Pomimo że instalacje z polipropylenu typu 3 (znanego najczęściej pod skróconą nazwą PPR) funkcjonują na polskim rynku instalacyjnym już ok. 20 lat, to nadal wiele emocji wśród potencjalnych użytkowników. Również wśród instalatorów wywołują dyskusje na temat wydłużeń termicznych, a co za tym idzie, ich kompensacji.

dr inż. Michał Strzeszewski Podstawa prawna oceny energetycznej budynków

Podstawa prawna oceny energetycznej budynków Podstawa prawna oceny energetycznej budynków

W poprzednim artykule (RI 1-2/2009) omówione zostały cele i podstawowe zasady oceny energetycznej budynków zapisane w dyrektywie europejskiej 2002/91/WE. Dyrektywy nie stosuje się bezpośrednio, lecz zasady...

W poprzednim artykule (RI 1-2/2009) omówione zostały cele i podstawowe zasady oceny energetycznej budynków zapisane w dyrektywie europejskiej 2002/91/WE. Dyrektywy nie stosuje się bezpośrednio, lecz zasady w niej podane powinny być przeniesione do prawodawstwa krajowego. W niniejszym artykule omówiono akty prawne wprowadzające ocenę energetyczną budynków w Polsce. Należy zwrócić uwagę, że wymagania dyrektywy są obecnie niekompletnie wprowadzone do prawodawstwa polskiego i stan ten powinien zostać...

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Sezonowe zużycie ciepła a efektywność systemu grzewczego

Sezonowe zużycie ciepła a efektywność systemu grzewczego Sezonowe zużycie ciepła a efektywność systemu grzewczego

W artykule przedstawiono przypadek, w którym pomimo podejmowanych przez lokatorów działań mających na celu ograniczenie zużycia ciepła, opłaty za ogrzewanie są wysokie. Stosunkowo duża różnica pomiędzy...

W artykule przedstawiono przypadek, w którym pomimo podejmowanych przez lokatorów działań mających na celu ograniczenie zużycia ciepła, opłaty za ogrzewanie są wysokie. Stosunkowo duża różnica pomiędzy sumą wskazań liczników mieszkaniowych a energią chemiczną zawartą w zakupionym paliwie wskazuje na niesatysfakcjonującą sprawność źródła ciepła i instalacji przesyłowych. Nie można tego wytłumaczyć niedokładnością wskazań mierników – przyczyną jest raczej brak właściwej eksploatacji systemu.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Programy certyfikacji EUROVENT (cz. 1.)

Programy certyfikacji EUROVENT (cz. 1.) Programy certyfikacji EUROVENT (cz. 1.)

Program certyfikacji EUROVENT ma na celu standaryzację danych technicznych urządzeń przeznaczonych do klimatyzacji i chłodnictwa zgodnie z europejskimi i międzynarodowymi normami. Laboratorium EUROVENT...

Program certyfikacji EUROVENT ma na celu standaryzację danych technicznych urządzeń przeznaczonych do klimatyzacji i chłodnictwa zgodnie z europejskimi i międzynarodowymi normami. Laboratorium EUROVENT pozwala producentom uczestniczącym w programie na wyrównaną konkurencję oraz systematyzację parametrów technicznych urządzeń. W artykule zamieszczono przegląd programów certyfikacji EUROVENT. Z uwagi na stosunkową dużą liczbę grup certyfikacyjnych w pierwszej części zawarto informacje dot. pierwszych...

dr inż. Edmund Nowakowski Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje...

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje oraz udostępniać różne formy wypoczynku, zarówno dla gości  hotelowych, jak i dla klientów zewnętrznych. Wiele z tych hoteli ma oddziały odnowy  biologicznej. W artykule przedstawione są propozycje, w jaki sposób rozwiązać działalność  takich zakładów.

Zenon Świgoń Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie...

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie...

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie wody. W artykule zawarto uwagi dotyczące projektowania i eksploatacji węzłów grupowych, pozwalające na wydłużanie okresu ich bezawaryjnej pracy i zwiększanie niezawodności pomiarów.

dr inż. Florian Piechurski Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka...

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka instalacji wymaga szczególnej uwagi. W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne.

Waldemar Joniec Stelaże łazienkowe

Stelaże łazienkowe Stelaże łazienkowe

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

dr inż. Jerzy Dylewski Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1) Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich...

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich „budowlańców”, a więc także reprezentujących branżę instalacji sanitarnych, kwestią być albo nie być na budowlanym rynku zawodowym. W części pierwszej artykułu autor dokonuje przeglądu regulacji prawnych dotyczących uprawnień budowlanych na przestrzeni lat oraz obecne wymagania w tym zakresie, w...

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.