Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Symulacja CFD innowacyjnego rozwiązania bezprzewodowego urządzenia wentylacyjnego wyposażonego w pojedynczy wentylator, pozwalającego na realizację nawiewu powietrza świeżego, wywiewu powietrza zużytego oraz odzysku ciepła
Symulacja CFD innowacyjnego rozwiązania bezprzewodowego urządzenia wentylacyjnego wyposażonego w pojedynczy wentylator, pozwalającego na realizację nawiewu powietrza świeżego, wywiewu powietrza zużytego oraz odzysku ciepła
rys. Autor

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań, umożliwiających redukcję zużycia energii przez budynki i ich wpływu na środowisko. Bez nowego spojrzenia na zagadnienia związane z systemami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia powietrza w obiektach nie jest możliwy dalszy rozwój segmentu instalacji HVAC w budynkach mieszkalnych, w szczególności wielorodzinnych, w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju.

W dyskusji podczas Forum Wentylacja 2020 autor wysunął tezę, że czekają nas cztery podstawowe kierunki rozwoju nowych urządzeń klimatyzacyjnych. Są to: integracja, wielofunkcyjność, minimalizacja wymiarów urządzeń oraz decentralizacja. Będą one miały decydujący wpływ na rozwój urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Z aktualnych przepisów prawnych, strategii rozwoju UE i rekomendacji ONZ oraz wszechobecnych analiz wynika, że stoimy przed koniecznością redukcji zużycia energii z paliw kopalnych, w tym także zużywanych na potrzeby ogrzewania, wentylacji i chłodzenia – czyli zapewnienia komfortu w pomieszczeniach. Komfort ten nieodłącznie wiąże się z doprowadzeniem powietrza świeżego (wentylacja) oraz procesem jego uzdatniania (klimatyzacja). Te dwa procesy wymagają znacznych nakładów energetycznych i to nawet pomimo stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji, który staje się powoli standardem. Przyszedł czas na kolejny krok – skupienie się na jak najwyższej sprawności tego procesu, tj. stosunku efektu użytecznego w postaci odzyskanej energii cieplnej lub chłodniczej do jego nakładów – kosztów energii elektrycznej koniecznej do napędu wentylatorów.

W artykule opisano autorską wizję bezprzewodowego systemu wentylacyjnego o zminimalizowanym zużyciu energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych i popularnych systemów wentylacyjnych. Zwrócono też uwagę na podstawowy paradoks dotyczący zastosowania tradycyjnych rozwiązań – central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła w budynkach wielorodzinnych i innych o zbliżonej charakterystyce.

Przeszkodą we wprowadzaniu na rynek nowych technologii jest rutyna, przyzwyczajenie do tego, co znane, oraz dystans do tego, co nowe. Jest to wpisane w naturę człowieka. Jeśli jednak potrzeba jest wielkiej wagi (a przecież mamy kryzys klimatyczny), warto odrzucić schematy i przyzwyczajenia i otworzyć się na nowe, przeanalizować, a nie z góry odrzucać czy dezaprobować.

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w procesy budowlane obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań, umożliwiających redukcję zużycia energii przez budynki i ich wpływu na środowisko. Bez nowego spojrzenia na zagadnienia związane z systemami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia powietrza w obiektach nie jest możliwy dalszy rozwój segmentu instalacji HVAC w budynkach mieszkalnych, w szczególności wielorodzinnych. Pozostając przy standardowych rozwiązaniach urządzeń i systemów klimatyzacyjnych, można jedynie w ograniczonym zakresie szukać oszczędności energetycznych. Taki kierunek rozwoju jest konieczny, tym bardziej że obecne standardy i limity dotyczące zużywanej energii nieodnawialnej i emisji ze spalania paliw nie są finalne – czekają nas kolejne, w tym dotyczące budynków już istniejących.
Choć nie jest to dla branży HVAC zaskoczeniem, wciąż realizowane są głównie strategie dostosowania za wszelką cenę istniejących rozwiązań i urządzeń do aktualnych przepisów. Ale czy nowe wyzwania nie wymagają nowego spojrzenia i szukania rozwiązań, które spełnią nie tylko aktualne wymagania, ale też przyszłe, bardziej rygorystyczne i, co ważne, będą tańsze inwestycyjnie od obecnych?

Czytaj też: Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji >>

W przypadku wielu budynków wielorodzinnych promuje się domowe centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła. Czy nie można zapewnić komfortu za pomocą bezprzewodowych systemów wentylacyjnych? Czy każdy system w branży HVAC to nieodzowne przewody hydrauliczne powietrza czy cieczy pośredniczących? A może mamy do czynienia z paradoksem, jakim jest tradycyjny przewodowy system wentylacyjny? Centrale zasysają i odprowadzają powietrze przez jedną z przegród zewnętrznych obiektu i kanałami wentylacyjnymi rozprowadzane jest powietrze świeże po pomieszczeniach wentylowanych, a odprowadzane powietrze zużyte z tych pomieszczeń również zazwyczaj równolegle z nimi biegnącymi kanałami wentylacyjnymi. Cała uwaga skupiona jest na sprawności wymienników odzysku ciepła. Dopiero od niedawna zwraca się uwagę również na dodatkowe koszty transportu powietrza przez wymiennik odzysku ciepła oraz kanały rozprowadzające.

Tymczasem każde z wentylowanych pomieszczeń, do których doprowadzane jest powietrze świeże i odprowadzane powietrze zużyte, ma przegrodę zewnętrzną sąsiadującą bezpośrednio z powietrzem świeżym. Tym samym, które ma zostać do tego pomieszczenia dostarczone. Czy nie lepiej, szybciej i sprawniej byłoby dostarczyć powietrze świeże przez przegrodę, niż transportować je po całym obiekcie? Transport powietrza w obiekcie wymaga wszak pokonania oporów całej instalacji, co wiąże się ze stałymi wysokimi kosztami eksploatacyjnymi, a rozległe instalacje kanałowe zajmują cenną i możliwą do wykorzystania na inne cele przestrzeń w obiektach.

Czy zastosowanie central wentylacyjnych do wentylacji pomieszczeń w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym ma sens? W subiektywnej opinii autora: nie. Po pierwsze, w budynkach takich nie ma miejsca na prowadzenie kanałów wentylacyjnych, po drugie, transport powietrza po całym obiekcie i ponoszenie stałych kosztów tego transportu jest nieuzasadnione ekonomicznie, bo większość pomieszczeń wentylowanych bezpośrednio graniczy (jedynie przez przegrodę o głębokości 30–40 cm) z powietrzem, które ma zostać do nich dostarczone. Po trzecie, trzeba ponosić koszty inwestycyjne związane z remontem pomieszczeń, przez które biegną kanały wentylacyjne (sufity podwieszone, bruzdy w podłodze lub ścianie itp.), oraz zakupem tych kanałów. Inwestycje takie wymagają dużych i uciążliwych remontów, generują też problemy związane z prowadzeniem i trasowaniem instalacji wentylacyjnych.

Wszędzie tam, gdzie nie ma takiej konieczności, należy zdaniem autora odchodzić od stosowania tradycyjnych systemów z centralą wentylacyjną i kanałami wentylacyjnymi. W przyszłości prym będą wiodły zdecentralizowane systemy wentylacyjne i spadną tym samym koszty transportu powietrza. Ale pojawia się kolejne pytanie – czy możliwe są dalsze działania zmierzające do zmniejszenia energochłonności takich rozwiązań?

W artykule:

• Zużycie energii elektrycznej w zdecentralizowanych urządzeniach wentylacyjnych
• Bezprzewodowy system wentylacyjny
• Bezprzewodowy system klimatyzacyjny

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[bezprzewodowe systemy wentylacji, systemy wentylacji i klimatyzacji, wt 2021, redukcja zużycia energii, ekologiczne rozwiązania]

   17.01.2021
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z izolacjami i rynkiem budowlanym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Sprawdź, jakie udogodnienia szykują się dla instalatorów i wykonawców w 2022 » 


Jak działają odnawialne źródła ciepła »

Na co warto zwrócić uwagę projektując instalację PV na dachach »
pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jaki system przeciwoblodzeniowy wybrać »

system przeciwoblodzeniowy


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 

 Jak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Smart City – utopia czy konieczność?
  • - Zmiany w systemach różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl