Program „Czyste Powietrze” – nowości w drugim półroczu 2021

fot. Unsplash

Funkcjonujący od 2018 roku rządowy program „Czyste Powietrze” wciąż jest udoskonalany, co ma zwiększyć zainteresowanie odbiorców i promować niskoemisyjne źródła ciepła, a tym samym zwiększyć skuteczność programu. Kolejne zmiany zaczynają obowiązywać od 1 lipca 2021.

Koniec wsparcia dla kotłów na węgiel

Za najważniejszą zmianę należy uznać zakończenie wspierania kotłów węglowych. Według zasad programu „Czyste Powietrze” obowiązujących przed 1 lipca br. i w okresie przejściowym (do 31 grudnia 2021), na nowoczesne kotły węglowe można otrzymać dotację w wysokości do 30% kosztów kwalifikowanych (ale nie więcej niż 3000 zł) dla tzw. podstawowego poziomu dofinansowania oraz do 60% kosztów kwalifikowanych (ale nie więcej niż 6000 zł) dla tzw. podwyższonego poziomu dofinansowania. Przedmiotem dofinansowania mogą być urządzenia, które mają certyfikat lub świadectwo potwierdzające spełnienie wymagań dyrektywy ekoprojekt, a ich klasa efektywności energetycznej to co najmniej B. Kotły węglowe muszą być wyposażone w automatyczny podajnik paliwa, nie mieć rusztu awaryjnego czy przedpaleniska oraz spełniać wymogi samorządowych, gminnych lub wojewódzkich – właściwych dla miejsca instalacji kotła – uchwał antysmogowych.

Wymagania te miały zapewnić dotacje jedynie do zakupu i montażu nowoczesnych kotłów węglowych. Jednak zgodnie ze zmianami nawet i te urządzenia od początku 2022 roku nie będą już objęte dotacjami z programu „Czyste Powietrze”. Jest to podyktowane stopniowym odchodzeniem od urządzeń grzewczych na węgiel, wynikającym zarówno ze strategii Unii Europejskiej i jej Zielonego Ładu (Green Deal), jak i polskich dokumentów (Krajowy Plan Odbudowy i Polski Ład). Dodatkowo w wielu gminach ustawy antysmogowe już dziś nie tylko nakazują wymianę starych kotłów węglowych, ale i znacznie ograniczają możliwość montażu nowych urządzeń na węgiel. Zatem „nowi” beneficjenci zainteresowani kotłami węglowymi mają czas tylko do 31 grudnia 2021 r. Oznacza to, że nie później niż tego dnia beneficjent musiałby nie tylko złożyć wniosek o dofinansowanie, ale także kupić i zamontować kocioł (czyli 31 grudnia 2021 to najpóźniejsza możliwa data faktury zarówno za zakup, jak i montaż kotła). Jeśli jednak wniosek o dofinansowanie został złożony przed wejściem w życiem zmian (tj. przed 1 lipca 2021 r.), warunki te nie obowiązują – oczywiście pod warunkiem zachowania pozostałych terminów obowiązujących w regulaminie „Czystego Powietrza”.

Zwiększenie progu dochodowego dla podwyższonego poziomu dofinansowania

Od października 2020 r. w programie „Czyste Powietrze” obowiązują dwa poziomy dofinansowania – podstawowy i podwyższony, dzięki czemu osoby o niższych dochodach mają szansę na wyższe dotacje. Poziom podstawowy skierowany jest do osób o dochodzie rocznym wynoszącym do 100 000 zł. Natomiast podwyższony poziom dofinansowania skierowany jest do osób, których miesięczny dochód nie przekracza określonego progu dochodowego. 1 lipca 2021 roku progi te zostały podwyższone i wynoszą:

 • „ dla gospodarstw jednoosobowych – 175% najniższej emerytury, czyli 2189,04 zł (było 1960 zł).
 • „ dla gospodarstw wieloosobowych – 125% najniższej emerytury na osobę, czyli 1563,60 zł (było 1400 zł).

Dzięki tej zmianie ujednolicone zostały progi dochodowe w programach „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”. W efekcie z podwyższonego poziomu dofinansowania – wynoszącego zależnie od zastosowanych rozwiązań technicznych do 37 tys. zł – skorzysta więcej osób.

Czytaj też: Nowości w programie „Czyste Powietrze” w 2021 roku

Wyższe dotacje dla kotłów na pellet o podwyższonym standardzie

Beneficjenci korzystający z podstawowego poziomu dofinansowania od 1 lipca 2021 r. otrzymają możliwość uzyskania wyższej dotacji w przypadku zakupu i montażu kotła na pellet o podwyższonym standardzie. Takie podejście ma zachęcać obywateli do wybierania źródeł ciepła, które cechują się obniżoną emisyjnością cząstek stałych.

Kotły na pellet o podwyższonym standardzie muszą, zgodnie z załącznikami do regulaminu programu „Czyste Powietrze”, spełniać następujące warunki:

 • „emisyjność cząstek stałych o wartości ≤ 20 mg/m3 (w odniesieniu do suchych spalin w temp. 0°C, 1013 mbar przy O2 = 10%);
 • certyfikat/świadectwo potwierdzające spełnienie wymogów dotyczących ekoprojektu (Ecodesign);
 • klasa efektywności energetycznej minimum A+ na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej;
 • przeznaczenie wyłącznie do spalania biomasy w formie pelletu drzewnego (urządzenia wielopaliwowe nie kwalifikują się do dotacji);
 • automatyczne podawanie paliwa;
 • zakaz rusztu awaryjnego lub przedpaleniska (a także brak możliwości ich montażu);
 • spełnienie wymogów prawa miejscowego, np. uchwał antysmogowych właściwych dla miejsca położenia budynku objętego dofinansowaniem.

Korzystając z podwyższonego poziomu dofinansowania, na kocioł na pellet można uzyskać wysoką dotację – do 60% kosztów zakupu i montażu urządzenia, niezależnie od jego emisyjności.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[czyste powietrze, wymiana kotłów, kocioł na pellet, dofinansowanie do źródła ciepła, wymiana pieca, wymiana pieców węglowych]

   29.06.2021

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowe kotły gazowe
 • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl