RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w kanalizacji

Zawory przeciwzalewowe/ Kessel

Zawory przeciwzalewowe/ Kessel

Pomimo coraz szerszej oferty urządzeń przeciwzalewowych i coraz doskonalszych konstrukcji stosowanie ich w Polsce nie jest powszechne. Brak zabezpieczeń przed przepływem zwrotnym w kanalizacji może doprowadzić do dużych szkód w przypadku zalania pomieszczeń, a ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Zobacz także

PHU DAMBAT Program „Moja Woda”

Program „Moja Woda” Program „Moja Woda”

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie...

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej nadal się opłaca – także bez dotacji.

PHU DAMBAT Pompy do wody deszczowej

Pompy do wody deszczowej Pompy do wody deszczowej

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki...

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu wody wodociągowej.

Kessel Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do...

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do tworzenia się coraz większej liczby chmur w atmosferze ziemskiej, co skutkuje obfitymi opadami deszczu, które doprowadzają do lokalnych zalań. Dostępne są jednak urządzenia przeciwzalewowe, które pozwalają skutecznie ochronić budynki mieszkalne.

Cofanie się ścieków występuje na skutek niedrożności instalacji kanalizacyjnej lub przykanalików oraz w wyniku wzrostu poziomu ścieków w sieci kanalizacyjnej na skutek powodzi lub gwałtownych opadów, ewentualnie wskutek niedrożności sieci kanalizacyjnej. Ścieki cofają się do instalacji kanalizacyjnej w budynku także w przypadku, gdy wody deszczowe z dachów i tarasów odprowadzane są nieprawidłowo do kanalizacji ogólnospławnej.

Zagrożenie zalaniem pomieszczeń w budynkach w wyniku krótkiego, lecz intensywnego opadu ma miejsce szczególnie na płaskich terenach z kanalizacją ogólnospławną, na których poziom zalewania leży często na wysokości górnej krawędzi ulicy. Na takich terenach może wystąpić typowa cofka z przepełnionych kanałów ulicznych, zwłaszcza po okresach suchych, gdy dochodzi do spiętrzenia osadów i zanieczyszczeń w niektórych odcinkach sieci kanalizacyjnej.

Cofkę ścieków może wywołać także niedrożny odpływ, np. w wyniku zatkania zanieczyszczeniami wprowadzonymi do instalacji kanalizacyjnej w budynku. Jedną z najczęstszych przyczyn zalania ściekami pomieszczeń położonych poniżej poziomu zalewania jest brak zamknięć burzowych lub ich nieprawidłowy montaż oraz brak poprawnie wykonanych instalacji z urządzeniami przepompowującymi ścieki.

Stosowanie urządzeń przeciwzalewowych w budynkach reguluje prawo w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1]. Rozporządzenie to w § 124 stanowi: Skanalizowanie piwnic i innych pomieszczeń w budynku, położonych poniżej poziomu, z którego krótkotrwale nie jest możliwy grawitacyjny spływ ścieków, może być wykonane pod warunkiem zainstalowania w miejscach łatwo dostępnych urządzeń przeciwzalewowych, o konstrukcji umożliwiającej ich szybkie zamknięcie ręczne lub samoczynne, a w budynkach użyteczności publicznej – zamknięcie samoczynne.

Wymóg jest, lecz w praktyce urządzenia i rozwiązania te nie są powszechnie stosowane tam, gdzie to jest wymagane. Tym samym właściciele i zarządcy budynków narażają się na duże straty. Jeśli przyjrzymy się warunkom, jakie są zawarte w umowach z firmami ubezpieczeniowymi, to okazuje się, że przez zalanie rozumieją one bezpośrednie działanie wody lub innych cieczy, polegające m.in. na cofnięciu się wody lub ścieków z instalacji kanalizacyjnej usytuowanej wewnątrz ubezpieczonego lokalu mieszkalnego lub budynku bądź poza nim.

Firmy ubezpieczeniowe wyłączają w umowach swoją odpowiedzialność za szkody powstałe w wyniku zalania wskutek m.in. błędów konstrukcyjnych w ubezpieczonym mieniu, zaistniałych zarówno na etapie projektu, jak i wykonawstwa. A zatem skoro istnieje w prawie wymóg stosowania takich urządzeń, to ich brak należy interpretować jako błąd ubezpieczonego wyłączający odpowiedzialność ubezpieczyciela.

Stosowanie urządzeń przeciwzalewowych określają też polskie normy. PN-B-01707:1992 Instalacje kanalizacyjne – Wymagania w projektowaniu definiuje m.in. urządzenie przeciwzalewowe jako służące do zabezpieczenia przed zalewaniem ściekami z zewnętrznej sieci kanalizacyjnej, montowane na przewodzie odpływającym lub podłączeniu kanalizacyjnym. Norma PN-EN 12056-4:2002 Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków – Część 4: Pompownie ścieków – Projektowanie układu i obliczenia zaleca, aby miejsca odpływu poniżej poziomu cofania wody chronić przed cofaniem wody z kanalizacji poprzez montowanie zasuw zwrotnych zgodnych z normą PN-EN 13564- 1:2004 Urządzenia przeciwzalewowe w budynkach – Część 1: Wymagania.

instalacja kanalizacyjna

Rys. 1. Instalacja kanalizacyjna: a) ze spadkiem do sieci, b) poniżej sieci

W wytycznych i zaleceniach producentów dot. zakresu stosowania urządzeń przeciwzalewowych wskazuje się na następujące kryteria wyboru zabezpieczenia przeciwzalewowego: Jeśli przewody kanalizacyjne z urządzeń znajdujących się poniżej poziomu zalewania i przykanalik posiadają spadek w kierunku sieci kanalizacyjnej (rys. 1a), wystarczy zastosowanie zasuwy z zaworami zwrotnymi, które uruchamiane są mechanicznie pod wpływem cofających się ścieków.

Jeżeli istnieje zagrożenie, że woda może dostawać się do piwnicy poprzez np. otwory okienne, to należy zastosować wpust podłogowy z zaworem zwrotnym i z pompą do automatycznego przepompowywania ścieków (rys. 5). Natomiast w przypadku gdy przewód sieci kanalizacyjnej znajduje się powyżej poziomu instalacji odprowadzającej ścieki, należy zastosować urządzenia do podnoszenia ścieków.

W tym rozwiązaniu instalacja powinna posiadać lewar (pętlę przeciwcofkową) powyżej poziomu zalewania, zabezpieczający przed przepływem zwrotnym (rys. 1b). Cofnięcie ścieków ma bowiem miejsce zwłaszcza w przypadku burz i obfitych opadów, a tym towarzyszą często przerwy w dostawach energii elektrycznej koniecznej do przepompowania ścieków.

Zamknięcia burzowe

Są to urządzenia działające samoczynnie na zasadzie zaworu zwrotnego. Przepuszczają ścieki tylko w jedną stronę. Montuje się je na przewodach poniżej poziomu zalewania. Zamknięcie burzowe powinno być wyposażone przynajmniej w dwie niezależnie działające klapy: klapę, która zamyka się pod naporem cofających się ścieków, oraz klapę awaryjną uruchamianą ręcznie. Montuje się je na przewodzie przykanalika przed podłączeniem do sieci zewnętrznej. Urządzenie zaleca się zabudować na przewodzie kanalizacyjnym, tak aby możliwy był do niego dostęp i przeprowadzenie okresowych czynności eksploatacyjnych – wskazany jest przegląd raz na pół roku (rys. 2).

zabudowa zamknięć burzowych

Rys. 2. Przykład zabudowy zamknięć burzowych; a) na przewodzie swobodnym, b) w płycie podłogowej, c) w studzience na zewnątrz budynku

Dodatkowo zasuwy burzowe są tak konstruowane, aby zabezpieczały także przed przedostaniem się gryzoni do wnętrza budynku. Są to urządzenia zalecane do ścieków szarych – niezawierających fekaliów. Na przewodach odprowadzających ścieki czarne – zawierające fekalia – zalecane jest montowanie automatycznych zamknięć z napędem, takich aby mogły pokonać ew. opór zalegających w przewodzie nieczystości. W przypadkach gdy w pomieszczeniach zagrożonych zalaniem znajdują się magazyny, archiwa itp. zaleca się także stosowanie urządzeń, w których zadziałanie klapy gwarantowane jest napędem zasilanym elektrycznie (rys. 3).

Cofnięcie ścieków występuje też w przypadku wprowadzania wody deszczowej z dachów i tarasów do instalacji kanalizacyjnej odprowadzającej ścieki do kanalizacji ogólnospławnej. W takich przypadkach przyczynami cofki są głównie nieprawidłowe miejsca wprowadzenia przewodu z wodą opadową do przewodu odprowadzającego ścieki.

automatyczny zawor zwrotny

Rys. 3. Automatyczny zawór zwrotny z klapą napędzaną elektrycznie

montaż urzadzen przeciwzalewowych

Rys. 4. Prawidłowe miejsce montażu urządzeń przeciwzalewowych

Odprowadzenie to powinno się znajdować zawsze pomiędzy urządzeniem przeciwzalewowym a ujściem przykanalika do sieci kanalizacyjnej (rys. 4). Jeśli urządzenie przeciwzalewowe zostanie zamontowane za ujściem przewodu odprowadzającego wodę z dachu, to w czasie intensywnych opadów dojdzie do zalania pomieszczeń domu poniżej poziomu zalewania.

Na przedsiębiorstwach wodociągowych ciąży ustawowy obowiązek pobierania opłat nie tylko za dostawy wody i odprowadzenie ścieków sanitarnych, lecz także za odprowadzenie wód opadowych i roztopowych. Tym samym już na etapie projektu warto rozważyć zastosowanie rozwiązań rozsączających wody opadowe na terenie posesji, gdyż może to być tańsze rozwiązanie w eksploatacji niż ponoszenie opłat za wodę wprowadzaną do kanalizacji.

Pozytywną stroną tego rozwiązania jest także fakt, że sprzyja ono zapobieganiu obniżania się poziomu wód gruntowych. Wprowadzanie wód opadowych do kanalizacji nie jest też wskazane ze względów technologicznych, gdyż do przepompowni i oczyszczalni dopływa więcej ścieków, niż to jest konieczne. Tym samym przedsiębiorstwa ponoszą wyższe koszty inwestycyjne i eksploatacyjne, co wpływa na ostateczną cenę za odprowadzane ścieki.

Instalacje pompowe

Stosuje się je w odpływach z urządzeń sanitarnych (WC, pralka, natryski itp.) znajdujących się poniżej poziomu zalewania. W przypadku gdy z tego poziomu ścieki odprowadzane są grawitacyjnie przykanalikiem ze spadkiem do sieci kanalizacyjnej, to urządzenia te pracują tylko w czasie występowania cofki z sieci. W przypadku gdy poziom posadowienia przewodów sieci kanalizacyjnej leży powyżej, ścieki są przepompowywane automatycznie po wypełnieniu się zbiornika. Instalacje takie należy zabezpieczyć lewarem (rys. 5). Producenci oferują urządzenia do ścieków szarych i czarnych. Te drugie wyposażone są w pompy z elementami tnącymi. Instalacje pompowe mogą być też wykorzystywane do podnoszenia ścieków, we wszystkich przypadkach gdy poziomy odpływu z urządzeń sanitarnych znajdują się poniżej górnego poziomu przykanalika (rys. 6).

pompa odoprowadza scieki

Rys. 5. Pompa zamontowana we wpuście podłogowym doprowadza ścieki z urządzeń sanitarnych oraz zabezpiecza przed ew. zalaniem pomieszczenia przez wody opadowe mogące się dostać do wewnątrz przez okno i od strony schodów. Instalacja wyposażona jest w lewar zabezpieczających przed przepływem zwrotnym

Przepompownie przydomowe

Przepompownie przydomowe podnoszą ścieki do poziomu, z którego mogą płynąć grawitacyjnie do sieci kanalizacyjnej. Stosuje się je, gdy budynek jest położony poniżej poziomu sieci kanalizacyjnej, np. na zboczu wzgórza, oraz wtedy, gdy mają być odprowadzane ścieki fekalne z toalet i pisuarów. Wiele przepompowni przydomowych służy także do tłoczenia ścieków do kanalizacji ciśnieniowej.

Nowoczesne przepompownie to zwarte i kompletne obiekty. Stosowane są tam, gdzie układ terenu, wysoki poziom wód gruntowych lub duża odległość od miejsca zrzutu nie pozwalają na zastosowanie konwencjonalnych systemów grawitacyjnych. Przepompownie przeznaczone są nie tylko do pompowania ścieków sanitarnych, ale też wód zanieczyszczonych, wód opadowych i podobnych mediów z indywidualnych gospodarstw domowych czy małych wspólnot sąsiedzkich.

Wytyczne do doboru przepompowni i projektowania instalacji im towarzyszących oraz wskazówki eksploatacyjne, m.in. zawierające rozwiązania zapobiegające cofaniu się ścieków, zawarte są w artykule dr. inż. Rolanda Prillera w numerze 5/2008 „Rynku Instalacyjnego” [8]. Poniżej przedstawiono zagadnienia związane z budową przepompowni i mające wpływ na ich eksploatację.

Producenci oferują przepompownie w dwu wariantach zabudowy: w piwnicach lub do zabudowy zewnętrznej. Zbiorniki przepompowni posiadają pojemność adekwatną do ilości ścieków z danego budynku, tak aby w razie awarii pompy mogły być przez pewien czas magazynowane. Stosuje się też przepompownie z dwoma pompami, gdy wzglądy eksploatacyjne tego wymagają. Tym samym w przypadku awarii jednej z pomp – pracuje druga. Przepompownia dostarczana jest z kompletnym wyposażeniem zapewniającym jej automatyczną pracę.

Głównymi kosztami przy pompowaniu ścieków są koszty energii oraz koszty obsługi i napraw. W cyklu życiowym systemu pompowego (ok. 10–15 lat) są one wielokrotnie wyższe w porównaniu z kosztem inwestycyjnym systemu. Dlatego dąży się do większej sprawności i niezawodności systemów pompowych, tak aby pompownie funkcjonowały bez konieczności częstego, okresowego czyszczenia komory czerpalnej oraz aby czas usuwania awarii był jak najkrótszy. Dostępne na rynku przepompownie składają się z komory retencyjnej, zatapialnych pomp, układu hydraulicznego i układu sterowania.

Zbiornik

Wykonany może być z betonu, polimero-betonu, tworzyw sztucznych lub laminatów poliestrowo-szklanych. Dno zbiornika powinno być odpowiednio profilowane, tak aby nie powstawały i zagniwały osady. Zbiorniki z tworzyw powinny mieć kształt zabezpieczający przed wyparciem, co umożliwia ich posadowienie bez konieczności stosowania dodatkowych płyt betonowych do obciążania.

Wielkość zbiornika powinna zapewnić odbiór ścieków przez 1–2 dni pomimo awarii systemu. Zbiornik musi być odporny na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Przepompownie ścieków muszą sobie poradzić z różnymi frakcjami występującymi w ściekach, w tym ze żwirem, piaskiem, ciężkimi substancjami organicznymi, materiałami sanitarnymi, papierem, plastykiem, tekstyliami, a także z tłuszczami. Żwir, piasek i ciężkie substancje organiczne osiadają na dno. Ten osad może szybko zagniwać i wydzielać szkodliwe dla zdrowia gazy, a także powodować korozję elementów pompowni.

Szmaty i długie zanieczyszczenia włókniste są nawijane na wirnik pompy i tworzą niekiedy warkocze o długości nawet kilku metrów. Zakłóca to pracę pomp i obniża ich sprawność aż do całkowitego zablokowania wirnika. Tłuszcze tworzą na powierzchni ścieków kożuch, który powoduje zakłócenia w pracy czujników poziomu (sygnalizatorów pływakowych), a zastygłe kawałki tłuszczu mogą blokować wlot do pompy. Zapobieganie skutkom powyższych niepożądanych zjawisk polega głównie na stosowaniu specjalnych konstrukcji zbiorników lub na wyposażeniu ich w dodatkowe elementy.

Pompy

O niezawodności i efektywności pompowni decydują pompy. W zależności od zawartości ścieków dobierany powinien być odpowiedni typ wirnika. Powinien on tłoczyć ścieki wraz z osadem. W przepompowniach przydomowych stosowane są często pompy zatapialne wyposażone w wirniki z rozdrabniaczem lub w wirniki o swobodnym przepływie, jedno i wielokanałowe.

Rozdrabniacze zanieczyszczeń pozwalają na wydajną pracę pomp i unikanie awarii w przypadku obecności w ściekach ciał włóknistych oraz na zastosowanie po stronie tłocznej rur o małych przekrojach. Zastosowanie rur o małych przekrojach ma szczególne znaczenie w przypadku dużych odległości pomiędzy budynkiem a odbiornikiem ścieków, ponieważ wpływa na zmniejszenie kosztów inwestycji.

Dla prawidłowej pracy przepompowni przydomowej z siecią kanalizacyjną ciśnieniową najbardziej istotnym parametrem pracy pomp jest ciśnienie. Stosowanie pomp wirowych jest zasadne w zabudowie zwartej i na równinach. Charakteryzują się one większą wydajnością, ale niższą wysokością podnoszenia w stosunku do pomp wyporowych o takiej samej mocy.

Aby pompy wirowe mogły osiągnąć podobną wysokość podnoszenia jak pompy wyporowe, muszą być wyposażone w silniki o wyższych mocach (ponad dwukrotnie), co wiąże się z dodatkowymi kosztami eksploatacyjnymi i ceną przepompowni. Wysokość podnoszenia pomp wyporowych umożliwia dostarczanie ścieków nie tylko na znaczne różnice wysokości, ale również na duże odległości, nawet do kilku kilometrów. Parametry pomp wyporowych umożliwiają stosowanie ich w zabudowie rozproszonej i znacznie zróżnicowanej wysokościowo.

Sterowanie

Sterowanie pompowni powinno odpowiadać za włączenie i wyłączenie pompy oraz jej odpowiednie zabezpieczenie. W przypadku kanalizacji ciśnieniowej powinno również odpowiednio wpływać na pracę całego systemu, np. przez rozpoznawanie stanu dławienia się wzajemnego pomp. Powinno także zabezpieczać układ przed jednoczesnym włączeniem się wszystkich pomp po dłuższym zaniku napięcia.

Podstawowym problemem w eksploatacji jest odczyt poziomu ścieków w pompowni. W tym celu używa się pływaków, sond lub rozwiązania wykorzystującego dzwon otwarty połączony przewodem pneumatycznym z szafą sterującą.

W pompowniach wykorzystywane są też stacjonarne mikroprocesorowe szafki sterownicze do zabudowy wewnętrznej lub zewnętrznej. Wyposażane są one np. w panel obsługowy z wyświetlaczem, z sygnalizacją optyczną monitorującą pracę pompy, zakłócenia, blokadę pompy, osiągnięcie poziomu alarmowego przez ścieki i zasilanie oraz w kontrolę silnika.

Ponadto szafka sterownicza realizuje m.in. następujące zadania: ciągły pomiar poziomu cieczy; alarmowanie w przypadku: przeciążenia silnika, zaniku napięcia, poziomu alarmowego ścieków, przegrzania stojana, błędu sygnału zwrotnego pompy, awarii czujnika poziomu oraz dokonuje stałej diagnostyki pracy pompy.

Układy sterowania mogą być też wyposażone w liczniki godzin pracy, liczniki załączeń pompy, moduły do zdalnego sterowania i kontroli pracy pompy oraz niezależne sygnalizatory stanów alarmowych. Postęp w elektronice i coraz tańsze elementy powodują szybki rozwój układów sterowania i wyposażanie ich w coraz więcej funkcji nawet dla pompowni przydomowych, w których kilkanaście lat temu takie rozwiązania znacznie podrażały koszt zakupu pompowni.

Przeczytaj artykuł: Dobór pomp wodociągowych, kanalizacyjnych i ciepłowniczych oraz sposobów ich regulacji »

Usuwanie osadów

W celu usuwania osadów dennych w niektórych pompowniach stosuje się zawory płuczące. Pełnią one również ważną rolę z punktu widzenia bezpieczeństwa i higieny pracy, polegającą na ochronie pracowników przed wydzielającym się siarkowodorem i metanem w wyniku zalegających dłuższy czas osadów w pompowni. Zabezpieczają również elementy pompowni przed korozją i przeciwdziałają obrostom kożucha tłuszczowego na ścianach pompowni.

Zawór płuczący tak zmienia pracę pompy, że wykonuje ona w momencie załączenia przez kilkadziesiąt sekund funkcję mieszadła i wzbudza osad, dzięki czemu powstaje zawiesina, którą łatwo usunąć. Następnie pompa zaczyna pracować w swojej podstawowej funkcji i usuwa ścieki wraz z zawieszonym w nich osadem. W tradycyjnych rozwiązaniach zbierający się osad na dnie pompowni nie mógł być usunięty przez pompę, gdyż poziom wyłączania musi być położony co najmniej kilka cm nad wlotem, tak aby nie następował tzw. suchobieg.

Zanieczyszczenia pływające, głównie tłuszcz, powodują trudności w pracy przepompowni ścieków: wadliwą pracę sygnalizatorów poziomu i konieczność częstego czyszczenia pompowni. W celu usunięcia tych niedogodności wielu producentów pomp stosuje odpowiednie rozwiązania techniczne. Jednym z nich jest specjalny moduł do sterowania pracą pomp.

Pompa może się załączać przy bardzo niskich poziomach ścieków – na poziomie równym krawędzi wlotu do pompy. W momencie załączenia na tym poziomie ścieków pompa pracuje bardzo krótko, lecz dostatecznie długo, aby pochwycić i przepompować kożuch. Mały przepływ ścieków wynikający z szybkiego opadania i tak niskiego poziomu powoduje mniejsze zapotrzebowanie pompy na energię, co odnotowuje układ sterujący i wyłącza pompę, aby uniknąć suchoobiegu. Rozwiązanie to zalecane jest dla ścieków, w których znajdują się znaczne ilości tłuszczy.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (DzU nr 75, poz. 690 z późn. zm.).

  2. PN-B-01707:1992 Instalacje kanalizacyjne – Wymagania w projektowaniu.

  3. PN-EN 12056-4:2002 Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków – Część 4: Pompownie ścieków – Projektowanie układu i obliczenia.

  4. PN-EN 13564-1:2004 Urządzenia przeciwzalewowe w budynkach – Część 1: Wymagania.

  5. Rydzyński Ryszard, Rydzyński Mikołaj, Nowoczesne pompownie ścieków cz.1, „Pompy i Pompownie”, 1/2006, str. 39–42.

  6. Chlipalski Jacek, Optymalny wybór kanalizacji, „Rynek Instalacyjny” 10/06, str. 109.

  7. Materiały firm: Metalchem, ITT Flygt, Białogon, EkoWodrol, INWAP, Meprozet, Presskan, Wilo, KSB.

  8. Priller Roland, Projektowanie przepompowni ścieków, Zasady i zalecenia praktyczne dotyczące projektowania i wykonania, „Rynek Instalacyjny” 5/2008, str. 76–80.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła...

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

Anna Stochaj Urządzenia przeciwzalewowe

Urządzenia przeciwzalewowe Urządzenia przeciwzalewowe

Krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu stają się charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. Skutki takich silnych opadów często bywają katastrofalne, gdyż powodują przeciążenie kanalizacji....

Krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu stają się charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. Skutki takich silnych opadów często bywają katastrofalne, gdyż powodują przeciążenie kanalizacji. Napierająca woda, zamiast swobodnie spływać do kanału, cofa się i wdziera do piwnic oraz innych nisko usytuowanych pomieszczeń, powodując ich zalanie, a w efekcie częściowe bądź całkowite zniszczenie.

Redakcja RI news Szkolenia WATTS SOCLA wiosna 2019

Szkolenia WATTS SOCLA wiosna 2019 Szkolenia WATTS SOCLA wiosna 2019

Firma WATTS Industries Polska serdecznie zaprasza na serię szkoleń dla projektantów z zakresu: Zawory antyskażeniowe, zwrotne, przepustnice, zawory pierwszeństwa, nadprędkości, mieszające cwu, armatura...

Firma WATTS Industries Polska serdecznie zaprasza na serię szkoleń dla projektantów z zakresu: Zawory antyskażeniowe, zwrotne, przepustnice, zawory pierwszeństwa, nadprędkości, mieszające cwu, armatura instalacji grzewczych oraz inna armatura marki SOCLA / WATTS.

Redakcja RI Urządzenia przeciwzalewowe

Urządzenia przeciwzalewowe Urządzenia przeciwzalewowe

Jedną z najczęstszych przyczyn zalania ściekami pomieszczeń położonych poniżej poziomu zalewania jest brak zasuw burzowych lub ich nieprawidłowy montaż oraz brak poprawnie wykonanych instalacji z urządzeniami...

Jedną z najczęstszych przyczyn zalania ściekami pomieszczeń położonych poniżej poziomu zalewania jest brak zasuw burzowych lub ich nieprawidłowy montaż oraz brak poprawnie wykonanych instalacji z urządzeniami przepompowującymi ścieki. Urządzenia przeciwzalewowe stosuje się tylko w kanalizacji grawitacyjnej, z naturalnym spadkiem przewodów, a w razie braku spadku do kanału należy zainstalować urządzenia przepompowujące ścieki.

EWE Armaturen Zawory antyskażeniowe EWE

Zawory antyskażeniowe EWE Zawory antyskażeniowe EWE

Istniejąca na niemieckim rynku od 1946 r. firma Wilhelm EWE Armaturen GmbH & Co KG. jest producentem armatury wodociągowej oraz gazowej. Specjalizuje się w wytwarzaniu kompletnych wodociągowych przyłączy...

Istniejąca na niemieckim rynku od 1946 r. firma Wilhelm EWE Armaturen GmbH & Co KG. jest producentem armatury wodociągowej oraz gazowej. Specjalizuje się w wytwarzaniu kompletnych wodociągowych przyłączy domowych, począwszy od nawiertek na rurociągach głównych, a skończywszy na zestawach wodomierzowych montowanych na granicy sieci zewnętrznej i instalacji wewnętrznej. Siedziba firmy oraz fabryka zlokalizowane są w Brunszwiku. Firma ma wprowadzony system jakościowy ISO 9001 potwierdzony certyfikatem...

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.