Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Zastosowanie chłodzenia naturalnego w systemach klimatyzacji budynków

Instalacja klimatyzacyjna typu scentralizowanego
Instalacja klimatyzacyjna typu scentralizowanego
archiwum Autora

Wdrażanie europejskiej dyrektywy EPBD to tylko jeden z elementów strategii mającej wywrzeć odpowiedni nacisk na projektantów i inwestorów, by stosowali energooszczędne rozwiązania w technice instalacyjnej i budowlanej. Gdzie szukać oszczędności energii? Zdaniem autora głównie w dobrej, obiektywnej edukacji inżynierów – późniejszych projektantów – przez ośrodki akademickie o profilu politechnicznym oraz w aktywnej działalności szkoleniowej prowadzonej przez niezależne ośrodki i stowarzyszenia, połączonej z działalnością wydawniczą w recenzowanych czasopismach technicznych.

W ramach takiej działalności autora zamieszczony poniżej artykuł prezentuje przegląd i ocenę poszczególnych rozwiązań technicznych w zakresie możliwości oszczędności energii wydatkowanej na chłodzenie budynków poprzez zastosowanie chłodzenia naturalnego popularnie zwanego „free coolingiem”.

Cel i sposoby uzdatniania powietrza w klimatyzacji

Niewątpliwie jedną z najkrótszych definicji klimatyzacji jest stwierdzenie, że system ten ma na celu takie ukształtowanie środowiska otaczającego człowieka wewnątrz pomieszczenia, aby spełnione zostały warunki komfortu w zakresie jakości powietrza, komfortu termicznego, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu hałasu.

Zdecydowana większość rozwiązań technicznych koncentruje się na usuwaniu zanieczyszczeń wydzielanych przez i wokół człowieka poprzez ich rozcieńczanie za pomocą dostarczania do pomieszczenia (strefy przebywania ludzi) strumienia powietrza nawiewanego o własnościach i parametrach spełniających „w sposób dynamiczny” równania bilansu dla poszczególnych zanieczyszczeń generowanych w pomieszczeniu w czasie pracy instalacji. Spełnienie warunków komfortu termicznego determinują równania bilansu zysków ciepła jawnego oraz zysków wilgoci (ciepła utajonego) wyrażone równaniami 1 i 2:

 

gdzie:
V· N – strumień powietrza nawiewanego [m3/s],
TN, XN – parametry powietrza nawiewanego do pomieszczenia (temperatura i zawartość wilgoci),
TP, XP – parametry powietrza utrzymywane w pomieszczeniu (temperatura i zawartość wilgoci),
ΣW · – suma „chwilowych” zysków wilgoci w pomieszczeniu (pochodzących od różnych źródeł) [g/s],
ΣΦj – suma „chwilowych” zysków ciepła jawnego w pomieszczeniu (pochodzących od różnych źródeł) [W],
ρp, cp – średnie wartości gęstości i ciepła właściwego powietrza wilgotnego w warunkach otoczenia człowieka.

Tak zdefiniowany strumień powietrza nawiewanego podlega wielu ograniczeniom (związanym między innymi ze sposobem dystrybucji tego powietrza w pomieszczeniu, rodzajem i jakością elementów nawiewnych, ukształtowaniem pomieszczenia i in.) i jego ostateczna wielkość jest wynikiem bardziej lub mniej wnikliwego procesu optymalizacji na etapie projektowania.

Równocześnie z określeniem strumienia powietrza nawiewanego należy określić niezbędny strumień powietrza wentylacyjnego (zewnętrznego, zwanego czasem „świeżym”) V· s, który należy doprowadzić do pomieszczenia, aby zapewnić jego odpowiednią jakość (głównie w zakresie zawartości CO2, odorów i innych zanieczyszczeń). Ze względów energetycznych jest oczywiste, że w warunkach obliczeniowych (zarówno w lecie, jak i w zimie) strumień ten powinien przyjmować wartość minimalną dopuszczalną odpowiednimi przepisami lub normami [2].

Jak pokazuje wieloletnia praktyka projektowa, w typowych budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej strumień powietrza nawiewanego jest często kilkukrotnie większy od minimalnego strumienia powietrza wentylacyjnego w instalacji klimatyzacyjnej. Ponieważ powietrze wilgotne można traktować jako mieszaninę doskonałą złożoną z wielu składników, powietrze świeże może wchodzić w skład powietrza nawiewanego, spełniając „kilka funkcji jednocześnie”.

Stąd powszechność stosowania w systemach klimatyzacji tzw. recyrkulacji powietrza, czyli powtórnego, bezpośredniego wykorzystania powietrza usuwanego z pomieszczenia w celu jego uzdatnienia i powtórnego dostarczenia do pomieszczenia klimatyzowanego (jako części strumienia powietrza nawiewanego).

   17.04.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl