RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wentylacja obiektów gastronomicznych

Porównanie normy europejskiej i wytycznych niemieckich

Wentylacja obiektów gastronomicznych; fot. unsplash

Wentylacja obiektów gastronomicznych; fot. unsplash

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja wentylacji w gastronomii ma znaczenie zarówno dla komfortu, jak i zdrowia pracowników. Wydajna wentylacja zaczyna się od projektu, który powinien się opierać na normach dających narzędzia do przeprowadzenia obliczeń wstępnych i szczegółowych. Zadaniem projektu jest prawidłowy dobór okapu, który będzie zasysał zanieczyszczone powietrze z kuchni.

Zobacz także

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

Mastervent Tomasz Miliński Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia...

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia materiałów, transportowania, szlifowania i polerowania. Pyły są nie tylko zagrożeniem zdrowotnym, ale również mogą być przyczyną wybuchu.

Mastervent Tomasz Miliński Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy...

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy oraz w jego okolicach, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania tzw. obłoku pyłowego, a niewielkie zaiskrzenie mechaniczne lub otwarty ogień mogą spowodować wybuch.

W artykule:

  • Klasyfikacja kuchni
  • Parametry powietrza
  • Metodyka obliczania strumienia powietrza zgodnie z normą europejską i wytycznymi niemieckimi
  • Przykład obliczeniowy
  • Podsumowanie obliczeń
  • Dobór okapów a kwestie zdrowotne
  • Technologia ma znaczenie

 

W artykule poświęconym wentylacji w obiektach gastronomicznych opublikowanym w RI 9/2021 [9], omawiając projektowanie kuchni, skupiono się głównie na wytycznych VDI 2052 Blatt 1:2017-04 Raumlufttechnik – Küchen (Luftungsregeln) [2] oraz polskich zaleceniach. W niniejszej publikacji szczególną uwagę zwrócono na zalecenia zawarte w normie europejskiej PN-EN 16282-1:2017-09E Wyposażenie kuchni przemysłowych. Elementy składowe do wentylacji kuchni przemysłowych. Część 1: Ogólne wymagania włącznie z metodą obliczeń [1]. Jest to dokument w znacznej mierze opierający się na wytycznych niemieckich, jednak pojawiają się w nim pewne różnice omówione poniżej.

Sprawdź: Sprzęt gastronomiczny marki Hendi >>

Norma PN-EN 16282-1:2017-09E określa ogólne wymagania dotyczące wentylacji kuchni, takie jak temperatura i wilgoć oraz hałas, podając również metodę obliczeń strumieni objętościowych powietrza. Ma ona zastosowanie do systemów wentylacji w kuchniach przemysłowych, towarzyszących powierzchniach oraz w innych instalacjach przetwarzających żywność przeznaczonych do zastosowania przemysłowego. Kuchnie i towarzyszące powierzchnie są specjalnymi pomieszczeniami, w których przygotowuje się posiłki, gdzie myje i czyści się zastawę stołową i wyposażenie i gdzie przechowuje się żywność [1]. Zalecana jest do stosowania w odniesieniu do wentylacji wszystkich kuchni z wyjątkiem domowych. Co bardzo ważne, w normie podano zalecenie, by stanowiła ona podstawę także do weryfikacji działania systemów wentylacji w ramach inspekcji i pomiarów.

Klasyfikacja kuchni

Jedną z podstawowych informacji niezbędnych w procesie projektowania wentylacji jest rodzaj kuchni – norma PN-EN 16282-1 podaje ich klasyfikację, biorąc pod uwagę przestrzenne rozmieszczenie urządzeń, typ przygotowywanych posiłków, liczbę porcji, różnorodność posiłków i sekwencję pracy w kuchni [1, 7]. Znaczenie ma także, czy kuchnia jest bezpośrednio połączona z salą konsumencką. Na podstawie tabel zamieszczonych w załączniku A2 do normy można przyjąć współczynnik jednoczesności (tabela 1).

Parametry powietrza

W normie europejskiej, podobnie jak w zaleceniach niemieckich, zamieszczono wykres psychrometryczny z naniesionym polem komfortu (rys. 1). Jest to obszar ograniczony wartościami temperatury 18–26°C i wilgotności względnej 30–90% oraz maksymalnej zawartości wilgoci 11,5 g/kg. Parametry te są komfortowe dla pracownika w odzieży o izolacyjności cieplnej 0,6 clo. Drugi z widocznych obszarów przedstawia tolerowane warunki środowiskowe, ograniczony jest przez izotermę 32°C i wilgotność bezwzględną 16,5 g/kg. Wartość prędkości powietrza zależy od temperatury powietrza i wynosi od 0,22 m/s dla temperatury 18°C do 0,54 m/s dla 34°C. Parametry zawierające się w polu komfortu powinny być zapewnione stale, chwilowo mogą też wystąpić warunki znajdujące się w obszarze tolerowanym [1, 7].

 

wykres psychrometryczny

Rys. 1.  Wykres psychrometryczny; x – temperatura termometru mokrego, y – temperatura powietrza, a – wilgotność względna, 1 – obszar pola komfortu, 2 – obszar warunków  tolerowanych

W kwestii bilansowania powietrza w przestrzeniach kuchni oraz sąsiadujących zalecane jest utrzymywanie niewielkiego podciśnienia w stosunku do pozostałych pomieszczeń lub wentylacja zrównoważona. W celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się zapachów różnica pomiędzy powietrzem wywiewanym a nawiewanym nie powinna przekraczać 10%. Wyższe podciśnienie mogłoby spowodować dopływ powietrza ze stref o niższych wymaganiach higienicznych.

Metodyka obliczania strumienia powietrza zgodnie z normą europejską i wytycznymi niemieckimi

We wspomnianej normie i wytycznych [1, 2] zamieszczono dwa rodzaje obliczeń – wstępne oraz szczegółowe. Pierwsze z nich można stosować, gdy projektant nie otrzymał projektu technologicznego i bazuje jedynie na podstawowych danych. Jeśli jednak dostępne są bliższe informacje o planowanych urządzeniach kuchennych, należy stosować metodę szczegółową.

Obliczenia wstępne dla kuchni

W normie PN-EN 16282-1 zamieszczono tabelę z podanymi wskaźnikowymi ilościami powietrza wentylacyjnego w zależności od przeznaczenia obszaru kuchni. Wskaźniki te wynoszą odpowiednio:

  • 90 m3/h na 1 m2 powierzchni podłogi dla kuchni stanowiącej ogólną całość;
  • 120 m3/h na 1 m2 dla przestrzeni, w których smaży się, grilluje, piecze potrawy oraz zmywa naczynia.

Podobnie jak PN-EN 16282-1, także VDI 2052 zaleca przeliczanie ilości powietrza przypadającej na 1 m2 powierzchni podłogi. Zamiast przelicznika w wytycznych tych zamieszczono wykres, z którego można odczytać wymaganą ilość powietrza wentylacyjnego. Forma ta jest mniej czytelnia, jednak dla kuchni traktowanej ogólnie oraz przestrzeni grilla, smażalni i zmywalni wartości są zbieżne z podanymi w normie. Przestrzenie przeznaczone do pieczenia są traktowane w tym dokumencie oddzielnie i korzystając z wykresu, można przyjąć, że jest to ok. 100 m3/(h ∙ m2). Z kolei przyjmując przelicznik z normy PN-EN 16282-1, w przypadku tych pomieszczeń otrzymujemy 120 m3/(h ∙ m2). Tym samym, licząc zgodnie z wytycznymi VDI 2052, dla wymienionych powyżej przestrzeni otrzymamy niższy strumień powietrza do wentylacji.

Pomieszczenia pomocnicze

Wskaźniki strumienia powietrza wentylacyjnego dla pomieszczeń pomocniczych są takie same zarówno w normie PN-EN 16282-1, jak i w wytycznych VDI 2052. Podano je w tabeli 2.

Metoda wykorzystująca prędkość porywania

Jeżeli projektant dysponuje bardziej szczegółowymi danymi o urządzeniach stosowanych w kuchni, ale nie ma projektu technologicznego, może się opierać na prędkości powietrza pojawiającej się pomiędzy górną krawędzią urządzenia a dolną krawędzią okapu. W normie PN-EN 16282-1 podano zalecane wartości prędkości powietrza w zależności od typu urządzeń:

  • małe obciążenie, v = 0,15 m/s, dotyczy pieców parowych, kotłów warzelnych, bemarów, przestrzeni przeznaczonych do gotowania;
  • średnie obciążenie, v = 0,225 m/s, do zastosowania tam, gdzie występuje smażenie w głębokim tłuszczu i znajdują się patelnie przechylne oraz patelnie grillowe;
  • duże obciążenie, v = 0,3 m/s, należy przyjąć przy grillach węglowych i rożnach.

Obliczanie strumienia powietrza usuwanego przez okap przy wykorzystaniu prędkości porywania według PN-EN 16282-1 wyraża się wzorem:

gdzie:

qv–t,ext – strumień powietrza usuwanego przez okap/sufit wentylacyjny, m3/h;

v – prędkość pomiędzy górną krawędzią urządzenia a dolną krawędzią okapu, m/s;

U – obwód okapu, m;

hd – odległość od górnej krawędzi okapu/sufitu wentylacyjnego, m.

Powyższą metodę można zastosować na początku procesu projektowego, kiedy projektant operuje jedynie podstawowymi danymi o urządzeniach w kuchni. Metoda prędkości porywania jest bardzo pomocna przy przyjmowaniu wstępnego bilansu.

Metoda dokładna i różnice pomiędzy normą europejską a VDI

Ostateczne obliczenia strumienia powietrza dla kuchni powinny być przeprowadzone zgodnie z metodą szczegółową. Została ona opisana zarówno w normie europejskiej [1, 7], jak i wytycznych niemieckich [2]. Pomimo że pierwszy z wymienionych dokumentów w znacznej mierze bazuje na wytycznych naszych zachodnich sąsiadów, istnieją między nimi pewne istotne różnice.

Nad pracującym urządzeniem kuchennym wskutek wydzielania dużej ilości ciepła i wilgoci pojawia się strumień powietrza oddającego ciepło na drodze konwekcji. Zadaniem okapu jest wychwycenie tego strumienia powietrza i usunięcie z pomieszczenia.

Ilość ciepła jawnego oddawanego na drodze konwekcji

Obliczenia należy rozpocząć od wyznaczenia strumienia ciepła jawnego według poniższego wzoru:

gdzie:

Qsk – ciepło jawne konwekcyjne oddawane przez urządzenia, W;

Qc – ciepło jawne oddawane przez urządzenie w wyniku konwekcji, odniesione do 1 kW mocy znamionowej urządzenia (określa producent urządzenia lub do odczytania z tabel z załącznika A do normy [1] lub wytycznych [2]), W/kW;

P – moc znamionowa urządzenia kuchennego (określa producent urządzenia), kW;

0,5 – współczynnik obciążenia urządzenia, uwzględniający udział ciepła konwekcyjnego w całkowitej ilości ciepła oddawanego przez urządzenie. Wartość 0,5 oznacza, że 50% ciepła oddawane jest na drodze konwekcji, a 50% – promieniowania.

Konwekcyjny strumień powietrza powstający nad urządzeniami kuchennymi

Ilość powietrza, które unoszone jest na drodze konwekcji i które należy usunąć przez okap, według normy [1] oblicza się zgodnie ze wzorem:

Wzór według wytycznych niemieckich [2] różni się lokalizacją współczynnika jednoczesności φ i przedstawia się następująco:

gdzie:

qv–th – ilość powietrza usuwanego przez okap na podstawie ciepła konwekcyjnego, m3/h. Uwaga: w VDI symbol ten oznaczony jest jako Vth, ale dla ułatwienia porównania zastosowano nomenklaturę z normy europejskiej;

k – współczynnik wyznaczony empirycznie, k = 18 m 4/3 W – 1/3 h–1;

Qs,k – ciepło jawne konwekcyjne oddawane przez urządzenie, W;

hd – wysokość pomiędzy okapem a płaszczyzną roboczą urządzenia emitującego ciepło, m;

dhydr – średnica hydrauliczna urządzenia kuchennego, m, którą oblicza się według wzoru:

 

gdzie:

L – długość urządzenia/bloku kuchennego, m;

b – szerokość urządzenia/bloku kuchennego, m;

r – współczynnik korekcyjny, zmniejszający, zależny od ustawienia źródła ciepła;

φ – współczynnik jednoczesności pracy urządzeń kuchennych;

m – liczba urządzeń w jednym bloku kuchennym.

Wartość współczynnika r, która zależy od lokalizacji urządzenia kuchennego, może przyjmować:

  • 1 – dla urządzeń wolnostojących, wysp;
  • 0,63 – dla urządzeń stojących przy ścianie.

Pozostałe dwa przypadki lokalizacji uwzględniane w przeszłości – dwukrotnie zamknięte oraz trójstronnie zamknięte – zostały pominięte.

Jeśli współczynnik jednoczesności  nie jest znany, należy go przyjąć z tabel z załącznika A do dokumentu, według którego prowadzone są obliczenia. Jeżeli urządzenie będzie działać stale lub ma własny wyciąg powietrza, należy przyjąć  = 1.

Współczynnik a i skorygowana wartość strumienia powietrza usuwanego

Współczynnik a ma na celu korekcję wartości strumienia powietrza, uwzględniając zakłócenia, jakie pojawiają się pod okapem w trakcie wyciągania strumienia konwekcyjnego znad urządzeń kuchennych. Wpływ na to mają różne czynniki, w tym wentylacja ogólna kuchni czy rozdział powietrza w pomieszczeniu. Aby dobrze dobrać okap, trzeba uwzględnić wartości wynikające z powstających zawirowań powietrza, zwiększając za pomocą tego współczynnika strumień powietrza.

 

gdzie:

qv–cap – strumień powietrza usuwany przez okap kuchenny, m3/h;

qv–th – konwekcyjny strumień powietrza tworzący się nad urządzeniami kuchennymi, m3/h;

a – współczynnik zwiększający, uwzględniający wpływ przyjętego rozwiązania systemu wentylacji i rozdziału powietrza do pomieszczenia kuchni na kształt i zachowanie strumienia powietrza znad urządzenia kuchennego.

Wartości współczynnika a różnią się w normie PN-EN 16282-1 i w wytycznych VDI.

Coraz częściej w kuchniach stosuje się tzw. okapy indukcyjne z wiązką wychwytującą, które efektywniej wyciągają powietrze konwekcyjne dzięki redukcji zakłóceń powstających pod działającym urządzeniem. Mają one wbudowany system dystrybucji powierza z dyszami formującymi strumień kierujący opary bezpośrednio przez filtry do wyciągu. Redukuje to straty przy wychwytywaniu strumienia konwekcyjnego znad urządzeń kuchennych. Dlatego wartości współczynnika a dla takich okapów są niższe i takie pojawiają się w normie PN-EN 16282-1.

Dla okapów indukcyjnych strumień powietrza wyciąganego przez okap powinien zostać obliczony z poniższej zależności:

gdzie:

qv–dir – strumień powietrza nawiewanego bezpośrednio przez okap, m3/h.

Strumień powietrza nawiewanego bezpośrednio do okapu powinien być tak dobrany, aby uniknąć zjawiska dodatkowej kondensacji, nie powinien on też przekroczyć 15–20% strumienia wywiewanego przez okap.

Całkowity strumień powietrza wywiewanego z kuchni

Do bilansu powietrza w kuchni, poza strumieniem powietrza wyciąganym przez okapy qv-cap, należy doliczyć te strumienie konwekcyjne powstające nad urządzeniami generującymi ciepło, które nie znajdują się pod okapami. Wysokość strumienia powietrza konwekcyjnego tworzącego się nad urządzeniami, które nie znajdują się pod okapem, wynosi 2,5 m. Jest to wartość niezbędna do obliczeń ze wzorów (3) i (4). W tym przypadku trzeba też uwzględnić współczynnik korekcyjny a. Jeżeli w kuchni nie projektuje się wentylacji ogólnej, strumień ten może być wywiewany przez okapy, ale nie jest zalecane, by przekroczył 10% wartości całkowitego powietrza wywiewanego z kuchni przez okapy.

gdzie:

qv-ext – całkowita ilość powietrza wywiewanego, m3/h;

 – suma strumieni powietrza usuwanych przez wszystkie okapy kuchenne, m3/h;

qv-th,ne – konwekcyjny przepływ powietrza urządzeń nieznajdujących pod okapem, należy policzyć z równania 2a lub 2b, m3/h.

Jeżeli strumień konwekcyjny tworzący się nad urządzeniami niezlokalizowanymi pod okapem (qv-th,ne) stanowi mniej niż 10% w stosunku do strumienia powietrza wywiewanego przez okapy (qv–cap), przyjmuje się dodatkowy strumień powietrza kompensacyjnego – qv–com, który będzie wywiewany przez elementy wywiewne znajdujące się w płaszczyźnie sufitu.

 

gdzie:

n – liczba bloków kuchennych,

qv–com – strumień kompensacyjny, m3/h.

Obliczenia kontrolne – sprawdzenie

Aby sprawdzić, czy strumień powietrza konwekcyjnego został prawidłowo obliczony, należy policzyć, czy będzie on w stanie odebrać powstające zyski wilgoci. Zgodnie z normą europejską wzór na ilość powietrza niezbędną do tego celu wygląda następująco:

gdzie:

qm – emisja wilgoci, g/h;

φ – współczynnik jednoczesności;

xext – zawartość wilgoci w powietrzu wywiewanym, g/kg;

xsup – zawartość wilgoci w powietrzu nawiewanym, g/kg;

ρ – gęstość powietrza, przyjmujemy 1,2 kg/m3;

m – liczba urządzeń w jednym bloku kuchennym.

Emisję pary wodnej qm przez urządzenie należy obliczyć zgodnie ze wzorem:

gdzie:

D – strumień wilgoci wytwarzany przez urządzenia na 1 kW mocy (wartość podawana przez producenta urządzenia lub możliwa do odczytania z tabel znajdujących się w załączniku A do normy), g/(h kW);

P – moc elektryczna pobierana przez urządzenie (wartość podawana przez producenta urządzenia), kW.

Do obliczeń należy przyjąć wartość różnicy zawartości wilgoci wynoszącą (xext – xsup) = 6 g/kg, jeśli xext ≤ 16,5 g/kg. Te same parametry zostały podane w wytycznych VDI.
Do doboru okapu należy przyjąć większy z obliczonych strumieni – strumień konwekcyjny ciepła lub policzony na podstawie zysków wilgoci. Jeżeli strumień qv–ext obliczony na podstawie zysków wilgoci jest większy, różnicę oblicza się zgodnie z zależnością:

Różnicę tę należy dostarczyć, nawiewając powietrze bezpośrednio pod okap.

Przykład obliczeniowy

Wytyczne VDI oraz norma PN-EN 16282-1 podają zbieżną metodykę obliczeń strumienia powietrza wywiewanego, jednak pojawiają się w nich pewne różnice. Główną jest wzór na konwekcyjny strumień powietrza powstający nad urządzeniami kuchennymi oraz wartość współczynnika korygującego a. Korzystając z tabel zamieszczonych w załącznikach A do normy i wytycznych, również można znaleźć pewne różnice.

Operując prostym przykładem, sprawdzono różnice w wynikach obliczeń przeprowadzonych według metod z normy PN-EN 16282-1 i niemieckich wytycznych VDI (tabela 4). Pominięto obliczenia wentylacji dla całej kuchni, dla uproszczenia policzono wydajność okapu dla jednego kotła warzelnego o mocy znamionowej 10 kW, ogrzewanego parą przy normalnym trybie pracy. Należy zaznaczyć, że przykład ten ma za zadanie jedynie pokazać różnicę w obliczeniach dla czysto hipotetycznego przypadku, bez wchodzenia w szczegóły projektowe.

Przyjęto następujące parametry wstępne dla obu przypadków obliczeń:

  • moc P = 10 kW,
  • wymiary urządzenia: 0,7×0,7 m,
  • średnica hydrauliczna dhydr = 0,7 m,
  • wysokość urządzenia h = 1,2 m,
  • wysokość, na jakiej zamontowany jest okap: 2,5 m,
  • wysokość hd = 1,3 m,
  • φ = 0,9,
  • urządzenie wolnostojące, r = 1,
  • nawiew zintegrowany, nawiewnik wyporowy w strefie pracy,
  • okap z nawiewem zintegrowanym.

Podsumowanie obliczeń

Wykorzystując do obliczeń normę PN-EN 16282-1, dla przykładu obliczeniowego uzyskano wyższe wyniki. Różnica jest niewielka i wynosi 40 m3/h, ale obliczenia przeprowadzone były tylko dla jednego prostego urządzenia kuchennego. W przypadku gastronomii o rozbudowanej technologii w obliczeniach mogą się pojawić większe rozbieżności. Inne spostrzeżenie: przy korzystaniu z normy europejskiej wyższym strumieniem jest ten obliczony na podstawie zysków wilgoci, a w przypadku wytycznych niemieckich jest to strumień ciepła konwekcyjnego. Wynika to z faktu, że w tabelach z załączników do obu dokumentów podane są inne strumienie emisji wilgoci dla kotła warzelnego. Pomimo że normy wydają się zawierać podobną metodologię, różnią się w szczegółach.

Projektując instalację, najlepiej oprzeć się na danych producentów o urządzeniach, które mają zostać zastosowane w obiekcie. Może być jednak tak, że projektant otrzymuje projekt technologiczny, gdy wstępne założenia do projektu instalacji zostały już poczynione, czyli miejsca na kanały wentylacyjne zostały skoordynowane z pozostałymi branżami i omówione na kilku spotkaniach z architektami. W praktyce „technologia” powstaje często najdłużej, pojawia się na kilka tygodni przed zamknięciem i może powodować zmiany w projekcie nie tylko wentylacji, ale i wszystkich pozostałych branż. Zatem na początku etapu projektowego projektant jest zmuszony korzystać z metody bazującej na powierzchni podłogi lub, jeśli dysponuje podstawowymi informacjami, na prędkości porywania.

Dobór okapów a kwestie zdrowotne

Prawidłowy dobór okapu poprzez odbiór zysków ciepła i wilgoci ma wpływ nie tylko na utrzymanie parametrów komfortu czy ograniczenie rozprzestrzeniania się zapachów. To także istotny element dla zdrowia pracowników, a także klientów tych restauracji, w których kuchnie otwarte są na salę konsumencką. Lekarze i dietetycy od lat przestrzegają przed spożywaniem smażonych potraw, które w trakcie takiej obróbki termicznej uwalniają szkodliwe dla zdrowia substancje. Głównymi procesami chemicznymi, które zachodzą podczas wysokotemperaturowego przygotowania posiłków, są: rozpad cukrów, pyroliza białek i aminokwasów oraz rozpad tłuszczy. W wyniku tych reakcji uwalniane są takie substancje, jak np. formaldehyd i akroleina [3]. Jest to niebezpieczne nie tylko dla konsumenta, ale także dla osoby, która przygotowuje posiłek. W trakcie smażenia związki te uwalniane są do powietrza w postaci pyłów PM10 i PM 2,5 [4, 5]. Drobne cząsteczki są niezwykle niebezpieczne, bo mogą przenikać do pęcherzyków płucnych. Według naukowców z Danii [4] prawdopodobnie zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, szczególnie w grupach wrażliwych, jak np. dzieci chore na astmę oraz osoby starsze. Z kolei według badań przeprowadzonych w jednej z restauracji w Tajlandii wśród pracowników kuchni częściej pojawiały się takie objawy, jak duszności, kaszel lub zatkany nos.

Dowodem na to, że dobór okapu ma znaczenie, mogą być wyniki eksperymentu przeprowadzonego w ramach projektu klimatu wewnętrznego „Renowacja zdrowych domów” przeprowadzonego w Danii. Wprawdzie badaniu poddano kuchnie w budynkach jednorodzinnych, wyniki można jednak przełożyć na duże kuchnie komercyjne. Eksperyment polegał na sprawdzeniu w trzech domach, wybudowanych odpowiednio w 1937, 1953 i 1962 roku, jak wymiana okapu na nowy wpłynie na wyłapywanie cząsteczek PM2,5. Wnioski z przeprowadzonych testów są takie, że stare modele okapów nie radzą sobie z efektywnym wyciąganiem zanieczyszczeń tak skutecznie jak nowe urządzenia. Wpływ na jakość wentylacji miała także wielkość strumienia powietrza oraz wysokość montażu okapu nad płytą grzewczą. Inne badanie przeprowadzone w Norwegii [3] wykazało, że lokalizowanie okapów bezpośrednio i jedynie nad urządzeniami do gotowania czy smażenia pozwala zwiększyć efektywność wyciągania niebezpiecznych aerozoli w porównaniu do sytuacji, gdy pod okapem znajduje się jeszcze przestrzeń strefy pracy ludzi.

W Polsce najbardziej popularne są okapy wywiewne skrzyniowe, kompensacyjne z nawiewem powietrza świeżego oraz kompensacyjne z systemami indukcyjnymi – tzw. wiązką wychwytującą i nawiewem powietrza świeżego [8]. Prawidłową praktyką jest zastosowanie okapów niskiego montażu głównie do frytkownic i grilli. Z kolei okapy indukcyjne ze skośnym dachem sprawdzą się tam, gdzie emitowane są duże ilości pary wodnej [8]. Zaleca się montowanie okapu na wysokości 2–2,5 m nad podłogą, jednak producent może podać inne wytyczne w tej kwestii [8, 9]. Okapy nad grillem lub okapy barowe maja inną zalecaną wysokość montażu, np. nad grillem maks. 1,2 m. Kolejnym istotnym parametrem doboru okapu jest jego wysięg. Określany jest on na podstawie kąta rozpływu strumienia powietrza znad urządzeń kuchennych i wynosi 15° dla okapów montowanych do wysokości 2,3 m oraz 20° powyżej tej wysokości [8]. Prędkość powietrza w króćcu wylotowym z okapu nie powinna przekraczać 6 m/s [8]. Wysięg okapu powinien wynosić minimum 300 mm, a jeśli okap znajduje się np. nad piecem konwekcyjnym z otwieranymi z przodu drzwiczkami, wartość ta wzrasta do 600 mm.

Prawidłowo zaprojektowany okap ma za zadanie chronić zdrowie nie tylko pracowników – w restauracjach z otwartą kuchnią pyły mogą być emitowane także do sali konsumenckiej. Według doniesień naukowców z 2020 roku [5] wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się szybciej tam, gdzie występuje wysoka emisja pyłów PM2,5 oraz PM10. Sprawdzono m.in. zależność między większą ekspozycją na pyły PM2,5 a śmiertelnością w wyniku zachorowania po infekcji wirusowej. Przeanalizowano dane z ponad 3 tys. hrabstw w Stanach Zjednoczonych i wykazano 15-procentowy wzrost wskaźnika śmiertelności chorych na COVID-19 u osób narażonych na długoterminową ekspozycję na PM2,5. Jeśli natomiast chodzi o Europę, Włoskie Towarzystwo Medycyny Środowiskowej wskazało na korelację pomiędzy przekroczonymi normami emisji pyłów PM10 w Lombardii a wysokim wskaźnikiem zachorowań [5].

Technologia ma znaczenie

Biorąc pod uwagę fakt, że dobór okapu ma wpływ nie tylko na komfort, ale także na zdrowie pracowników i klientów restauracji, na projektancie instalacji spoczywa spora odpowiedzialność. Jednak aby mógł on jak najlepiej przygotować projekt, powinien otrzymać jak najwięcej danych. Projekt technologiczny w przypadku takich obiektów jak restauracje powinien być standardem. W zależności od inwestycji kwestia zlecenia technologom projektu może zależeć od osób zarządzających budżetem oraz inwestora. Im dłuższy łańcuch stanowisk odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji, tym dłużej trzeba czekać na dane, których potrzebuje projektant. Wprawdzie norma europejska i wytyczne niemieckie [1, 2] podają w załącznikach A2 wskazówki, którymi można się kierować, przyjmując wartości ciepła jawnego czy emisji wilgoci, najlepiej jednak projektować w oparciu o dane techniczne urządzeń, które rzeczywiście zostaną zamontowane w obiekcie.

Projektując instalację wentylacji i klimatyzacji, warto opierać się na normach, których metodyka obliczeniowa prowadzi do przyjęcia wyższych wartości strumienia powietrza. Szczególnie na początku procesu projektowego lepiej założyć większy strumień i na tej podstawie przyjąć obciążenia, przebicia czy zapotrzebowanie na moc dla urządzeń wentylacyjnych.

Literatura

  1. PN-EN 16282-1:2017-09E Wyposażenie kuchni przemysłowych. Elementy składowe do wentylacji kuchni przemysłowych. Część 1: Ogólne wymagania włącznie z metodą obliczeń
  2. VDI 2052 Blatt 1:2017-04 Raumlufttechnik – Küchen (Luftungsregeln)
  3. Svendsen Kristin, Jensen Hanne Naper, Sivertsen Ingvill, Sjaastad Ann Kristin, Exposure to Cooking Fumes in Restaurant Kitchens in Norway, „The Annals of Occupational Hygiene”, Vol. 46, No. 4, June 2002, p. 395–400
  4. https://realdania.dk/nyheder/2021/10/emhaetten-er-afgoerende-for-sundheden-i-hjemmet
  5. Chang Howook, Capuozzo Bradford, Okumus Bendegul, Cho Meehee, Why cleaning the invisible in restaurants is important during COVID-19: A case study of indoor air quality of an open-kitchen restaurant, „International Journal Hospitality Management” 4, 2021
  6. Juntarawijit Chudchawal, Juntarawijit Yuwayong, Cooking smoke and respiratory symptoms of restaurant workers in Thailand, „BMC Pulmonary Medicine”, 2, 2017
  7. Charkowska Anna, Wytyczne projektowania wentylacji i klimatyzacji profesjonalnych kuchni – normy PN-EN 16282-1÷PN-EN 16282-9, „Cyrkulacje”, 45, 2018, s. 54–60
  8. Charkowska Anna, Problemy i rozwiązania wentylacji kuchni przemysłowych, „Instal” 4/2021, s. 15–21
  9. Kulik Katarzyna, Projektowanie wentylacji w obiektach gastronomicznych a wyzwania spowodowane pandemią, „Rynek Instalacyjny” 9/2021, s. 46–52, rynekinstalacyjny.pl
  10. Specification for Kitchen Ventilation Systems, HVCA (Heating and Ventilating Contractors’ Association), DW/172, 2005, UK
  11. Materiały firm: Gort, Halton i Leven Group (d. Jeven)

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Systemy kanalizacji od WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów...

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów łączeniowych. Dzięki doświadczeniu i zaawansowanemu procesowi technologicznemu oferowane przez firmę produkty są najwyższej jakości, mają podwyższoną trwałość oraz precyzyjne wykonanie.

Joanna Ryńska Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z...

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z podstawowych wskazań higienicznych jest odpowiednia jakość powietrza w salach i klasach. Tymczasem jej zapewnienie to ogromne wyzwanie.

mgr inż. Artur Miszczuk Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku...

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku i wymiana stolarki pociągają za sobą zmiany w systemie wentylacji. W obecnie termomodernizowanych budynkach jednorodzinnych należy odchodzić od wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji hybrydowej lub mechanicznej. Zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w...

jr Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Szafy klimatyzacji precyzyjnej Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań...

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań szaf klimatyzacji precyzyjnej – wydajnego, niezawodnego i ciągłego odprowadzania zysków ciepła – doszedł też wymóg energooszczędnej pracy.

Air-Com Pneumatyka Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj! Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Joanna Ryńska Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą...

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą część roku wysoka temperatura powietrza zewnętrznego sprawia, że poszukiwane są także ekonomiczne rozwiązania chłodnicze. Te sprężarkowe są skuteczne, ale zwykle energochłonne. Można jednak wspomóc – a w pewnych warunkach nawet zastąpić – ich działanie, stosując systemy chłodzenia wyparnego.

mgr inż. Monika Załuska, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym...

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym pochodzącymi z własnych urządzeń grzewczych, jest niebezpieczne, ponieważ znacząco obniża jakość powietrza i prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych. W celu zredukowania ilości zanieczyszczeń pyłowych w domach jednorodzinnych można zastosować oczyszczacz powietrza lub wentylację mechaniczną...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji? Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań...

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań systemów łączących wentylację, ogrzewanie i chłodzenie.

dr inż. Marian Rubik Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia...

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia się wysoką efektywnością energetyczną, łatwością prowadzenia przewodów czynnika chłodniczego oraz elastycznym współdziałaniem z systemami BMS. Systemy takie są jednak droższe inwestycyjnie i mają pewne ograniczenia stosowania spowodowane głównie warunkami bezpieczeństwa użytkowników.

Joanna Ryńska Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS,...

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS, przybywa też instalacji łączących niezależne systemy regulacji i sterowania.

Redakcja RI Sklepy online dla instalatora

Sklepy online dla instalatora Sklepy online dla instalatora

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Flowair Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego...

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego dnia jest bardzo duża. Jak nie pogubić się w tym natłoku i jednocześnie wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb? Czy przy wyborze kierować się samymi parametrami produktów czy może warto zwrócić uwagę na coś jeszcze? Na te i inne nurtujące Was pytania odpowiada FLOWAIR i jego program...

Waldemar Joniec Wentylacja garaży zamkniętych

Wentylacja garaży zamkniętych Wentylacja garaży zamkniętych

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi...

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi parkingami. Z czasem będą w nich parkować samochody z różnym napędem – z silnikami spalinowymi z zapłonem iskrowym, wysokoprężnymi, silnikami na LPG i CNG oraz ogniwami paliwowymi, akumulatorami elektrycznymi, a może nawet napędzane wodorem. Projektując garaż i jego wentylację, warto uwzględniać...

Waldemar Joniec Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja wspomagana energią z gruntu Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji...

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji regulowanej i odzysku energii z powietrza wywiewanego z budynków, a także korzystaniu z energii gruntu.

Andrzej Romanowski Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a...

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a także regulacja ciśnienia i strumienia powietrza. Jednym z warunków prawidłowej pracy instalacji jest uzyskanie wymaganych strumieni powietrza we wszystkich jej przewodach i urządzeniach przy możliwie niskim zużyciu energii.

Joanna Ryńska Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących...

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących do szybkiego osuszania pomieszczeń.

Joanna Ryńska Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie,...

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z rozprzestrzenianiem powodującego ją wirusa SARS-CoV-2, ze zdwojoną siłą powraca dyskusja o znaczeniu prawidłowej wentylacji, klimatyzacji i uzdatniania powietrza wewnętrznego dla czystości mikrobiologicznej pomieszczeń.

Waldemar Joniec Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami...

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych. Sercem tych systemów są sensory użyte w detektorach. Do detekcji trującego CO oraz wybuchowych LPG i CNG można stosować różne sensory. Standardem są proste w obsłudze systemy działające automatycznie z detektorami progowymi sygnalizującymi przekroczenie stężeń...

Joanna Ryńska Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza...

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza w pomieszczeniu, jak i do dezynfekcji pomieszczeń po pobycie w nich osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań,...

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań, umożliwiających redukcję zużycia energii przez budynki i ich wpływu na środowisko. Bez nowego spojrzenia na zagadnienia związane z systemami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia powietrza w obiektach nie jest możliwy dalszy rozwój segmentu instalacji HVAC w budynkach mieszkalnych,...

Redakcja RI zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas...

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas największy wpływ. Z badań wynika, że w wielu budynkach wielorodzinnych i placówkach edukacyjnych jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dlatego programy ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI i ODDECH DLA SZKÓŁ skupiają się na rozwiązaniu problemu jakości powietrza wewnętrznego i efektywności energetycznej...

Marcin Gasiński Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021? Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie...

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań, jednak dostarczenie wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego do mieszkań wiąże się nie tylko z kwestiami technicznymi, ale i uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi.

Joanna Ryńska Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk...

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk kładzie się na ekonomikę stosowanych urządzeń i instalacji. Inwestorzy i projektanci budynków produkcyjnych, magazynowych czy centrów danych poszukują więc rozwiązań technicznych spełniających obydwa te wymagania.

Joanna Rucińska Techniczne aspekty związane z nowelizacją przepisów dotyczących ochrony cieplnej budynków wielorodzinnych

Techniczne aspekty związane z nowelizacją przepisów dotyczących ochrony cieplnej budynków wielorodzinnych Techniczne aspekty związane z nowelizacją przepisów dotyczących ochrony cieplnej budynków wielorodzinnych

Spełnienie wymagań WT 2021 w budynkach wielorodzinnych jest możliwe przy zastosowaniu dostępnych rozwiązań materiałowych i technicznych, ale ich wybór wymaga od projektantów dokładnej analizy. Jak wynika...

Spełnienie wymagań WT 2021 w budynkach wielorodzinnych jest możliwe przy zastosowaniu dostępnych rozwiązań materiałowych i technicznych, ale ich wybór wymaga od projektantów dokładnej analizy. Jak wynika z symulacji, poprawa wyłącznie izolacyjności cieplnej nie spowoduje znaczącego obniżenia wskaźnika EP budynku. Potrzebna jest także analiza możliwych do zastosowania systemów wentylacji z uwzględnieniem potrzebnej energii pomocniczej.

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Jak wybrać odpowiednie urządzenie » Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.