RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Przygotujmy się na nowe przepisy dotyczące F-gazów

Przygotujmy się na nowe przepisy dotyczące F-gazów, fot. unsplash

Przygotujmy się na nowe przepisy dotyczące F-gazów, fot. unsplash

Sukcesywne wycofywanie F-gazów z użycia w UE to proces trwający od wielu lat i nieunikniony. Pierwszą europejską regulację w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych przyjęto w 2006 roku. Miała ona na celu przede wszystkim ograniczenie użycia substancji powszechnie stosowanych m.in. w chłodnictwie i klimatyzacji, które – jeśli dopuścimy do ich emisji do atmosfery – przyczynią się do nasilenia efektu cieplarnianego. Regulacje prawne nie tylko ograniczają stosowanie F-gazów, ale też wymagają od instalatorów i serwisantów nabycia kwalifikacji i wiedzy dotyczących posługiwania się czynnikami alternatywnymi dla tych wycofywanych z użycia.

Zobacz także

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

Mastervent Tomasz Miliński Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia...

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia materiałów, transportowania, szlifowania i polerowania. Pyły są nie tylko zagrożeniem zdrowotnym, ale również mogą być przyczyną wybuchu.

Mastervent Tomasz Miliński Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy...

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy oraz w jego okolicach, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania tzw. obłoku pyłowego, a niewielkie zaiskrzenie mechaniczne lub otwarty ogień mogą spowodować wybuch.

W artykule:

• Serwis chłodnictwa stacjonarnego i mobilnego

Serwis chłodnictwa stacjonarnego

Serwis klimatyzacji i pomp ciepła

 

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 517/2014 obowiązuje od stycznia 2015 r. w całej Unii Europejskiej, w tym w Polsce, choć rodzima ustawa i liczne rozporządzenia wykonawcze uszczegóławiające unijny akt prawny weszły w życie pod koniec 2017 roku. Zdążyliśmy się już z nimi oswoić – mamy certyfikaty personalne i firmowe dotyczące F-gazów, realizujemy obowiązkowe okresowe kontrole szczelności, wpisujemy czynności serwisowe do Centralnego Rejestru Operatorów (CRO) i składamy roczne sprawozdania w Bazie Danych Sprawozdań (BDS) prowadzonej przez Biuro Ochrony Warstwy Ozonowej i Klimatu (BOWOiK/IChP). Od 2015 roku produkcja w Unii oraz import F-gazów do Europy zostały ograniczone ilościowo i podmiotowo, co znaczy, że niezbędny jest tzw. kontyngent przyznawany przez Komisję Europejską (KE). Od 2017 roku do systemu kontyngentów musieli dołączyć importerzy urządzeń zawierających F-gazy – m.in. urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła. Importerzy muszą także składać roczne unijne sprawozdania (tzw. BDR – Business Data Repository), a niektórzy z nich są dodatkowo zobowiązani do poddawania audytowi swojej dokumentacji F-gazowej.

Sytuacja prawna dotycząca F-gazów była stabilna przez prawie dekadę – aż do kwietnia/maja 2022 r., gdy Komisja Europejska udostępniła projekt nowelizacji rozporządzenia 517/2014. Zapachniało wówczas rewolucją, a ceny F-gazów, utrzymujące się na stosunkowo niskich poziomach przez kilkanaście wcześniejszych miesięcy, ruszyły w górę. Przyczyną tej sytuacji były:

  • plan wprowadzenia dodatkowych opłat za kontyngenty F-gazowe (na rzecz KE),
  • koncepcja szybszej i głębszej redukcji ilości F-gazów dostępnych dla całej Europy (czyli znaczące zmniejszenie kontyngentów F-gazowych), w tym niespodziewany harmonogram prawie całkowitego ograniczenia produkcji i importu F-gazów do UE w perspektywie kilku lat,
  • pogmatwana agenda nowych zakazów wprowadzania na unijny rynek szeregu urządzeń zawierających F-gazy, które wcześniej nie miały być objęte takimi ograniczeniami.

W kolejnych miesiącach zrobiło się jeszcze gorącej, i to nie tylko z powodu wyjątkowo upalnego lata, do którego zresztą przyczynić się mogły także emisje czynników chłodniczych z grupy HFC. Parlament Europejski zaproponował bowiem „konkurencyjną” wersję nowelizacji, jeszcze bardziej restrykcyjną wobec F-gazów niż przygotowana przez KE. Bardzo „zielony” Parlament chciał wycofać wszystko szybciej i żeby było jeszcze drożej…

Kolejnym etapem tworzenia unijnej legislacji były konsultacje społeczne z zainteresowanymi organizacjami oraz negocjacje z tzw. Radą UE, czyli delegacjami 27 państw członkowskich Unii. Oczywiście działają tu różne grupy nacisku – jedne organizacje przekonują, że technologie wykorzystujące w chłodnictwie i klimatyzacji czynniki alternatywne wobec F-gazów są dostępne już od co najmniej kilku lat, a inni lobbyści wskazują, że te nowe technologie nie mogą mieć zastosowania we wszystkich dziedzinach i że należy zwrócić uwagę np. na bezpieczeństwo stosowania palnych i toksycznych czynników chłodniczych. Z tego powodu w projekcie nowelizacji pojawiły się zakazy wprowadzania na rynek unijny niektórych nowych urządzeń (w tym chillerów, klimatyzatorów i pomp ciepła) zawierających lub pracujących w oparciu o F-gazy, jednak „z wyjątkiem przypadków wymaganych do spełnienia wymogów bezpieczeństwa”. Medale będą się zatem należały tym celnikom, którym uda się prawidłowo ocenić, które urządzenia zawierające F-gazy i do czego stosowane będą spełniać ten wyjątek. Przypomnę, że ograniczenia dotyczą wprowadzania urządzeń na rynek unijny, co w przypadku produkcji w UE oznacza pierwszą sprzedaż przez unijnego producenta, a w przypadku importu – ostateczną odprawę celną. Wszystkie urządzenia wprowadzone na unijny rynek przed datami określonymi w nowelizacji rozporządzenia F-gazowego będą mogły być później sprzedawane/kupowane, instalowane, eksploatowane i serwisowane.

Przedstawiciele państw członkowskich również nie byli jednomyślni we wspomnianych powyżej kluczowych kwestiach. Plotka niesie, że reprezentanci wschodniej części Europy optowali za jak najniższą opłatą za kontyngent oraz jak najdalszym odsunięciem w czasie wprowadzenia nowych ograniczeń, natomiast delegacje niektórych bardziej „zielonych” krajów zgadzały się na wysoce restrykcyjne rozwiązania.

Wydawało się, że nowelizacja unijnej regulacji F-gazowej zostanie uchwalona jeszcze w listopadzie 2023 r., aby mogła wejść w życie od stycznia kolejnego roku. Szczególnie że po wielu miesiącach negocjacji i dziesiątkach spotkań w połowie października trzy kluczowe strony (Komisja, Parlament i Rada) osiągnęły tzw. wstępne porozumienie w sprawie treści tego aktu prawnego. Rynek F-gazów był nieprzewidywalny i takim chyba pozostanie, wszystko bowiem wskazuje, że proces legislacyjny może potrwać jeszcze do połowy 2024 r., a nowe unijne rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady wejdzie w życie w całości dopiero od stycznia 2025 r. Przy czym oczywiście nowe zakazy dotyczące wprowadzania niektórych urządzeń do obrotu oraz ograniczenia w serwisowaniu urządzeń z określonymi czynnikami chłodniczymi z grupy F-gazów będą wchodzić w życie stopniowo, w kolejnych latach.

Jak wspomniano, zakazy wprowadzania urządzeń na rynek UE nie dotyczą firm instalacyjno-serwisowych, tylko importerów oraz unijnych producentów. A wszystkie klimatyzatory i pompy ciepła zawierające F-gazy, które zostaną wprowadzone na rynek UE przed ustalonymi deadline’ami nie będą podlegać żadnym ograniczeniom handlowym i instalacyjnym.

Z punktu widzenia instalatorów i serwisantów istotna będzie konieczność uzupełnienia kwalifikacji o wiedzę i kompetencje dotyczące posługiwania się czynnikami alternatywnymi wobec F-gazów, w tym oczywiście naturalnymi czynnikami chłodniczymi, takimi jak m.in. propan (R290), izobutan (R600a), dwutlenek węgla (R744) czy amoniak (R717). Choć, co do zasady, wszystkie dotychczasowe certyfikaty F-gazowe pozostaną ważne zgodnie z zakresem, na jaki zostały wydane, ich posiadacze będą zobowiązani ponownie przejść proces egzaminacyjny (prawdopodobnie) najpóźniej do końca 2028 roku. Ponadto nowelizacja ma wprowadzić obowiązek odnawiania kompetencji nie rzadziej niż co 7 lat.

Zobacz także: Stanowisko Ministerstwa Klimatu odnośnie przeprowadzania obowiązkowej kontroli szczelności urządzeń zawierających SZWO i F-gazy w sytuacji rozprzestrzeniania się koronawirusa

Do dotychczasowej listy kompetencji niezbędnych do uzyskania certyfikatu F-gazowego dla personelu dopisano następujące punkty:

  • bezpieczne obsługiwanie sprzętu z palnymi lub toksycznymi gazami albo pracującego pod wysokim ciśnieniem;
  • środki poprawiające lub utrzymujące efektywność energetyczną sprzętu podczas instalacji lub konserwacji.

Drugą istotną zmianą z punktu widzenia operatora i instalatora urządzeń zawierających F-gazy jest rekonfiguracja zakazów stosowania czynników HFC do konserwacji lub serwisowania. Należy tu rozróżnić wykorzystanie F-gazów w chłodnictwie od zastosowań w klimatyzacji i pompach ciepła, tak jak to zapisano w obecnej (ostatniej dostępnej) wersji nowelizacji rozporządzenia F-gazowego 517/2014:

  • Serwis chłodnictwa stacjonarnego i mobilnego:

– zakaz z art. 13 ust. 3 nowelizacji dotyczy stosowania w serwisie chłodnictwa stacjonarnego i mobilnego tylko czynników o GPW ≥ 2500, w tym m.in. R404A i R507 oraz R23, a także R422A i R422D;

– wynika z niego, że stosowanie ww. pierwotnych czynników (tj. nowych = wcześniej nieużywanych) będzie całkowicie zabronione od 2025 roku. Obecnie obowiązujące rozporządzenie 517/2014 zezwala stosować pierwotny czynnik R404A w serwisie urządzeń o napełnieniu nominalnym poniżej 40 teqCO2 (tj. < 10,2 kg R404A);

– wyjątki i wyłączenia:

• ww. zakaz nie dotyczy urządzeń mrożących do temperatur poniżej –50°C (czyli nawet pierwotny czynnik R23 może być dalej używany do takich celów),

• tak jak obecnie, do końca 2029 roku dozwolone będzie stosowanie w serwisie ww. czynników, jeśli zostały zregenerowane lub w ramach recyklingu (czyli muszą pochodzić z odzysku, być wcześniej używane i odzyskane z urządzeń).

  • Serwis chłodnictwa stacjonarnego:

– zakaz z art. 13 ust. 3b nowelizacji dotyczy stosowania w serwisie chłodnictwa stacjonarnego tylko czynników o GPW ≥ 750, w tym R134a, R407F, R448A, R449A;

– ogólny zakaz stosowania ww. pierwotnych czynników w serwisie będzie obowiązywać od 2032 roku (za ok. 8 lat);

– wyjątki i wyłączenia:

• ww. zakaz nie będzie dotyczył: chillerów, sprzętu wojskowego, urządzeń mrożących do temperatur poniżej –50°C, a także sprzętu służącego do chłodzenia elektrowni jądrowych,

• dozwolone będzie stosowanie w serwisie ww. czynników, jeśli zostały zregenerowane lub w ramach recyklingu (czyli muszą pochodzić z odzysku, być wcześniej używane i odzyskane z urządzeń) – bez ograniczeń czasowych.

  • Serwis klimatyzacji i pomp ciepła:

– zakaz z art. 13 ust. 3a) nowelizacji dotyczy stosowania w serwisie urządzeń klimatyzacyjnych i pomp ciepła tylko czynników o GPW ≥ 2500, w tym R404A i R507. Co do zasady: takich czynników nie używa się w klimatyzacji już bardzo dawno, a wcześniej raczej sporadycznie;

– ogólny zakaz stosowania ww. pierwotnych czynników w serwisie będzie obowiązywać od 2026 roku;

– ale do końca 2031 roku do takich zastosowań będzie można wykorzystywać w serwisie ww. czynniki pochodzące z odzysku – po regeneracji lub w ramach recyklingu.

Należy podkreślić, że w projekcie nowelizacji rozporządzenia F-gazowego nie ma zakazów instalowania urządzeń klimatyzacyjnych pracujących w oparciu o R410A ani stosowania tego czynnika w serwisie klimatyzacji i pomp ciepła. Za kilka lat może jednak zabraknąć nowych dużych urządzeń klimatyzacyjnych z czynnikiem R410A oraz nawet relatywnie małych nowych klimatyzatorów i pomp ciepła z czynnikiem R32. Niewykluczone, że koncerny chemiczne opracują nowe czynniki z grupy HFC (F-gazy) o współczynniku GWP poniżej 150. I takie czynniki będą mogły być stosowane jeszcze przez długi czas.

Na zakończenie: nie sposób nie zauważyć, że w wielu zastosowaniach instalatorzy i serwisanci najprawdopodobniej będą musieli „przeprosić się” z naturalnymi czynnikami chłodniczymi, w tym z czynnikami palnymi. Szkolenia w tym zakresie są już dostępne i zapewne ich oferta będzie stale poszerzana.

Przygotowując ten artykuł, bazowałem na najbardziej aktualnej wersji – ale jednak wciąż na projekcie nowelizacji rozporządzenia F-gazowego, dlatego niektóre zapisy mogą się jeszcze zmienić. Z każdym miesiącem będziemy bliżej ostatecznego brzmienia przepisów, które będą nam towarzyszyć co najmniej przez kolejną dekadę. Jak widać, znowelizowane przepisy nie wprowadzą uproszczeń, gdyż wydają się jeszcze bardziej pogmatwane niż obecnie obowiązujące rozporządzenie PEiR nr 517/2014.

W kolejnych artykułach będziemy starali się wyjaśniać inne pojawiające się wątpliwości oraz rozwiewać niektóre nieprawdziwe, krążące w branży plotki. To pomoże Państwu płynnie przejść do ery zielonej transformacji – „Fit for 55”.

JAKIE CZYNNIKI CHŁODNICZE BĘDĄ STOSOWANE W KLIMATYZATORACH I POMPACH CIEPŁA?

Art. 11 projektowanego rozporządzenia F-gazowego stanowi, że zgodnie z harmonogramem określonym w załączniku IV zakazane zostanie wprowadzanie do obrotu produktów i urządzeń oraz ich części zawierających określone fluorowane gazy cieplarniane (F-gazy).

„Wprowadzenie do obrotu” według art. 3 proponowanego rozporządzenia oznacza dopuszczenie celne do swobodnego obrotu na terenie UE lub dostarczenie albo udostępnienie innej osobie na terenie UE, po raz pierwszy, odpłatnie lub za darmo lub użycie wytworzonych substancji, lub użycie produktów albo sprzętu wytworzonego na własny użytek (ang. ‘placing on the market’ – the customs release for free circulation in the Union or the supplying or making available to another person within the Union, for the first time, for payment or free of charge or the use of substances produced or the use of products or equipment manufactured for own use).

Propozycja harmonogramu (daty, grupy urządzeń i własności F-gazów) pochodzi z umowy tymczasowej będącej wynikiem negocjacji w Unii Europejskiej w zakresie „Propozycji rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych, zmieniającego Dyrektywę (UE) 2019/1937 i uchylającego Rozporządzenie (UE) nr 517/2014”, opublikowanej oficjalnie 18 października 2023 r.

Zapisy te mogą się jeszcze zmienić (przyjęcie ostatecznej wersji rozporządzenia po finalnych konsultacjach branżowych i głosowaniach oraz jego oficjalna publikacja w Dzienniku Urzędowym UE planowane są na 2024 r.), jednak dobrze obrazują horyzont stopniowego wycofywania F-gazów ze stosowania w nowych klimatyzatorach i pompach ciepła – zarówno monoblokowych, jak i split (w rozumieniu zapisów umowy jako urządzenia split traktuje się dwururowe pompy ciepła i klimatyzatory).

Dla wielu urządzeń klimatyzacyjnych i pomp ciepła rozwiązaniem średnioterminowym są czynniki chłodnicze z grupy F-gazów o GWP < 750 (np. R32 o GWP = 675) oraz F-gazy o GWP < 150 (np. R454C o GWP = 146), a rozwiązaniem długoterminowym – czynniki tzw. naturalne o bardzo niskim GWP (np. propan – R290, dwutlenek węgla – R744 i amoniak – R717) oraz potencjalnie syntetyczne czynniki chłodnicze niebędące F-gazami (np. czynniki chłodnicze z grupy hydrofluoroolefin, HFO).

Komentarze

Powiązane

WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Systemy kanalizacji od WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów...

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów łączeniowych. Dzięki doświadczeniu i zaawansowanemu procesowi technologicznemu oferowane przez firmę produkty są najwyższej jakości, mają podwyższoną trwałość oraz precyzyjne wykonanie.

Joanna Ryńska Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z...

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z podstawowych wskazań higienicznych jest odpowiednia jakość powietrza w salach i klasach. Tymczasem jej zapewnienie to ogromne wyzwanie.

mgr inż. Artur Miszczuk Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku...

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku i wymiana stolarki pociągają za sobą zmiany w systemie wentylacji. W obecnie termomodernizowanych budynkach jednorodzinnych należy odchodzić od wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji hybrydowej lub mechanicznej. Zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w...

jr Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Szafy klimatyzacji precyzyjnej Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań...

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań szaf klimatyzacji precyzyjnej – wydajnego, niezawodnego i ciągłego odprowadzania zysków ciepła – doszedł też wymóg energooszczędnej pracy.

Air-Com Pneumatyka Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj! Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Joanna Ryńska Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą...

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą część roku wysoka temperatura powietrza zewnętrznego sprawia, że poszukiwane są także ekonomiczne rozwiązania chłodnicze. Te sprężarkowe są skuteczne, ale zwykle energochłonne. Można jednak wspomóc – a w pewnych warunkach nawet zastąpić – ich działanie, stosując systemy chłodzenia wyparnego.

mgr inż. Monika Załuska, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym...

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym pochodzącymi z własnych urządzeń grzewczych, jest niebezpieczne, ponieważ znacząco obniża jakość powietrza i prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych. W celu zredukowania ilości zanieczyszczeń pyłowych w domach jednorodzinnych można zastosować oczyszczacz powietrza lub wentylację mechaniczną...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji? Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań...

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań systemów łączących wentylację, ogrzewanie i chłodzenie.

dr inż. Marian Rubik Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia...

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia się wysoką efektywnością energetyczną, łatwością prowadzenia przewodów czynnika chłodniczego oraz elastycznym współdziałaniem z systemami BMS. Systemy takie są jednak droższe inwestycyjnie i mają pewne ograniczenia stosowania spowodowane głównie warunkami bezpieczeństwa użytkowników.

Joanna Ryńska Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS,...

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS, przybywa też instalacji łączących niezależne systemy regulacji i sterowania.

Redakcja RI Sklepy online dla instalatora

Sklepy online dla instalatora Sklepy online dla instalatora

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Flowair Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego...

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego dnia jest bardzo duża. Jak nie pogubić się w tym natłoku i jednocześnie wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb? Czy przy wyborze kierować się samymi parametrami produktów czy może warto zwrócić uwagę na coś jeszcze? Na te i inne nurtujące Was pytania odpowiada FLOWAIR i jego program...

Waldemar Joniec Wentylacja garaży zamkniętych

Wentylacja garaży zamkniętych Wentylacja garaży zamkniętych

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi...

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi parkingami. Z czasem będą w nich parkować samochody z różnym napędem – z silnikami spalinowymi z zapłonem iskrowym, wysokoprężnymi, silnikami na LPG i CNG oraz ogniwami paliwowymi, akumulatorami elektrycznymi, a może nawet napędzane wodorem. Projektując garaż i jego wentylację, warto uwzględniać...

Waldemar Joniec Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja wspomagana energią z gruntu Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji...

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji regulowanej i odzysku energii z powietrza wywiewanego z budynków, a także korzystaniu z energii gruntu.

Andrzej Romanowski Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a...

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a także regulacja ciśnienia i strumienia powietrza. Jednym z warunków prawidłowej pracy instalacji jest uzyskanie wymaganych strumieni powietrza we wszystkich jej przewodach i urządzeniach przy możliwie niskim zużyciu energii.

Joanna Ryńska Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących...

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących do szybkiego osuszania pomieszczeń.

Joanna Ryńska Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie,...

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z rozprzestrzenianiem powodującego ją wirusa SARS-CoV-2, ze zdwojoną siłą powraca dyskusja o znaczeniu prawidłowej wentylacji, klimatyzacji i uzdatniania powietrza wewnętrznego dla czystości mikrobiologicznej pomieszczeń.

Waldemar Joniec Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami...

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych. Sercem tych systemów są sensory użyte w detektorach. Do detekcji trującego CO oraz wybuchowych LPG i CNG można stosować różne sensory. Standardem są proste w obsłudze systemy działające automatycznie z detektorami progowymi sygnalizującymi przekroczenie stężeń...

Joanna Ryńska Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza...

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza w pomieszczeniu, jak i do dezynfekcji pomieszczeń po pobycie w nich osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań,...

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań, umożliwiających redukcję zużycia energii przez budynki i ich wpływu na środowisko. Bez nowego spojrzenia na zagadnienia związane z systemami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia powietrza w obiektach nie jest możliwy dalszy rozwój segmentu instalacji HVAC w budynkach mieszkalnych,...

Redakcja RI zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas...

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas największy wpływ. Z badań wynika, że w wielu budynkach wielorodzinnych i placówkach edukacyjnych jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dlatego programy ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI i ODDECH DLA SZKÓŁ skupiają się na rozwiązaniu problemu jakości powietrza wewnętrznego i efektywności energetycznej...

Marcin Gasiński Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021? Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie...

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań, jednak dostarczenie wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego do mieszkań wiąże się nie tylko z kwestiami technicznymi, ale i uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi.

Joanna Ryńska Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk...

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk kładzie się na ekonomikę stosowanych urządzeń i instalacji. Inwestorzy i projektanci budynków produkcyjnych, magazynowych czy centrów danych poszukują więc rozwiązań technicznych spełniających obydwa te wymagania.

Joanna Rucińska Techniczne aspekty związane z nowelizacją przepisów dotyczących ochrony cieplnej budynków wielorodzinnych

Techniczne aspekty związane z nowelizacją przepisów dotyczących ochrony cieplnej budynków wielorodzinnych Techniczne aspekty związane z nowelizacją przepisów dotyczących ochrony cieplnej budynków wielorodzinnych

Spełnienie wymagań WT 2021 w budynkach wielorodzinnych jest możliwe przy zastosowaniu dostępnych rozwiązań materiałowych i technicznych, ale ich wybór wymaga od projektantów dokładnej analizy. Jak wynika...

Spełnienie wymagań WT 2021 w budynkach wielorodzinnych jest możliwe przy zastosowaniu dostępnych rozwiązań materiałowych i technicznych, ale ich wybór wymaga od projektantów dokładnej analizy. Jak wynika z symulacji, poprawa wyłącznie izolacyjności cieplnej nie spowoduje znaczącego obniżenia wskaźnika EP budynku. Potrzebna jest także analiza możliwych do zastosowania systemów wentylacji z uwzględnieniem potrzebnej energii pomocniczej.

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Jak wybrać odpowiednie urządzenie » Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.