RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Pompy ciepła w pętli wodnej – przykład realizacji obiektu z systemem WLHP

Water Loop Heat Pumps – practical example of use of WLHP system

Pompa ciepła WLHP – Water Loop Heat Pump
Fot. archiwum autora (R. Sosnowski)

Pompa ciepła WLHP – Water Loop Heat Pump


Fot. archiwum autora (R. Sosnowski)

Układy pomp ciepła WLHP stają się coraz chętniej stosowanym systemem służącym zapewnieniu komfortu cieplnego w budynkach biurowych i komercyjnych. Ten autonomiczny system grzewczo-chłodzący to optymalne rozwiązanie dla budynków o zróżnicowanych obciążeniach cieplnych. Dzięki swej charakterystyce i elastyczności w okresach przejściowych budynek taki będzie generował niskie koszty utrzymania komfortu cieplnego.

Zobacz także

Gaspol S.A. Układ hybrydowy: pompa ciepła i gaz płynny

Układ hybrydowy: pompa ciepła i gaz płynny Układ hybrydowy: pompa ciepła i gaz płynny

Przy wyborze rozwiązań grzewczych wiele osób coraz częściej zwraca uwagę nie tylko na ich efektywność, ale i potencjalny wpływ na środowisko. Najbardziej poszukiwane są technologie zapewniające optymalne...

Przy wyborze rozwiązań grzewczych wiele osób coraz częściej zwraca uwagę nie tylko na ich efektywność, ale i potencjalny wpływ na środowisko. Najbardziej poszukiwane są technologie zapewniające optymalne ciepło, a jednocześnie gwarantujące minimalną lub zerową emisję CO2 czy szkodliwych substancji. Jednym z takich innowacyjnych rozwiązań jest połączenie pompy ciepła z instalacją gazową, które łączy w sobie zalety obu technologii, tworząc elastyczny, efektywny i zrównoważony system ogrzewania.

Barbara Jurek (Specjalista ds. techniczno-handlowych Caleffi Poland), Calefii Poland Sp. z o.o. Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi

Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi

Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła...

Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła typu monoblok przed zamarznięciem w sytuacji wystąpienia awarii zasilania elektrycznego.

FRAPOL Sp. z o.o. Jak zaprojektować wydajny system grzewczy z pompą ciepła Frapol PRIME?

Jak zaprojektować wydajny system grzewczy z pompą ciepła Frapol PRIME? Jak zaprojektować wydajny system grzewczy z pompą ciepła Frapol PRIME?

PRIME – monoblokowa pompa ciepła na R290 – powstała w odpowiedzi na potrzeby projektantów, instalatorów i inwestorów, zmieniające się wraz z dynamiką rozwoju europejskiego rynku HVACR. To rozwiązanie perspektywiczne,...

PRIME – monoblokowa pompa ciepła na R290 – powstała w odpowiedzi na potrzeby projektantów, instalatorów i inwestorów, zmieniające się wraz z dynamiką rozwoju europejskiego rynku HVACR. To rozwiązanie perspektywiczne, zgodne z coraz bardziej restrykcyjnym prawem europejskim i energooszczędne. Temperatura zasilania na poziomie ponad 60°C umożliwia stabilną produkcję ciepła technologicznego oraz ciepłej wody użytkowej w różnych warunkach otoczenia, a także współpracę z różnymi instalacjami grzewczymi....

W artykule:

• Budynek – założenia projektowe
• Dobór odpowiednich modeli pomp ciepła dla pomieszczeń
• System dystrybucji powietrza
• Dystrybucja powietrza – dobór nawiewników

W „Rynku Instalacyjnym” nr 7–8/2018 opisano układy grzewczo/chłodzące wykorzystujące pompy ciepła WLHP wpięte w pętlę wodną [1]. Omówiono zasadę działania, przedstawiono podstawowe założenia, tryby pracy oraz zalecane temperatury pracy po stronie pętli wodnej. Kontynuacją rozważań o technologii WLHP jest przedstawienie procesu projektowego. W poniższym artykule przedstawiono zasady projektowania układów z pompami ciepła dla budynku o łącznej powierzchni 7500 m2. Zasady projektowe opisano na przykładzie reprezentatywnego piętra budynku.

Budynek – założenia projektowe

Prezentowany budynek to zrealizowana inwestycja zlokalizowana w centralnej Polsce, co determinuje założenia dotyczące parametrów powietrza zewnętrznego:

LATO: Tzew = 32°C, ϕ = 45%; 

ZIMA: Tzew = –20°C, ϕ = 100%.

Przyjęto następujące parametry powietrza dla pomieszczeń biurowych: 

LATO: Twew = 24°C ±1°C; ϕ = 50% ±10%;

ZIMA: Twew = 20°C ±1°C; ϕ = 50% ±10%.

Założenia projektowe dotyczące wentylacji zastosowanej w budynku opierają się na tym, że powietrze świeże jest dostarczane przez centrale wentylacyjne. Natomiast pompy ciepła będą pracować na powietrzu obiegowym, odprowadzając zyski ciepła lub doprowadzając ciepło do pomieszczeń. Zapotrzebowanie na moc cieplną i chłodniczą dla poszczególnych pomieszczeń na reprezentatywnej kondygnacji przedstawia tabela 1. 

Zapotrzebowanie na moc cieplną

Tabela 1. Zapotrzebowanie na moc cieplną i chłodniczą dla poszczególnych pomieszczeń na reprezentatywnej kondygnacji analizowanego budynku

Wybór metody obliczeń zapotrzebowania na moc jest decyzją projektanta. Na podstawie przedstawionego zestawienia zapotrzebowania na moc (grzanie/chłodzenie) dobrano pompy ciepła.

Dobór odpowiednich modeli pomp ciepła dla pomieszczeń

W poprzednim artykule opisywano ideę pracy pomp ciepła WLHP, która zapewnia dostarczenie ciepła lub chłodu do pomieszczenia przez tę samą jednostkę [1]. 

Z uwagi na wyższe zapotrzebowanie budynku na chłód przyjmuje się, że czynnikiem determinującym wybór wielkości pompy ciepła jest tryb chłodzenia. 

Rekomendowany obszar pracy

Rys. 1. Rekomendowany obszar pracy dla pomp ciepła Systemair w układach WLHP. Rys. Systemair

Warto przypomnieć rekomendowany obszar pracy dla pomp ciepła (rys. 1), który określa dopuszczalny zakres temperatur wody w pętli wodnej, zapewniający pracę pomp ciepła w obu trybach – grzania lub chłodzenia – przy zasilaniu wodą o identycznej temperaturze.

Zgodnie z powyższym wykresem można przyjąć zakres 18–32°C, gdzie temperatura 18°C jest wartością wody wlotowej dla trybu grzania, a 32°C dla trybu chłodzenia. Jest to zakres maksymalny umożliwiający największe akumulowanie energii w pętli wodnej. Praca jednostki poza tym zakresem spowoduje ograniczenie funkcjonalności pomp ciepła do jednego trybu pracy (poniżej 18°C – grzania, powyżej 32°C – chłodzenia). Zakres ten może być przez projektanta modyfikowany. Ważne jest, żeby pozwalał na pracę w obu trybach (np. 20–30°C). Do zilustrowania doboru jednostek wybrano dwa przykładowe pomieszczenia:

  • pokój Manager 2 (lp. 22 w tabeli 1) o powierzchni 14 m2 – pomieszczenie „jednoosobowe”,
  • open space (lp. 15 w tabeli 1) o powierzchni 465 m2 – pomieszczenie „wieloosobowe”.

Pokój managera 

W bilansie energetycznym dla tego pomieszczenia poszczególne wartości prezentują się następująco: 

  • zapotrzebowanie na chłód: 2 kW, 
  • zapotrzebowanie na ciepło: 1,5 kW.

Tryb chłodzenia – zgodnie z założeniami wybór modelu pompy ciepła rozpoczynamy, odnosząc się do zapotrzebowania na moc chłodniczą. Producenci pomp ciepła udostępniają tabele wydajności w zależności od parametrów wejściowych, tj. przepływu powietrza, temperatury wody wlotowej, przepływu wody oraz parametrów powietrza na wlocie. Niektórzy producenci pomp WLHP również dysponują programami doborowymi. Z uwagi na fakt, że programy doborowe nie zawsze są ogólnodostępne, do określenia wydajności wykorzystane zostaną ustandaryzowane tabele wydajności. Producenci pomp ciepła mają zwykle w swojej ofercie urządzenia o szerokim zakresie wydajności. Żeby przyspieszyć wybór odpowiedniego modelu, można skorzystać z danych katalogowych – znajdziemy w nich nominalne moce chłodnicze. Dla przykładu na rys. 2 pokazano szybki dobór pomp ciepła na podstawie materiałów technicznych producenta.

Szybki dobór pomp

Rys. 2. Szybki dobór pomp ciepła na podstawie materiałów technicznych firmy Systemair

Dwie jednostki mają moc zbliżoną do zapotrzebowania (2,1 kW): FT2000 oraz CW-AR09. Koncepcja projektu zakłada, że wykorzystane mają być jednostki kanałowe do montażu w suficie podwieszanym, dlatego do szczegółowych analiz wybrano FT2000 (modele ­CW-AR są jednostkami do montażu pionowego). Parametrami „wejściowymi” dla modelu FT2000 są:

  • przepływ powietrza: 450 m3/h,
  • przepływ wody: 419 l/h (0,12 l/s),
  • temperatura wody zasilającej: 32°C,
  • temperatura powietrza w pomieszczeniu LATO: Twew = 24°C ±1°C; ϕ = 50% ±10%.

W oparciu o powyższe parametry możemy oszacować wydajność urządzenia w projektowym punkcie pracy.

Parametry doborowe w trybie chłodzenia:

  • TSE – temperatura wody wylotowej: 37°C, 
  • Pt – całkowita moc chłodnicza: 1,92 kW,
  • Ps – jawna moc chłodnicza: 1,6 kW,
  • Pabs – pobór mocy przez sprężarki: 0,54 kW,
  • CR – ciepło oddawane do pętli wodnej: 2,46 kW,
  • EER – sprawność w punkcie pracy: 3,59.

W trybie grzania parametry wejściowe dla pompy pozostają niezmienne, poza temperaturą zasilania, która wynosi 18°C, oraz parametrami powietrza w pomieszczeniu Twew = 20°C ±1°C; ϕ = 50% ± 10%. 

Parametry wynikowe w trybie grzania: 

  • Pc – całkowita moc grzewcza: 2,4 kW,
  • Pabs – pobór mocy przez sprężarki: 0,64 kW,
  • CR – ciepło pobierane z pętli wodnej: 1,76 kW,
  • COP – sprawność w punkcie pracy: 3,85,
  • temperatura wody wylotowej: 14,5°C.

Open space 

W bilansie energetycznym dla tego pomieszczenia poszczególne wartości prezentują się następująco: 

  • zapotrzebowanie na chłód: 69,75 kW,
  • zapotrzebowanie na ciepło: 51,25 kW.

W pomieszczeniach typu open space najczęściej wykorzystuje się wiele urządzeń, aby sprawnie zapewnić komfort termiczny w klimatyzowanej przestrzeni. Dla analizowanej powierzchni wybrano jednostki EFTYS 3000 w liczbie 25 sztuk. Dane wejściowe:

  • przepływ powietrza: 600 m3/h, 
  • przepływ wody: 623 l/h (0,17 l/s).

Parametry projektowe dla trybu chłodzenia:

  • TSE – temperatura wody wylotowej: 37°C,
  • Pt – całkowita moc chłodnicza: 2,8 kW,
  • Ps – jawna moc chłodnicza: 2,2 kW,
  • Pabs – pobór mocy przez sprężarki: 0,78 kW,
  • CR – ciepło oddawane do pętli wodnej: 3,6 kW,
  • EER – sprawność w punkcie pracy: 3,56.

Sumaryczna moc chłodnicza 25 jednostek wynosi 70 kW. Parametry projektowe dla trybu grzania:

  • Pc – całkowita moc grzewcza: 3,5 kW,
  • Pabs – pobór mocy przez sprężarki: 0,83 kW,
  • CR – ciepło pobierane z pętli wodnej: 2,6 kW,
  • COP – sprawność w punkcie pracy: 4,4,   
  • temperatura wody wylotowej: 14,5°C.

W trybie grzania można zredukować liczbę pracujących pomp ciepła w celu dostosowania ilości ciepła dostarczanego do pomieszczenia. W pomieszczeniu open space w trybie grzania aktywnych będzie 15 jednostek.

System dystrybucji powietrza

Kolejnym etapem projektowym jest strona dystrybucji powietrza. Z uwagi na fakt, że każda pompa ciepła to mały układ chłodniczy mający określony zakres parametrów pracy po stronie powietrza, który należy wziąć pod uwagę, projekt instalacji wentylacji jest bardzo ważnym elementem w układach z pompami WLHP. 

Producenci pomp ciepła podają w dokumentacji technicznej dopuszczalne obszary pracy dla swoich jednostek. Ważne, żeby projektować układ wentylacyjny pozwalający pompie ciepła na pracę w granicach obszaru rekomendowanego przez producenta. 

Dla modelu EFTYS 3000 zalecane zakresy przepływu powietrza wynoszą od 450 do 600 m3/h dla obu trybów pracy (grzanie/chłodzenie). Wyjście poza ten obszar może prowadzić do występowania alarmów ciśnienia, a w konsekwencji zatrzymania pracy urządzenia. Wymiarując instalację dystrybucji powietrza, należy zapewnić właściwe wartości przepływu powietrza przy niskich oporach hydraulicznych. Praktykuje się projektowanie instalacji niskooporowych, gdzie opór instalacji wynosi 50 Pa dla przepływu nominalnego. 

Warto wykorzystywać pompy WLHP wyposażone w wentylatory, które pozwalają na płynną regulację prędkości obrotowej (np. EC), co zapewni dostosowanie przepływu powietrza do wymagań projektowych podczas uruchomienia jednostek. 

Przykład symulacji doboru

Rys. 3. Przykład symulacji doboru nawiewników szczelinowych w trybie chłodzenia – program doboru Systemair Design. Rys. Systemair

Przykład symulacji doboru

Rys. 4. Przykład symulacji doboru nawiewników szczelinowych w trybie grzania – program doboru Systemair Design. Rys. Systemair

Dystrybucja powietrza – dobór nawiewników

Oprócz właściwego przepływu powietrza równie ważne jest zapewnienie skutecznej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Dla pomp ciepła wartości graniczne temperatur wlotowych do urządzenia wynoszą odpowiednio dla trybu grzania 15–26°C, dla chłodzenia 21–32°C. Największe wyzwanie stojące przed projektantami to dostarczenie ciepłego powietrza z pompy ciepła do strefy przebywania ludzi. W obliczeniach inżynierskich pomocnym narzędziem jest program doborowy symulujący pracę wybranych nawiewników i kratek wyciągowych w projektowanych pomieszczeniach. Programy symulacyjne pozwalają na weryfikację poprawności parametrów powietrza nawiewanego wpadającego do strefy przebywania ludzi. Przykład procesu doboru i symulacji przepływu powietrza dla pomieszczenia open space z zastosowaniem nawiewników szczelinowych ilustrują rys. 3, 4, 5 i 6.

Przykład nawiewnika

Rys. 5. Przykład nawiewnika szczelinowego Hella. Rys. Systemair

Instalacja wodna 

Zadaniem instalacji wodnej jest dostarczanie lub odbieranie energii od poszczególnych pomp ciepła. Jednocześnie dzięki szerokiemu dopuszczalnemu zakresowi wartości temperatur wody w pętli (18–32°C) pełni ona również funkcję akumulatora energii. Ponieważ pętla wodna stanowi dolne/górne źródło dla każdej pompy ciepła, musi zostać bezwzględnie zapewniony właściwy przepływ cieczy przez wymiennik, który wynika z zakresu przepływów podawanych przez producentów. Główna instalacja wody technologicznej może zostać zaprojektowana jako zmienno- lub stałoprzepływowa. Zaleca się, aby pompy ciepła pracowały ze stałym przepływem przez wymiennik czynnik chłodniczy/woda. 

Przykład projektu pomp

Rys. 6. Przykład projektu pomp EFTYS 3000. Rys. Systemair

Dla modelu EFTYS 3000 przy założonych temperaturach wody jej rekomendowany zakres przepływu waha się od 425 l/h (0,12 l/s) do 620 l/h (0,17 l/s). Przepływ wody poza zalecanym obszarem może prowadzić do występowania alarmów i w konsekwencji blokady pracy pomp ciepła. Instalacja wody technologicznej zasilająca pompy ciepła WLHP powinna zapewniać wymagany przepływ na potrzeby szczytu letniego. Przykładowy schemat podłączenia pompy ciepła pokazano na rys. 7.

Na instalacji zasilającej pompy ciepła warto przewidzieć montaż zaworów odcinających, zaworów regulacyjno-równoważących, zaworów zwrotnych i spustowych oraz filtrów, odpowietrzników, manometrów, termometrów itp. Rurociągi powinny być montowane ze spadkiem 0,2–0,3% w kierunku pionów, co umożliwi odpowietrzenie instalacji i spust wody.

Przykład podłączenia pompy

Rys. 7. Przykład podłączenia pompy ciepła. Rys. Systemair

W projektowanym budynku dystrybucja wody odbywa się w oparciu o układ dwururowy – magistrale zasilające oraz powrotne. Zaletą tego układu jest fakt, że wszystkie pompy są zasilane tą samą temperaturą. 

Alternatywą dla instalacji dwururowej jest układ jednorurowy. Przy instalacji jednorurowej temperatura wody w instalacji jest zmienna. Zasilanie pomp ciepła realizowane jest w systemie dwururowym ze stałym, wymuszonym pompowo wydatkiem (pompa obiegowa pracuje zawsze podczas pracy pompy ciepła). Wadą tego rozwiązania jest fakt, że ostatnia jednostka w danej nitce może mieć najbardziej niekorzystną temperaturę wody (w przypadku pracy wszystkich pomp w jednym trybie). W tym rozwiązaniu wymagana jest również pompa krótkiego obiegu.

Dobór źródeł ciepła i chłodu

Wieża chłodnicza Dobór źródła chłodu wynika z sumy jednostek pracujących w budynku. Finalna moc źródła chłodu jest wyższa niż moc chłodnicza dobranych pomp ciepła. Wynika to z faktu, że do pętli wodnej oddawana jest moc chłodnicza oraz moc od sprężarek (wartość CR podana przy parametrach dobranych pomp ciepła).

Zsumowana moc chłodnicza dla wszystkich jednostek w budynku wynosi 900 kW, a moc przekazywana do pętli 1200 kW. Najpopularniejszym typem urządzenia do oddawania nadmiaru ciepła są wieże chłodnicze, które mogą być typu otwartego lub zamkniętego. Przy doborze wieży należy wziąć pod uwagę projektowane temperatury pętli wodnej. Natomiast parametry doborowe dla powietrza zewnętrznego odnoszą się do wartości temperatury wilgotnego termometru (Wet Bulb). 

Moc wieży chłodniczej można obliczyć z poniższego wzoru:

gdzie:

  • Qcr – moc cieplna oddawana do pętli wodnej w trybie chłodzenia;
  • i = 1...n – liczba pomp ciepła.

W celu optymalizacji, znając przeznaczenie pomieszczeń i ich charakterystykę wykorzystania, przy doborze wieży chłodniczej należy zastosować współczynnik niejednoczesności. Pozwoli to dobrać właściwy model i uniknąć zbędnego przewymiarowania źródła chłodu.

Układ dwururowy

Rys. 8. Układ dwururowy (a) i jednorurowy (b). Rys. Systemair

Ciepło sieciowe

Przy wymiarowaniu źródła dostarczającego ciepło do budynku należy rozpocząć od zapotrzebowania na ciepło wynikającego z bilansu energetycznego.

W analizowanym budynku sumaryczne zapotrzebowanie na ciepło wyniosło 781 kW. Jednak dzięki charakterystyce systemów WLHP źródło ciepła będzie mogło mieć mniejszą moc, niż to wynika z bilansu. Wpływają na to dwa aspekty. 

Bilans energetyczny

Rys. 9. Bilans energetyczny w trybie chłodzenia do doboru wieży chłodniczej. Rys. Systemair

Pierwszym jest możliwość transportowania energii w obrębie budynku. Na piętrach znajdują się pomieszczenia, które wymagają chłodzenia przez cały rok (np. pokoje techniczne, pomieszczenia z UPS czy urządzeniami IT). Jednostki pracujące w takich pomieszczeniach zmniejszają zapotrzebowanie na moc źródła ciepła o wartość ciepła oddawanego do pętli. W analizowanym przypadku na piętrze można obniżyć zapotrzebowanie na ciepło o 15 kW dzięki pomieszczeniom: pokój UPS, magazyn, pokój IT i pokój techniczny. 

Bilans zapotrzebowania

Rys. 10. Bilans zapotrzebowania na moc grzewczą dla jednego piętra. Rys. Systemair

Drugi aspekt wynika z podstawowych założeń pracy pomp ciepła. Znając sprawność transportowania energii układów chłodniczych, można obliczyć zapotrzebowanie na ciepło ze źródła ciepła, uwzględniając ciepło generowane przez sprężarki. Bilans zapotrzebowania na moc grzewczą dla pojedynczego piętra ilustruje rys. 10.

Wracając do analizowanego budynku: zastosowanie się do powyższych prawidłowości pozwala na zaprojektowanie źródła ciepła o mocy 610 kW, a więc o 170 kW mniejszej, niż wynika z bilansu energetycznego wynoszącego 780 kW. Jest to zmniejszenie mocy źródła ciepła o 22%, co bezpośrednio przekłada się na niższe koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Źródłem ciepła w opisywanym budynku biurowym jest węzeł cieplny z ciepłem sieciowym.

Regulacja układu pętli wodnej – kontrola temperatur

W układzie sterowania należy przewidzieć sposób regulacji doprowadzania/odprowadzania ciepła do pętli w oparciu o założenia projektowe dotyczące limitów temperatur w pętli. W przypadku przekroczenia temperatury 32°C układ sterujący powinien uruchomić źródło chłodu (wieżę chłodniczą), wykorzystując dostępne stopnie regulacji dobranego urządzenia (np. prędkości wentylatorów, włączenie zraszania, praca na sucho). Praca z pełnym obciążeniem powinna zostać osiągnięta przy temperaturze pętli 37°C (temperatura wody wylotowej z pompy ciepła w trybie chłodzenia). W momencie spadku temperatury poniżej 18°C system automatyki powinien załączyć źródło ciepła. Pełna moc źródła ciepła powinna zostać osiągnięta przy temperaturze 14°C (temperatura wylotowa z pompy ciepła w trybie grzania). Gdy temperatura w pętli wodnej zawiera się w przedziale 18–32°C, układ osiąga równowagę termiczną i nie ma potrzeby dostarczania/odprowadzania ciepła z pętli wodnej.

Podsumowanie 

Układy pomp ciepła WLHP stają się coraz chętniej stosowanym systemem do zapewnienia komfortu cieplnego w budynkach biurowych i komercyjnych. Ten autonomiczny system grzewczo-chłodzący to optymalne rozwiązanie dla budynków o zróżnicowanych obciążeniach cieplnych. Dzięki swej charakterystyce oraz elastyczności w okresach przejściowych budynek będzie generował niskie koszty zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego.

Zasady projektowania wodnej pętli technologicznej z wykorzystaniem pomp ciepła są w wielu obszarach zbieżne z klasycznymi systemami w technologii wody lodowej. Różnice pojawiają się w bilansie energetycznym przy wymiarowaniu źródeł ciepła/chłodu, gdzie trzeba pamiętać o uwzględnieniu poboru mocy przez sprężarki w zaprojektowanych pompach ciepła. Z uwagi na fakt, że każda pompa ciepła to mały układ chłodniczy, bardzo ważnym aspektem jest zaprojektowanie właściwych przepływów powietrza i wody w urządzeniu zgodnie z wymaganiami producenta. Niniejszy artykuł ma być w założeniu przyczynkiem do analizy układów WLHP jako efektywnego i ekologicznego systemu zapewniającego komfort cieplny w budynku przy niskich kosztach eksploatacyjnych. Ma to szczególne znaczenie w dobie rosnących cen energii elektrycznej, gdy inwestorzy kładą nacisk na projektowanie rozwiązań efektywnych energetycznie.

Literatura

  1. Sosnowski R., Pompy ciepła w pętli wodnej – opis systemu WLHP, „Rynek Instalacyjny” nr 7-8/2018.
  2. Materiały techniczne firmy Systemair.
  3. Technical Development Program, Water Source Heat Pumps System, Carrier.
  4. HVAC Systems and Equipment, ASHRAE Handbook, 2008, p. 8.14–8.18.
  5. Montgomery R., McDowall R., Engineering – Fundamentals of HVAC Control Systems, ASHRAE Elsevier, 2008, p. 247–249.
  6. The benefits of using water-source heat pumps, https://www.csemag.com/single-article/the-benefits-of-using-water-source-heat-pumps/8bfa42b6392f343f15b66b996f350bab.html.
  7. Evans J.A. (ed.), Foster A.M. (ed.), Sustainable Retail Refrigeration, 10.3.4. Heat recovery with water loop heat pumps (WLHPs).
Technologia WLHP (Water Loop Heat Pump) jest znana od lat 50. ubiegłego wieku. W literaturze można się spotkać również z inną nazwą opisywanych systemów – WSHP (Water Source Heat Pump). System WLHP jest układem wielu pomp ciepła typu woda/powietrze połączonych instalacją hydrauliczną. Pojedyncza pompa ciepła jest niezależnym układem chłodniczym składającym się ze sprężarki, wymienników powietrze/czynnik chłodniczy oraz woda/czynnik chłodniczy, a także elementów armatury chłodniczej. Układ taki pozwala na transport energii (w trybie ogrzewania i chłodzenia) pomiędzy powietrzem a wodą z wykorzystaniem sprężarkowego obiegu chłodniczego. Są to systemy zdecentralizowane, gdyż wytwarzanie mocy chłodniczej lub cieplnej odbywa się w miejscu instalacji – przeciwnie do tradycyjnych systemów opartych na klimakonwektorach, gdzie ciepło/chłód jest wytwarzane centralnie. W układach WLHP musi zostać przewidziane źródło ciepła i chłodu. Źródło chłodu mogą zapewniać agregaty chłodnicze, dry coolery lub, najczęściej, wieże chłodnicze. Jako źródło ciepła mogą zostać wykorzystane najbardziej popularne urządzenia grzewcze, takie jak kotły olejowe i gazowe, albo ciepło sieciowe. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystywanie ciepła odpadowego pochodzącego ze skraplaczy agregatów chłodniczych czy skraplaczy pomp ciepła pracujących w trybie chłodzenia.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Eligiusz Huk, mgr inż. Małgorzata Jakubiak, mgr inż. Paweł Krupicz Pompy ciepła w IKEA

Pompy ciepła w IKEA Pompy ciepła w IKEA

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono...

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono koszty eksploatacji systemu grzewczego.

Redakcja RI 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych...

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych obiektach przemysłowych.

mgr inż. Katarzyna Rybka, Waldemar Joniec Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych....

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych. Wraz z rozwojem tego kierunku wzrastać będzie też zainteresowanie pozyskiwaniem ciepła odpadowego w różnych procesach. Spory potencjał w tej dziedzinie mają pompy ciepła. W artykule zaprezentowano przykłady niestandardowych instalacji z pompami ciepła w górnictwie i rolnictwie oraz gospodarce komunalnej.

Redakcja RI Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań...

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań technicznych i środków ochrony antykorozyjnej. Kluczowym czynnikiem dla instalacji grzewczych są parametry wody. Nie może ona zawierać związków wywołujących proces odkładania się osadów wapniowych i przyspieszających korozję przewodów, armatury i wymienników, nie powinno w niej być rozpuszczonego...

mgr inż. Katarzyna Rybka Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda

Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda

W artykule wykorzystano model obliczania SCOP według wytycznych normy [3] do analizy wpływu danych klimatycznych wybranych miejscowości w Polsce oraz przyjętego punktu biwalentnego na roczny wskaźnik efektywności...

W artykule wykorzystano model obliczania SCOP według wytycznych normy [3] do analizy wpływu danych klimatycznych wybranych miejscowości w Polsce oraz przyjętego punktu biwalentnego na roczny wskaźnik efektywności energetycznej przykładowej pompy ciepła powietrze/woda, zasilającej dom jednorodzinny o projektowym obciążeniu cieplnym 9,5 kW oraz opisano aspekty związane z analizą pracy pomp ciepła powietrze/woda pracujących w trybie grzewczym.

Redakcja RI Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania

Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania

Rozmowa z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

Rozmowa z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, inż. Maciej Załuska, mgr inż. Rafał Tomaszewicz Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda

Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda

Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku...

Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku jednorodzinnym. Pompa ciepła o zmierzonej średniej mocy grzewczej 9,53 kW i mocy chłodniczej 7,8 kW pracuje w układzie monowalentnym na cele grzewcze i podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

Waldemar Joniec Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach...

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach oraz poddawanych termomodernizacji. Są też efektywne w instalacjach ogrzewczych remontowanych budynków, także zabytkowych. Tam, gdzie jest to możliwe, coraz częściej do zasilania pomp ciepła wykorzystuje się instalacje fotowoltaiczne. Wiele inwestycji nie wymaga już dotacji i stają się one atrakcyjne...

inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy

Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy

Wiele pomp ciepła powietrze/woda wyposażanych jest obecnie w sprężarki z inwerterem. Ich zaletą jest możliwość dopasowania mocy urządzenia do chwilowych potrzeb grzewczych budynku. Przeprowadzenie analizy...

Wiele pomp ciepła powietrze/woda wyposażanych jest obecnie w sprężarki z inwerterem. Ich zaletą jest możliwość dopasowania mocy urządzenia do chwilowych potrzeb grzewczych budynku. Przeprowadzenie analizy SCOP pompy ciepła regulowanej poprzez zmianę prędkości sprężarki przy użyciu inwertera częstotliwości wymaga pozyskania informacji na temat COP urządzenia w warunkach obciążenia częściowego, a te nie zawsze są łatwo dostępne.

Waldemar Joniec Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub...

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub obiektu energia nie może być marnowana – powinna być przekazywana prawie bez strat i odzyskiwana tam, gdzie to tylko możliwe. Rola wymienników w instalacjach stale rośnie, zwłaszcza że współczesne instalacje są zasilane z wielu źródeł i wymagają precyzyjnego transportu energii.

dr inż. Marcin Malicki Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy

Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy

Możliwości zastosowania prostych technologii poprawy efektywności energetycznej wyczerpują się i wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej...

Możliwości zastosowania prostych technologii poprawy efektywności energetycznej wyczerpują się i wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej zajmują źródła ciepła niskotemperaturowego traktowanego jako ciepło odpadowe. Implementacja technologii konwersji ciepła nieużytecznego i odpadowego na ciepło użyteczne może prowadzić do znacznego ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Jedną z takich technologii są absorpcyjne pompy ciepła.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda

Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda

Niezawodna, bezawaryjna i ekonomiczna praca systemów zasilania c.o. i c.w.u. w dużych obiektach, do których energię dostarczają gruntowe pompy ciepła z wymiennikami pionowymi, wymaga przeprowadzenia na...

Niezawodna, bezawaryjna i ekonomiczna praca systemów zasilania c.o. i c.w.u. w dużych obiektach, do których energię dostarczają gruntowe pompy ciepła z wymiennikami pionowymi, wymaga przeprowadzenia na etapie projektu dokładnych obliczeń parametrów pracy dolnego źródła dla długiego okresu eksploatacji. W celu prawidłowego zaprojektowania dolnego źródła należy się szczegółowo zapoznać z charakterystyką gruntu i wykonać co najmniej jeden odwiert pilotażowy. Możliwe będzie dzięki temu wykonanie testu...

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, mgr inż. Bartosz Baranowski Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym

Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym

Przeprowadzona analiza wskazuje, że mimo iż nakłady inwestycyjne w przypadku instalacji z pompami ciepła przewyższają koszty budowy kotłowni na paliwa konwencjonalne, pompy ciepła mogą być korzystnym ekonomicznie...

Przeprowadzona analiza wskazuje, że mimo iż nakłady inwestycyjne w przypadku instalacji z pompami ciepła przewyższają koszty budowy kotłowni na paliwa konwencjonalne, pompy ciepła mogą być korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem alternatywnym, zwłaszcza tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej.

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła

Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła

Efektywność energetyczna pomp ciepła zależy od bardzo wielu czynników. Choć teoretycznie dzięki zastosowaniu etykiet energetycznych porównanie poszczególnych urządzeń jest możliwe, w praktyce – z uwagi...

Efektywność energetyczna pomp ciepła zależy od bardzo wielu czynników. Choć teoretycznie dzięki zastosowaniu etykiet energetycznych porównanie poszczególnych urządzeń jest możliwe, w praktyce – z uwagi na brak ścisłych wytycznych odnośnie do przyjmowania punktu biwalentnego układu na potrzeby sporządzania etykiet – rozbieżności w wynikach mogą być bardzo duże. Dla zapewnienia korzystnej klasy energetycznej (równie wysokiej jak na etykiecie) niezbędna jest indywidualna analiza współpracy pompy ciepła...

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, mgr inż. Agnieszka Chmielewska, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno...

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno energetycznie, jak i finansowo. Stosowanie takiego rozwiązania w lokalizacjach o obniżonym przebiegu temperatury zewnętrznej w ciągu roku – na przykład w terenie górskim – wymaga starannych obliczeń. Ponadto warto szukać możliwości pozyskiwania energii odpadowej, np. z powietrza wentylacyjnego.

Solar Naturalna Energia Sp. z o.o. Heliotherm – pompy ciepła i pasja

Heliotherm – pompy ciepła i pasja Heliotherm  – pompy ciepła i pasja

Rozwój sektora sprężarkowych pomp ciepła skutkuje coraz bogatszą ofertą produktową. W natłoku urządzeń, producentów i dystrybutorów trudno dokonać optymalnego wyboru. Warto przyjrzeć się bliżej propozycji...

Rozwój sektora sprężarkowych pomp ciepła skutkuje coraz bogatszą ofertą produktową. W natłoku urządzeń, producentów i dystrybutorów trudno dokonać optymalnego wyboru. Warto przyjrzeć się bliżej propozycji szczególnego producenta, tj. Heliotherm Wärmepumpen Ges.m.b.H.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła

Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła

Głównym powodem stosowania glikolu propylenowego w pionowych sondach gruntowych jest obawa przed zamarzaniem dolnego źródła. Obecnie dostępne są już metody umożliwiające projektantom szczegółową analizę...

Głównym powodem stosowania glikolu propylenowego w pionowych sondach gruntowych jest obawa przed zamarzaniem dolnego źródła. Obecnie dostępne są już metody umożliwiające projektantom szczegółową analizę możliwości energetycznych gruntu. Jest to szczególnie ważne przy projektowaniu dużych obiektów o znacznym zapotrzebowaniu na energię grzewczą oraz chłodniczą. Zastosowanie nanofluidów lub wody jako czynnika roboczego pozwala na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji systemu, a w przypadku wody...

dr inż. Maciej Knapik Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne

Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne

Współpraca pomp ciepła powietrze/woda z odnawialnymi źródłami energii wiatrowej i słonecznej pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynku związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody....

Współpraca pomp ciepła powietrze/woda z odnawialnymi źródłami energii wiatrowej i słonecznej pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynku związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody. Jednak konieczność spełnienia wymagań prawnych w zakresie wykorzystania energii odnawialnej przez nowe budynki nie zawsze idzie w parze z efektami ekonomicznymi, tj. z kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi.

REGULUS-system Wójcik s.j. Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów?

Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów? Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów?

W jakich godzinach i jak długo przebywamy w poszczególnych pomieszczeniach? To jedno z istotnych pytań, które zadajemy sobie planując modernizację instalacji grzewczej. Zapewnienie komfortu cieplnego...

W jakich godzinach i jak długo przebywamy w poszczególnych pomieszczeniach? To jedno z istotnych pytań, które zadajemy sobie planując modernizację instalacji grzewczej. Zapewnienie komfortu cieplnego wymaga szczególnie elastycznego funkcjonowania instalacji grzewczej, zaczynając od produkcji ciepła przez jego magazynowanie (ewentualne), a kończąc na jego emisji.

mgr inż. Marcin Karpiński, dr inż. Anna Sowiżdżał Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła

Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła

Kopalnie węgla kamiennego w obrębie aglomeracji śląskiej, zarówno czynne, jak i nieczynne, wymagają odprowadzania znacznych ilości wody o stosunkowo wysokiej temperaturze, która może być wykorzystywana...

Kopalnie węgla kamiennego w obrębie aglomeracji śląskiej, zarówno czynne, jak i nieczynne, wymagają odprowadzania znacznych ilości wody o stosunkowo wysokiej temperaturze, która może być wykorzystywana w celach energetycznych do zasilania pomp ciepła. Atutem kopalń na Śląsku jest bliskość potencjalnych odbiorców energii – osiedli i zabudowy mieszkalnej. Z uwagi na trwający proces restrukturyzacji górnictwa projekty inwestycji geotermalnych są jednak obarczone trudnym do oszacowania ryzykiem.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, inż. Krzysztof Piechurski Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda

Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania parametrów gruntu do projektowania instalacji pionowych gruntowych wymienników ciepła do pomp ciepła dzięki zastosowaniu testu odpowiedzi termicznej gruntu.

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania parametrów gruntu do projektowania instalacji pionowych gruntowych wymienników ciepła do pomp ciepła dzięki zastosowaniu testu odpowiedzi termicznej gruntu.

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz Wpływ doboru pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej

Wpływ doboru pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej Wpływ doboru  pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej

Odpowiedni dobór mocy pompy ciepła powietrze/woda jest bardzo istotny z uwagi na późniejsze koszty eksploatacyjne. Powszechnie zauważalnym problemem jest niedowymiarowanie urządzeń i tym samym nadmierne...

Odpowiedni dobór mocy pompy ciepła powietrze/woda jest bardzo istotny z uwagi na późniejsze koszty eksploatacyjne. Powszechnie zauważalnym problemem jest niedowymiarowanie urządzeń i tym samym nadmierne zużycie energii elektrycznej przez grzałkę w okresie niskich temperatur w sezonie grzewczym. Z kolei przewymiarowanie powoduje nie tylko wyższe koszty inwestycyjne, ale i eksploatacyjne przy występowaniu umiarkowanych temperatur.

mgr inż. Radosław Sosnowski Pompy ciepła w pętli wodnej – opis systemu WLHP

Pompy ciepła w pętli wodnej – opis systemu WLHP Pompy ciepła w pętli wodnej – opis systemu WLHP

W wielu budynkach występuje różne zapotrzebowanie na energię do chłodzenia i ogrzewania w poszczególnych obszarach i pomieszczeniach. Energię – ciepło lub chłód – można odbierać z miejsc, gdzie jest jej...

W wielu budynkach występuje różne zapotrzebowanie na energię do chłodzenia i ogrzewania w poszczególnych obszarach i pomieszczeniach. Energię – ciepło lub chłód – można odbierać z miejsc, gdzie jest jej w nadmiarze, i przetransportować oraz wykorzystać w innym miejscu.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news HITEMA Tour Poland 2024

HITEMA Tour Poland 2024 HITEMA Tour Poland 2024

W dniach 7-9 maja 2024 r. w trzech wybranych Oddziałach Schiessl Polska (Wrocław, Poznań, Warszawa) odbędzie się HITEMA Tour Poland 2024.

W dniach 7-9 maja 2024 r. w trzech wybranych Oddziałach Schiessl Polska (Wrocław, Poznań, Warszawa) odbędzie się HITEMA Tour Poland 2024.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.