RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Urządzenia do uzdatniania wody w domu - co wybrać?

Redakcja RI | 2017-05-08
Uzdatnianie wody w domu, Fot. mat. arch.

Uzdatnianie wody w domu, Fot. mat. arch.

Zanim zdecydujemy się na wybór urządzenia do uzdatniania wody w domu, warto przyjrzeć się bliżej temu, co płynie w naszych kranach. Analiza kosztuje niewiele, a pozwoli uzyskać konkretną wiedzę o barwie, mętności, zapachu, odczynie, twardości, ilości azotanów, amoniaku, manganu i żelaza. Następnie należy oszacować zużycie wody oraz jej przepływ godzinny i dobowy.

Zobacz także

GWF Sp. z o.o., Łukasz Kubiak Nowa precyzja pomiaru ścieków

Nowa precyzja pomiaru ścieków Nowa precyzja pomiaru ścieków

Pomiar ścieków, zarówno w pełnych i niepełnych rurach, jak i w kanałach otwartych, jest domeną i jednym z głównych filarów sukcesów i portfolio szwajcarskiej firmy GWF. Wsłuchując się w różnorodne potrzeby...

Pomiar ścieków, zarówno w pełnych i niepełnych rurach, jak i w kanałach otwartych, jest domeną i jednym z głównych filarów sukcesów i portfolio szwajcarskiej firmy GWF. Wsłuchując się w różnorodne potrzeby klientów z 86 krajów obsługiwanych przez GWF, stale udoskonalamy produkty, a o naszych najnowszych wdrożeniach mogą Państwo przeczytać poniżej. Szczegółową prezentację oferty będzie można także zobaczyć na stoisku firmy w trakcie targów IFAT 2022, które odbędą się w Monachium w dniach 30 maja–3...

EuroClean Polska Sp. z o.o. Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody? Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

W ostatnich latach ceny energii drastycznie rosną. Eksperci zgodnie przewidują dalszy wzrost cen, zwłaszcza w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Coraz wyższe ceny prądu i gazu zmuszają do szukania oszczędności....

W ostatnich latach ceny energii drastycznie rosną. Eksperci zgodnie przewidują dalszy wzrost cen, zwłaszcza w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Coraz wyższe ceny prądu i gazu zmuszają do szukania oszczędności. Jak możemy zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

Green Water Solutions Odzysk wody deszczowej i recykling wody szarej. Wiodące technologie dla klimatu i nowoczesnego budownictwa

Odzysk wody deszczowej i recykling wody szarej. Wiodące technologie dla klimatu i nowoczesnego budownictwa Odzysk wody deszczowej i recykling wody szarej. Wiodące technologie dla klimatu i nowoczesnego budownictwa

Woda szara i deszczowa skupiają coraz większą uwagę inwestorów budowlanych oraz deweloperów komercyjnych i mieszkaniowych, a możliwości ich odzysku zyskują coraz większą rzeszę entuzjastów po stronie projektantów...

Woda szara i deszczowa skupiają coraz większą uwagę inwestorów budowlanych oraz deweloperów komercyjnych i mieszkaniowych, a możliwości ich odzysku zyskują coraz większą rzeszę entuzjastów po stronie projektantów budynków przemysłowych, komercyjnych mieszkaniowych i użytku publicznego.

Do obróbki wody w instalacjach domowych stosuje się mechaniczne filtry wstępne, odżelaziacze i odmanganiacze, zmiękczacze, filtry węglowe, lampy UV i systemy odwróconej osmozy. Dobór tych urządzeń zależy od składu wody i jej przepływów, ale istnieją też stałe zasady ich montażu.

Filtracja mechaniczna

to pierwszy stopień, jej zadaniem jest usunięcie z wody zanieczyszczeń stałych (m.in. piasku, mułu, włókien z uszczelnień, kawałków rdzy lub osadów). Odciąża to inne urządzenia do uzdatniania i przedłuża ich żywotność oraz chroni armaturę i instalacje przed zamuleniem i uszkodzeniami mechanicznymi.

Filtry należy okresowo czyścić, można też zastosować samoczyszczące. Te drugie nie wymagają wymiany wkładów, ale mogą mieć różną konstrukcję, która wpływa na ich trwałość i skuteczność. Dobrze sprawdzają się filtry ze szczotkami i czyszczone silnym strumieniem wody.

Aby uzyskać dużą czystość wody i wychwytywać bardzo małe zanieczyszczenia (np. mniejsze niż 80 µm), należy zastosować filtry z wkładami wymiennymi, np. z materiałem filtracyjnym z polipropylenu. Wkłady te mają różną jakość i przepustowość, warto zatem starannie je wybierać, kierując się renomą producenta.

Do wody ujmowanej z własnych ujęć zalecane są filtry mechaniczne montowane za wyjściem z hydrofora. Dobiera się je w zależności od ilości zawiesin. W wielu przypadkach wystarczą filtry przeznaczone do wody wodociągowej, ale w przypadku wody z dużą ilością zawiesin i zażelazionej lepiej zastosować filtry żwirowe. One także wymagają okresowego płukania – ręcznego lub automatycznego.

W wielu ujęciach indywidualnych konieczne jest odżelazianie wody.

Związki żelaza wpływają na smak i zabarwienie wody, powodują osady, korozję bakteryjną i zatykanie przewodów i urządzeń. Pozbycie się żelaza wymaga napowietrzenia wody – po zetknięciu się z tlenem związki te stają się nierozpuszczalne i wytrącają się, wówczas można je wychwycić na złożach kwarcowych i usunąć.

Do natleniania stosuje się m.in. dysze rozpylające wodę w hydroforze, a na wyjściu wody ze zbiornika odżelaziacze, których korpus wykonany jest z tworzyw, np. zbrojonych żywic epoksydowych, a we wnętrzu znajduje się złoże kwarcowe. Odżelaziacze mogą być płukane ręcznie lub automatycznie. Pracują one w następujących po sobie cyklach: filtracji współprądowej, płukania przeciwprądowego i układania złoża.

Do doboru odżelaziacza potrzebne są wyniki badania fizykochemicznego oraz poziomu zużycia wody, informacja, jak ujmowana jest woda (rodzaj studni), w jakiej ilości godzinowej i dobowej oraz do czego jest przeznaczona (do spożycia, nawadniania, hodowli zwierząt itp.).

Optymalny wybór powinien uwzględniać również rodzaj zastosowanej pompy, czy zbiornik hydroforu jest membranowy, czy tradycyjny, jak i z czego wykonana jest instalacja (średnica i materiał), jakie są możliwości odprowadzania popłuczyn do kanalizacji i czy dostępne jest zasilanie elektryczne dla urządzeń automatycznych.

Proces odmanganiania powinien zostać poprzedzony odżelazianiem.

Urządzenia stosowane do tego celu zbudowane są tak samo jak odżelaziacze, lecz do wychwytywania związków manganu stosuje się złoże katalityczne. Gdy ilość żelaza w wodzie nie jest zbyt wysoka (do 1,3 mg/dm3), żelazo i mangan można skutecznie usuwać za pomocą filtrów wielowarstwowych.

W wodzie znajdują się też związki wapnia i magnezu. Korzystnie wpływają one na smak wody, ale gdy jest ich zbyt dużo, powodują m.in. wytrącanie się osadów, zarówno w instalacjach wodociągowych, jak i z ciepłą wodą.  

Zmiękczanie wody prowadzi się za pomocą procesu wymiany jonowej.

Proces ten zatrzymuje jony metali wielowartościowych, a na ich miejsce wchodzą jony sodowe. Złoże to regenerowane jest za pomocą roztworu soli kuchennej. Dla instalacji domowych stosuje się aparaty kompaktowe zintegrowane ze zbiornikiem solanki, a dobór zależy od twardości wody i jej zużycia.

Coraz częściej trzeba też z wody usuwać azotany, zwłaszcza z ujęć na terenach intensywnych upraw rolniczych oraz w dzielnicach  skażonych wyciekającymi szambami. Związki azotu mogą powodować choroby niedokrwienne i nowotworowe.

Azotany, azotyny i siarczany usuwa się z wody za pomocą urządzeń zbudowanych tak jak zmiękczacze, ale wypełnionych anionitem – złożem jonowymiennym, także regenerowanym roztworem soli kuchennej. Montuje się je po odżelaziaczach i odmanganiaczach.

Odwrócona osmoza

polega na przepuszczaniu wody wstępnie uzdatnionej przez membrany o tak niewielkich otworach, że przenika przez nie tylko woda, a cząsteczki soli, zanieczyszczenia, bakterie, koloidy itp. zostają na membranie i odprowadzane są do kanalizacji. Jeśli taka woda służyć ma do spożycia, powinna być mineralizowana.

Dezynfekcja promieniami ultrafioletowymi

pozwala na niszczenie organizmów żywych: wirusów, bakterii oraz pasożytów. Proces ten nie zmienia składu, smaku i zapachu wody, a stosuje się go na ostatnim etapie uzdatniania. Tak samo filtrowanie w filtrze węglowym powinno być ostatnim etapem uzdatniania wody i to tylko tej do spożycia, dlatego montuje się je na wylewce.  

Filtr węglowy pochłania chlor i jego pochodne, substancje organiczne, humusowe oraz fenole, pestycydy, metale ciężkie i inne zanieczyszczenia chemiczne, a tym samym poprawia smak, zapach i barwę wody. Filtry te należy wymieniać lub regenerować.

Oprac. red. na podstawie materiałów firm: BWT, Honeywell, Infracor i Secura

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Uzdatnianie wody w domu

Uzdatnianie wody w domu Uzdatnianie wody w domu

Zakłady uzdatniania opuszcza woda dobrej jakości, odpowiednia do picia. Ale czy taka trafia do odbiorcy? Często ulega ona powtórnemu zanieczyszczeniu, a nawet skażeniu. Z kolei woda z indywidualnych ujęć...

Zakłady uzdatniania opuszcza woda dobrej jakości, odpowiednia do picia. Ale czy taka trafia do odbiorcy? Często ulega ona powtórnemu zanieczyszczeniu, a nawet skażeniu. Z kolei woda z indywidualnych ujęć wymaga odżelazienia i zmiękczenia, a niekiedy usunięcia zanieczyszczeń chemicznych. Do uzdatniania i oczyszczania wody w domu służą urządzenia wykorzystujące technologie filtracji mechanicznej, odżelaziania i odmanganiania, wymiany jonowej, dezynfekcji UV i odwróconej osmozy.

Waldemar Joniec Sposoby uzdatniania wody

Sposoby uzdatniania wody Sposoby uzdatniania wody

Woda z indywidualnych ujęć zazwyczaj nie nadaje się do picia bez uzdatnienia. Najczęściej wody głębinowe wymagają odżelazienia i odmanganienia oraz zmiękczenia, a wody z ujęć powierzchniowych także usunięcia...

Woda z indywidualnych ujęć zazwyczaj nie nadaje się do picia bez uzdatnienia. Najczęściej wody głębinowe wymagają odżelazienia i odmanganienia oraz zmiękczenia, a wody z ujęć powierzchniowych także usunięcia azotanów i substancji organicznych.

prof. dr hab. Krystyna Konieczny, prof. dr hab. inż. Michał Bodzek Ciśnieniowe techniki membranowe w gospodarce wodno-ściekowej

Ciśnieniowe techniki membranowe w gospodarce wodno-ściekowej Ciśnieniowe techniki membranowe w gospodarce wodno-ściekowej

Częściowym rozwiązaniem problemu rosnącego zanieczyszczenia środowiska wodnego jest wdrażanie nowych technologii. Stąd do układów technologicznych uzdatniania wody i oczyszczania ścieków wprowadzane są...

Częściowym rozwiązaniem problemu rosnącego zanieczyszczenia środowiska wodnego jest wdrażanie nowych technologii. Stąd do układów technologicznych uzdatniania wody i oczyszczania ścieków wprowadzane są nowe procesy jednostkowe, które pozwalają na usunięcie bardzo różnych zanieczyszczeń. Większość współczesnych dużych systemów uzdatniania wód powierzchniowych i podziemnych oraz oczyszczania ścieków charakteryzuje się bardzo złożonymi układami technologicznymi zakładającymi sekwencję wielu procesów. W...

Hydrotermo Jak działa zmiękczacz wody?

Jak działa zmiękczacz wody? Jak działa zmiękczacz wody?

Jak działa zmiękczacz wody? W dzisiejszych czasach, kiedy to jakość wody w naszych kranach może bezpośrednio wpłynąć na długowieczność naszych domowych urządzeń, a także na komfort naszego życia, zrozumienie...

Jak działa zmiękczacz wody? W dzisiejszych czasach, kiedy to jakość wody w naszych kranach może bezpośrednio wpłynąć na długowieczność naszych domowych urządzeń, a także na komfort naszego życia, zrozumienie roli i funkcjonowania zmiękczaczy wody staje się niezwykle istotne.

Redakcja RI news Stacja uzdatniania wody AQUASTILLA DUO Viessmann

Stacja uzdatniania wody AQUASTILLA DUO Viessmann Stacja uzdatniania wody AQUASTILLA DUO Viessmann

W ofercie internetowego sklepu Viessmann pojawiła się nowość – stacja uzdatniania wody AQUASTILLA DUO. To innowacyjne, kompaktowe urządzenie, które zmiękcza i filtruje wodę w całym domu.

W ofercie internetowego sklepu Viessmann pojawiła się nowość – stacja uzdatniania wody AQUASTILLA DUO. To innowacyjne, kompaktowe urządzenie, które zmiękcza i filtruje wodę w całym domu.

Marta Stankiewicz Jak uzdatnić wodę w domu?

Jak uzdatnić wodę w domu? Jak uzdatnić wodę w domu?

Woda stanowi do 70% masy dorosłego człowieka, jest niezbędna do podtrzymywania wszelkich procesów życiowych. Dziennie powinniśmy wypijać ok. 2,5 l płynów. Nie musimy jednak sięgać po butelkowaną wodę ze...

Woda stanowi do 70% masy dorosłego człowieka, jest niezbędna do podtrzymywania wszelkich procesów życiowych. Dziennie powinniśmy wypijać ok. 2,5 l płynów. Nie musimy jednak sięgać po butelkowaną wodę ze sklepu – możemy poprawić jakość wody w kranie. Na rynku jest wiele filtrów i urządzeń uzdatniających kranówkę do picia – jak wybrać ten najlepszy

Klarsan 6 powodów, dla których zmiękczacz wody Ecoperla Slimline CS sprawdzi się w każdym domu

6 powodów, dla których zmiękczacz wody Ecoperla Slimline CS sprawdzi się w każdym domu 6 powodów, dla których zmiękczacz wody Ecoperla Slimline CS sprawdzi się w każdym domu

W Polsce pojawiła się nowa linia kompaktowych zmiękczaczy wody Ecoperla Slimline CS. Poznaj 6 powodów, dla których warto zdecydować się właśnie na to urządzenie filtracyjne i dowiedz się czy niskie koszty...

W Polsce pojawiła się nowa linia kompaktowych zmiękczaczy wody Ecoperla Slimline CS. Poznaj 6 powodów, dla których warto zdecydować się właśnie na to urządzenie filtracyjne i dowiedz się czy niskie koszty eksploatacji mogą iść w parze z wysoką wydajnością.

Redakcja RI Zmiękczacz wody – czy warto ?

Zmiękczacz wody – czy warto ? Zmiękczacz wody – czy warto ?

Twarda woda źle oddziałuje na zdrowie człowieka, a także powoduje osadzanie się kamienia, np. w czajniku. Także pranie źle znosi twardą wodę, łatwiej się niszczy i zużywa. Woda, która ma wysoki odczyn...

Twarda woda źle oddziałuje na zdrowie człowieka, a także powoduje osadzanie się kamienia, np. w czajniku. Także pranie źle znosi twardą wodę, łatwiej się niszczy i zużywa. Woda, która ma wysoki odczyn pH może wysuszać skórę i powodować nieprzyjemne swędzenie. Jedną z metod walki z twardą wodą jest montaż zmiękczacza.

Redakcja RI Salon SPA we własnym domu? To możliwe

Salon SPA we własnym domu? To możliwe Salon SPA we własnym domu? To możliwe

Zasługujemy na luksus. Każdy z nas marzy o tym, by poczuć się niczym antyczna bogowie z Olimpu we własnym domu. Jest na to sposób.

Zasługujemy na luksus. Każdy z nas marzy o tym, by poczuć się niczym antyczna bogowie z Olimpu we własnym domu. Jest na to sposób.

prof. dr hab. Krystyna Konieczny, prof. dr hab. inż. Michał Bodzek Praktyczne zastosowanie ciśnieniowych technik membranowych w gospodarce wodno-ściekowej (cz. 2)

Praktyczne zastosowanie ciśnieniowych technik membranowych w gospodarce wodno-ściekowej (cz. 2) Praktyczne zastosowanie ciśnieniowych technik membranowych w gospodarce wodno-ściekowej (cz. 2)

Procesom uzdatniania wód stawiane są coraz wyższe wymagania pod względem jakości i bezawaryjności przebiegu. W złożonych układach technologicznych uzdatniania wód do celów przemysłowych i do picia korzysta...

Procesom uzdatniania wód stawiane są coraz wyższe wymagania pod względem jakości i bezawaryjności przebiegu. W złożonych układach technologicznych uzdatniania wód do celów przemysłowych i do picia korzysta się także z ciśnieniowych technik membranowych. W artykule podano przykłady takich instalacji działających w zakładach wodociągowych i w przemyśle.

Redakcja RI news W Płocku powstaje stacja uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej

W Płocku powstaje stacja uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej W Płocku powstaje stacja uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej

W Płocku 28 listopada 2023 rozpoczęła się budowa największej inwestycji w branży wod-kan. Na terenie zakładu produkcyjnego ORLEN S.A. w Płocku odbyło się symboliczne wbicie pierwszej łopaty pod budowę...

W Płocku 28 listopada 2023 rozpoczęła się budowa największej inwestycji w branży wod-kan. Na terenie zakładu produkcyjnego ORLEN S.A. w Płocku odbyło się symboliczne wbicie pierwszej łopaty pod budowę stacji uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej.

Redakcja RI news Szczecin zaadaptowany do zmian klimatu

Szczecin zaadaptowany do zmian klimatu Szczecin zaadaptowany do zmian klimatu

Zakończyła się realizacja programu „Adaptacja do zmian klimatu miasta Szczecina”, który rozpoczął się w 2021 r. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 21,3 mln zł. W ramach inwestycji unowocześniono stację...

Zakończyła się realizacja programu „Adaptacja do zmian klimatu miasta Szczecina”, który rozpoczął się w 2021 r. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 21,3 mln zł. W ramach inwestycji unowocześniono stację uzdatniania wody, wybudowano i zmodernizowano sieć wodociągową o łącznej długości ok. 11,2 km.

Redakcja RI news Politechnika Białostocka będzie współpracować z Wodociągami Białostockimi

Politechnika Białostocka będzie współpracować z Wodociągami Białostockimi Politechnika Białostocka będzie współpracować z Wodociągami Białostockimi

22 września 2022 roku Politechnika Białostocka podpisała porozumienie o współpracy z Wodociągami Białostockimi sp. z o.o. Największa uczelnia techniczna w północno-wschodniej Polsce wraz ze spółką miejską...

22 września 2022 roku Politechnika Białostocka podpisała porozumienie o współpracy z Wodociągami Białostockimi sp. z o.o. Największa uczelnia techniczna w północno-wschodniej Polsce wraz ze spółką miejską będzie prowadziła wspólne działania w obszarze badawczo-rozwojowym i edukacyjnym.

EuroClean Polska Sp. z o.o. Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody? Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

W ostatnich latach ceny energii drastycznie rosną. Eksperci zgodnie przewidują dalszy wzrost cen, zwłaszcza w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Coraz wyższe ceny prądu i gazu zmuszają do szukania oszczędności....

W ostatnich latach ceny energii drastycznie rosną. Eksperci zgodnie przewidują dalszy wzrost cen, zwłaszcza w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Coraz wyższe ceny prądu i gazu zmuszają do szukania oszczędności. Jak możemy zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

Redakcja RI news 4 mld na inwestycje wodno-kanalizacyjne

4 mld na inwestycje wodno-kanalizacyjne 4 mld na inwestycje wodno-kanalizacyjne

Rząd przeznaczy 4 mld zł na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Ponad 1700 gmin otrzyma dodatkowe fundusze, a pieniądze zostaną przekazane jeszcze w tym roku. O wsparciu poinformował premier podczas wizyty...

Rząd przeznaczy 4 mld zł na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Ponad 1700 gmin otrzyma dodatkowe fundusze, a pieniądze zostaną przekazane jeszcze w tym roku. O wsparciu poinformował premier podczas wizyty w stacji uzdatniania wody w Ząbkach.

Redakcja RI Pentair – Technologie wodne

Pentair – Technologie wodne Pentair – Technologie wodne

Firma Pentair zaprezentowała nowy e-book – Technologie wodne. Grupa Pentair jest jednym ze światowych liderów w projektowaniu i produkcji innowacyjnych systemów używanych do uzdatniania, transportu i magazynowania...

Firma Pentair zaprezentowała nowy e-book – Technologie wodne. Grupa Pentair jest jednym ze światowych liderów w projektowaniu i produkcji innowacyjnych systemów używanych do uzdatniania, transportu i magazynowania wody.

Szperacz Kierunek ma znaczenie

Kierunek ma znaczenie Kierunek ma znaczenie

W zasadzie wszystko, co można o instalacji widocznej na zdjęciu napisać, jest oczywiste. Wyraźnie widać, na czym polega błąd wykonawczy, na który zwróciła uwagę Kamila.

W zasadzie wszystko, co można o instalacji widocznej na zdjęciu napisać, jest oczywiste. Wyraźnie widać, na czym polega błąd wykonawczy, na który zwróciła uwagę Kamila.

Redakcja RI news Ścieki ze szpitali zakaźnych – czy są prawidłowo odprowadzane?

Ścieki ze szpitali zakaźnych – czy są prawidłowo odprowadzane? Ścieki ze szpitali zakaźnych – czy są prawidłowo odprowadzane?

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało, że z danych uzyskanych zarówno od przedstawicieli sektora wodociągowo–kanalizacyjnego, jak i wojewodów wynika, że system odprowadzania...

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało, że z danych uzyskanych zarówno od przedstawicieli sektora wodociągowo–kanalizacyjnego, jak i wojewodów wynika, że system odprowadzania ścieków ze szpitali zakaźnych działa w większości przypadków prawidłowo, i nie dochodzi do wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych ścieków zawierających drobnoustroje chorobotwórcze.

Redakcja RI news Wzrost zakażeń koronawirusa można przewidzieć dzięki ściekom

Wzrost zakażeń koronawirusa można przewidzieć dzięki ściekom Wzrost zakażeń koronawirusa można przewidzieć dzięki ściekom

Hiszpańscy biolodzy i epidemiolodzy ustalili, że analiza wody ze ścieków pozwala przewidzieć kilka tygodni wcześniej nasilenie się epidemii koronawirusa. Informacja o wzroście stężenia wirusa w ściekach...

Hiszpańscy biolodzy i epidemiolodzy ustalili, że analiza wody ze ścieków pozwala przewidzieć kilka tygodni wcześniej nasilenie się epidemii koronawirusa. Informacja o wzroście stężenia wirusa w ściekach daje opiece medycznej czas na przygotowanie.

RI news Nowe wytyczne dla wody i ścieków w dobie koronawirusa

Nowe wytyczne dla wody i ścieków w dobie koronawirusa Nowe wytyczne dla wody i ścieków w dobie koronawirusa

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała nowe wytyczne dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia i bezpieczeństwa systemów zaopatrzenia w wodę m.in. w związku z epidemią koronawirusa.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała nowe wytyczne dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia i bezpieczeństwa systemów zaopatrzenia w wodę m.in. w związku z epidemią koronawirusa.

Redakcja RI news Stacja uzdatniania wody w Szopach

Stacja uzdatniania wody w Szopach Stacja uzdatniania wody w Szopach

16 marca po 2 latach budowy została uruchomiona stacja uzdatniania wody w Szopach w powiecie elbląskim. Koszt budowy inwestycji wyniósł 20 mln zł.

16 marca po 2 latach budowy została uruchomiona stacja uzdatniania wody w Szopach w powiecie elbląskim. Koszt budowy inwestycji wyniósł 20 mln zł.

Redakcja RI news WHO potwierdza brak zagrożenia dla wody z kranu

WHO potwierdza brak zagrożenia dla wody z kranu WHO potwierdza brak zagrożenia dla wody z kranu

Jak wynika z najnowszej publikacji Światowej Organizacji Zdrowia z dnia 2 marca (Water, sanitation, hygiene and waste management for the COVID-19 virus. Technical brief. WHO 3 March 2020) wcześniej obowiązujące...

Jak wynika z najnowszej publikacji Światowej Organizacji Zdrowia z dnia 2 marca (Water, sanitation, hygiene and waste management for the COVID-19 virus. Technical brief. WHO 3 March 2020) wcześniej obowiązujące wytyczne WHO dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia i bezpieczeństwa systemów zaopatrzenia w wodę obejmują również sytuację związaną z wybuchem epidemii COVID-19. WHO uważa, że dodatkowe środki nie są potrzebne. W szczególności proces dezynfekcji wody zapewnia szybką inaktywację...

Redakcja RI news Koronawirus a branża wodno-kanalizacyjna

Koronawirus a branża wodno-kanalizacyjna Koronawirus a branża wodno-kanalizacyjna

Nowy koronawirus wywołał obawy dotyczące ryzyka, jakie stwarza on dla działalności branży wod-kan. Ścieki komunalne, ze względu na to, że powstają w gospodarstwach domowych, obiektach użyteczności publicznej,...

Nowy koronawirus wywołał obawy dotyczące ryzyka, jakie stwarza on dla działalności branży wod-kan. Ścieki komunalne, ze względu na to, że powstają w gospodarstwach domowych, obiektach użyteczności publicznej, szpitalach, szkołach, sklepach, obiektach usługowych itd., niosą ze sobą miliony wirusów, bakterii, pasożytów, substancji toksycznych, trujących. Jest to dla operatorów systemów kanalizacyjnych codziennością, są tego świadomi, dlatego pracownicy stosują odpowiednie środki ochronne. Koronawirus...

Redakcja RI news NFOŚiGW dofinansuje modernizację stacji uzdatniania wody w Psarach

NFOŚiGW dofinansuje modernizację stacji uzdatniania wody w Psarach NFOŚiGW dofinansuje modernizację stacji uzdatniania wody w Psarach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże ponad 2,2 mln zł, aby mieszkańcy gminy Wisznia Mała mogli korzystać z lepszej jakości wody pitnej.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże ponad 2,2 mln zł, aby mieszkańcy gminy Wisznia Mała mogli korzystać z lepszej jakości wody pitnej.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.