RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii

Sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Fot. freepik.com

Sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Fot. freepik.com

W świecie odnawialnych źródeł energii (OZE) promienie słoneczne przekształcane są na prąd i dają możliwość potencjalnych zysków dla firm. Jest to atrakcyjne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy mogą prowadzić sprzedaż prądu z fotowoltaiki. Może to być dla nich dodatkowe lub główne źródło dochodów.

treść sponsorowana

Coraz więcej firm decyduje się na instalację paneli PV w celu obniżeniu rachunków. Nie brakuje też takich, które montują moduły fotowoltaiczne z myślą o sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii. W takim wypadku ważne jest długoterminowe planowanie inwestycji. Jakie możliwości zapewnia posiadanie instalacji? Czy wykorzystując technologię fotowoltaiczną, wytwórca energii może na tym zarobić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Sprzedaż energii z farm PV – czy to możliwe?

W 2016 r. pojęcie „prosumenta” w kontekście instalacji fotowoltaicznych za sprawą nowelizacji ustawy dotyczącej OZE otrzymało nową definicję. Termin ten łączy „producenta” i „konsumenta”. Odnosi się on do użytkowników instalacji PV, którzy wytwarzają prąd na własny użytek, ale w razie potrzeby korzystają także z energii z sieci energetycznej. Choć nadal płacą rachunki, są one niższe nawet o 90%.

Pojecie „prosument” do niedawna kojarzyło się główne z osobami indywidualnymi, a konkretnie właścicielami małych elektrowni słonecznych. Obecnie definicja ta obejmuje każdego użytkownika systemów fotowoltaicznych z instalacją o mocy do 50 kWp. Najważniejsza w tym aspekcie jest moc generowana przez system PV i sposób wykorzystania energii.

Kto może być sprzedawcą energii elektrycznej? Prąd z instalacji fotowoltaicznej może sprzedawać:

 • osoba fizyczna – np. właściciel budynku, na którym jest zamontowana;
 • firma, np. właściciel farmy fotowoltaicznej;
 • gospodarstwo rolne.

Warto zauważyć, że w Polsce powstaje coraz więcej farm fotowoltaicznych, które zajmują się wytwarzaniem i sprzedażą energii z fotowoltaiki – prądu pozyskanego z OZE. Firmy, które dysponują instalacją powyżej 500 kWp, muszą posiadać koncesję na prowadzenie działalności.

Czym jest koncesja na sprzedaż prądu?

Jeżeli chcesz legalnie wytwarzać i sprzedawać energię elektryczną z OZE, Twoja firma musi uzyskać koncesję. Licencja wydawana jest przez Urząd Regulacji Energetyki (URE). Dokument jest niezbędny szczególnie dla małych instalacji OZE o mocy od 50 kWp do 500 kWp, które są podłączone do sieci o napięciu znamionowym poniżej 110 kW. W przypadku instalacji o mocy przekraczającej 500 kWp także niezbędna jest koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Zdobycie koncesji zależy od wielu czynników, takich jak np.:

 • dostępność środków;
 • spełnienie wymagań technicznych;
 • zgodność z planowanymi warunkami zabudowy;
 • zgodność z warunkami zagospodarowania terenu.

Koncesja nie jest potrzebna, gdy chcesz być prosumentem, który produkuje prąd na własne potrzeby i jedynie sprzedaje nadwyżki energii elektrycznej z fotowoltaiki do sieci elektroenergetycznej. Niemniej dokument jest wymagany, gdy chcesz, aby produkcja energii z OZE była Twoim podstawowym biznesem.

Sprzedaż energii z farmy PV

Cena sprzedaży energii elektrycznej zależy od kilku czynników. Właściciele mikroinstalacji (>50 kWp) i instalacji od 50 do 500 kWp mają do współpracy sprzedawcę zobowiązanego, który ma obowiązek odkupienia prądu z małej instalacji OZE. Natomiast w przypadku, gdy moc instalacji jest większa niż 500 kWp, operator nie ma takiego obowiązku, ale nie wyklucza to sprzedaży energii do operatora na indywidualnych warunkach. Ponadto właściciele farmy PV mogą sprzedać energię na aukcjach OZE lub na zasadach rynkowych.

Gospodarstwa domowe nie muszą martwić się o sprzedaż energii słonecznej z fotowoltaiki. W przypadku mikroinstalacji pojawia się podmiot sprzedawcy zobowiązanego wybrany przez prezesa URE. Wspomniany podmiot ma obowiązek odkupienia od Ciebie energii, co gwarantuje stały rynek zbytu. Istotnym warunkiem jest zagwarantowanie sprzedaży całej wytworzonej energii elektrycznej.

Sprzedaż energii z instalacji fotowoltaicznej – umowa PPA

Umowa PPA (Power Purchase Agreement) to porozumienie na zasadach wolnorynkowych, regulujące sprzedaż nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej, zawierane między firmą produkującą energię a zainteresowanym odbiorcą.

Umowa określa zasady transakcji na odsprzedaż energii elektrycznej. Warto zaznaczyć, że obowiązujące przepisy szczegółowo nie regulują, co powinna zawierać, ani jak powinna być sformułowana. Co ważne, każda umowa, umożliwiająca jednej ze stron zakup energii elektrycznej bezpośrednio od producenta, może być uznana za umowę PPA.

Sprzedaż energii elektrycznej za pomocą umów PPA jest dostępna dla instalacji fotowoltaicznych o różnych rozmiarach. Natomiast w przypadku mocy większej niż 500 kWp konieczne jest posiadanie koncesji dla dużych instalacji fotowoltaicznych.

Choć przepisy nie regulują formy kontraktu, istnieją dobre praktyki, zgodnie z którymi w umowie powinny znaleźć się takie informacje jak:

 • strony umowy – producent energii i odbiorca;
 • jasno określone stawki;
 • ilość nadwyżek trafiających do sprzedaży;
 • sposoby rozliczania wygenerowanej elektryczności;
 • konsekwencje niewywiązania się z warunków umowy.

Warto zaznaczyć, że instalacje o mocy mniejszej niz 500 kWp mogą sprzedawać prąd za pośrednictwem sprzedawcy zobowiązanego.

Sprzedaż w systemie aukcyjnym w odnawialnych źródłach energii

Właściciele instalacji OZE mogą sprzedawać energię w ramach systemu aukcyjnego. System opiera się na deklaracji współpracy właścicieli instalacji, którzy mając potencjał do wytworzenia konkretnej ilości prądu, przez 15 lat oferują jej sprzedaż za określoną przez siebie stawkę. URE wybiera podmiot, który zaoferuje najniższą stawkę, a przy tym spełni inne kryteria. Po wygraniu aukcji jej zwycięzca jest zobowiązany do przesyłu energii w ciągu 24 miesięcy. Podmiot może wycofać się z tego wyzwania, jeśli nie jest w stanie go zrealizować, ale straci aukcyjną kaucję.

Sprzedaż energii z fotowoltaiki

Odnawialne źródła energii to przyjazny dla środowiska naturalnego sposób na wytworzenie prądu. Dla wielu gospodarstw domowych i firm to sposób na obniżenie rachunków. Niemniej istnieją podmioty, które specjalizują się w wytwarzaniu energii z OZE. Kierunek działań w Europie i dążenie do powstania gospodarki zeroemisyjnej sprawiają, że farmy fotowoltaiczne cieszą się rosnącą popularnością. Dla wielu przedsiębiorców to podstawowa forma prowadzenia biznesu.

Czy Ty także myślisz o własnej farmie PV? Poznaj więcej szczegółów.

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jak skutecznie ogrzać pomieszczenie klimatyzatorem? »

Jak skutecznie ogrzać pomieszczenie klimatyzatorem? » Jak skutecznie ogrzać pomieszczenie klimatyzatorem? »

Do czego najlepiej posłużą moduły fotowoltaiczne i gdzie je stosować »

Do czego najlepiej posłużą moduły fotowoltaiczne i gdzie je stosować » Do czego najlepiej posłużą moduły fotowoltaiczne i gdzie je stosować »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jak efektywnie chłodzić i ogrzewać mieszkanie »

Jak efektywnie chłodzić i ogrzewać mieszkanie » Jak efektywnie chłodzić i ogrzewać mieszkanie »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Ciepłomierze - jak działają

Ciepłomierze - jak działają Ciepłomierze - jak działają

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

FLOP SYSTEM Sp. z o.o. Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie...

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie dróg oddechowych oraz inne schorzenia o podłożu środowiskowym. Zmieniające sięwarunki środowiskowe (zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego, smog, hałas miejski) oraz wzrastające oczekiwania użytkowników mieszkań, jakie można zaobserwować w ostatnich latach w Polsce, stawiają przed inwestorami...

MOBILBOX POLSKA SP. Z O. O. Jak kształtują się ceny kontenerów w Warszawie na tle reszty kraju?

Jak kształtują się ceny kontenerów w Warszawie na tle reszty kraju? Jak kształtują się ceny kontenerów w Warszawie na tle reszty kraju?

Usługa wynajmu kontenerów to jeden z tych innowacyjnych pomysłów, który już od kilku lat wykorzystują przedsiębiorcy z całej Polski do zwiększenia rentowności własnego biznesu. Wcale nie musimy ponosić...

Usługa wynajmu kontenerów to jeden z tych innowacyjnych pomysłów, który już od kilku lat wykorzystują przedsiębiorcy z całej Polski do zwiększenia rentowności własnego biznesu. Wcale nie musimy ponosić znacznych kosztów wynajmu powierzchni, gdyż technologia kontenerowa zapewnia dokładnie te same wygody w znacznie niższej cenie. Jak kształtują się ceny kontenerów w Warszawie na tle reszty kraju?

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Montuj pompy ciepła marki Beretta i zarabiaj jeszcze więcej

Montuj pompy ciepła marki Beretta i zarabiaj jeszcze więcej Montuj pompy ciepła marki Beretta i zarabiaj jeszcze więcej

Polska jest największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Europie. Montując pompy ciepła marki Beretta, zrealizujesz zlecenia zarówno do domów jednorodzinnych, jak i budynków komercyjnych.

Polska jest największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Europie. Montując pompy ciepła marki Beretta, zrealizujesz zlecenia zarówno do domów jednorodzinnych, jak i budynków komercyjnych.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Wiosenna edycja szkoleń technicznych z zakresu pomp ciepła marki NIBE

Wiosenna edycja szkoleń technicznych z zakresu pomp ciepła marki NIBE Wiosenna edycja szkoleń technicznych z zakresu pomp ciepła marki NIBE

Szwedzki koncern NIBE to globalny gracz i lider rynku rozwiązań w zakresie zrównoważonej energii w Europie, produkujący wysokiej klasy pompy ciepła już od ponad 40 lat. Jednym z priorytetowych elementów...

Szwedzki koncern NIBE to globalny gracz i lider rynku rozwiązań w zakresie zrównoważonej energii w Europie, produkujący wysokiej klasy pompy ciepła już od ponad 40 lat. Jednym z priorytetowych elementów jego działalności jest kształcenie specjalistów w zakresie projektowania i instalacji z wykorzystaniem pomp ciepła marki NIBE. Kompleksowe szkolenia techniczne, których organizatorem na polskim rynku jest NIBE-BIAWAR Sp. z o.o., służą poszerzeniu wiedzy, podniesieniu kwalifikacji oraz przygotowaniu...

AFL MOTORS EUROPE news AFL MOTORS EUROPE na Targach HVAC WARSAW EXPO 2024!

AFL MOTORS EUROPE na Targach HVAC WARSAW EXPO 2024! AFL MOTORS EUROPE na Targach HVAC WARSAW EXPO 2024!

AFL MOTORS EUROPE – Europejskie Biuro Sprzedaży i Wsparcia Projektowego firmy AFL będzie obecne podczas Międzynarodowych Targów WARSAW HVAC EXPO. To wyjątkowa okazja, aby osobiście zapoznać się z energooszczędnymi...

AFL MOTORS EUROPE – Europejskie Biuro Sprzedaży i Wsparcia Projektowego firmy AFL będzie obecne podczas Międzynarodowych Targów WARSAW HVAC EXPO. To wyjątkowa okazja, aby osobiście zapoznać się z energooszczędnymi silnikami EC, skonsultować z ekspertami technicznymi oraz skorzystać z szybkiego doboru.

KM-STUDIO Jak szybko i wygodnie odświeżyć mieszkanie – praktyczne porady

Jak szybko i wygodnie odświeżyć mieszkanie – praktyczne porady Jak szybko i wygodnie odświeżyć mieszkanie – praktyczne porady

Wiosna okazuje się idealnym momentem, by wprowadzić powiew świeżości w domowe zacisze, a odświeżenie mieszkania za pomocą sprzątania, malowania, czy zmiany ustawienia mebli, takich jak komody, fotele czy...

Wiosna okazuje się idealnym momentem, by wprowadzić powiew świeżości w domowe zacisze, a odświeżenie mieszkania za pomocą sprzątania, malowania, czy zmiany ustawienia mebli, takich jak komody, fotele czy dywany, może całkowicie odmienić jego charakter. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na głębokie sprzątanie, wymianę tekstyliów, czy na renowację mebli, jak rattanowe fotele czy stare szafy, istotne jest zastosowanie sprawdzonych i wygodnych sposobów na osiągnięcie zamierzonych efektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.