Sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii
Sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Fot. freepik.com
W świecie odnawialnych źródeł energii (OZE) promienie słoneczne przekształcane są na prąd i dają możliwość potencjalnych zysków dla firm. Jest to atrakcyjne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy mogą prowadzić sprzedaż prądu z fotowoltaiki. Może to być dla nich dodatkowe lub główne źródło dochodów.
Coraz więcej firm decyduje się na instalację paneli PV w celu obniżeniu rachunków. Nie brakuje też takich, które montują moduły fotowoltaiczne z myślą o sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii. W takim wypadku ważne jest długoterminowe planowanie inwestycji. Jakie możliwości zapewnia posiadanie instalacji? Czy wykorzystując technologię fotowoltaiczną, wytwórca energii może na tym zarobić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
Sprzedaż energii z farm PV – czy to możliwe?
W 2016 r. pojęcie „prosumenta” w kontekście instalacji fotowoltaicznych za sprawą nowelizacji ustawy dotyczącej OZE otrzymało nową definicję. Termin ten łączy „producenta” i „konsumenta”. Odnosi się on do użytkowników instalacji PV, którzy wytwarzają prąd na własny użytek, ale w razie potrzeby korzystają także z energii z sieci energetycznej. Choć nadal płacą rachunki, są one niższe nawet o 90%.
Pojecie „prosument” do niedawna kojarzyło się główne z osobami indywidualnymi, a konkretnie właścicielami małych elektrowni słonecznych. Obecnie definicja ta obejmuje każdego użytkownika systemów fotowoltaicznych z instalacją o mocy do 50 kWp. Najważniejsza w tym aspekcie jest moc generowana przez system PV i sposób wykorzystania energii.
Kto może być sprzedawcą energii elektrycznej? Prąd z instalacji fotowoltaicznej może sprzedawać:
- osoba fizyczna – np. właściciel budynku, na którym jest zamontowana;
- firma, np. właściciel farmy fotowoltaicznej;
- gospodarstwo rolne.
Warto zauważyć, że w Polsce powstaje coraz więcej farm fotowoltaicznych, które zajmują się wytwarzaniem i sprzedażą energii z fotowoltaiki – prądu pozyskanego z OZE. Firmy, które dysponują instalacją powyżej 500 kWp, muszą posiadać koncesję na prowadzenie działalności.
Czym jest koncesja na sprzedaż prądu?
Jeżeli chcesz legalnie wytwarzać i sprzedawać energię elektryczną z OZE, Twoja firma musi uzyskać koncesję. Licencja wydawana jest przez Urząd Regulacji Energetyki (URE). Dokument jest niezbędny szczególnie dla małych instalacji OZE o mocy od 50 kWp do 500 kWp, które są podłączone do sieci o napięciu znamionowym poniżej 110 kW. W przypadku instalacji o mocy przekraczającej 500 kWp także niezbędna jest koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
Zdobycie koncesji zależy od wielu czynników, takich jak np.:
- dostępność środków;
- spełnienie wymagań technicznych;
- zgodność z planowanymi warunkami zabudowy;
- zgodność z warunkami zagospodarowania terenu.
Koncesja nie jest potrzebna, gdy chcesz być prosumentem, który produkuje prąd na własne potrzeby i jedynie sprzedaje nadwyżki energii elektrycznej z fotowoltaiki do sieci elektroenergetycznej. Niemniej dokument jest wymagany, gdy chcesz, aby produkcja energii z OZE była Twoim podstawowym biznesem.
Sprzedaż energii z farmy PV
Cena sprzedaży energii elektrycznej zależy od kilku czynników. Właściciele mikroinstalacji (>50 kWp) i instalacji od 50 do 500 kWp mają do współpracy sprzedawcę zobowiązanego, który ma obowiązek odkupienia prądu z małej instalacji OZE. Natomiast w przypadku, gdy moc instalacji jest większa niż 500 kWp, operator nie ma takiego obowiązku, ale nie wyklucza to sprzedaży energii do operatora na indywidualnych warunkach. Ponadto właściciele farmy PV mogą sprzedać energię na aukcjach OZE lub na zasadach rynkowych.
Gospodarstwa domowe nie muszą martwić się o sprzedaż energii słonecznej z fotowoltaiki. W przypadku mikroinstalacji pojawia się podmiot sprzedawcy zobowiązanego wybrany przez prezesa URE. Wspomniany podmiot ma obowiązek odkupienia od Ciebie energii, co gwarantuje stały rynek zbytu. Istotnym warunkiem jest zagwarantowanie sprzedaży całej wytworzonej energii elektrycznej.
Sprzedaż energii z instalacji fotowoltaicznej – umowa PPA
Umowa PPA (Power Purchase Agreement) to porozumienie na zasadach wolnorynkowych, regulujące sprzedaż nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej, zawierane między firmą produkującą energię a zainteresowanym odbiorcą.
Umowa określa zasady transakcji na odsprzedaż energii elektrycznej. Warto zaznaczyć, że obowiązujące przepisy szczegółowo nie regulują, co powinna zawierać, ani jak powinna być sformułowana. Co ważne, każda umowa, umożliwiająca jednej ze stron zakup energii elektrycznej bezpośrednio od producenta, może być uznana za umowę PPA.
Sprzedaż energii elektrycznej za pomocą umów PPA jest dostępna dla instalacji fotowoltaicznych o różnych rozmiarach. Natomiast w przypadku mocy większej niż 500 kWp konieczne jest posiadanie koncesji dla dużych instalacji fotowoltaicznych.
Choć przepisy nie regulują formy kontraktu, istnieją dobre praktyki, zgodnie z którymi w umowie powinny znaleźć się takie informacje jak:
- strony umowy – producent energii i odbiorca;
- jasno określone stawki;
- ilość nadwyżek trafiających do sprzedaży;
- sposoby rozliczania wygenerowanej elektryczności;
- konsekwencje niewywiązania się z warunków umowy.
Warto zaznaczyć, że instalacje o mocy mniejszej niz 500 kWp mogą sprzedawać prąd za pośrednictwem sprzedawcy zobowiązanego.
Sprzedaż w systemie aukcyjnym w odnawialnych źródłach energii
Właściciele instalacji OZE mogą sprzedawać energię w ramach systemu aukcyjnego. System opiera się na deklaracji współpracy właścicieli instalacji, którzy mając potencjał do wytworzenia konkretnej ilości prądu, przez 15 lat oferują jej sprzedaż za określoną przez siebie stawkę. URE wybiera podmiot, który zaoferuje najniższą stawkę, a przy tym spełni inne kryteria. Po wygraniu aukcji jej zwycięzca jest zobowiązany do przesyłu energii w ciągu 24 miesięcy. Podmiot może wycofać się z tego wyzwania, jeśli nie jest w stanie go zrealizować, ale straci aukcyjną kaucję.
Sprzedaż energii z fotowoltaiki
Odnawialne źródła energii to przyjazny dla środowiska naturalnego sposób na wytworzenie prądu. Dla wielu gospodarstw domowych i firm to sposób na obniżenie rachunków. Niemniej istnieją podmioty, które specjalizują się w wytwarzaniu energii z OZE. Kierunek działań w Europie i dążenie do powstania gospodarki zeroemisyjnej sprawiają, że farmy fotowoltaiczne cieszą się rosnącą popularnością. Dla wielu przedsiębiorców to podstawowa forma prowadzenia biznesu.
Czy Ty także myślisz o własnej farmie PV? Poznaj więcej szczegółów.