RynekInstalacyjny.pl

Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią

Orole.pl | 2021-11-09
Wilgoć na oknach

Wilgoć na oknach

Gdy na zewnątrz występują niskie temperatury, w budynkach mogą pojawić się problemy z poziomem wilgotności.Woda zbiera się na oknach, pranie nie wysycha po rozwieszeniu, pojawiają się pierwsze oznaki pleśni w postaci zapachu i czarnych kropek w rogach pomieszczeń.

treść sponsorowana

Przyczyny wilgoci w domu

Wilgoć pojawia się w pokojach przez codzienne korzystanie z mieszkania. Rozwieszanie mokrego prania, kąpiel, prysznic, gotowanie a nawet wydychanie wilgoci przez mieszkańców. Czteroosobowa rodzina przeciętnie odparowuje 12 litrów wody dziennie. Woda może też wchodzić z zewnątrz do mieszkania w trakcie deszczowych lub zachmurzonych dni.

Wysoka wilgotność skutkuje pojawieniem się pleśni

Różnica temperatur występująca pomiędzy chłodnymi oknami i ścianami a ciepłym powietrzem wewnątrz, powoduje pojawienie się kondensatu na zimnych powierzchniach. Gdy nadmiar wilgoci nie jest usuwany, okna są pozamykane, ilość wody w powietrzu mocno wzrasta. Gdy poziom wilgotności względnej przekroczy 60%, pojawiają się idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Pierwszą oznaką  jest zapach, kolejną czarne kropki na wilgotnych powierzchniach.

Słabo wentylowany dom?

Gdy otwieramy okna w domu, dostarczamy do środka świeże powietrze nasycone tlenem. Często tylko pogarszamy w ten sposób sytuację w pomieszczeniach. Spowodowane jest to wilgocią naturalnie występującą na zewnątrz. W okresie zimowym wilgotność względna powietrza zewnętrznego wynosi 80-90%. Dodatkowo chłodne powietrze obniża temperaturę w środku. Zdarza się, że ogrzewanie domu nie jest wystarczająco mocne, aby szybko ogrzać pokoje po napływie zimna. Efektem jest stała temperatura poniżej poziomu komfortu. Dodatkowo pozostawienie otwartych okien powoduje napływ pyłu i hałasu z zewnątrz.

Osuszacze zbierają nadmiar wody

Osuszacze powietrza to najlepsze zabezpieczenie i ochrona przed pleśnią. Większość osuszaczy wciąga do urządzenia powietrze, wilgoć tworzy szron na prętach chłodzących. Suche powietrze jest wypuszczane do pomieszczenia. Inne modele wciągają powietrze i ogrzewają je, a dzięki różnicy temperatur woda zostaje w środku. Nadmiar wilgoci spływa do zbiornika lub za pomocą rurki wypływa bezpośrednio do odpływu.

Gdy wybieramy osuszacz, musimy zwrócić uwagę na jego wydajność i zalecaną maksymalną powierzchnię pracy. Lepiej jest wybrać mocniejsze urządzenie, które wysuszy powietrze w krótszym czasie, niż kupić zbyt słabe. Zbyt słaby osuszacz, nawet pracując w trybie ciągłym, nie obniży poziomu wilgotności do preferowanych 50%. Na powierzchni 60-70 metrów kwadratowych, osuszacz, który ma wydajność sugerowaną do powierzchni 40-50 metrów kwadratowych, nie ma wystarczającej mocy.

Będzie pracował znacznie dłużej, powiększy zużycie energii elektrycznej i nie da gwarancji, że osuszy pomieszczenie do akceptowalnego poziomu. Na 70 metrach kwadratowych, osuszacz musi zebrać 8-10 litrów wody dziennie w temperaturze pokojowej (producenci najczęściej podają wydajność zbierania wody w warunkach testowych, tj. +35 stopni Celsjusza i 90% wilgotności).

Urządzenia zbierające 200-500 ml wody dziennie przeznaczone są do niewielkich szaf i szuflad, nie nadają się do suszenia nawet małego pomieszczenia. Przy wyborze osuszacza należy pamietać też o ich poziomach hałasu. Osuszacze pracują nie tylko w dzień, ale również w nocy, gdy poziom wilgoci w pomieszczeniach jest wyższy, dlatego im cichsze jest  urządzenie tym lepiej.

Wood's – szwedzka jakość w osuszaniu

OROLE z międzynarodowej grupy ORO to specjalistyczna firma z wieloletnim doświadczeniem. Posiada szeroki asortyment, i poleca zakup niezawodnych i trwałych szwedzkich osuszaczy Wood's. Urządzenia tej firmy są jednymi z najpopularniejszych w Europie. Połowa sprzedawanych w Szwecji osuszaczy jest produkowana przez Wood's. Ich urządzenia zajmują pierwsze miejsce w konkursie jakości Best In Test w Szwecji.

W salonie i domku letniskowym. WDD80

WDD80 Wood's to najpopularniejszy osuszacz w krajach bałtyckich. Odznacza się bardzo cichą pracą, nie jest duży i zapewnia wysoką wydajność w pomieszczeniach do 60-70 metrów kwadratowych. WDD80 Wood's potrafi zgromadzić aż 8 litrów wody dziennie, co wystarcza na osuszenie 3-4 pokojowego mieszkania. Skutecznie pochłania wilgoć z pomieszczeń niezależnie od temperatury.

Dzięki wydmuchiwaniu ciepłego powietrza świetnie sprawdza się w chłodniejszych pomieszczniach ( przyczepy kempingowe, domki letniskowe). Usunie wodnę z okien, zatrzyma pleśń oraz sprawi, że dom będzie cieplejszy i przyjemniejszy. WDD80 Wood's posiada jonizator, który dodatkowo redukuje szanse na rozwój pleśni i grzybów. Może być opcjonalnie włączony lub wyłączony. Model posiada 3-letnią gwarancję producenta.

Seria osuszaczy MDK. Dopasowana do rozmiaru pomieszczenia

W 2019 r. firma Wood's wprowadziła serię MDK – osuszacze powietrza nowej generacji działające na zasadzie kompresora. Wykorzystują czynnik chłodniczy R290 zamiast niedozwolonego już freonu. Zastosowanie ekologicznego gazu R290 nie tylko chroni środowisko, zmniejsza też zużycie energii elektrycznej.

Najmniejszy model MDK11 ze względu na niewielkie wymiary i niską wagę jest idealny do kuchni lub łazienki. Jego wydajność pozwala też osuszyć większe pomieszczenia do 50 m2. Reszta urządzeń z serii, MDK13 (do 60 m2), MDK21 (do 70 m2) i MDK26 (do 120 m2) jest jeszcze wydajniejsza i może być wykorzystywana w pomieszczeniach domowych i biurowych. Osuszacze serii MDK są objęte 3-letnią gwarancją, mają nowoczesny design, kółka ułatwiające transport, ekran LCD i  można na nich ustawić żądany poziom wilgotności powietrza.

Osuszacz z filtrem HEPA. Wygodne rozwiązanie do miasta

AD20 to zaawansowany technologicznie osuszacz powietrza Wood's. Skutecznie usuwa wilgoć oraz wyłapuje zanieczyszczenia powietrza. Opatentowany filtr Active ION HEPA to serce tego osuszacza. Jonizowane filtry są wykonane z wielowarstwowego materiału filtracyjnego. Dzięki temu filtry Active ION HEPA mają znacznie niższą gęstość niż tradycyjne filtry HEPA osiągając podobne, a nawet lepsze poziomy oczyszczania powietrza. AD20 Wood's nadaje się do większości pomieszczeń mieszkalnych i będzie się w nich dobrze prezentował. Inteligentne funkcje sterowania i wygoda w przenoszeniu sprawia, że z urzadzeniem nie trzeba martwić się ani o osuszanie, ani o oczyszczanie.

Do ciężkiej pracy w piwnicy i garażu – osuszacze serii SW

Osuszacze serii SW są składane wyłącznie w szwedzkiej fabryce. Niskie zużycie energii, duży zbiornik, metalowa obudowa i wbudowany wilgotnościomierz sprawiają, że SW radzą sobie w najcięższych warunkach. SW22F, najmniejszy z rodziny jest przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 60 m2. Najmocniejszy SW59F może osuszać pomieszczenia o powierzchni do 160 m2 i zbierać nawet 41 litrów wody dziennie. Seria SW została zaprojektowana w ten sposób, aby radziła sobie w ekstremalnych warunkach zawilgocenia i zapylenia. Ich przeznaczeniem jest praca w magazynach, garażach, piwnicach. Wymienny filtr SMF zakładany w tych osuszaczach nie tylko chroni wnętrzne urzadzenia przed uszkodzeniami, ale również zbiera zarodniki grzybów i pleśni. Wymiana filtra SMF co najmniej raz w roku sprawia, że gwarancja na osuszacze serii SW może zostać przedłużona do 6 lat.

WCD-pro - Przygotowany do pracy na budowie. Duże koła i wygodny uchwyt

Ta sama szwedzka fabryka montuje też profesjonalne osuszacze WCD3pro, WCD4pro. Podobnie jak seria SW, ich przeznaczeniem jest praca w ciężkich, agresywnych warunkach. Ich transport jest niezwykle wygodny dzięki składanemu uchwytowi i dużym kołom. Dodatkowym atutem jest możliwość ustawienia kilku osuszaczy jeden na drugim. Zmniejsza to przestrzeń zajętą przez osuszacze w pomieszczeniu.

 

Więcej informacji: www.orole.pl

logo orole

Orole.pl

Jana Kazimierza 68,
lokal usługowy 10, Warszawa
+48 506 322 244
info@orole.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne

Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne

Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych

Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Klimatyzacja - co nowego oferuje branża »

Klimatyzacja - co nowego oferuje branża » Klimatyzacja  - co nowego oferuje branża »

Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów

Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów

Jakie może być maksymalne zużycie energii »

Jakie może być maksymalne zużycie energii » Jakie może być maksymalne zużycie energii  »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? » Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Czy bezdotykowy design stanie się standardem? » Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych » Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym » Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem » Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” " Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji

Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »

Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »

Dlaczego multi-split jest lepszy od oddzielnych jednostek typu split

Dlaczego multi-split jest lepszy od oddzielnych jednostek typu split Dlaczego multi-split jest lepszy od oddzielnych jednostek typu split

Jak sterować ogrzewaniem podłogowym

Jak sterować ogrzewaniem podłogowym Jak sterować ogrzewaniem podłogowym

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego? Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła

Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła

Instalacja a zdrowy budynek

Instalacja a zdrowy budynek Instalacja a zdrowy budynek

Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić pomiar w wentylacji

Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić pomiar w wentylacji Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić pomiar  w wentylacji

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.