Odprowadzanie spalin w technice kondensacyjnej

Zestaw montażowy; fot.: Jeremias
Oferta kominowa firmy Jeremias została poszerzona o nowoczesne polipropylenowe systemy odprowadzania spalin. Przeznaczona jest do współpracy z urządzeniami grzewczymi o stosunkowo niskiej temperaturze spalin nieprzekraczającej 120°C.
Polipropylenowe rozwiązanie odprowadzania spalin z kotłów kondensacyjnych
Oferta kominowa firmy Jeremias została poszerzona o nowoczesne polipropylenowe wkłady kominowe do odprowadzania spalin, jednościenne EW-PPS i EW- PP-FLEX oraz koncentryczne powietrzno-spalinowe TWIN-PL i TWIN-P. Są to systemowe rozwiązania, w których rdzeń spalinowy wykonany jest z polipropylenu odpornego na promieniowanie UV. Dedykowane są one do współpracy z urządzeniami grzewczymi o stosunkowo niskiej temperaturze spalin nieprzekraczającej 120°C takimi jak: kotły i kondensacyjne, nagrzewnice kondensacyjne lub gazowe absorpcyjne pompy ciepła.
Systemy zbudowane są z kształtek kominowych, łączonych między sobą wtykowo za pomocą kielichów, w których umieszczona jest uszczelka odporna na kondensat ze spalin. Taki sposób połączenia gwarantuje wysoką szczelność układu w nadciśnieniu do 5000 Pa.
Do głównych zalet systemów Jeremias wykonanych z polipropylenu należy trwałość, niezawodność, szybkość i łatwość montażu, niewielka waga, możliwość budowy wielu wariantów układu kominowego w zależności od warunków architektonicznych budynku i umiejscowienia pomieszczenia kotłowni. Znajdują one szerokie zastosowanie w nowobudowanych budynkach, jak również podczas modernizacji układów grzewczych w szerokim zakresie rozwiązań montażowych.
Wkład kominowy
W tego typu układzie, system jednościenny EW-PPS lub system jednościenny elastyczny/giętki.
EW-PP-FLEX montowany jest w szachcie (niepalnej obudowie kominowej), który jest posadowiony na kolanie z podporą, od góry zakończony pokrywą komina. Spaliny odprowadzane są do atmosfery za pośrednictwem polipropylenowego rdzenia spalinowego, świeże powietrze do komory spalania dostarczane jest od góry komina za pośrednictwem pokrywy kominowej, przestrzenią pomiędzy obudową kominową i rdzeniem spalinowym do komory spalania kotła.
Renowacja stalowych wkładów kominowych
W przypadku modernizacji szczególnie na uwagę zasługuje specjalnie dedykowany do tego zadania zestaw kształtek bazowych, które ułatwiają i skracają czas montażu.
Dobrym przykładem jest podpora renowacyjna przeznaczona do modernizacji istniejącego stalowego podciśnieniowego wkładu kominowego, do standardu umożliwiającego współpracę z kotłami kondensacyjnymi w układzie powietrzno-spalinowym. Podpora renowacyjna w parze z kolanem ze sztucerem gwintowanym umożliwia w łatwy i szybki sposób montaż szczelnego systemu nadciśnieniowego w istniejącym stalowym wkładzie kominowym. Instalacja podpory renowacyjnej i kolana ze sztucerem w trójniku przyłączeniowym stalowego wkładu kominowego, przebiega niemal bezinwazyjnie, nie ma konieczności rozkuwania szachtu kominowego lub rozcinania wkładu. Kształt podpory umożliwi stabilne podparcie dla kolana i zamontowanemu na nim odcinku pionowemu systemu odprowadzania spalin. Podpora jest uniwersalna dla standardowych średnic wkładów kominowych stosowanych do odprowadzania spalin z gazowych kotłów atmosferycznych i można ją z łatwością dostosować do średnicy wkładu kominowego 113, 120 lub 130 mm, sam montaż podpory przebiega szybko i łatwo.

Renowacja stalowego wkładu kominowego do standardu umożliwiającego współpracę z kotłami kondensacyjnymi; fot.: Jeremias

Podpora renowacyjna -130-PP2627-1 przeznaczona do renowacji stalowego wkładu kominowego; fot.: Jeremias
Przyłącze między wkładem kominowym a kotłem kondensacyjnym wyrzut przez ścianę lub bezpośrednio przez dach
Dla wariantów w przypadku, gdy system kominowy instalowany jest w budynku, montaż bezpośrednio przez ścianę albo przez dach, proponujemy zastosowanie systemu powietrzno-spalinowego TWIN-PL. Jest to rozwiązanie stosowane w przypadku dogodnego umiejscowienia kotłowni oraz braku przeciwwskazań technicznych ze względów rodzaju i umiejscawiania budynku, charakteryzuję się prostotą montażu.
Komin na zewnątrz budynku
W tym przypadku doskonale sprawdza się system powietrzno-spalinowy TWIN-P, w kotłowni zainstalowany jako czopuch przyłączeniowy, na zewnątrz prowadzony po ścianie budynku. Zewnętrzny płaszcz osłonowy komina wykonany jest z wysokiej klasy stali nierdzewnej, rdzeń spalinowy z polipropylenu. Najważniejszą zaletą rozwiązania kominowego TWIN-P jest możliwość montażu na zewnątrz budynku, dzięki czemu z powodzeniem może on zostać prowadzony np.: po elewacji zewnętrznej budynku.