Ocieplenie podłogi na poddaszu — dlaczego warto je wykonać?

Ocieplenie podłogi na poddaszu
Izolacja budynku niesie wiele korzyści. Gwarantuje zatrzymanie wewnątrz pomieszczeń wytworzonej energii cieplnej, jednocześnie pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Dlaczego warto postawić na ocieplenie podłogi na poddaszu? Czym można zabezpieczyć piętro przed działaniem szkodliwych czynników? Podpowiadamy!
Zalety ocieplenia podłogi na poddaszu
Przez niezaizolowane poddasze wydostaje się od 10 do 25% wytworzonego ciepła. To wystarczający powód, który przemawia za ociepleniem podłogi na poddaszu. Wybór właściwego materiału do prac pozwala na zmniejszenie strat energetycznych. Jakie daje to zalety? Przede wszystkim korzystnie wpływa na komfort użytkowania przestrzeni mieszkalnej. Zmniejszeniu ulegają również rachunki za ogrzewanie.
To niejedyne korzyści wynikające z izolacji podłogi. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że warstwa materiału ochronnego bardzo dobrze wycisza kondygnację.
Czytaj również: Jakie materiały budowlane mają znaczenie przy budowie domu?
Ocieplenie podłogi na poddaszu pianką PUR - czy to możliwe?
Do niedawna to styropian oraz wełna mineralna stanowiły produkty najczęściej wybierane do ocieplenia budynków. Dziś konkuruje z nimi piana poliuretanowa. Zyskuje ona popularność ze względu na szybkość aplikacji, a także precyzję wypełnienia przestrzeni. Ze względu na to, że rozprowadza się ją metodą natryskową, skutecznie dociera do trudno dostępnych miejsc. Jest więc wygodniejsza w użyciu niż styropian czy wełna, które należy odpowiednio dopasować i właściwie przyciąć.
Piana PUR nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych przez długie lata. Możesz jej użyć do izolacji stropów użytkowych oraz przestrzeni nieużytkowej zagospodarowanej np. na strych. Produkt równomiernie i jednolicie pokrywa powierzchnię poddasza.
Ocieplenie podłogi pianą PUR gwarantuje brak mostków termicznych. Czym one są? To miejsca połączenia elementów materiału izolacyjnego, którymi może uciekać ciepło np. do górnych warstw kondygnacji budynku.
Co więcej, pianka jest bezpieczna dla użytkowników pomieszczeń oraz zwierząt. Nie tworzą się na niej grzyby czy pleśń. Nie kumuluje ona pyłów czy innych czynników alergizujących. Nie chłonie wilgoci, jest paroprzepuszczalna. Idealnie kryje wybraną powierzchnię.
Piana zamknięto czy otwartokomórkowa? Który rodzaj produktu wybrać?
Ocieplając podłogę na poddaszu, warto wiedzieć, jakie będzie jej przeznaczenie. To ważne, ponieważ od niego zależy wybór rodzaju pianki PUR. Decyzję należy podjąć również na podstawie informacji dotyczących typu stropu oraz konstrukcji budynku.
Jeśli strop Twojego domu jest betonowy, zastosuj piankę zamkniętokomórkową np. Purios H. Materiał ten jest wytrzymały mechanicznie i bardzo sztywny. Doskonale sprawdzi się w przypadku podłogi narażonej na duże obciążenia. Użytkowanie posadzki będzie więc bezpieczne.
Stopy szkieletowe możesz zaizolować pianką otwartokomórkową. Wykazuje ona właściwości ochronne, jest jednak lżejsza niż wełna. Nada się więc do użycia w domu, którego konstrukcji nie chcesz nadmiernie obciążać. Piana tego rodzaj sprawdzi się w domach drewnianych, kamienicach czy budynkach z drewnianym dachem.
Pamiętaj, żeby skonsultować wybór materiału ze specjalistą, który ociepli Twój dom. Zdobywana latami wiedza oraz doświadczenie w dziedzinie budownictwa pozwolą dopasować materiał izolacyjny do potrzeb użytkowników budynku, oraz jego struktury.
Sprawdź więcej informacji o pianie PUR na stronie Purios.com.