Ile kosztuje fotowoltaika w 2022 roku?

Fotowoltaika w 2022 roku
Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej wiąże się z wieloma korzyściami. Wcześniej jednak trzeba zapłacić za jej montaż. Sprawdzamy zatem, jakie czynniki wpływają na koszt fotowoltaiki. Podpowiadamy również, z jakich programów pomocowych warto skorzystać, by obniżyć te koszty. Oto najważniejsze informacje!
Ile wynosi i od czego zależy cena instalacji fotowoltaicznej?
Produkowanie prądu na własne potrzeby jest możliwe dzięki instalacji fotowoltaicznej. Korzystanie z odnawialnego źródła energii wpływa korzystnie nie tylko na środowisko naturalne, ale również na odciążenie domowego budżetu i wygenerowanie oszczędności związanych z niższymi rachunkami za prąd.
Fotowoltaika to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jak duże jest zapotrzebowanie energetyczne danego budynku oraz na jakiego sprzedawcę fotowoltaiki się zdecydujemy. Profesjonaliści – na przykład E.ON Polska – dobiorą optymalną moc instalacji i zajmą się fachowym montażem.
Jakie dokładnie czynniki wpływają na cenę instalacji fotowoltaicznej? To przede wszystkim jej moc, gabaryty domu oraz wspomniane już potrzeby domowników. Do tego jeszcze dochodzi rodzaj wykorzystanych komponentów (panele fotowoltaiczne, inwerter, licznik dwukierunkowy, okablowanie etc.), a także miejsce montażu (na dachu płaskim, skośnym, problematycznym, ze specjalną konstrukcją lub obok domu, na gruncie, który trzeba odpowiednio dostosować) i kwota dofinansowania (o najpopularniejszych programach pomocowych piszemy poniżej).
Dlaczego w 2022 roku cena fotowoltaiki nie spadła?
Powyższe czynniki mają bardzo duże znaczenie, jednak 2022 rok przyniósł też wiele zawirowań na świecie. Odbiły się one także na kosztach fotowoltaiki. A chodzi o:
- trudną sytuację ekonomiczną i gospodarczą po pandemii – pandemia wpłynęła na ceny surowców, podrożało między innymi srebro i aluminium, z których składają się moduły fotowoltaiczne. Spadła też wartość złotego w porównaniu do dolara i euro, a to właśnie w tych walutach odbywa się wiele transakcji;
- problemy logistyczne i droższe koszty dostaw – nawet 10 razy więcej trzeba było zapłacić na transport surowców z Azji do Europy. Do tego brakowało też kierowców ciężarowych już w Europie. Panował chaos, a pełne kontenery czekały w kolejce;
- brak dostępnego krzemu – w fotowoltaice bardzo ważną rolę odgrywa krzem. Jego ceny mocno wzrosły z uwagi na czasowe lub całkowite zamknięcie azjatyckich fabryk zajmujących się produkcją polikrzemu.
Z drugiej strony dane z końcówki roku są optymistyczne i możemy się spodziewać, że już w pierwszym kwartale roku 2023 czekają nas pierwsze obniżki cen.
Jak obniżyć koszty fotowoltaiki – dofinansowania i programy pomocowe
Powyższe koszty, jakie trzeba ponieść, decydując się na instalację fotowoltaiczną, można nieco obniżyć. Pomogą w tym różnego typu dofinansowania. Mowa między innymi o:
- dofinansowaniu Mój Prąd – możliwe jest otrzymanie do maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych. Pomoc ta nie jest objęta podatkiem. Standardowo dostaje się nie więcej niż 6 tysięcy złotych na zakup i montaż fotowoltaiki. Kwota ta może być wyższa – 7 tysięcy złotych, gdy poza instalacją fotowoltaiczną zdecydujemy się również na magazyn ciepła lub ładowarkę do samochodów elektrycznych, albo 16 tysięcy złotych, gdy zakupimy magazyn energii i ciepła.
- programie Czyste Powietrze – Na samą instalację fotowoltaiczną można otrzymać dotację o maksymalnej wysokości 5 tys. złotych dla podstawowego i podwyższonego poziomu finansowania oraz 9 tys. złotych dla najwyższego poziomu finansowania. Kwota ta nie może przekraczać jednak 50% zakupu i montażu instalacji. To, do którego poziomu finansowania kwalifikuje się beneficjent, zależy od dochodów w gospodarstwie domowym.
- uldze termomodernizacyjnej – od podatku można odliczyć wydatki poniesione na termomodernizację domu, na przykład na montaż fotowoltaiki. Odliczenie wynosi maksymalnie 53 tysięcy złotych, które nie były sfinansowane w formie dotacji z któregoś programu pomocowego;
- programie Agroenergia – dofinansowanie skierowane do rolników w kwocie nie więcej niż 15 bądź 25 tysięcy złotych. Wysokość jest zależna od mocy instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowe 10 tysięcy złotych wędruje zaś do osób, które dodatkowo zamontują pompę ciepła;
- programie Stop Smog – osoby zamieszkujące w gminach objętych uchwałą antysmogową mogą uzyskać maksymalnie do 53 tysięcy złotych dotacji na zainstalowanie, przyłączenie i uruchomienie mikroinstalacji fotowoltaicznej.
Zdaniem ekspertów koszty przydomowej instalacji fotowoltaicznej powinny w 2023 roku się obniżyć. Czy tak będzie, przekonamy się już niedługo. Zawsze jednak zdecydowanie warto korzystać z usług profesjonalistów i nie zapominać, jak wiele można zyskać, decydując się na ulgę termomodernizacyjną i wybrany program pomocowy. Im więcej gospodarstw domowych zainstaluje fotowoltaikę, tym zdrowsze w przyszłości będzie nasze środowisko!