RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ile kosztuje fotowoltaika w 2022 roku?

eon.pl | 2022-12-27
Fotowoltaika w 2022 roku

Fotowoltaika w 2022 roku

Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej wiąże się z wieloma korzyściami. Wcześniej jednak trzeba zapłacić za jej montaż. Sprawdzamy zatem, jakie czynniki wpływają na koszt fotowoltaiki. Podpowiadamy również, z jakich programów pomocowych warto skorzystać, by obniżyć te koszty. Oto najważniejsze informacje!

treść sponsorowana

Ile wynosi i od czego zależy cena instalacji fotowoltaicznej?

Produkowanie prądu na własne potrzeby jest możliwe dzięki instalacji fotowoltaicznej. Korzystanie z odnawialnego źródła energii wpływa korzystnie nie tylko na środowisko naturalne, ale również na odciążenie domowego budżetu i wygenerowanie oszczędności związanych z niższymi rachunkami za prąd.

Fotowoltaika to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jak duże jest zapotrzebowanie energetyczne danego budynku oraz na jakiego sprzedawcę fotowoltaiki się zdecydujemy. Profesjonaliści – na przykład E.ON Polska – dobiorą optymalną moc instalacji i zajmą się fachowym montażem. 

Jakie dokładnie czynniki wpływają na cenę instalacji fotowoltaicznej? To przede wszystkim jej moc, gabaryty domu oraz wspomniane już potrzeby domowników. Do tego jeszcze dochodzi rodzaj wykorzystanych komponentów (panele fotowoltaiczne, inwerter, licznik dwukierunkowy, okablowanie etc.), a także miejsce montażu (na dachu płaskim, skośnym, problematycznym, ze specjalną konstrukcją lub obok domu, na gruncie, który trzeba odpowiednio dostosować) i kwota dofinansowania (o najpopularniejszych programach pomocowych piszemy poniżej).

Dlaczego w 2022 roku cena fotowoltaiki nie spadła?

Powyższe czynniki mają bardzo duże znaczenie, jednak 2022 rok przyniósł też wiele zawirowań na świecie. Odbiły się one także na kosztach fotowoltaiki. A chodzi o:

 • trudną sytuację ekonomiczną i gospodarczą po pandemii – pandemia wpłynęła na ceny surowców, podrożało między innymi srebro i aluminium, z których składają się moduły fotowoltaiczne. Spadła też wartość złotego w porównaniu do dolara i euro, a to właśnie w tych walutach odbywa się wiele transakcji;
 • problemy logistyczne i droższe koszty dostaw – nawet 10 razy więcej trzeba było zapłacić na transport surowców z Azji do Europy. Do tego brakowało też kierowców ciężarowych już w Europie. Panował chaos, a pełne kontenery czekały w kolejce;
 • brak dostępnego krzemu – w fotowoltaice bardzo ważną rolę odgrywa krzem. Jego ceny mocno wzrosły z uwagi na czasowe lub całkowite zamknięcie azjatyckich fabryk zajmujących się produkcją polikrzemu.

Z drugiej strony dane z końcówki roku są optymistyczne i możemy się spodziewać, że już w pierwszym kwartale roku 2023 czekają nas pierwsze obniżki cen.

Jak obniżyć koszty fotowoltaiki – dofinansowania i programy pomocowe

Powyższe koszty, jakie trzeba ponieść, decydując się na instalację fotowoltaiczną, można nieco obniżyć. Pomogą w tym różnego typu dofinansowania. Mowa między innymi o:

 • dofinansowaniu Mój Prąd – możliwe jest otrzymanie do maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych. Pomoc ta nie jest objęta podatkiem. Standardowo dostaje się nie więcej niż 6 tysięcy złotych na zakup i montaż fotowoltaiki. Kwota ta może być wyższa – 7 tysięcy złotych, gdy poza instalacją fotowoltaiczną zdecydujemy się również na magazyn ciepła lub ładowarkę do samochodów elektrycznych, albo 16 tysięcy złotych, gdy zakupimy magazyn energii i ciepła.
 • programie Czyste Powietrze – Na samą instalację fotowoltaiczną można otrzymać dotację o maksymalnej wysokości 5 tys. złotych dla podstawowego i podwyższonego poziomu finansowania oraz 9 tys. złotych dla najwyższego poziomu finansowania. Kwota ta nie może przekraczać jednak 50% zakupu i montażu instalacji. To, do którego poziomu finansowania kwalifikuje się beneficjent, zależy od dochodów w gospodarstwie domowym.
 • uldze termomodernizacyjnej – od podatku można odliczyć wydatki poniesione na termomodernizację domu, na przykład na montaż fotowoltaiki. Odliczenie wynosi maksymalnie 53 tysięcy złotych, które nie były sfinansowane w formie dotacji z któregoś programu pomocowego;
 • programie Agroenergia – dofinansowanie skierowane do rolników w kwocie nie więcej niż 15 bądź 25 tysięcy złotych. Wysokość jest zależna od mocy instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowe 10 tysięcy złotych wędruje zaś do osób, które dodatkowo zamontują pompę ciepła;
 • programie Stop Smog – osoby zamieszkujące w gminach objętych uchwałą antysmogową mogą uzyskać maksymalnie do 53 tysięcy złotych dotacji na zainstalowanie, przyłączenie i uruchomienie mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Zdaniem ekspertów koszty przydomowej instalacji fotowoltaicznej powinny w 2023 roku się obniżyć. Czy tak będzie, przekonamy się już niedługo. Zawsze jednak zdecydowanie warto korzystać z usług profesjonalistów i nie zapominać, jak wiele można zyskać, decydując się na ulgę termomodernizacyjną i wybrany program pomocowy. Im więcej gospodarstw domowych zainstaluje fotowoltaikę, tym zdrowsze w przyszłości będzie nasze środowisko!

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

100% wydajności grzewczej w bardzo niskiej temperaturze »

100% wydajności grzewczej w bardzo niskiej temperaturze » 100% wydajności grzewczej w bardzo niskiej temperaturze »

Dołącz do grona elektro - wykonawców »

Dołącz do grona elektro - wykonawców » Dołącz do grona elektro - wykonawców »

Bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Bezpłatny audyt fotowoltaiki » Bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Czego nie może zabraknąć w elektro narzędziach »

Czego nie może zabraknąć w elektro narzędziach » Czego nie może zabraknąć w elektro narzędziach »

Czego może brakować w kominie?

Czego może brakować w kominie? Czego może brakować w kominie?

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych » Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Co zrobić by zatrzymać ciepło w domu »

Co zrobić by zatrzymać ciepło w domu » Co zrobić by zatrzymać ciepło w domu »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem » Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” » Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe »

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe » Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii »

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii » Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii »

Zostań Instalatorem HVAC »

Zostań Instalatorem HVAC » Zostań Instalatorem HVAC »

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. »

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. » Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. »

Uzyskaj zwrot z programu czyste powietrze »

Uzyskaj zwrot z programu czyste powietrze » Uzyskaj zwrot z programu czyste powietrze »

Czy wiesz, jak utrzymać ciśnienie w wodociągu?

Czy wiesz, jak utrzymać ciśnienie w wodociągu? Czy wiesz, jak utrzymać ciśnienie w wodociągu?

Jaki grzejnik wybrać? Stalowy czy aluminiowy?

Jaki grzejnik wybrać? Stalowy czy aluminiowy? Jaki grzejnik wybrać? Stalowy czy aluminiowy?

Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji »

Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji » Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji »

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie »

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie » Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie »

Poznaj sposób na usprawnienie opomiarowania budynku »

Poznaj sposób na usprawnienie opomiarowania budynku » Poznaj sposób na usprawnienie opomiarowania budynku »

Steruj urządzeniami z jednego miejsca

Steruj urządzeniami z jednego miejsca Steruj urządzeniami z jednego miejsca

Pompa ciepła w nowym domu, czy to się opłaca

Pompa ciepła w nowym domu, czy to się opłaca Pompa ciepła w nowym domu, czy to się opłaca

Najnowsze produkty i technologie

Kanlux SA news Polska Fabryka Kanlux

Polska Fabryka Kanlux Polska Fabryka Kanlux

Podczas realizacji inwestycji budowlanej ważnych jest wiele czynników. Jednym z nich jest terminowość i szybkość dostarczenia niezbędnych komponentów. Nie bez znaczenia jest też spełnienie (specyficznych...

Podczas realizacji inwestycji budowlanej ważnych jest wiele czynników. Jednym z nich jest terminowość i szybkość dostarczenia niezbędnych komponentów. Nie bez znaczenia jest też spełnienie (specyficznych często) wymogów projektu. Oczywiście liczy się też niezawodność, i bezawaryjność dostarczonych produktów.

IZOMIX sp. z o.o. IZOMIX SP. Z O.O. – firma stawiająca na intensywny rozwój, jakość i zadowolenie klienta!

IZOMIX SP. Z O.O. – firma stawiająca na intensywny rozwój, jakość i zadowolenie klienta! IZOMIX SP. Z O.O. – firma stawiająca na intensywny rozwój, jakość i zadowolenie klienta!

Izolacja rurociągów przemysłowych, izolacje na statkach, montaż płaszczy blaszanych czy przemysłowe instalacje chłodnicze i wentylacyjne to tylko część zagadnień, którymi zajmują się monterzy izolacji...

Izolacja rurociągów przemysłowych, izolacje na statkach, montaż płaszczy blaszanych czy przemysłowe instalacje chłodnicze i wentylacyjne to tylko część zagadnień, którymi zajmują się monterzy izolacji przemysłowych oraz blacharze. Wysokiej jakości materiały i możliwość skorzystania z fachowych porad zapewni im sklep IZOMIX.

KFA Armatura Obalamy mity o grzejniku aluminiowym

Obalamy mity o grzejniku aluminiowym Obalamy mity o grzejniku aluminiowym

Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, to wciąż wokół nich krąży wiele mitów...

Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, to wciąż wokół nich krąży wiele mitów oraz fałszywych przekonań. Postanowiliśmy więc obalić niektóre z nich i podzielić się wiedzą, podając kilka niezaprzeczalnych faktów.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Świeże powietrze wolne od wirusów z klimatyzatorem Hisense Fresh Master

Świeże powietrze wolne od wirusów z klimatyzatorem Hisense Fresh Master Świeże powietrze wolne od wirusów z klimatyzatorem Hisense Fresh Master

Każdy chce, aby jego dom był bezpiecznym i zdrowym miejscem, w którym będzie czuć się bezpieczny – chroniony przed różnymi zagrożeniami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. To poczucie komfortu jest...

Każdy chce, aby jego dom był bezpiecznym i zdrowym miejscem, w którym będzie czuć się bezpieczny – chroniony przed różnymi zagrożeniami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. To poczucie komfortu jest związane z jakością powietrza, którym oddychasz. Dlatego tak ważne jest, aby każdego dnia zapewniać sobie i swojej rodzinie czyste i świeże powietrze. Tu z pomocą przychodzi innowacyjny i inteligentny klimatyzator Hisense Fresh Master.

BMETERS POLSKA sp. z o.o. news HYDROCAL M4 RADIO

HYDROCAL M4 RADIO HYDROCAL M4 RADIO

HYDROCAL M4 RADIO to ciepłomierz kompaktowy typu combo do pomiaru energii ciepła i chłodu. W standardzie ma wbudowany moduł radiowy WMBUS i LoRAWAN, oraz interfejs NFC służący do konfiguracji.

HYDROCAL M4 RADIO to ciepłomierz kompaktowy typu combo do pomiaru energii ciepła i chłodu. W standardzie ma wbudowany moduł radiowy WMBUS i LoRAWAN, oraz interfejs NFC służący do konfiguracji.

Kanlux SA news TEKNO – oszczędność czasu, łatwość montażu

TEKNO – oszczędność czasu, łatwość montażu TEKNO – oszczędność czasu, łatwość montażu

MOWION to marka osprzętu elektroinstalacyjnego stworzona przez Kanlux. Oferujemy w niej rozwiązania nie tylko do wnętrz, ale również zewnętrzne. Do tych zadań przeznaczyliśmy serię TEKNO.

MOWION to marka osprzętu elektroinstalacyjnego stworzona przez Kanlux. Oferujemy w niej rozwiązania nie tylko do wnętrz, ale również zewnętrzne. Do tych zadań przeznaczyliśmy serię TEKNO.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.