RynekInstalacyjny.pl

Ile kosztuje fotowoltaika w 2022 roku?

eon.pl | 2022-12-27
Fotowoltaika w 2022 roku

Fotowoltaika w 2022 roku

Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej wiąże się z wieloma korzyściami. Wcześniej jednak trzeba zapłacić za jej montaż. Sprawdzamy zatem, jakie czynniki wpływają na koszt fotowoltaiki. Podpowiadamy również, z jakich programów pomocowych warto skorzystać, by obniżyć te koszty. Oto najważniejsze informacje!

treść sponsorowana

Ile wynosi i od czego zależy cena instalacji fotowoltaicznej?

Produkowanie prądu na własne potrzeby jest możliwe dzięki instalacji fotowoltaicznej. Korzystanie z odnawialnego źródła energii wpływa korzystnie nie tylko na środowisko naturalne, ale również na odciążenie domowego budżetu i wygenerowanie oszczędności związanych z niższymi rachunkami za prąd.

Fotowoltaika to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jak duże jest zapotrzebowanie energetyczne danego budynku oraz na jakiego sprzedawcę fotowoltaiki się zdecydujemy. Profesjonaliści – na przykład E.ON Polska – dobiorą optymalną moc instalacji i zajmą się fachowym montażem. 

Jakie dokładnie czynniki wpływają na cenę instalacji fotowoltaicznej? To przede wszystkim jej moc, gabaryty domu oraz wspomniane już potrzeby domowników. Do tego jeszcze dochodzi rodzaj wykorzystanych komponentów (panele fotowoltaiczne, inwerter, licznik dwukierunkowy, okablowanie etc.), a także miejsce montażu (na dachu płaskim, skośnym, problematycznym, ze specjalną konstrukcją lub obok domu, na gruncie, który trzeba odpowiednio dostosować) i kwota dofinansowania (o najpopularniejszych programach pomocowych piszemy poniżej).

Dlaczego w 2022 roku cena fotowoltaiki nie spadła?

Powyższe czynniki mają bardzo duże znaczenie, jednak 2022 rok przyniósł też wiele zawirowań na świecie. Odbiły się one także na kosztach fotowoltaiki. A chodzi o:

  • trudną sytuację ekonomiczną i gospodarczą po pandemii – pandemia wpłynęła na ceny surowców, podrożało między innymi srebro i aluminium, z których składają się moduły fotowoltaiczne. Spadła też wartość złotego w porównaniu do dolara i euro, a to właśnie w tych walutach odbywa się wiele transakcji;
  • problemy logistyczne i droższe koszty dostaw – nawet 10 razy więcej trzeba było zapłacić na transport surowców z Azji do Europy. Do tego brakowało też kierowców ciężarowych już w Europie. Panował chaos, a pełne kontenery czekały w kolejce;
  • brak dostępnego krzemu – w fotowoltaice bardzo ważną rolę odgrywa krzem. Jego ceny mocno wzrosły z uwagi na czasowe lub całkowite zamknięcie azjatyckich fabryk zajmujących się produkcją polikrzemu.

Z drugiej strony dane z końcówki roku są optymistyczne i możemy się spodziewać, że już w pierwszym kwartale roku 2023 czekają nas pierwsze obniżki cen.

Jak obniżyć koszty fotowoltaiki – dofinansowania i programy pomocowe

Powyższe koszty, jakie trzeba ponieść, decydując się na instalację fotowoltaiczną, można nieco obniżyć. Pomogą w tym różnego typu dofinansowania. Mowa między innymi o:

  • dofinansowaniu Mój Prąd – możliwe jest otrzymanie do maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych. Pomoc ta nie jest objęta podatkiem. Standardowo dostaje się nie więcej niż 6 tysięcy złotych na zakup i montaż fotowoltaiki. Kwota ta może być wyższa – 7 tysięcy złotych, gdy poza instalacją fotowoltaiczną zdecydujemy się również na magazyn ciepła lub ładowarkę do samochodów elektrycznych, albo 16 tysięcy złotych, gdy zakupimy magazyn energii i ciepła.
  • programie Czyste Powietrze – Na samą instalację fotowoltaiczną można otrzymać dotację o maksymalnej wysokości 5 tys. złotych dla podstawowego i podwyższonego poziomu finansowania oraz 9 tys. złotych dla najwyższego poziomu finansowania. Kwota ta nie może przekraczać jednak 50% zakupu i montażu instalacji. To, do którego poziomu finansowania kwalifikuje się beneficjent, zależy od dochodów w gospodarstwie domowym.
  • uldze termomodernizacyjnej – od podatku można odliczyć wydatki poniesione na termomodernizację domu, na przykład na montaż fotowoltaiki. Odliczenie wynosi maksymalnie 53 tysięcy złotych, które nie były sfinansowane w formie dotacji z któregoś programu pomocowego;
  • programie Agroenergia – dofinansowanie skierowane do rolników w kwocie nie więcej niż 15 bądź 25 tysięcy złotych. Wysokość jest zależna od mocy instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowe 10 tysięcy złotych wędruje zaś do osób, które dodatkowo zamontują pompę ciepła;
  • programie Stop Smog – osoby zamieszkujące w gminach objętych uchwałą antysmogową mogą uzyskać maksymalnie do 53 tysięcy złotych dotacji na zainstalowanie, przyłączenie i uruchomienie mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Zdaniem ekspertów koszty przydomowej instalacji fotowoltaicznej powinny w 2023 roku się obniżyć. Czy tak będzie, przekonamy się już niedługo. Zawsze jednak zdecydowanie warto korzystać z usług profesjonalistów i nie zapominać, jak wiele można zyskać, decydując się na ulgę termomodernizacyjną i wybrany program pomocowy. Im więcej gospodarstw domowych zainstaluje fotowoltaikę, tym zdrowsze w przyszłości będzie nasze środowisko!

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie?

Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie? Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie?

Dołącz do grona elektro - wykonawców

Dołącz do grona elektro - wykonawców Dołącz do grona elektro - wykonawców

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Jak uprościć pomiary stężenia spalin?

Jak uprościć pomiary stężenia spalin? Jak uprościć pomiary stężenia spalin?

Jak układać maty grzewcze pod panele

Jak układać maty grzewcze pod panele Jak układać maty grzewcze pod panele

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych » Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym » Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem » Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” " Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego? Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego

Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy

Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji

Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Co zrobić, by zatrzymać ciepło w domu

Co zrobić, by zatrzymać ciepło w domu Co zrobić, by zatrzymać ciepło w domu

Którą pompę wybrać i w jakiej cenie?

Którą pompę wybrać i w jakiej cenie? Którą pompę wybrać i w jakiej cenie?

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła? Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Najnowsze produkty i technologie

BayWa r.e. Solar Systems Dynamiczne równoważenie obciążenia ze stacjami ładowania Fronius Wattpilot

Dynamiczne równoważenie obciążenia ze stacjami ładowania Fronius Wattpilot Dynamiczne równoważenie obciążenia ze stacjami ładowania Fronius Wattpilot

Inteligentna stacja ładowania firmy Fronius daje wiele nowych możliwości. Nowy Fronius Wattpilot oferuje zarządzanie obciążeniem, większą elastyczność, wyższy stopień ochrony IP i maksymalną trwałość.

Inteligentna stacja ładowania firmy Fronius daje wiele nowych możliwości. Nowy Fronius Wattpilot oferuje zarządzanie obciążeniem, większą elastyczność, wyższy stopień ochrony IP i maksymalną trwałość.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w obiektach gastronomicznych

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w obiektach gastronomicznych Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w obiektach gastronomicznych

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

Barbara Jurek (Specjalista ds. techniczno-handlowych Caleffi Poland), Calefii Poland Sp. z o.o. Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi

Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi

Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła...

Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła typu monoblok przed zamarznięciem w sytuacji wystąpienia awarii zasilania elektrycznego.

Messe Frankfurt news Targi ISH 2023

Targi ISH 2023 Targi ISH 2023

W dniach 13-17 marca 2023 roku we Frankfurcie nad Menem odbędą się kolejne targi ISH – wiodące wydarzenie dla branży instalacyjno-sanitarnej.

W dniach 13-17 marca 2023 roku we Frankfurcie nad Menem odbędą się kolejne targi ISH – wiodące wydarzenie dla branży instalacyjno-sanitarnej.

ESBE news Wymiana zaworu przełączającego – to warto sprawdzić

Wymiana zaworu przełączającego – to warto sprawdzić Wymiana zaworu przełączającego – to warto sprawdzić

Odpowiednio dobrane i poprawnie działające zawory przełączające mają wpływ na wydajną pracę systemu grzewczego. Jeżeli zajdzie konieczność wymiany takiego zaworu, warto zwrócić uwagę na 5 podstawowych...

Odpowiednio dobrane i poprawnie działające zawory przełączające mają wpływ na wydajną pracę systemu grzewczego. Jeżeli zajdzie konieczność wymiany takiego zaworu, warto zwrócić uwagę na 5 podstawowych kwestii.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.