RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi

Rys.1. Zawór antyzamarzaniowy z serii 108

Rys.1. Zawór antyzamarzaniowy z serii 108

Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła typu monoblok przed zamarznięciem w sytuacji wystąpienia awarii zasilania elektrycznego.

treść sponsorowana

Popularność jaką zdobył, zwłaszcza w ostatnim czasie, zawór 108, przyczyniła się do pojawienia się szeregu pytań związanych z jego działaniem, zasadnością stosowania czy sposobem montażu. Dlatego dzisiaj chcemy dostarczyć czytelnikom niezbędnej wiedzy o tym produkcie oraz odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez klientów pytania. Będą one również pomocne przy wyborze najlepszego rozwiązania, które ochroni pompę ciepła przed zamarznięciem w niej czynnika grzewczego.

Czy zawór z serii 108 to zawór spustowy? Czy zrzuci on całą wodę z instalacji?

Omawiany zawór nie jest zaworem spustowym i jego zadaniem nie jest zrzucenie wody z instalacji. W sytuacji, w której temperatura wody w odcinku zewnętrznym obiegu osiągnie 3 °C, zawór otwiera upust wody, co objawia się delikatnym kapaniem. W momencie, kiedy do zaworu dopłynie woda z budynku o temperaturze powyżej 4 °C, czujnik termostatyczny w zaworze zamknie upust wody. Dzięki temu mamy sytuację, w której zawór pracuje  „okresowo”, a nie kapie z niego cały czas. Dzięki niewielkiej różnicy pomiędzy temperaturą otwarcia a temperaturą zamknięcia, ilość zrzuconej wody jest niewielka. Zadaniem zaworu jest utrzymanie wody w ciągłym przepływie dla zewnętrznego odcinka instalacji, m.in. przez wymiennik w pompie ciepła, tym samym utrzymując wodę w temperaturze powyżej 3 °C.

schemat montaz dwoch zaworow spustowych

Rys. 2. Schemat przepływu wody

Dlaczego wymagany jest montaż dwóch zaworów?

Do prawidłowego działania konieczne jest zamontowanie dwóch sztuk zaworu antyzamarzaniowego. Należy zamontować jeden zawór na zasilaniu oraz jeden na powrocie, jak najbliżej pompy ciepła. Do pełnego zabezpieczenia źródła ciepła wymagane są dwa zawory, ponieważ nigdy nie mamy pewności, w którym miejscu w instalacji woda ulega szybszemu schłodzeniu, i niekoniecznie musi to być zawsze powrót z instalacji. Istnieje szereg czynników, które mogą mieć wpływ na miejsce schładzania się wody w instalacji, w tym przykładowo warunki atmosferyczne. 

Czy można izolować zawór antyzamarzaniowy serii 108?

Nie wolno izolować zaworu 108. W momencie wystąpienia awarii zasilania elektrycznego, zawór musi być miejscem, w którym woda wychładza się najszybciej. Gdybyśmy zaizolowali część zaworu, w której znajduje się czujnik termostatyczny, istniałoby ryzyko szybszego wychłodzenia się wody w innej części instalacji. Przykładem może być sytuacja, w której izolacja wymiennika ciepła w pompie ciepła będzie mniejsza niż izolacja zaworu antyzamarzaniowego. W takiej sytuacji może dojść do wychłodzenia się wody w wymienniku w pierwszej kolejności. Gdybyśmy zaizolowali przerywacz próżni, (jest to element w górnej części zaworu odpowiedzialny za wprowadzenie powietrza do instalacji w momencie, kiedy z zaworu kapie woda), zawór mógłby w ogóle nie zadziałać, jako że jego upust zostanie zablokowany. Taka sytuacja może mieć miejsce w instalacji, w której nie ma automatycznego zaworu napełniania.

Czy musimy zamontować zawór automatycznego napełniania, kiedy montujemy zawór z serii 108?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Odpowiedź brzmi „to zależy”. Zawór automatycznego napełniania nie jest wymagany do poprawnej pracy zaworu antyzamarzaniowego, czyli w instalacji, w której nie będzie automatu napełniania, zawór z serii 108 zadziała poprawnie.

niestandardowe podlaczenie wymiennika w pompie ciepla

Rys. 3. Przykład niestandardowego podłączenia wymiennika w pompie ciepła 
Źródło grafiki: Kaisai

Jednak istnieją sytuacje, w których automatyczny zawór napełniania w zestawie z zaworem antyzamarzaniowym jest konieczny dla pełnej ochrony pompy ciepła. Jest to na przykład sytuacja niestandardowego podłączenia wymiennika ciepła, jak na rysunku poniżej, gdzie (9) to płytowy wymiennik ciepła, (10) zasilanie instalacji, a (11) to powrót z instalacji.

W przedstawionej sytuacji automat napełniania jest niezbędny, aby cyrkulacja wody odbywała się przez cały wymiennik i część układu znajdującego się poniżej rury powrotnej. Bez tego woda mogłaby w pewnym momencie pozostać bez ruchu, przykładowo w dolnej części wymiennika.

Jest to właśnie przykład instalacji, w której konieczne jest zastosowanie zaworu automatycznego napełniania. Tak naprawdę jednak, zamontowany w każdej instalacji, nawet pozornie tego nie wymagającej, daje nam pewne korzyści. Eliminuje konieczność dobijania instalacji oraz jej odpowietrzania po zadziałaniu zaworu antyzamarzaniowego. W przypadku dużego ubytku wody, gdyby awaria zasilania elektrycznego trwała przez dłuższy czas, zabezpiecza pompę przed wejściem w tryb awaryjny. 

Czy można zastosować redukcję podczas podłączenia zaworu na większej średnicy rury?

zawór antyzamarzaniowy

Rys. 4. Zawór antyzamarzaniowy - przelot.

To kolejne niezwykle istotne zagadnienie, które porusza temat strat ciśnienia w instalacji. Zawór antyzamarzaniowy jest zaworem pełnoprzelotowym i generuje bardzo niskie straty ciśnienia, pomijalne w obliczeniach hydraulicznych. Zawór jest tak skonstruowany, że nie ma w nim elementów, które mogłyby w jakimś znaczącym stopniu oporować. 

Zastosowanie redukcji, w momencie kiedy np. montujemy zawór 1” na rurze 5/4”, wygeneruje nam oczywiście większą stratę ciśnienia, ale wciąż strata ta będzie stosunkowo niewielka. Dlatego nie musimy obawiać się takiego montażu, zwłaszcza że standardowo montujemy na instalacji inne elementy, takie jak filtry, której oporują dużo bardziej.

Autor:
Barbara Jurek
specjalista ds. techniczno-handlowych Caleffi Poland

Komentarze

  • HydoFibro78 HydoFibro78, 20.03.2023r., 08:52:05 Ciekawa publikacja skierowana do specjalistów z branży instalacyjnej. Zasady działania i funkcje zaworu antyzamarzaniowego, pokazano przy tym możliwości jego zastosowania w różnych systemach grzewczych i wodociągowych.

Powiązane

Calefii Poland Sp. z o.o. Automatyczny odpowietrznik ROBOCAL

Automatyczny odpowietrznik ROBOCAL Automatyczny odpowietrznik ROBOCAL

Automatyczny zawór odpowietrzający. Korpus z kutego mosiądzu. Wyposażony w zawór stopowy. Maks. ciśnienie pracy: 10 bar. Maks. ciśnienie upustu: 4 bar. Maks. temperatura pracy: 110°C.

Automatyczny zawór odpowietrzający. Korpus z kutego mosiądzu. Wyposażony w zawór stopowy. Maks. ciśnienie pracy: 10 bar. Maks. ciśnienie upustu: 4 bar. Maks. temperatura pracy: 110°C.

Calefii Poland Sp. z o.o. Odpowietrzanie instalacji – rozwiązania firmy Caleffi Hydronic Solutions

Odpowietrzanie instalacji – rozwiązania firmy Caleffi Hydronic Solutions Odpowietrzanie instalacji – rozwiązania firmy Caleffi Hydronic Solutions

Firma Caleffi Hydronic Solutions tworzy, produkuje i rozwija urządzenia z zakresu techniki grzewczej od ponad sześćdziesięciu lat i jest jednym z największych europejskich producentów odpowietrzników dla...

Firma Caleffi Hydronic Solutions tworzy, produkuje i rozwija urządzenia z zakresu techniki grzewczej od ponad sześćdziesięciu lat i jest jednym z największych europejskich producentów odpowietrzników dla systemów HVAC.

Calefii Poland Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w instalacjach grzewczych

Nowoczesne technologie w instalacjach grzewczych Nowoczesne technologie w instalacjach grzewczych

Elektroniczne rozwiązania przenikają do naszego codziennego życia. Są one wykorzystywane są przez inżynierów projektujących urządzenia przeznaczone dla instalacjach sanitarnych, wypierają obecnie stosowane...

Elektroniczne rozwiązania przenikają do naszego codziennego życia. Są one wykorzystywane są przez inżynierów projektujących urządzenia przeznaczone dla instalacjach sanitarnych, wypierają obecnie stosowane rozwiązania albo po prostu wynoszą je na nowy poziom oferując wyższą sprawność, komfort i większe oszczędności.

Calefii Poland Sp. z o.o. Uzdatnianie wody kotłowej, wymagania dla wody kotłowej:  odkamienianie, oczyszczanie, zmiękczanie i filtrowanie

Uzdatnianie wody kotłowej, wymagania dla wody kotłowej:  odkamienianie, oczyszczanie, zmiękczanie i filtrowanie Uzdatnianie wody kotłowej, wymagania dla wody kotłowej:  odkamienianie, oczyszczanie, zmiękczanie i filtrowanie

Wymagania odnośnie wody kotłowej reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Kotły wodnorurowe i urządzenia pomocnicze. Część 12: Wymagania dotyczące jakości wody zasilającej i wody kotłowej. Woda poddana...

Wymagania odnośnie wody kotłowej reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Kotły wodnorurowe i urządzenia pomocnicze. Część 12: Wymagania dotyczące jakości wody zasilającej i wody kotłowej. Woda poddana prawidłowemu procesowi uzdatniania zgodnie z obowiązującymi przepisami w trakcie napełniania instalacji oraz w trakcie jej uzupełniania nie powinna stwarzać zagrożenia dla instalacji, oraz kotłów. Zagrożenia mogą kryć się gdzie indziej tzn. w każdym z elementów instalacji.

Calefii Poland Sp. z o.o. ASK Caleffi

ASK Caleffi ASK Caleffi

Serwis internetowy www.caleffi.com zyskał nową funkcjonalność, rozwijając naszą ofertę w Polsce, zgodnie z międzynarodowymi standardami Grupy Caleffi postanowiliśmy zebrać najciekawsze i najczęściej zadawane...

Serwis internetowy www.caleffi.com zyskał nową funkcjonalność, rozwijając naszą ofertę w Polsce, zgodnie z międzynarodowymi standardami Grupy Caleffi postanowiliśmy zebrać najciekawsze i najczęściej zadawane pytania i zagadnienia docierające do nas ze strony naszych Partnerów Biznesowych oraz Klientów z rynku polskiego i odpowiedzi na nie zamieścić na naszej stronie internetowej w postaci bloga pod hasłem: ASK CALEFFI.

Wybrane dla Ciebie

100% wydajności grzewczej w bardzo niskiej temperaturze »

100% wydajności grzewczej w bardzo niskiej temperaturze » 100% wydajności grzewczej w bardzo niskiej temperaturze »

Dołącz do grona elektro - wykonawców »

Dołącz do grona elektro - wykonawców » Dołącz do grona elektro - wykonawców  »

Bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Bezpłatny audyt fotowoltaiki » Bezpłatny audyt fotowoltaiki  »

Co to są moduły fotowoltaiczne i jak działają?

Co to są moduły fotowoltaiczne i jak działają? Co to są moduły fotowoltaiczne i jak działają?

Czego może brakować w kominie?

Czego może brakować w kominie? Czego może brakować w kominie?

Co zrobić by zatrzymać ciepło w domu »

Co zrobić by zatrzymać ciepło w domu » Co zrobić by zatrzymać ciepło w domu  »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem » Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” » Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV”  »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe »

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe » Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe  »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii »

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii » Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii  »

To ostatni dzwonek na komfortową temperaturę w mieszkaniu

To ostatni dzwonek na komfortową temperaturę w mieszkaniu To ostatni dzwonek na komfortową temperaturę w mieszkaniu

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. »

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. » Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.  »

Jakie są najlepsze praktyki instalacji klimatyzacji

Jakie są najlepsze praktyki instalacji klimatyzacji Jakie są najlepsze praktyki instalacji klimatyzacji

Czy wiesz, jak utrzymać ciśnienie w wodociągu?

Czy wiesz, jak utrzymać ciśnienie w wodociągu? Czy wiesz, jak utrzymać ciśnienie w  wodociągu?

Jak poprawnie dobrać bezpieczniki

Jak poprawnie dobrać bezpieczniki Jak poprawnie dobrać bezpieczniki

Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji »

Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji » Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji  »

Czy ogrzewanie podłogowe nadal się sprawdza

Czy ogrzewanie podłogowe nadal się sprawdza Czy ogrzewanie podłogowe nadal się sprawdza

Jak wykryć nawet najmniejsze błędy w instalacji »

Jak wykryć nawet najmniejsze błędy w instalacji » Jak wykryć nawet najmniejsze błędy w instalacji »

Pompa ciepła w nowym domu, czy to się opłaca

Pompa ciepła w nowym domu, czy to się opłaca Pompa ciepła w nowym domu, czy to się opłaca

Bezpłatne przedłużenie gwarancji dla domowych systemów magazynowania energii

Bezpłatne przedłużenie gwarancji dla domowych systemów magazynowania energii Bezpłatne przedłużenie gwarancji dla domowych systemów magazynowania energii

Najnowsze produkty i technologie

ASAJ Jak wybrać odpowiedni system grzewczy dla Twojego domu: przegląd najnowszych technologii

Jak wybrać odpowiedni system grzewczy dla Twojego domu: przegląd najnowszych technologii Jak wybrać odpowiedni system grzewczy dla Twojego domu: przegląd najnowszych technologii

W chłodnych miesiącach roku, komfort cieplny w domu staje się jednym z najważniejszych aspektów naszego codziennego życia. Wybór właściwego systemu grzewczego nie jest jednak łatwą decyzją. Dlatego w tym...

W chłodnych miesiącach roku, komfort cieplny w domu staje się jednym z najważniejszych aspektów naszego codziennego życia. Wybór właściwego systemu grzewczego nie jest jednak łatwą decyzją. Dlatego w tym artykule zastanowimy się, jakie są obecnie dostępne opcje, jakie są ich zalety i wady, a także na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu grzewczego.

BayWa r.e. Solar Systems Bezpieczeństwo składowania magazynów energii

Bezpieczeństwo składowania magazynów energii Bezpieczeństwo składowania magazynów energii

Potencjalne niebezpieczeństwo, które wynika z niewłaściwego składowania baterii litowo-jonowych, jest bardzo wysokie.

Potencjalne niebezpieczeństwo, które wynika z niewłaściwego składowania baterii litowo-jonowych, jest bardzo wysokie.

Brevis Czy nawiewniki powodują zwiększone straty ciepła?

Czy nawiewniki powodują zwiększone straty ciepła? Czy nawiewniki powodują zwiększone straty ciepła?

Obawa przed nadmiernymi stratami ciepła w sezonie grzewczym często popycha ludzi do niezbyt mądrych decyzji jak zatykanie kratek wentylacyjnych czy zaklejanie nawiewników. Przez takie postępowanie odcinają...

Obawa przed nadmiernymi stratami ciepła w sezonie grzewczym często popycha ludzi do niezbyt mądrych decyzji jak zatykanie kratek wentylacyjnych czy zaklejanie nawiewników. Przez takie postępowanie odcinają się całkowicie od dopływu świeżego powietrza, co nie tylko przyczynia się do nieprawidłowego funkcjonowania wentylacji, ale też w dalszej perspektywie wpłynie na pogorszenie się stanu zdrowia mieszkańców przesadnie uszczelnionego domu. W niniejszym tekście przedstawimy, dlaczego wentylacja jest...

AFRISO Sp. z o.o. news Z zaworami ARV Vario ProClick „Masz wpływ na przepływ”!

Z zaworami ARV Vario ProClick „Masz wpływ na przepływ”! Z zaworami ARV Vario ProClick „Masz wpływ na przepływ”!

Elastyczny dobór zaworu pod wymagany przepływ zgodnie z prawidłowym Kvs, niski przeciek wewnętrzny, niski moment obrotowy. To tylko kilka zalet nowej generacji zaworów ARV, które są już dobrze znane i...

Elastyczny dobór zaworu pod wymagany przepływ zgodnie z prawidłowym Kvs, niski przeciek wewnętrzny, niski moment obrotowy. To tylko kilka zalet nowej generacji zaworów ARV, które są już dobrze znane i cenione przez rzesze instalatorów w całej Polsce.

ANG Klimatyzacja Sp. z o.o. Klimatyzator jako inwestycja na cały rok! Model ANDE Jupiter+UV jest stworzony również do grzania!

Klimatyzator jako inwestycja na cały rok! Model ANDE Jupiter+UV jest stworzony również do grzania! Klimatyzator jako inwestycja na cały rok! Model ANDE Jupiter+UV jest stworzony również do grzania!

Klimatyzator ANDE Jupiter +UV to urządzenie idealne na upały. Wyposażony we wszystkie funkcje, które zadowolą najbardziej wymagających. To najczęściej wybierany klimatyzator spośród urządzeń ANDE.

Klimatyzator ANDE Jupiter +UV to urządzenie idealne na upały. Wyposażony we wszystkie funkcje, które zadowolą najbardziej wymagających. To najczęściej wybierany klimatyzator spośród urządzeń ANDE.

SITACO Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła

Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła

Brink to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na rynku europejskim. Centrale rekuperacyjne Brink są stale rozwijane technologicznie, co znajduje...

Brink to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na rynku europejskim. Centrale rekuperacyjne Brink są stale rozwijane technologicznie, co znajduje odzwierciedlenie w kolejnych, coraz doskonalszych produktach. Liczne certyfikaty potwierdzają wysoką jakość i parametry tych urządzeń, a szeroki asortyment oraz zakres wydajności pozwalają zastosować je w budynkach nowych lub modernizowanych, o małych i dużych kubaturach.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.