RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Efektywne działanie pompy ciepła

De Dietrich | 2020-06-29
Efektywne działanie pompy ciepła; Fot. De Dietrich

Efektywne działanie pompy ciepła; Fot. De Dietrich

Wydajna praca pompy ciepła pozwala w pełni wykorzystywać wszystkie jej możliwości. Aby tak się jednak stało, wiele czynników musi ze sobą współgrać. Jeśli poszczególne elementy będą odpowiednio do siebie dopasowane, użytkowanie systemu grzewczego będzie zarówno efektywne, jak i ekonomiczne.

treść sponsorowana

Prawidłowe dopasowanie mocy pompy ciepła do zapotrzebowania obiektu na ciepło jest niezwykle istotne dla jej przyszłego działania. Niedowymiarowanie urządzenia może przyczynić się do zbyt wysokich kosztów eksploatacyjnych i/lub niedogrzania budynku, a w przypadku pomp gruntowych nawet do wymrożenia dolnego źródła ciepła.

Można zastanawiać się nad doborem urządzenia o większej wydajności, jednak takie rozwiązanie jest ekonomicznie i praktycznie nieuzasadnione. Przewymiarowanie pompy gruntowej spowoduje nie tylko zwiększenie kosztów inwestycyjnych, ale także krótsze cykle pracy urządzenia w trakcie użytkowania, które mogą negatywnie wpłynąć na działanie systemu. W przypadku pomp powietrznych podstawowa kwestia, o której należy dodatkowo pamiętać to uzależnienie jej działania od warunków zewnętrznych, ponieważ wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz efektywność każdej powietrznej pompy ciepła maleje. Najzimniejsze dni stanowią tylko kilka dni w roku, więc dodatkowe wsparcie systemu musi pokryć jedynie niewielką część rocznego zapotrzebowania budynku na ciepło. Podsumowując roczny koszt eksploatacji systemu, w którym działa wyłącznie przewymiarowana powietrzna pompa ciepła będzie podobny lub nawet wyższy, niż w przypadku pracy urządzenia wspomaganego grzałką elektryczną lub kotłem. Warto też się skupić na innych czynnikach, niż moc samego urządzenia, a które także mają ogromne znaczenie dla właściwego funkcjonowania i wydajności całego systemu. Dowiedz się więcej >>

Istotna rola współczynnika COP

Współczynnik sprawności COP dla pomp ciepła jest jednym z najważniejszych parametrów, które powinny być brane pod uwagę przez przyszłych użytkowników. Wyraża on stosunek pomiędzy mocą grzewczą pompy ciepła, a niezbędną do napędu sprężarki, mocą elektryczną. Im jest on wyższy, tym uzyskanie tej samej ilości ciepła wymaga mniejszego nakładu w postaci energii elektrycznej, za którą płacimy, a więc pompa działa efektywniej. Współczynnik wyznaczany jest laboratoryjnie w ściśle określonych warunkach. Jest wartością zmienną zależną od warunków eksploatacyjnych, m.in. od zmian temperatury wody w instalacji, dlatego też należy porównywać wartości COP pomp ciepła określone dla tych samych warunków pracy. Ogromne znaczenie dla wartości COP ma różnica temperatury pomiędzy źródłem dolnym i górnym. Gdy ona maleje, rośnie COP.

Elementy pompy ciepła i ich wpływ na efektywność energetyczną

Największy wpływ na efektywność energetyczną systemu grzewczego ma instalacja odbierająca ciepło z pompy ciepła, a dokładnie projektowa temperatura zasilania instalacji wewnętrznej. Oznacza to, że efektywność jest najwyższa, gdy system ogrzewania budynku jest niskotemperaturowy. Najlepiej sprawdzi się ogrzewanie płaszczyznowe podłogowe lub ścienne. Istotne jest, aby przygotowanie c.w.u. także zostało dostosowane do działania pompy ciepła. Niezbędna do tego jest odpowiednio duża powierzchnia wężownicy zasobnika c.w.u., pojemność samego podgrzewacza oraz nastawy temperatury. Ogromne znaczenie ma również konstrukcja i odpowiedni dobór dolnego źródła pompy ciepła – zarówno powietrznej, jak i gruntowej, oraz komponenty zastosowane w układzie termodynamicznym urządzenia.

Wydajność w niskich temperaturach

Wraz z rozwojem technologii pompy ciepła stały się urządzeniami bardziej wydajnymi i praktycznymi. Nie ma problemu, aby pracowały w niskich temperaturach, a nowoczesne konstrukcje doskonale radzą sobie podczas mrozów sięgających nawet -20oC. W przypadku pomp geotermalnych istotna jest temperatura gruntu, a ta z kolei jest względnie niezmienna w okresie całego roku. Niestety w przypadku pomp powietrznych wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz moc każdego urządzenia obniża się. Oznacza to, że w skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych pracując samodzielnie może nie zapewnić pełnej kompensacji strat ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych. Rozwiązaniem tego problemu jest dodatkowe wsparcie elektryczne w postaci grzałki lub hydrauliczne za pomocą kotła.
Warto dodać, że dostępne na rynku urządzenia marek De Dietrich oraz Sofath są wyposażone w funkcję chłodzenia, zapewniając użytkownikom pełen komfort wewnątrz budynku z wykorzystaniem klimakonwektorów, bądź odpowiednio zabezpieczonej podłogowej instalacji grzewczej.

Dowiedz się więcej >>

Energia dopasowana do potrzeb

Wszystkie powietrzne pompy ciepła marki De Dietrich i Sofath wyposażone są w sprężarkę inwerterową. System ten oraz zintegrowany moduł regulacji pozwala pompie ciepła na dostosowanie swojej mocy do aktualnych potrzeb mieszkańców. W okresie, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest wysokie urządzenie wykorzystuje nawet do 110% swojej mocy, kiedy zaś zapotrzebowanie jest zmniejszone, do 30% maleje również stopień wykorzystania mocy powietrznej pompy ciepła.

De Dietrich logo

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
ul. Północna 15-19
54-105 Wrocław
tel.: +48 71 71 27 400

e-mail: biuro@dedietrich.pl
www.dedietrich.pl

Komentarze

Powiązane

De Dietrich Dom w standardzie WT 2021 z pompą ciepła

Dom w standardzie WT 2021 z pompą ciepła Dom w standardzie WT 2021 z pompą ciepła

Wraz z 1 stycznia 2017 roku weszły w życie zaktualizowane warunki techniczne, którym muszą odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. Kolejna zmiana czeka nas już w 2021 roku, kiedy stare przepisy zostaną...

Wraz z 1 stycznia 2017 roku weszły w życie zaktualizowane warunki techniczne, którym muszą odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. Kolejna zmiana czeka nas już w 2021 roku, kiedy stare przepisy zostaną zastąpione nowymi warunkami technicznymi. Przygotowując się do budowy domu, warto więc zapoznać się z nowymi regulacjami, biorąc pod uwagę także urządzenia grzewcze.

De Dietrich Powietrzna pompa ciepła – czy warto?

Powietrzna pompa ciepła – czy warto? Powietrzna pompa ciepła – czy warto?

Mając do wyboru kilkanaście rodzajów urządzeń i technologii, każdy inwestor stara się wybrać najkorzystniej jak tylko to możliwe. Nowoczesne powietrzne pompy ciepła przyciągają wieloma zaletami, jednak...

Mając do wyboru kilkanaście rodzajów urządzeń i technologii, każdy inwestor stara się wybrać najkorzystniej jak tylko to możliwe. Nowoczesne powietrzne pompy ciepła przyciągają wieloma zaletami, jednak dla wielu ciągle stanowią zagadkę. Niepotrzebnie, bo to sprawdzone systemy i z pewnością warto na nie postawić.

De Dietrich Wystartowała akcja promocyjna pakietów Innovens MCA z pompami ciepła do c.w.u. Kaliko

Wystartowała akcja promocyjna pakietów Innovens MCA z pompami ciepła do c.w.u. Kaliko Wystartowała akcja promocyjna pakietów Innovens MCA z pompami ciepła do c.w.u. Kaliko

Wzorem lat ubiegłych, 2 lipca 2018 rozpoczęła się akcja promującą sprzedaż pakietów MCR3 PLUS z podgrzewaczami c.w.u., regulatorami iSense i pompami ciepła do c.w.u. Kaliko oraz pakietów Innovens MCA...

Wzorem lat ubiegłych, 2 lipca 2018 rozpoczęła się akcja promującą sprzedaż pakietów MCR3 PLUS z podgrzewaczami c.w.u., regulatorami iSense i pompami ciepła do c.w.u. Kaliko oraz pakietów Innovens MCA z Kaliko.

Wybrane dla Ciebie

Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie?

Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie? Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie?

Dołącz do grona elektro - wykonawców

Dołącz do grona elektro - wykonawców Dołącz do grona elektro - wykonawców

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Jak uprościć pomiary stężenia spalin?

Jak uprościć pomiary stężenia spalin? Jak uprościć pomiary stężenia spalin?

Jak układać maty grzewcze pod panele

Jak układać maty grzewcze pod panele Jak układać maty grzewcze pod panele

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych » Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym » Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem » Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” " Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego? Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Gdzie najskuteczniej sprawdzi się system wody lodowej?

Gdzie najskuteczniej sprawdzi się system wody lodowej? Gdzie najskuteczniej sprawdzi się system wody lodowej?

Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego

Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy

Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji

Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Co zrobić, by zatrzymać ciepło w domu

Co zrobić, by zatrzymać ciepło w domu Co zrobić, by zatrzymać ciepło w domu

Którą pompę wybrać i w jakiej cenie?

Którą pompę wybrać i w jakiej cenie? Którą pompę wybrać i w jakiej cenie?

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła? Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Jak zainstalować i skonfigurować grzejnik elektryczny

Jak zainstalować i skonfigurować grzejnik elektryczny Jak zainstalować i skonfigurować grzejnik elektryczny

Jakie moduły najlepiej sprawdzają się w pompach ciepła

Jakie moduły najlepiej sprawdzają się w pompach ciepła Jakie moduły najlepiej sprawdzają się w pompach ciepła

Najnowsze produkty i technologie

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Zostań Autoryzowanym Instalatorem pomp ciepła Beretta

Zostań Autoryzowanym Instalatorem pomp ciepła Beretta Zostań Autoryzowanym Instalatorem pomp ciepła Beretta

Polska jest największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Europie. Liczba zamontowanych pomp ciepła w 2022 r. wyniosła 180 000, tym samym sprzedaż w roku 2022 względem 2021 wzrosła o...

Polska jest największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Europie. Liczba zamontowanych pomp ciepła w 2022 r. wyniosła 180 000, tym samym sprzedaż w roku 2022 względem 2021 wzrosła o 140%. Dofinansowanie na pompy ciepła i programy współfinansujące termomodernizację skutkują 60% udziałem pomp ciepła we wnioskach do programu „Czyste Powietrze”. W odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku marka Beretta proponuje szkolenia dla instalatorów i szereg korzyści wynikających ze współpracy.

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. ogłasza współpracę z Jinko na rynku polskim

BayWa r.e. ogłasza współpracę z Jinko na rynku polskim BayWa r.e. ogłasza współpracę z Jinko na rynku polskim

Autoryzowany dystrybutor sprzętu fotowoltaicznego w Polsce, BayWa r.e. Solar Systems, z siedzibą w Zabierzowie pod Krakowem, nawiązał współpracę z producentem modułów Jinko. Dzięki temu partnerstwu oferta...

Autoryzowany dystrybutor sprzętu fotowoltaicznego w Polsce, BayWa r.e. Solar Systems, z siedzibą w Zabierzowie pod Krakowem, nawiązał współpracę z producentem modułów Jinko. Dzięki temu partnerstwu oferta hurtowni B2B będzie jeszcze lepiej dostosowana do potrzeb firm instalatorskich w Polsce.

allegro.pl Oczyszczacze powietrza – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Oczyszczacze powietrza – wszystko, co musisz o nich wiedzieć Oczyszczacze powietrza – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Zanieczyszczenie powietrza to ogromny problem, który dotyka każdego z nas, bez względu na to, czy znajdujemy się w domu, czy na zewnątrz. Pyły, które są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, przedostają...

Zanieczyszczenie powietrza to ogromny problem, który dotyka każdego z nas, bez względu na to, czy znajdujemy się w domu, czy na zewnątrz. Pyły, które są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, przedostają się do pomieszczeń m.in. przez drzwi, okna czy wentylację. Dla wielu osób dużym problemem są również nieprzyjemne zapachy, których źródeł na zewnątrz może być wiele. Jak sobie z tym poradzić? Świetnym rozwiązaniem będzie oczyszczacz powietrza.

VTS Sp. z o. o. Zamów centrale wentylacyjne online – Twoje zamówienie dostarczymy w 7 dni

Zamów centrale wentylacyjne online – Twoje zamówienie dostarczymy w 7 dni Zamów centrale wentylacyjne online – Twoje zamówienie dostarczymy w 7 dni

VTS Group udostępnia w swoim sklepie internetowym kompaktowe centrale wentylacyjne VENTUS Compact: • podwieszane o wydajności od 150 do 3 300 m3/h • stojące z pompą ciepła o wydajności od 1 200 m3/h...

VTS Group udostępnia w swoim sklepie internetowym kompaktowe centrale wentylacyjne VENTUS Compact: • podwieszane o wydajności od 150 do 3 300 m3/h • stojące z pompą ciepła o wydajności od 1 200 m3/h do 5 500 m3/h • stojące z wymiennikiem obrotowym lub przeciwprądowym o wydajności od 840 do 5 500 m3/h W zależności od potrzeb urządzania mogą być wyposażone w różne opcje odzysku, nagrzewnice wodne lub elektryczne, a także chłodnice wodne lub DX. Zachęcamy Państwa do sprawdzenia naszej oferty...

ESBE news Promocja ESBE na grupy pompowe

Promocja ESBE na grupy pompowe Promocja ESBE na grupy pompowe

6 marca 2023 wystartowała promocja na grupy pompowe firmy ESBE. Aby wziąć w niej udział, należy kupić minimum dwie grupy pompowe producenta.

6 marca 2023 wystartowała promocja na grupy pompowe firmy ESBE. Aby wziąć w niej udział, należy kupić minimum dwie grupy pompowe producenta.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Pompy ciepła powietrze-woda cieszą się coraz większym zainteresowaniem indywidualnych inwestorów. Wzrost popularności spowodowany jest większą dostępnością, rosnącymi cenami paliw kopalnych, a także rosnącym...

Pompy ciepła powietrze-woda cieszą się coraz większym zainteresowaniem indywidualnych inwestorów. Wzrost popularności spowodowany jest większą dostępnością, rosnącymi cenami paliw kopalnych, a także rosnącym zaufaniem do nowej technologii i jej wydajności zarówno wśród osób użytkujących, jak i montujących pompy ciepła. Zachęcającym jest również fakt, że na montaż pomp ciepła można otrzymać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”, a także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, które się wzajemnie...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.