RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Współczynniki godzinowej nierównomierności zużycia ciepłej wody

Współczynniki godzinowej nierównomierności zużycia ciepłej wody/Chłudow A.W.

Współczynniki godzinowej nierównomierności zużycia ciepłej wody/Chłudow A.W.

Ze względu na znaczny spadek zużycia ciepłej wody w budynkach mieszkalnych w ostatnich latach zmieniły się również wartości współczynników godzinowej nierównomierności rozbioru wody. Ponieważ w literaturze brakuje informacji o tych zmianach, w artykule podano orientacyjne wartości współczynników Nh, które można stosować przy projektowaniu instalacji.

Zobacz także

Grupa Aliaxis Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej...

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej wdrażając nowe technologie i procesy. Producenci materiałów i produktów budowlanych również starają się iść z duchem czasu. Niestety zbyt często „gotowość na BIM” jest upraszczana i sprowadzana do posiadania biblioteki obiektów BIM (np. rodzin Revit). Co gorsza, jakość plików i danych do pobrania...

EcoComfort Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany? Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy...

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy o własnym kącie. Budowa domu jest dla większości inwestorów największym wydatkiem w życiu, bo to tam właściciel planuje spędzić swoją przyszłość. Nie da się ukryć, że do budowy domu trzeba się dobrze przygotować. Wbrew pozorom inwestycja nie zaczyna się wraz z wyborem działki czy projektu – rozpocząć...

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

W latach 1962–2009 obowiązywały w Polsce wskaźniki zużycia ciepłej wody w budynkach mieszkalnych wynoszące 110–130 dm3/M.d. [1, 2]. Dla tych wartości wyznaczone zostały współczynniki godzinowej nierównomierności zużycia ciepłej wody (Nh). Ogłoszone w 1994 r. „Warunki techniczne...” [3] wprowadziły obowiązek stosowania w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych wodomierzy mieszkaniowych do pomiaru zużycia wody zimnej i ciepłej.

Spowodowało to znaczny spadek wskaźników zużycia wody. W latach 1995–2005 zmniejszyły się one dla wody zimnej z ok. 250 do 120 dm3/M.d., a dla wody ciepłej ze 110–130 dm3/M.d. do 50–60 dm3/M.d. [5]. Norma PN-92/B-01706 [2] została w 2009 r. unieważniona [6], straciły również ważność podane w niej wartości wskaźników zużycia wody (w) oraz współczynniki godzinowej nierównomierności zużycia ciepłej wody (Nh).

Współczynniki godzinowej nierównomierności zużycia wody – analiza

W pierwszych powojennych podręcznikach dotyczących instalacji ciepłej wody nie podano informacji o nierównomierności rozbioru ciepłej wody, gdyż instalacje te projektowano metodami uproszczonymi. W „Wytycznych...” (1962 [7]) do określania obliczeniowego zapotrzebowania na ciepło w urządzeniach ciepłej wody (wymiennikach) za podstawę obliczeń przyjęto liczbę zainstalowanych w budynku wanien kąpielowych oraz współczynnik jednoczesności ich działania.

Współczynnik ten został określony przez Barlacha-Sandera i podany przez Recknagla i Sprengera w 1953 r. [8], również w polskim wydaniu z 1976 r. [9].Pierwsze informacje o nierównomierności zużycia ciepłej wody podał Chłudow (1960 [10]), korzystał z nich również Chybowski (1966 [11]), natomiast najobszerniejsze informacje dotyczące współczynników zużycia opublikował Brodski (1961 [12]).

W ramach działalności Stałej Komisji RWPG (Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej) w Sekcji Techniki Sanitarnej opracowany został „Normatyw projektowania instalacji ciepłej wody użytkowej w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej oraz dla potrzeb gospodarczo-socjalnych zakładów przemysłowych”, w którym podane zostały wspólne dla krajów RWPG wartości współczynników nierównomierności zużycia ciepłej wody oraz wskaźniki zapotrzebowania na ciepłą wodę [1, 13]. Natomiast informacje dotyczące zużycia ciepłej wody podane przez Chłudowa i Brodskiego przeanalizował w swojej książce S. Mańkowski (1981 [15]).

Poniżej przeanalizowano stosowane dotychczas wartości współczynników nierównomierności zużycia ciepłej wody w budynkach mieszkalnych. Chłudow [10] zalecał wzór:

        (1)

gdzie z to liczba wanien zastosowanych w budynku. Wartość współczynnika nie może być mniejsza od Nh = 1,7.

Rozpatrując wzór Chłudowa, Brodski [12] zaproponował, aby dla budynków podłączonych do sieci cieplnej wartości współczynników Nh zwiększyć o 25–30% w stosunku do wartości określonych wzorem (1) oraz nie przyjmować ich mniejszych niż Nh = 2,1–2,2. Zalecony przez Chłudowa wzór nie należy do zbyt dokładnych, nawet w warunkach radzieckich, gdyż w okresie powojennym budowane były w ZSRR budynki mieszkalne z mieszkaniami wielorodzinnymi ze wspólną kuchnią i łazienką, przeznaczonymi dla 10, 8, 6 i 4 osób.

Dla budynków tych wskaźnik zapotrzebowania na ciepłą wodę wynosił odpowiednio: 90, 100, 110 i 120 dm/M.d. Prawdopodobieństwo działania wanny w mieszkaniach o zróżnicowanej liczbie obsługiwanych osób jest różne, czego wzór (1) nie uwzględniał.

Przypuszczalnie to było powodem, że Brodski [12] zaproponował własny wzór, powstały na podstawie analizy obliczeniowej (porównawczej) dotychczas stosowanych wzorów i wyników badań. Określił on, że podane przez różnych autorów wyniki i zalecenia mieszczą się w zakresie:

       (2)

Do obliczeń zalecił zatem przyjmowanie wartości średniej współczynnika, polecając wzór:

   (3)

Odnosząc ten wzór do średniego godzinowego zużycia wody ciepłej, otrzymamy zależność:

     (4)

Powyższe wzory odnoszą się do wskaźników (norm) zużycia ciepłej wody stosowanych w ZSRR (90–120 dm3/M.d.). W przyjętym w ramach Stałej Komisji RWPG „Normatywie...” (1962 [1]) wskaźniki zużycia ciepłej wody określone były następująco: 110 dm3/M.d. dla łazienek z natryskami oraz 130 dm3/M.d. dla łazienek z wannami. Przeliczając wzór (4) dla wskaźnika zużycia wody 130 dm3/M.d., Mańkowski [15] podał jego następującą postać:

  (5)

Wprowadzona do projektowania instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 [2] przewidziała dla urządzeń do przygotowania ciepłej wody wzór na współczynnik godzinowego zużycia wody:

    (6)

dla budynków mieszkalnych:

    (7)

Podane powyżej wzory pochodzą z różnych okresów, mają również odmienne jednostki odniesienia: średnie dobowe zużycie wody, liczbę wanien lub mieszkań, liczbę mieszkańców w budynku. Aby można je było ze sobą porównać, przyjęto odniesienie wartości Nh do liczby mieszkań o wskaźniku zaludnienia w = 3 M/Mk. W literaturze podawane są różne wskaźniki zaludnienia mieszkań, w zakresie w = 3–3,5 M/Mk. Tuz [15, 16] podał wskaźnik ok. 2,9 M/Mk, natomiast Najrowski i Szaflik [17] jako wartość średnią wskaźnika podali w = 3,29 M/Mk. Określone dla budynków mieszkalnych o liczbie mieszkań Mk = 10–80 wartości współczynników Nh naniesiono na rys. 1. Rozpatrzmy, jak na tym rysunku kształtują się wartości współczynników Nh określone różnymi wzorami.

Zużycie ciepłej wody

Rys. 1. Wartości współczynników godzinowej nierównomierności zużycia ciepłej wody w budynkach mieszkalnych Nh: 1 – wg Chłudowa (wzór (1) [10]), 2 – ze wzoru (1) z mnożnikiem Brodskiego 25–30%, 3 – wg Normatywu RWPG [1], 4 – wg PN-92/B-01706 (wzór (6) [2]), 5 – wg Brodskiego (wzór (5) [12]) dla w = 130 dm3/M.d., 6 – wg Brodskiego dla w = 110 dm3/M.d., 7 – wg Brodskiego dla w = 60 dm3/M.d., 8 – wg Brodskiego dla w = 50 dm3/M.d.
Źródło: Archiwum autora

Najstarszy wzór podany przez Chłudowa (1) jest odniesiony do liczby wanien. Z rysunku wynika (krzywa 1), że z zależności tej otrzymano najniższe ze wszystkich wartości współczynników Nh. Powiększone przez Brodskiego wartości współczynników Nh (dla budynków podłączonych do sieci cieplnej) o 25–30% pokazano na krzywej 2. Mieszczą się one w zakresie wartości podanych przez krzywe 3 i 4.

Określone zależnością (4) podaną przez Brodskiego, dla wskaźnika zużycia wody 130 dm3/M.d. (krzywa 5) wartości współczynników Nh są w odniesieniu do innych najwyższe.

Wartości współczynnika Nh określone normatywem RWPG (krzywa 3) obejmujące budynki mieszkalne o liczbie mieszkańców M = 50–1000 osób, są większe od określonych wzorem Brodskiego tylko dla budynków małych (do M = 100 osób), a dla M > 100 osób – mniejsze. Krzywa 3 ma również inny przebieg w porównaniu do pozostałych krzywych, z tego też względu nie zaleca się jej stosowania.

Wzór (7) podany w normie PN-92/B-01706 [2] jest również odniesiony do liczby mieszkańców w budynku. Obliczona za jego pomocą wartość współczynnika Nh (krzywa 4) jest mniejsza od pozostałych (z wyjątkiem krzywej 1). Przypuszczalnie wzór (7) ustalony został dla wskaźnika zużycia ciepłej wody w = 130 dm3/M.d., dlatego dla niższych wartości wskaźników zużycia wody (w) nie należy go stosować. Z powyższej analizy wynika, że dla zalecanych w poprzednim okresie wskaźników zużycia ciepłej wody w = 110–130 dm3/M.d. prawdopodobna wartość współczynników nierównomierności zużycia wody mieści się w zakresie oznaczonym krzywymi 4 i 5.

Ze względu na potrzebę przeliczania wartości współczynników Nh określonych dla wskaźników zużycia ciepłej wody w = 110–130 dm3/M.d. na inne wartości do przeliczeń tych przyjęto wzór Brodskiego (4) dla wskaźnika w = 130 dm3/M.d. Przebieg zależności Nh = f (Mk) podaje krzywa 5.

Wprowadzony w 1994 r. [3] obowiązek dokonywania pomiarów zużycia wody zimnej i ciepłej w wielorodzinnych domach mieszkalnych spowodował znaczny spadek zużycia wody w tych budynkach. Recknagel i Sprenger [8] podają, że w budynkach mieszkalnych po zainstalowaniu wodomierzy mieszkaniowych wskaźnik zużycia ciepłej wody obniżył się o ok. 50%.

Potwierdzają to również badania rozbioru ciepłej wody wykonane w budynkach mieszkalnych Szczecina [17], w których uzyskano następujące wskaźniki zużycia wody: w budynkach bez wodomierzy mieszkaniowych – 96,8 dm3/M.d., w budynkach z wodomierzami mieszkaniowymi – 54,7 dm3/M.d.

W obecnych warunkach wartości wskaźników zużycia ciepłej wody nie powinny być mniejsze od 50 dm3/M.d., co wynika ze struktury zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze podanej w publikacji [5] oraz nie powinien być większy niż 60 dm3/M.d.

Jeżeli nieznana jest wartość wskaźnika zużycia ciepłej wody w budynku, ale znany wskaźnik zużycia wody zimnej (ogólnej), szacunkowo można określić, że zużycie wody ciepłej nie jest wyższe niż 40% zużycia wody zimnej ogólnej. Wychodząc ze wzoru (7) podanego przez Brodskiego [12], w zależności od wartości wskaźnika zużycia ciepłej wody współczynniki godzinowej nierównomierności zużycia określić można z zależności:

  • dla w = 130 dm3/M.d. Nh = 7,73 M–0,167 (5),

  • dla w = 110 dm3/M.d. Nh = 7,95 M–0,167 (8),

  • dla w = 60 dm3/M.d. Nh = 8,8 M–0,167 (9),

  • dla w = 50 dm3/M.d. Nh = 9,07 M–0,167 (10).

Wyznaczone powyższymi wzorami wartości współczynników Nh porównano na rys. 1 z wartościami określonymi na podstawie poprzednio podanych wzorów. Dla obecnie stosowanych wskaźników zużycia ciepłej wody w = 50 i 60 dm3/M.d. współczynniki godzinowej nierównomierności zużycia ciepłej wody Nh podają krzywe 7 i 8. Wartości tych współczynników są znacznie wyższe od pozostałych. Wartości współczynników Nh, określone wzorami (5, 8, 9 i 10) podano również w tabeli 1.

Współczynniki zużycia ciepłej wody

Tabela 1. Wartości współczynników godzinowej nierównomierności zużycia ciepłej wody w budynkach mieszkalnych  |  Źródło: Archiwum autora

Wnioski

Spadek wskaźników zużycia ciepłej wody w budynkach mieszkalnych spowodował wzrost wartości współczynników godzinowej nierównomierności zużycia tej wody. Proponowane do stosowania wartości współczynników Nh podano w tabeli 1. Te orientacyjne wartości stosować można przy projektowaniu do czasu ustalenia rzeczywistych wartości współczynników Nh w budynkach mieszkalnych.

Literatura

  1. Normatyw projektowania instalacji ciepłej wody użytkowej w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej oraz potrzeb gospodarczo-socjalnych zakładów przemysłowych, Sekcja Techniki Sanitarnej Stałej Komisji RWPG, 1962, „Informator Projektanta Budownictwa Ogólnego”, zeszyt „Instalacje Sanitarne” nr 4/1965.

  2. PN-92/B-01706 Instalacje wodwociągowe. Wymagania w projektowaniu.

  3. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 10 poz. 46, ze zm.).

  4. Heidrich Z., Jędrzejkiewicz J., Analiza zużycia wody w miastach polskich w latach 1995–2005, „Ochrona Środowiska” nr 4/2007.

  5. Nowakowski E., Zużycie wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych, „Rynek Instalacyjny” nr 11/2010.

  6. Biuletyn „Wiadomości PKN. Normalizacja” nr 7/2009.

  7. Wytyczne projektowania urządzeń ciepłej wody, Biuro Projektów Typowych i Studiów Budownictwa Miejskiego, Warszawa 1962.

  8. Recknagel–Sprenger, Taschenbuch für Heizung, Lüftung und Klimatechnik, R. Oldenburg, München 1953.

  9. Recnkagel–Sprenger, Ogrzewanie i Klimatyzacja. Poradnik, Arkady, Warszawa 1976.

  10. Chłudow A.W., Zaopatrzenie w ciepłą wodę, Arkady, Warszawa 1960.

  11. Chybowski B., Instalacje ciepłej wody użytkowej, Arkady, Warszawa 1966.

  12. Brodski I.F., Goriaszczeje wodosnabżenije pri tiepłofikacji, Gosstrojizdat, Leningrad–Moskwa 1961.

  13. Chybowski B., Instalacje ciepłej wody użytkowej, Wyd. II, Arkady, Warszawa 1979.

  14. Mańkowski S., Projektowanie instalacji ciepłej wody, Arkady, Warszawa 1981.

  15. Tuz P.K., Wskaźniki nierównomierności dobowej i chwilowej w budownictwie wielorodzinnym, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2007.

  16. Tuz P.K., Propozycja wprowadzenia współczynnika dopasowania przepływów do wymagań normy PN-92/B- 01706 przy doborze wodomierzy domowych, w oparciu o analizę monitoringu podłączeń domowych, INSTAL nr 7–8/2005.

  17. Najrowski J., Szaflik W., Zmienność poboru ciepłej wody użytkowej w cyklu dobowym w budynkach mieszkalnych wielomieszkaniowych, wyposażonych w wodomierze mieszkaniowe, mat. konf. „Air Conditioning–District Heating‘98”, Wrocław–Szklarska Poręba 1998.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Powiązane

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła...

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

dr inż. Edmund Nowakowski Współczynniki chwilowych nierównomierności zużycia ciepłej wody

Współczynniki chwilowych nierównomierności zużycia ciepłej wody Współczynniki chwilowych nierównomierności zużycia ciepłej wody

W literaturze dotyczącej instalacji wodociągowych znaleźć można niewiele informacji na temat współczynników chwilowych nierównomierności zużycia ciepłej wody w budynkach mieszkalnych. Do obliczeń podawane...

W literaturze dotyczącej instalacji wodociągowych znaleźć można niewiele informacji na temat współczynników chwilowych nierównomierności zużycia ciepłej wody w budynkach mieszkalnych. Do obliczeń podawane są najczęściej wartości godzinowych współczynników zużycia oraz obliczeniowe natężenia prze pływu wody służące do wyznaczania średnic przewodów instalacji wodociągowych.

dr inż. Edmund Nowakowski Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje...

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje oraz udostępniać różne formy wypoczynku, zarówno dla gości  hotelowych, jak i dla klientów zewnętrznych. Wiele z tych hoteli ma oddziały odnowy  biologicznej. W artykule przedstawione są propozycje, w jaki sposób rozwiązać działalność  takich zakładów.

Zenon Świgoń Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie...

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie...

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie wody. W artykule zawarto uwagi dotyczące projektowania i eksploatacji węzłów grupowych, pozwalające na wydłużanie okresu ich bezawaryjnej pracy i zwiększanie niezawodności pomiarów.

dr inż. Florian Piechurski Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka...

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka instalacji wymaga szczególnej uwagi. W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne.

Waldemar Joniec Stelaże łazienkowe

Stelaże łazienkowe Stelaże łazienkowe

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.