Co to jest wentylacja mechaniczna? Fot. pixabay.com
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna to wymiana zużytego powietrza w pomieszczeniach. Wyciągane jest powietrze zanieczyszczone, czyli zużyte, a nawiewane świeże powietrze z zewnątrz. Dodatkowo nawiewane powietrze jest filtrowane (jakość filtracji zależy od klasy filtra i zastosowanych rozwiązań dodatkowych).
W chłodnych miesiącach roku, komfort cieplny w domu staje się jednym z najważniejszych aspektów naszego codziennego życia. Wybór właściwego systemu grzewczego nie jest jednak łatwą decyzją. Dlatego w tym...
W chłodnych miesiącach roku, komfort cieplny w domu staje się jednym z najważniejszych aspektów naszego codziennego życia. Wybór właściwego systemu grzewczego nie jest jednak łatwą decyzją. Dlatego w tym artykule zastanowimy się, jakie są obecnie dostępne opcje, jakie są ich zalety i wady, a także na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu grzewczego.
Obawa przed nadmiernymi stratami ciepła w sezonie grzewczym często popycha ludzi do niezbyt mądrych decyzji jak zatykanie kratek wentylacyjnych czy zaklejanie nawiewników. Przez takie postępowanie odcinają...
Obawa przed nadmiernymi stratami ciepła w sezonie grzewczym często popycha ludzi do niezbyt mądrych decyzji jak zatykanie kratek wentylacyjnych czy zaklejanie nawiewników. Przez takie postępowanie odcinają się całkowicie od dopływu świeżego powietrza, co nie tylko przyczynia się do nieprawidłowego funkcjonowania wentylacji, ale też w dalszej perspektywie wpłynie na pogorszenie się stanu zdrowia mieszkańców przesadnie uszczelnionego domu. W niniejszym tekście przedstawimy, dlaczego wentylacja jest...
Zaawansowanym rodzajem wentylacji mechanicznej jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, w której centralnym elementem jest centrala wentylacyjna, zwana rekuperatorem. Sercem rekuperatora jest wymiennik ciepła, w którym dochodzi do przekazania energii między strumieniami powietrza wywiewanego i nawiewanego. Latem − chłodu, zimą − ciepła.
Wśród korzyści z rekuperacji najczęściej wymienia się oszczędności na ogrzewaniu. Dzięki przekazaniu energii do powietrza nawiewanego, system grzewczy nie musi podnosić temperatury od wartości powietrza z zewnątrz: rekuperator je podniesie. O ile? To zależy między innymi od jakości rekuperatora: w tych najbardziej zaawansowanych, przeciwprądowych nowej generacji rzeczywisty odzysk wynosi ponad 80%. W dostępnych na rynku centralach obrotowych, odzysk może być mniejszy nawet o 20%. Są jeszcze wymienniki krzyżowe, jednak zazwyczaj inwestorzy nie wybierają ich do domów jednorodzinnych, gdzie chcą mieć jak najwięcej korzyści finansowych.
Rekuperacja jednak to przede wszystkim świeże, filtrowane powietrze dostępne we wszystkich pomieszczeniach przez cały rok, niezależnie od pory dnia. To właśnie wysoki komfort klimatyczny w domu oraz wynikające z tego korzyści dla samopoczucia i zdrowia są w efektywnie działającej wentylacji najważniejsze. W końcu – jak wynika z badań przeprowadzonych przez organizację zajmującą się badaniem wpływu jakości powietrza wewnętrznego na życie człowieka European COPD Coalition – w pomieszczeniach człowiek spędza ponad 90% życia!
Korzyści z rekuperacji
Stała, niezależna od warunków zewnętrznych i w pełni kontrolowana wymiana powietrza w pomieszczeniach.
Filtracja powietrza nawiewanego. Ograniczenie ekspozycji na alergeny i zanieczyszczenia smogowe.
Oszczędności na ogrzewaniu: nawet do 50%.
Bardzo wysoki komfort klimatyczny w wentylowanych pomieszczeniach: nie do uzyskania w domach z wentylacją grawitacyjną.
Możliwość wykorzystania energii z gruntu: gruntowy wymiennik ciepła.
Oszczędność do 15 tys. zł na kosztach inwestycji w pompę ciepła.
Wady rekuperacji
Koszt inwestycyjny większy niż przy wentylacji grawitacyjnej.
Ciepły, energooszczędny dom to termos. Płyta fundamentowa lub dobrze zaizolowany fundament, gruba warstwa ocieplenia ścian, ciepłe okna z pakietem trzyszybowym, które dostarczą do środka powietrze tylko wtedy, gdy rozszczelni się je nawiewnikami. Wszystkie te elementy sprawiają, że współcześnie budowany dom, jeżeli nie zostanie wyposażony w wentylację mechaniczną, tej wentylacji nie ma wcale.
Dla kogo jest więc wentylacja mechaniczna? Dla wszystkich, którzy chcą mieszkać w domu, w którym przez cały czas jest świeże powietrze. Plus oszczędności na ogrzewaniu.
Jak kiedyś działała wentylacja grawitacyjna?
Odpowiedź jest prosta: aby w kominie wentylacyjnym powstał tzw. ciąg (ruch powietrza z wewnątrz na zewnątrz), potrzebne jest dostarczenie do domu powietrza z zewnątrz. Kiedyś powietrze do bez problemów dostawało się nieszczelnościami stolarki okiennej. Dziś, gdy okna są szczelne, taki proces nie zachodzi, a przez kratki wywiewne zamontowane w łazienkach czy kuchni często powietrze jest nawiewane – szczególnie zimą.
Wydatek na wentylację mechaniczną z dobrej klasy rekuperatorem to około 3 – 6% wartości inwestycji w dom. Przy uśrednionych stawkach za kompleksową usługę dla domu jednorodzinnego o powierzchni 120-180 m2 to wartość od 17 do 20 tys. zł. Tyle kosztuje rekuperator, kanały wentylacyjne, wszystkie potrzebne akcesoria (m.in. punkty nawiewne) oraz usługa montażu.
Co składa się na system wentylacji?
Rekuperacja to dwa główne elementy: rekuperator i instalacja (kanały wentylacyjne). Obecnie na rynku do wyboru jest co najmniej kilka rodzajów kanałów wentylacyjnych:
izolowane kanały stalowe, które są wykorzystywane już od wielu lat i sprawdzone, nie wszystkie jednak firmy mają je w swojej ofercie (ich położenie wymaga doświadczenia i wiedzy);
przewody polietylenowe o średnicach od 64 do 90 mm; ich jakość jest można zróżnicowana: od najwyższej klasy szczelności do znacznie tańszych średniej i słabej jakości i wytrzymałości;
systemy hybrydowe, czyli połączenie przewodów polietylenowych oraz skrzynek rozprężnych i kolektorów ze stali.
Rekuperator: obecnie inwestorzy wybierają zazwyczaj rekuperator przeciwprądowy mogący zapewnić najwyższe zyski energetyczne. To dobry trend, bo różnica w cenie w stosunku do udziału w całościowych kosztach budowy domu jest znikoma.
Krysia M
Krysia M, 13.09.2018r., 12:30:08
Dzień dobry.
Moim zdaniem artykuł może wprowadzić w błąd osoby, które nie są w żadnym stopniu zorientowane w temacie i trafią na niego jako pierwszy. Wentylacja mechaniczna to nie jest to samo co rekuperacja. Celem wentylacji mechanicznej jest wymiana powietrza w pomieszczeniach i możemy wyróżnić wentylację mech. nawiewną, wywiewną i nawiewno-wywiewną (myślę, ze to akurat jest jasne). Z kolei rekuperacja to odzysk ciepła (czyli rekuperator = urządzenie słurzące do tego). Rekuperator może być dodatkowym elementem całej instalacji wentylacyjnej, jednak nie jest z nią tożsamy. Stosuje się go w wentylacji mech. nawiewno-wywiewnej aby ocieplić lub ochłodzić (w zależności od pory roku) powietrze zaczerpnięte z zwenątrz. Dzięki temu potrzebujemy mniej energii elektrycznej koniecznej do ogrzania (nagrzewnica) lub ochłodzenia (chłodnica) powietrza. Z za filtrację powietrza odpowiadają zastosowane filtry, nie rekuperator i zależą one albo od gotowego produktu jakim jest centralla wentylacyjna lub od osoby, która ją zamawia, jeśli decyduje się na urządzenie gdzie można sobie samemu dobrać elementy.
Łukasz
Łukasz, 18.03.2020r., 16:40:39
Dla tego nikt się nie podpisał pod "artykułem".
Marek
Marek, 24.07.2021r., 22:36:41
Bardzo interesujący artykuł. Na pewno warto to wiedzieć.
Rekuperacja w domu to gwarancja ciągłego dostępu do świeżego i zdrowego powietrza. W nowoczesnym budownictwie przestarzała już nieco wentylacja grawitacyjna powoli odchodzi w zapomnienie. Wszystko dlatego,...
Rekuperacja w domu to gwarancja ciągłego dostępu do świeżego i zdrowego powietrza. W nowoczesnym budownictwie przestarzała już nieco wentylacja grawitacyjna powoli odchodzi w zapomnienie. Wszystko dlatego, że dobrze zaprojektowany system wentylacji mechanicznej zapewnia efektywniejszą wymianę powietrza pomiędzy wnętrzem domu a dworem, a dodatkowo może przyczynić się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie podczas zimowych miesięcy. Dowiedz się więcej o zaletach rekuperacji z poniższego poradnika!
Konstrukcja na dach zielony zawitała do szerokiej oferty jednego z największych w Polsce dystrybutorów fotowoltaiki. To rozwiązanie, które niesie ze sobą m.in. zmniejszenie obciążenia systemu kanalizacyjnego,...
Konstrukcja na dach zielony zawitała do szerokiej oferty jednego z największych w Polsce dystrybutorów fotowoltaiki. To rozwiązanie, które niesie ze sobą m.in. zmniejszenie obciążenia systemu kanalizacyjnego, efektywne wykorzystanie przestrzeni oraz naturalne chłodzenie.
Gdy decydujemy się na montaż klimatyzatora domowego, musimy zwrócić uwagę na wiele czynników – dom domowi nierówny, podobnie klimatyzacja! Oczywiście kluczowy jest wybór odpowiedniego urządzenia: w grę...
Gdy decydujemy się na montaż klimatyzatora domowego, musimy zwrócić uwagę na wiele czynników – dom domowi nierówny, podobnie klimatyzacja! Oczywiście kluczowy jest wybór odpowiedniego urządzenia: w grę wchodzą parametry takie jak moc, energooszczędność, tryby działania czy dodatkowe moduły. Równie istotne jest jednak, gdzie takie urządzenie zostanie umieszczone. Jego lokalizacja ma bezpośredni wpływ na efektywność, komfort użytkowania, a także na estetykę naszego wnętrza. Jak zatem wybrać miejsce...
Przepisy dotyczące projektowania instalacji HVAC są co jakiś czas nowelizowane, ale nadal nie precyzują w dokładny sposób wszystkich zagadnień. Jedną z kwestii, która budzi niekiedy wątpliwości projektantów...
Przepisy dotyczące projektowania instalacji HVAC są co jakiś czas nowelizowane, ale nadal nie precyzują w dokładny sposób wszystkich zagadnień. Jedną z kwestii, która budzi niekiedy wątpliwości projektantów i wykonawców, jest izolacja termiczna elementów instalacji grzewczych, wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych. Na jakiej podstawie ustalić, jak grube powinny być izolacje techniczne kanałów i urządzeń?
Pompy ciepła zyskują popularność, ponieważ są to urządzenia grzewcze wydajne energetycznie, o znikomej emisji, a także prawie bezobsługowe. Ogrzewanie domu pompą ciepła może być tańsze niż w przypadku...
Pompy ciepła zyskują popularność, ponieważ są to urządzenia grzewcze wydajne energetycznie, o znikomej emisji, a także prawie bezobsługowe. Ogrzewanie domu pompą ciepła może być tańsze niż w przypadku gazu, oleju opałowego, peletów czy węgla.
Nity są kluczowym elementem łączącym, który znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Jest to rodzaj mocowania stałego, który łączy dwa lub więcej materiałów razem, zapewniając wyjątkową wytrzymałość...
Nity są kluczowym elementem łączącym, który znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Jest to rodzaj mocowania stałego, który łączy dwa lub więcej materiałów razem, zapewniając wyjątkową wytrzymałość połączenia. Charakteryzują się odpornością na działanie wysokiej temperatury, ciśnienia i drgań.
Wybór odpowiednich materiałów konstrukcyjnych oraz na poszycie dachowe to podstawa, by dach był trwały przez wiele lat. Najchętniej wybierane materiały na wykończenie konstrukcji dachowej to blachodachówka...
Wybór odpowiednich materiałów konstrukcyjnych oraz na poszycie dachowe to podstawa, by dach był trwały przez wiele lat. Najchętniej wybierane materiały na wykończenie konstrukcji dachowej to blachodachówka oraz blacha trapezowa.
Wodne zasoby Ziemi są ograniczone, a całkowita objętość wody na naszej planecie wynosi około 1,386 mln km3, z czego aż 96% to wody słone. Odpowiedzialne gospodarowanie wodą staje się więc kluczowym wyzwaniem...
Wodne zasoby Ziemi są ograniczone, a całkowita objętość wody na naszej planecie wynosi około 1,386 mln km3, z czego aż 96% to wody słone. Odpowiedzialne gospodarowanie wodą staje się więc kluczowym wyzwaniem w kontekście zmian klimatycznych.
Instalacje biegnące na zewnątrz budynków wymagają odpowiedniej izolacji termicznej, a jej charakter powinien odpowiadać wymogom wynikającym z obowiązujących przepisów. Jak i czym izolować instalacje HVAC,...
Instalacje biegnące na zewnątrz budynków wymagają odpowiedniej izolacji termicznej, a jej charakter powinien odpowiadać wymogom wynikającym z obowiązujących przepisów. Jak i czym izolować instalacje HVAC, żeby straty ciepła były jak najmniejsze?
Inwestycja we własną instalację fotowoltaiczną kojarzy się przede wszystkim z pozyskiwaniem ekologicznego, niemal darmowego prądu do zasilania urządzeń i instalacji elektrycznych. Nie wszyscy jednak wiedzą,...
Inwestycja we własną instalację fotowoltaiczną kojarzy się przede wszystkim z pozyskiwaniem ekologicznego, niemal darmowego prądu do zasilania urządzeń i instalacji elektrycznych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że energia słoneczna może również posłużyć do pozyskania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzania domu, a tym samym do kolejnych oszczędności. Wykorzystując panele fotowoltaiczne do grzania wody, można zrezygnować z pobierania CWU z sieci miejskiej czy inwestycji w kocioł gazowy lub kolektory słoneczne....
Kim jesteśmy?
System grzewczy BILUX to nowoczesny sposób zarabiania na wygodzie, prostocie oraz innowacjach. Nie wzbija kurzu, nie grzeje powietrza, a jedynie człowieka, pozwala zarabiać już po niecałym...
Kim jesteśmy?
System grzewczy BILUX to nowoczesny sposób zarabiania na wygodzie, prostocie oraz innowacjach. Nie wzbija kurzu, nie grzeje powietrza, a jedynie człowieka, pozwala zarabiać już po niecałym roku od momentu jego instalacji, promieniuje podczerwień – czyli naturalne, występujące w przyrodzie promieniowanie, w żaden sposób nieszkodzące ludziom.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosiły nową edycję programu „Mój Prąd". Wspiera on wykorzystanie energii odnawialnej, w tym fotowoltaiki,...
Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosiły nową edycję programu „Mój Prąd". Wspiera on wykorzystanie energii odnawialnej, w tym fotowoltaiki, magazynów energii, pomp ciepła, systemów zarządzania energią i kolektorów słonecznych poprzez zwrot części zainwestowanych środków.
Brink to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na rynku europejskim.
Centrale rekuperacyjne Brink są stale rozwijane technologicznie, co znajduje...
Brink to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na rynku europejskim.
Centrale rekuperacyjne Brink są stale rozwijane technologicznie, co znajduje odzwierciedlenie w kolejnych, coraz doskonalszych produktach. Liczne certyfikaty potwierdzają wysoką jakość i parametry tych urządzeń, a szeroki asortyment oraz zakres wydajności pozwalają zastosować je w budynkach nowych lub modernizowanych, o małych i dużych kubaturach.
Klimatyzator ANDE Jupiter +UV to urządzenie idealne na upały. Wyposażony we wszystkie funkcje, które zadowolą najbardziej wymagających. To najczęściej wybierany klimatyzator spośród urządzeń ANDE.
Klimatyzator ANDE Jupiter +UV to urządzenie idealne na upały. Wyposażony we wszystkie funkcje, które zadowolą najbardziej wymagających. To najczęściej wybierany klimatyzator spośród urządzeń ANDE.
Elastyczny dobór zaworu pod wymagany przepływ zgodnie z prawidłowym Kvs, niski przeciek wewnętrzny, niski moment obrotowy. To tylko kilka zalet nowej generacji zaworów ARV, które są już dobrze znane i...
Elastyczny dobór zaworu pod wymagany przepływ zgodnie z prawidłowym Kvs, niski przeciek wewnętrzny, niski moment obrotowy. To tylko kilka zalet nowej generacji zaworów ARV, które są już dobrze znane i cenione przez rzesze instalatorów w całej Polsce.
Obawa przed nadmiernymi stratami ciepła w sezonie grzewczym często popycha ludzi do niezbyt mądrych decyzji jak zatykanie kratek wentylacyjnych czy zaklejanie nawiewników. Przez takie postępowanie odcinają...
Obawa przed nadmiernymi stratami ciepła w sezonie grzewczym często popycha ludzi do niezbyt mądrych decyzji jak zatykanie kratek wentylacyjnych czy zaklejanie nawiewników. Przez takie postępowanie odcinają się całkowicie od dopływu świeżego powietrza, co nie tylko przyczynia się do nieprawidłowego funkcjonowania wentylacji, ale też w dalszej perspektywie wpłynie na pogorszenie się stanu zdrowia mieszkańców przesadnie uszczelnionego domu. W niniejszym tekście przedstawimy, dlaczego wentylacja jest...
W chłodnych miesiącach roku, komfort cieplny w domu staje się jednym z najważniejszych aspektów naszego codziennego życia. Wybór właściwego systemu grzewczego nie jest jednak łatwą decyzją. Dlatego w tym...
W chłodnych miesiącach roku, komfort cieplny w domu staje się jednym z najważniejszych aspektów naszego codziennego życia. Wybór właściwego systemu grzewczego nie jest jednak łatwą decyzją. Dlatego w tym artykule zastanowimy się, jakie są obecnie dostępne opcje, jakie są ich zalety i wady, a także na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu grzewczego.
Obawa przed nadmiernymi stratami ciepła w sezonie grzewczym często popycha ludzi do niezbyt mądrych decyzji jak zatykanie kratek wentylacyjnych czy zaklejanie nawiewników. Przez takie postępowanie odcinają...
Obawa przed nadmiernymi stratami ciepła w sezonie grzewczym często popycha ludzi do niezbyt mądrych decyzji jak zatykanie kratek wentylacyjnych czy zaklejanie nawiewników. Przez takie postępowanie odcinają się całkowicie od dopływu świeżego powietrza, co nie tylko przyczynia się do nieprawidłowego funkcjonowania wentylacji, ale też w dalszej perspektywie wpłynie na pogorszenie się stanu zdrowia mieszkańców przesadnie uszczelnionego domu. W niniejszym tekście przedstawimy, dlaczego wentylacja jest...
Elastyczny dobór zaworu pod wymagany przepływ zgodnie z prawidłowym Kvs, niski przeciek wewnętrzny, niski moment obrotowy. To tylko kilka zalet nowej generacji zaworów ARV, które są już dobrze znane i...
Elastyczny dobór zaworu pod wymagany przepływ zgodnie z prawidłowym Kvs, niski przeciek wewnętrzny, niski moment obrotowy. To tylko kilka zalet nowej generacji zaworów ARV, które są już dobrze znane i cenione przez rzesze instalatorów w całej Polsce.
Klimatyzator ANDE Jupiter +UV to urządzenie idealne na upały. Wyposażony we wszystkie funkcje, które zadowolą najbardziej wymagających. To najczęściej wybierany klimatyzator spośród urządzeń ANDE.
Klimatyzator ANDE Jupiter +UV to urządzenie idealne na upały. Wyposażony we wszystkie funkcje, które zadowolą najbardziej wymagających. To najczęściej wybierany klimatyzator spośród urządzeń ANDE.
Brink to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na rynku europejskim.
Centrale rekuperacyjne Brink są stale rozwijane technologicznie, co znajduje...
Brink to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na rynku europejskim.
Centrale rekuperacyjne Brink są stale rozwijane technologicznie, co znajduje odzwierciedlenie w kolejnych, coraz doskonalszych produktach. Liczne certyfikaty potwierdzają wysoką jakość i parametry tych urządzeń, a szeroki asortyment oraz zakres wydajności pozwalają zastosować je w budynkach nowych lub modernizowanych, o małych i dużych kubaturach.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.