Klimakonwektory Hewalex – komfort cieplny latem i zimą

Klimakonwektory Hewalex – komfort cieplny latem i zimą
Tradycyjna instalacja grzewcza może być zasilana z kotła grzewczego lub pompy ciepła, zapewniając ogrzewanie domu. Dodatkowa funkcja, jaką jest chłodzenie pomieszczeń, wymaga zastosowania oddzielnej klimatyzacji. Zwiększy to oczywiście koszty inwestycji, a także zajmie dodatkowe miejsce w pomieszczeniach domu. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie klimakonwektorów wentylatorowych (ang. fancoil). Podstawową różnicą w porównaniu do grzejników jest w ich przypadku możliwość pracy zarówno w trybie grzania, jak i chłodzenia.
Nie tylko grzanie i chłodzenie, ale także filtracja powietrza
Główne elementy klimakonwektora – wymiennik ciepła woda/powietrze o dużej powierzchni wymiany ciepła oraz wentylator promieniowy – pozwalają szybko osiągać wysoką wydajność i komfort cieplny w pomieszczeniu zarówno zimą, jak i latem. Podgrzane lub schłodzone powietrze jest kierowane do pomieszczenia w sposób wymuszony. Cyrkulacja powietrza sprzyja uzyskaniu szybkiego wyrównania temperatury w całym pomieszczeniu. Dodatkową funkcją, jaką spełnia klimakonwektor jest oczyszczanie powietrza przepływającego przez filtr wykonany z polipropylenu. Jest on dzięki temu łatwy do samodzielnego okresowego czyszczenia. Dowiedz się więcej >>
Klimakonwektory zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych i innych
Klimakonwektory wentylatorowe Hewalex mogą być zasilane wodą grzewczą o temperaturze do 80 °C. Takie parametry pracy stosowane są rzadko, jedynie przy współpracy z wysokotemperaturowym źródłem ciepła, jakim jest np. kocioł grzewczy. Może mieć to zastosowanie jedynie w obiektach o większej kubaturze, budynkach przemysłowych, magazynowych, sportowych itp.
W większości przypadków klimakonwektory znajdują jednak zastosowanie w systemach z pompą ciepła. Takie źródło ciepła pracuje ekonomicznie z maksymalną temperaturą zasilania rzędu 50,60 °C. Przykładowo temperatura zasilania wodą grzewczą dla większości modeli pomp ciepła Hewalex PCCO wynosi 58 °C (przy -15 °C) lub 50 °C (przy -25 °C). Takie parametry zapewniają możliwość samodzielnego całorocznego ogrzewania nowych energooszczędnych budynków. Sprawdź >>
Najniższe koszty ogrzewania i chłodzenia dzięki klasie efektywności A+++
Pompy ciepła Hewalex PCCO osiągają najwyższą klasę efektywności A+++ przy temperaturze zasilania 35 °C i A++ przy temperaturze 55 °C. Dzięki temu koszty ogrzewania domu będą najniższe spośród znanych rozwiązań technicznych. Podobnie chłodzenie pomieszczeń przy zastosowaniu pompy ciepła i klimakonwektorów będzie realizowane relatywnie niskim kosztem. Dla wytworzenia każdych 3,4 kW chłodu będzie potrzebny jedynie 1 kW energii elektrycznej.
Jeżeli jeszcze połączymy pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, to w słoneczne dni jest szansa nawet na bezpłatne chłodzenie. Energia elektryczna wytwarzana z własnej słonecznej elektrowni będzie mogła być na bieżąco zużywana przez pompę ciepła. Im większe będzie nasłonecznienie i większe potrzeby chłodzenia budynku, tym też większa będzie wydajność instalacji fotowoltaicznej i moc chłodzenia z pompy ciepła. Jest to więc bardzo logiczne połączenie z punktu widzenia ekonomii i komfortu.
Temperatura zasilania klimakonwektorów tzw. wodą lodową może wynosić minimum 4 °C, jednak ze względów ekonomicznych i użytkowych temperatury robocze pracy pomp ciepła wynoszą w trybie chłodzenia (zasilanie/powrót): 7/12 °C lub 18/23 °C. Należy pamiętać tutaj o zastosowaniu odpowiedniego materiału i grubości izolacji cieplnej rur instalacji grzewczo-chłodzącej, aby wyeliminować możliwość skraplania się wilgoci na zimnej powierzchni rur.
Klimakonwektor a grzejnik – porównanie gabarytów i wydajności
Wymuszony przepływ powietrza przez klimakonwektor nie tylko sprzyja szybkiemu osiąganiu zakładanej temperatury w pomieszczeniu, ale także zwiększa znacząco wydajność w porównaniu do tradycyjnego grzejnika płytowego. Przykładowo klimakonwektor BM150 przy zasilaniu wodą grzewczą o parametrach 50/40 °C w pomieszczeniu o temperaturze 20 °C będzie uzyskiwać moc grzewczą 1,0 kW. Dla porównania podobną wydajność uzyska grzejnik 2-płytowy o powierzchni czołowej 2 razy większej niż klimakonwektor. Tradycyjne grzejniki ze względu na brak wymuszonego przepływu powietrza oraz zagrożenie wykraplaniem wilgoci na powierzchni, nie są oczywiście zdolne do pracy w trybie chłodzenia. Wymagane miejsce dla zabudowy klimakonwektora będzie zdecydowanie mniejsze, co pozwoli na jego zabudowę w ograniczonej przestrzeni, np. małej wnęce okiennej.
Klimakonwektory wyposażone są w sterowniki dotykowe wbudowane bezpośrednio w urządzenie. Możliwy jest wybór jednego z czterech trybów pracy: automatyczny/ogrzewanie/chłodzenie/osuszanie pomieszczenia. Dodatkowo praca wentylatora może być także dostosowana do potrzeb mieszkańców, także w odniesieniu do pory dnia. Dzięki temu w nocy nie tylko jest możliwa zmiana temperatury wewnątrz budynku, ale również obniżenie wydajności wentylatora tak, aby maksymalnie obniżyć głośność pracy.
Wydajność grzewcza i chłodnicza stosowanych w budynku klimakonwektorów musi być dobrana odpowiednio do potrzeb budynku. Niezbędne jest także uwzględnienie maksymalnej wydajności grzewczej i chłodniczej pompy ciepła. Zaletą zastosowania klimakonwektorów Hewalex jest możliwość wykorzystania standardowej 2-rurowej instalacji grzewczej (z zachowaniem warunku ochrony przed skraplaniem pary wodnej na powierzchni rur). Dzięki temu zastosowanie klimakonwektorów jest często możliwe w istniejących budynkach przy okazji modernizacji ich systemu ogrzewania. Więcej na ten temat >>
Podstawowe korzyści wynikające z zastosowania klimakonwektorów Hewalex:
- wysoki poziom komfortu cieplnego latem i zimą
- wysoka wydajność grzewcza i chłodnicza
- wymuszona cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu
- filtracja powietrza cyrkulacyjnego
- wykorzystanie 2-rurowej tradycyjnej instalacji grzewczej
- zastąpienie grzejników i oddzielnej klimatyzacji
- niższa temperatura zasilania niż grzejników
- minimalny poziom szumów podczas pracy
- trwała i odporna na warunki pracy konstrukcja
- nowoczesny i uniwersalny design
Szersze informacje na temat klimakonwektorów oraz pozostałej oferty firmy Hewalex można uzyskać na stronie hewalex.pl.