RynekInstalacyjny.pl

Podciśnieniowe systemy odwadniania dachów płaskich

System AKASISON – od powstania po adaptację do współczesnych trendów w budownictwie

Grupa Aliaxis | 2022-04-26
System AKASISON

System AKASISON

Budownictwo mieszkalne jest niemal równoważne z pojawieniem się pierwszych ludzi na Ziemi. Od najwcześniejszych lat ludzie potrzebowali miejsca schronienia, przestrzeni do bezpiecznego życia umożliwiającego rozwój oraz realizację potrzeb, przysłowiowego dachu nad głową. By owy dach nie spadł mieszkańcom na głowę, na przestrzeni lat zaczęto coraz większą wagę przykładać do jego kształtu, funkcjonalności oraz kwestii odprowadzenia wody deszczowej, która stanowi dodatkowe obciążenie dla połaci dachowych.

treść sponsorowana

W miarę rozwoju budownictwa, pojawienia się dachów płaskich o coraz większych metrażach, konwencjonalne metody odprowadzania opadów, takie jak okapy, rynny oraz rzygacze okazały się niewystarczające. Ludzie potrzebowali „czegoś więcej”, by móc rozwijać coraz śmielsze projekty architektoniczne i sprowadzić niepożądanego lokatora każdego dachu – deszcz, tam, gdzie jego miejsce – do gruntu bądź sieci miejskiej w sposób bezpieczny, szybki i efektywny. Ludzie potrzebowali systemu podciśnieniowego odwadniania połaci dachowych.

Lata sześćdziesiąte XX wieku były kamieniem milowym w historii drenażu połaci dachowych. Wówczas pochodzący z Finlandii inżynier Olavi Ebeling zaadaptował na potrzeby budownictwa zjawisko efektu ssania na skutek różnicy wysokości i przekuł je, z wykorzystaniem równania Bernoullego, w podstawy funkcjonowania systemu podciśnieniowego odwadniania dachów, otwierając tym samym drzwi umożliwiające odwadnianie dużych, płaskich przestrzeni lub trudno dostępnych fragmentów, bez szczególnych dodatkowych maszyn lub urządzeń. Jedynym warunkiem do bezpiecznego sprowadzenia opadu do miejsca przeznaczenia jest prawidłowe zrozumienie i wdrożenie tzw. „równania trzech wysokości”. 

Systemy podciśnieniowe, takie jak Aliaxis AKASISON, umożliwiają odprowadzenie dachów o wielkości do nawet 5000 m2 przy użyciu zaledwie jednego pionu, minimalizując tym samym ilość oraz czas kosztownych prac ziemnych. Fakt ten jest jedynie preludium do szeregu innych zalet systemu podciśnieniowego AKASISON, które w przystępny sposób podsumować można, analizując poniższą grafikę.

Podciśnieniowe systemy odwadniania dachów płaskich

Rys.1. System podciśnieniowy vs system grawitacyjny.

Jak łatwo zauważyć, system podciśnieniowy AKASISON przypomina kształtem pajęczynę rozprowadzoną pod stropem lub w warstwach termoizolacji dachowej, która dzięki bezspadkowemu przebiegowi w sposób przewidywalny i efektywny przestrzennie pozwala bezpiecznie sprowadzić sumujące się strugi opadów do punktu odbioru. Poszczególne wpusty, które nawet w przypadku wyboru rozwiązania standardowego AKASISON XL75 pozwalają obsłużyć połać dachową o wielkości do 740 m2, łączą się sukcesywnie w poziome kolektory, których długość sięga nierzadko 200 m. 

System podciśnieniowy, dzięki zasadom mechaniki płynów, jest nadzwyczaj efektywny i za sprawą dużych prędkości przepływu (sięgającym nawet kilkunastu m/s), nie wymaga szczególnych działań inspekcyjnych, jako że prawidłowo dobrany i zoptymalizowany jest w pełni samoczyszczący. W kontrze do systemów grawitacyjnych, odwodnienia podciśnieniowe są bardziej przyjazne środowisku, jako że pozwalają odprowadzać opad deszczowy przewodami rurowymi o znacząco mniejszych średnicach, do których wyprodukowania potrzeba o wiele mniejszych ilości tworzywa. Typowy pion grawitacyjny, obsługujący 700 m2, wymaga zazwyczaj rury spustowej w średnicy 160 mm, podczas gdy w systemie AKASISON możemy się spodziewać pionu w średnicy nie większej niż 75 mm. 

Wyszczególnione wyżej cechy, sprawiają, iż obecnie trend stosowania systemów podciśnieniowego odwadniania dachów jest wyraźnie zauważalny w coraz mniejszych obiektach i wyszczególnić możemy w nim kilka zasadniczych zasad:

 1. Stosuj systemy podciśnieniowe wszędzie, tak długo i gdzie jest to technicznie możliwe: rozwiązanie spotykane jest obecnie nie tylko w przypadku wielkich połaci dachów płaskich, takich jak zakłady produkcyjne i centra logistyczne, ale również w przypadku obiektów biurowych bądź mieszkalnych, gdzie bardziej od wydajności wpustów, liczy się bezspadkowość i zakres średnic instalacji podciśnieniowej, który sprawia, iż instalacja w łatwy sposób może dopasować się do kształtu obiektu, umożliwiając w wypadku niespodziewanych kolizji, możliwość modyfikacji jej kształtu bez ryzyka utraty wydajności. Im dłuższa instalacja podciśnieniowa, tym większe zyski, które generuje jej płaski przebieg (np. więcej miejsca dla innych instalacji w garażach podziemnych), przez co często spotkać można obecnie instalacje podciśnieniowe biegnące przez całą długość kondygnacji podziemnych i kończące się dopiero w studniach rozprężnych na zewnątrz budynków.
 2. System podciśnieniowy = mniej pionów: w obecnych czasach efektywność mierzy się nie tylko w aspekcie czasu, ale i przestrzeni. Im mniejsze średnice możemy zaproponować, tym więcej użytecznej przestrzeni dla innych instalacji otrzyma projektant, a tym samym zwiększy się powierzchnia użytkowa pod wynajem lub sprzedaż, którą otrzyma deweloper. Korzyści widoczne są na każdym polu.
 3. Instalacje podciśnieniowe w warstwach termoizolacji dachowych: instalacje podciśnieniowe, takie jak Aliaxis AKASISON, mogą bez problemów być prowadzone w warstwach termoizolacji dachowych. Pozwala to na zmniejszenie liczby otworów w dachu oraz lokowanie wpustów dachowych (z odpływem poziomym) w miejscach, które byłyby nieosiągalne w przypadku grawitacyjnego odwadniania dachu.
 4. Możliwość stosowania w przypadku trudno dostępnych połaci oraz dachów krytych żwirem lub zielenią: dla systemów podciśnieniowych nie ma rzeczy niemożliwych. Dzięki specjalnym elementom oraz doświadczeniu Inżynierów Koncernu Aliaxis, możemy zaproponować prawidłowo działające systemy podciśnieniowe dla większości rodzajów dachów, nawet tych, które wydają się niemożliwe do odwodnienia z racji lokalizacji lub ich przeznaczenia.
 5. Korzystaj wyłącznie z systemów bezpiecznych i polegaj na specjalistach: w Aliaxis, dobierając i przeliczając system AKASISON, dbamy o jego prawidłowe i bezpieczne działanie przez cały cykl życia obiektu. Bazujemy na systemach zgrzewanych z polietylenu wysokiej gęstości (PE-HD), które zapewniają homogeniczną strukturę połączeń i zachęcamy do popularyzacji zgrzewania elektrooporowego, jako metody minimalizującej niekorzystne dla przepływu oraz wydajności zjawiska takie jak np. wypływki pojawiające się podczas doczołowej metody łączenia rur i kształtek. Jeżeli widzimy w Twoim budynku potencjalne słabe punkty, mogące rodzić problemy w toku eksploatacji, poinformujemy Cię o tym na wstępie. Ważniejsze od zysku jest dla nas zaoferowanie podciśnieniowej instalacji odwodnienia dachu, która będzie nie tylko efektywna, ale i bezpieczna oraz bezproblemowa dla użytkowników budynku przez wiele dziesiątek lat.
Kształt systemu podciśnieniowego AKASISON

Rys.2. Kształt systemu podciśnieniowego AKASISON w fizycznie istniejącym budynku.

W systemie podciśnieniowym AKASISON Dział Wsparcia Technicznego Aliaxis Poland nie tylko ma za zadanie nadążyć za trendami w branży budownictwa, ale stara się pomagać w ich kreowaniu, przez co możemy zaoferować Państwu najlepszą i najświeższą wiedzę w zakresie systemu podciśnieniowego odwadniania dachów. Naszym Klientom oferujemy między innymi:

 • pakiety bezpłatnych szkoleń, m.in. z zakresu prawidłowego modelowania budynków pod kątem wykorzystania systemów podciśnieniowych, praktyczną naukę obliczeń hydraulicznych, montażu instalacji podciśnieniowych oraz treningów technicznych na każdy temat, który jest dla Państwa niejasny,
 • najnowsze i najlepsze na rynku biblioteki AutoCAD oraz REVIT, wraz z osobą dedykowaną wdrażaniu Państwa sugestii do rodzin rysunkowych,
 • dedykowanych Opiekunów Projektu, Technicznych oraz Handlowych, zapewniających najkrótszy na rynku czas oczekiwania na dobory instalacji, wynoszący zazwyczaj nie więcej niż 3 dni robocze.
 • najnowsze, unikalne rozwiązania techniczne, które pozwalają zastosować podciśnieniowe odwodnienie dachów tam, gdzie dotychczas było to niewykonalne.

Koncern Aliaxis w systemie AKASISON oferuje rozwiązania, których próżno szukać u innych firm. Są to chociażby:

 • tymczasowe wpusty podciśnieniowe (ratujące podwykonawców przed konsekwencjami nieterminowości innych ekip montażowych), 
 • unikalne wpusty do membran na bazie polipropylenu (FPO/TPO-PP), 
 • wpusty podciśnieniowe stalowe oraz z kołnierzami ogniochronnymi dla budynków o podwyższonych wymaganiach przeciwpożarowych,
 • wpusty podciśnieniowe do instalacji awaryjnego odwadniania dachów, wyposażone w regulowaną wysokość kołnierza przelewowego, umożliwiającą dostosowanie poziomu wlotu do instalacji awaryjnej do lokalnych wymagań prawnych.
Nowości w rodzinie wpustów

Rys. 3. Nowości w rodzinie wpustów AKASISON.

Na temat podciśnieniowego odwadniania dachów moglibyśmy pisać o wiele dłużej i o wiele więcej. Jest to bowiem temat niebywale interesujący i wymagający dużej świadomości, którą pragniemy Państwu przekazać, budując tym samym kulturę dobrej, profesjonalnej i rzetelnej współpracy. Jeśli artykuł wzbudził w Państwu głód profesjonalnej wiedzy, Aliaxis Poland zaprasza serdecznie do kontaktu z Działem Wsparcia Technicznego pod adresem: tso.pl@aliaxis.com, gdzie postaramy się Państwa nakarmić najważniejszymi, dodatkowymi informacjami, które pozwolą napoić nie jeden zbiornik retencyjny i nie jedną miejską sieć kanalizacji deszczowej, opadem pochodzącym z podciśnieniowego systemu odwadniania dachów płaskich AKASISON.

aliaxis-logo

Aliaxis Poland Sp. z o.o.

ul. Energetyczna 6
56-400 Oleśnica
NIP 725 10 21 629
+48 (0)71 399 56 00
biuro.pl@aliaxis.com
www.aliaxis.pl

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne

Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne

Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych

Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Klimatyzacja - co nowego oferuje branża »

Klimatyzacja - co nowego oferuje branża » Klimatyzacja - co nowego oferuje branża »

Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów

Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów

Jakie może być maksymalne zużycie energii »

Jakie może być maksymalne zużycie energii » Jakie może być maksymalne zużycie energii »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? » Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Czy bezdotykowy design stanie się standardem? » Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych » Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym » Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem » Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” " Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji

Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »

Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »

Dlaczego multi-split jest lepszy od oddzielnych jednostek typu split

Dlaczego multi-split jest lepszy od oddzielnych jednostek typu split Dlaczego multi-split jest lepszy od oddzielnych jednostek typu split

Jak sterować ogrzewaniem podłogowym

Jak sterować ogrzewaniem podłogowym Jak sterować ogrzewaniem podłogowym

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego? Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła

Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła

Instalacja a zdrowy budynek

Instalacja a zdrowy budynek Instalacja a zdrowy budynek

Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić pomiar w wentylacji

Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić pomiar w wentylacji Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić pomiar w wentylacji

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.