Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Gorące prognozy dla branży instalacyjnej

Redakcja RI  |  07.02.2019
Gorące prognozy dla branży instalacyjnej
Gorące prognozy dla branży instalacyjnej
Fot. pixabay.com

Spowolnienie gospodarcze? Na pewno nie w branży instalacyjnej. Podczas gdy ekonomiści biją na alarm przed nadchodzącą zadyszką, dla sektora instalacyjnego nadchodzą dobre lata. Światowy rynek systemów HVAC został wyceniony na 181 mld USD w 2018 roku i szacuje się, że już za 5 lat jego wycena wyniesie ponad 250 mld USD (2023 r.). Szacunki wskazują, że branża urośnie o blisko 40% - donosi serwis M&M.

Źródłem tej informacji jest nowy raport przygotowany przez agencję badawczą Markets and Markets o nazwie "Rynek systemów HVAC - prognozy globalne do 2023”. Co w takim razie wpływa na tak optymistyczne prognozy?

- Branża będzie rosła średniorocznie o około 7%, donosi najnowszy raport, jednak istnieje wiele czynników, które będą napędzać koniunkturę sektora techniki instalacyjnej. Do najważniejszych z nich należą: rosnące tendencje proekologiczne, firmy, rządy oraz osoby fizyczne chcą inwestować w niskoemisyjne, wydajne systemy mające na celu zapewnienie komfortu cieplnego, które dodatkowo muszą być wysokowydajne i przez to zapewniają zmniejszone zużycie energii. Coraz popularniejsze stają się również rządowe ulgi podatkowe i programy rabatowe, które będą zachęcać ludzi do nowych rozwiązań - analizuje Marcin Kotarski, Product Manager z Rettig Heating, właściciela marki Purmo.

Przeczytaj również: BIM a instalatorzy

Zgodnie z metodologią badania, sektor urządzeń HVAC można podzielić na trzy kategorie, a mianowicie na ogrzewanie, wentylację i chłodzenie. Schładzające urządzenia HVAC stanowiły ponad połowę udziału w rynku, głównie za sprawą rosnącego zapotrzebowania ze strony sektora komercyjnego i zmieniających się warunków klimatycznych w różnych regionach.

W badaniu sprawdzono również, które z zastosowań ma większy udział w ogólnym wyniku - komercyjne i przemysłowe czy mieszkaniowe. Na podstawie wyniku końcowego w badaniu, oceniono, że udział segmentu mieszkaniowego w rynku wyniósł ponad 40% w 2018 roku. Wprawdzie niekomercyjne urządzenia HVAC są niewielkich rozmiarów i mniej zaawansowane technologicznie w porównaniu do ich przemysłowych odpowiedników, ale ich ilość i rosnąca popularność pozwala generować olbrzymie obroty dla firm instalacyjnych z całego świata.

Rozwój technologii IoT (internet rzeczy), pociągnął za sobą wprowadzenie zautomatyzowanych systemów sterowania i dostęp do zdalnego sterowania przekształcają urządzenia HVAC. Domy, podobnie jak telefony zyskują dobrodziejstwa "smart", dzięki którym użytkownik wyposażony jest w zupełnie nowe możliwości interakcji z własnym domem.

Zobacz też: Branża krytykuje projekt Polityki Energetycznej Polski 2040

Ogólną tendencją charakterystyczną dla wielu gałęzi przemysłu jest koncentracja na doświadczeniach, klientach i jakości. Dzięki temu zyskuje również branża HVAC - gdzie inwestorzy instytucjonalni czy prywatni dostrzegają potrzebę wykorzystywania rozwiązań jakościowych ze względu na ich trwałość i coraz wyższe oczekiwania nabywcy. Z jednej strony taka polityka narzuca wyższy koszt inwestycyjny, ale w dłużej perspektywie gwarantuje znaczące oszczędności.

Badania przeprowadzone przez markę Purmo w 2018 potwierdzają tę tendencję. Instalatorzy przy wyborze systemu rurowego do instalacji wodnych i centralnego ogrzewania, kierują się głównie jakością i trwałością (92%), dopiero później w hierarchii znajduje się cena. Niebagatelne znaczenie ma też długość gwarancji, która jest kluczowa dla niemal 40% nabywców. Biorąc zaś pod uwagę atrybuty, dla których zdecydowali się na wybór, wskazali łatwość montażu i wyższą trwałość technologii (91%).

Źródło: Purmo

[branża instalacyjna, Purmo, systemy HVAC, HVAC, wentylacja, chłodzenie, urządzenia HVAC, segment mieszkaniowy, IoT, internet rzeczy, domy jednorodzinne, instalatorzy]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl