Źródłem tej informacji jest nowy raport przygotowany przez agencję badawczą Markets and Markets o nazwie "Rynek systemów HVAC - prognozy globalne do 2023”. Co w takim razie wpływa na tak optymistyczne prognozy?
- Branża będzie rosła średniorocznie o około 7%, donosi najnowszy raport, jednak istnieje wiele czynników, które będą napędzać koniunkturę sektora techniki instalacyjnej. Do najważniejszych z nich należą: rosnące tendencje proekologiczne, firmy, rządy oraz osoby fizyczne chcą inwestować w niskoemisyjne, wydajne systemy mające na celu zapewnienie komfortu cieplnego, które dodatkowo muszą być wysokowydajne i przez to zapewniają zmniejszone zużycie energii. Coraz popularniejsze stają się również rządowe ulgi podatkowe i programy rabatowe, które będą zachęcać ludzi do nowych rozwiązań - analizuje Marcin Kotarski, Product Manager z Rettig Heating, właściciela marki Purmo.
Przeczytaj również: BIM a instalatorzy
Zgodnie z metodologią badania, sektor urządzeń HVAC można podzielić na trzy kategorie, a mianowicie na ogrzewanie, wentylację i chłodzenie. Schładzające urządzenia HVAC stanowiły ponad połowę udziału w rynku, głównie za sprawą rosnącego zapotrzebowania ze strony sektora komercyjnego i zmieniających się warunków klimatycznych w różnych regionach.
W badaniu sprawdzono również, które z zastosowań ma większy udział w ogólnym wyniku - komercyjne i przemysłowe czy mieszkaniowe. Na podstawie wyniku końcowego w badaniu, oceniono, że udział segmentu mieszkaniowego w rynku wyniósł ponad 40% w 2018 roku. Wprawdzie niekomercyjne urządzenia HVAC są niewielkich rozmiarów i mniej zaawansowane technologicznie w porównaniu do ich przemysłowych odpowiedników, ale ich ilość i rosnąca popularność pozwala generować olbrzymie obroty dla firm instalacyjnych z całego świata.
Rozwój technologii IoT (internet rzeczy), pociągnął za sobą wprowadzenie zautomatyzowanych systemów sterowania i dostęp do zdalnego sterowania przekształcają urządzenia HVAC. Domy, podobnie jak telefony zyskują dobrodziejstwa "smart", dzięki którym użytkownik wyposażony jest w zupełnie nowe możliwości interakcji z własnym domem.
Zobacz też: Branża krytykuje projekt Polityki Energetycznej Polski 2040
Ogólną tendencją charakterystyczną dla wielu gałęzi przemysłu jest koncentracja na doświadczeniach, klientach i jakości. Dzięki temu zyskuje również branża HVAC - gdzie inwestorzy instytucjonalni czy prywatni dostrzegają potrzebę wykorzystywania rozwiązań jakościowych ze względu na ich trwałość i coraz wyższe oczekiwania nabywcy. Z jednej strony taka polityka narzuca wyższy koszt inwestycyjny, ale w dłużej perspektywie gwarantuje znaczące oszczędności.
Badania przeprowadzone przez markę Purmo w 2018 potwierdzają tę tendencję. Instalatorzy przy wyborze systemu rurowego do instalacji wodnych i centralnego ogrzewania, kierują się głównie jakością i trwałością (92%), dopiero później w hierarchii znajduje się cena. Niebagatelne znaczenie ma też długość gwarancji, która jest kluczowa dla niemal 40% nabywców. Biorąc zaś pod uwagę atrybuty, dla których zdecydowali się na wybór, wskazali łatwość montażu i wyższą trwałość technologii (91%).
Źródło: Purmo
[branża instalacyjna, Purmo, systemy HVAC, HVAC, wentylacja, chłodzenie, urządzenia HVAC, segment mieszkaniowy, IoT, internet rzeczy, domy jednorodzinne, instalatorzy]