Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kotły a czyste powietrze

Waldemar Joniec  |  Rynek Instalacyjny 4/2019  |  15.04.2019
Kotły a czyste powietrze
Kotły a czyste powietrze
Fot. WJ

XIV Konferencja „Kotły małej mocy zasilane paliwem stałym” odbyła się pod hasłem „Czyste powietrze – aktualne wyzwania”. 22 marca w Expo Silesia w Sosnowcu podczas targów SIBEX dyskutowano o zmianach w prawie dotyczącym systemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw stałych oraz wymaganiach dla kotłów na paliwo stałe, a także o nowościach w branży i walce z niską emisją i smogiem.

Sporo uwagi poświęcono wdrażaniu prawa krajowego i lokalnego dotyczącego ograniczania niskiej emisji. Od lat jest to spotkanie techniczne, na którym producenci paliw węglowych i producenci kotłów wraz z aktywistami i liderami akcji antysmogowych oraz specjalistami od ochrony środowiska i naukowcami dyskutują, jak korzystać z kotłów węglowych, aby nie wpływały one negatywnie na środowisko i nie przyczyniały się do powstawania smogu.

Przeczytaj również: Budownictwo wchodzi w erę Smart i IoT

Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, podkreślał, że społeczeństwo wywołało lawinę zainteresowania jakością powietrza – powszechnie korzysta się z aplikacji śledzących jego stan. Tego trendu już się nie odwróci, gdyż ludzie uważają jakość powietrza za istotny element ich życia. Trzeba stale dbać o zwiększanie jakości paliw oraz kotłów, edukować użytkowników i wprowadzać kontrole – paliw, kotłów i ich eksploatacji.

W panelu poświęconym działaniom na rzecz poprawy jakości powietrza w sektorze ogrzewnictwa indywidualnego aktywiści akcji smogowych, przedstawiciele władz samorządowych i producenci paliw i kotłów zgadzali się z tezą, że obecnie jednym z najważniejszych działań jest edukacja społeczeństwa, a zwłaszcza społeczności lokalnych dotkniętych smogiem – przekazywanie wiedzy o tym, że można stosować urządzenia mniej emisyjne, należy korzystać z dobrych paliw, że dążymy do gospodarki niskoemisyjnej.

Trzeba społeczeństwu pokazać, że to się opłaca ekonomicznie i ekologicznie. Kolejnym ważnym działaniem jest stałe poprawianie prawa, tak aby stanowiło skuteczne sito dla wprowadzanych na rynek paliw i kotłów. Przy tej okazji zwrócono uwagę na, zmienione już wprawdzie, luki dotyczące kotłów – producenci, którzy ponieśli koszty badań i spełnienia wymogów dot. emisji i efektywności energetycznej, musieli konkurować z producentami gorszymi kotłów tylko dlatego, że urządzenia te zakwalifikowano jako podgrzewacze ciepłej wody. Z przytoczonych w dyskusji danych wynika, że na Śląsku wymieniany kocioł zastępowany jest w 70% przypadków nowym kotłem węglowym, decydują o tym głównie względy ekonomiczne. Dlatego tak ważne jest, by były to dobre kotły i na dobre paliwa.

Zobacz także: Forum Wentylacja 2019

W miarę postępowania procesu modernizacji budynków i wzrostu zamożności społeczeństwa będzie ono korzystać częściej niż dotychczas z mniej emisyjnych urządzeń, jak gazowe kotły kondensacyjne i pompy ciepła. Praktycznie wszyscy uczestnicy panelu byli zgodni, że za 10–15 lat wśród montowanych urządzeń grzewczych będą dominować te wykorzystujące OZE. Wskazywano też na przemiany społeczne – za 15 lat w sile wieku będzie pokolenie, które wiedzę o ekologii i OZE wyniesie ze szkoły.

Podkreślano, że solidarność społeczna ma swoje granice i nie będzie się ono godzić na to, by 90%, które nie kopci, było podtruwane przez resztę. W panelu wzięli udział: Andrzej Guła – Krakowski Alarm Smogowy, Bianka Romanowska – Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Łukasz Horbacz – prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, Mariusz Surmacz – zastępca komendanta ds. komunalnych Straży Miejskiej w Katowicach, Paweł Arczyński – pełnomocnik zarządu Platformy PPUGPS przy PIE ds. ekologicznego ogrzewania paliwami stałymi, Tomasz Widera – mistrz kominiarski, Konrad Morawski – PHUP Ekoenergia.

Zaprezentowano też projekt ZONE, czyli zintegrowany system wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji. Jego celem jest zintegrowany system inwentaryzacji źródeł niskiej emisji w Polsce wraz z bazą wiedzy. Pozwoli m.in. zidentyfikować źródła niskiej emisji w gospodarstwach domowych, oszacować zewnętrzne koszty zdrowotne na konkretnych obszarach, określić optymalną interwencję mającą na celu likwidację źródeł niskiej emisji, a także efektywnie zarządzać programami nakierowanymi na zmniejszanie ubóstwa energetycznego. Projektowany system będzie też mógł stanowić podstawowe narzędzie do prowadzenia kontroli przestrzegania przepisów prawnych służących ochronie powietrza. Jego wdrożenie przyczyni się do realizacji zadań wyznaczonych w programie „Czyste Powietrze”.

Wygłoszono również referaty o znaczeniu sprawności kominów (mistrz kominiarski Bronisław Gilewski), o węglu przeznaczonym dla indywidualnych źródeł ciepła (Łukasz Horbacz), o wykorzystaniu dronów w walce z niską emisją (Zbigniew Gorol – Flytronic), o wpływie termomodernizacji na zapotrzebowanie na ciepło (Dariusz Koc – KAPE), o tym, jak inne kraje radzą sobie ze smogiem (Jolanta Telenga-Kopyczyńska – IChPW). Zaprezentowano też nowe rozwiązania, m.in. elementy ceramiczne w kotłach c.o. (Katarzyna Stec – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych), a także doświadczenia Małopolskiej Listy Urządzeń Grzewczych (Piotr Łyczko – Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego).

[kotły, konferencja, czyste powietrze, program czyste powietrze, kotły a czyste powietrze, OZE, odnawialne źródła energii, Krakowski Alarm Smogowy]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 4/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl