Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Gospodarka obiegu zamkniętego w branży wod-kan

 wj  |  Rynek Instalacyjny 5/2019  |  17.05.2019
Gospodarka obiegu zamkniętego w branży wod-kan
Gospodarka obiegu zamkniętego w branży wod-kan
Fot. WJ

Już po raz siódmy przedstawiciele branży wod-kan z całej Polski spotkali się na dorocznej konferencji „Efektywne ograniczanie strat wody w systemach wodociągowych”. Mottem tegorocznego spotkania, które odbyło się w Lipowym Moście k. Supraśla 8–10 maja, były „Innowacje, rozwiązania, wdrożenia”. Stali uczestnicy tej konferencji cenią sobie bowiem dostęp do nowinek technologicznych i interesują ich przede wszystkim praktyczne zastosowania. Dlatego w tym roku podawano dużo przykładów wdrożeń konkretnych rozwiązań wynikających z praktyki współpracy z przedsiębiorstwami wod-kan. Prezentowali je goście specjalni, zarówno praktycy – projektanci i wykonawcy, jak i pracownicy nauki.

Zakłady wod-kan poszukują tańszej energii, bo sporo jej pochłaniają procesy ujmowania i uzdatniania wody oraz oczyszczania ścieków. Ze względu na całodobowy charakter pracy dobór odpowiedniego do potrzeb odbiorcy źródła nie jest łatwy. O tym, jak zaplanować, ustrzec się trudności i z sukcesem przeprowadzić inwestycje związane z OZE w przedsiębiorstwach wodociągowych mówili Janusz i Jerzy Topolski z pracowni PPJT Topolski – duet zajmujący się projektowaniem elektrowni słonecznych, wodnych i wiatrowych. Z kolei Bartosz Stasiak (ABB) przedstawił wybrane zagadnienia dotyczące ograniczania strat wody z wykorzystaniem pomiaru jej przepływu oraz jakości.

Przeczytaj również: Kotły a czyste powietrze

Opady i kanalizacja deszczowa

Trójosobowa reprezentacja firmy Itron – Robert Link, Andrzej Musiał i Mirosław Rząsa – omówiła zagadnienia dot. efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem wod-kan, natomiast Adam Chlapek (T.I.S.) zajął się problematyką regulacji ciśnienia na przykładach konkretnych wdrożeń w zakładach wod-kan. Wystąpienie dr. inż. Bartosza Kaźmierczaka z Politechniki Wrocławskiej poświęcone było tematyce opadów i kanalizacji deszczowej w perspektywie przeszłej, obecnej i przyszłej. Zmiany w klimacie stawiają przed nami nowe wyzwania – zmienia się ilość i intensywność opadów i zwiększają się powierzchnie, z których trzeba odprowadzać wody opadowe. Nowoczesne techniki bezdotykowego pomiaru przepływu przedstawił Markus Freytag Rhomberg z firmy Sommer (Austria). Wykład w języku angielskim tłumaczył Łukasz Wysocki z Aqua-Tech.

Przesył danych z urządzeń pomiarowych

Pierwszy dzień zakończyła podlaska biesiada grillowa z pieczonym dzikiem i tańcami przy tradycyjnej muzyce kapeli Batareja. W drugim dniu czas wolny uczestnicy zaczęli od rywalizacji o nagrodę specjalną w grze terenowej „Poszukiwacze zaginionej wArki” oraz nauki gry w golfa. Po tej rozgrzewce kontynuowali obrady. Wystąpienie Mariusza Sawickiego (Plum) poświęcone było zagadnieniom przesyłu danych z urządzeń pomiarowych. Technologie te stale się rozwijają i za parę lat będą z mocy prawa standardem w urządzeniach pomiarowych. Andrzej Kiełbasa (Grundfos) zwracał uwagę na możliwości minimalizowania strat podczas pompowania wody i przepompowywania ścieków – kwestia ta ma ciągle wpływ na energochłonność działania zakładów wod-kan i jest istotna w kontekście ich wyników finansowych.

Zobacz także: OZE drogą do budownictwa niskoemisyjnego

Uzdatnianie i dystrybucja 

Wystąpienia dr. inż. Piotra Tuza (Aqua-Tech) dotyczyły uproszonej metody kalibracji sieci wodociągowej oraz wybranych zagadnień z zakresu ograniczania strat wody. Krzysztof Linek (Gremes) przedstawił wybrane rozwiązania monitoringu parametrów fizykochemicznych i mikrobiologicznych w procesach uzdatniania i dystrybucji wody. Część seminaryjną zakończył wykład dr. inż. Wojciecha Kruszyńskiego (Politechnika Białostocka) na temat zastosowania i implementacji cyfrowych danych geodezyjnych do komputerowego modelowania parametrów sieci wod-kan.

Konferencja odbyła się w pięknej scenerii – w Hotelu Lipowy Most w sercu Puszczy Knyszyńskiej. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 100 przedstawicieli przedsiębiorstw wodociągowych, komunalnych i władz samorządowych. Konferencje zorganizowały firmy: ABB, Aqua-Tech, Gremes, Grundfos, Itron, KartGIS, Plum oraz T.I.S. W bieżącym i kolejnych wydaniach będziemy publikować wybrane referaty z tej konferencji.

[v form ochrony środowiska, igwp, ochrona środowiska, izba gospodarcza wodociągi polskie, kanalizacja, konferencja, branża wondo-kanalizacyjna]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 5/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl