Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

PZITS – plany na drugie stulecie

Waldemar Joniec  |  Rynek Instalacyjny 9/2019  |  24.09.2019
Anna Bogdan –  wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych.
Anna Bogdan – wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych.
Fot. mat. pras.

Rozmowa z Anną Bogdan – wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych.

W tym roku mija 100 lat od formalnego zrzeszenia się inżynierów sanitarnych – jakie są Państwa plany na następne dekady?

Faktycznie, obchodzimy w tym roku 100-lecie Zrzeszenia, z czego oczywiście jesteśmy bardzo dumni. Za początek PZITS uważa się I Zjazd Gazowników Polskich, który odbył się 23–25 kwietnia 1919 r. Od tego czasu PZITS przeszło ogromną zmianę, stając się organizacją skupiającą nie tylko przedstawicieli branży gazowniczej, ale i całą społeczność związaną z szeroko rozumianą inżynierią środowiska.

W przyszłych latach planujemy dalsze wypełnianie naszej misji, jaką jest praca na rzecz społeczeństwa poprzez rozwój inżynierii sanitarnej i inżynierii środowiska, służących ochronie zdrowia i środowiska przyrodniczego. Należy pamiętać, że jako branża jesteśmy w punkcie absolutnie wyjątkowym – zmiany obecnie zachodzące w środowisku naturalnym wymagają naszej szybkiej reakcji. Ze względu na przemiany w energetyce, która korzystała obficie z paliw kopalnych, co wpływa negatywnie na środowisko, trzeba przestawiać projektowanie, wykonawstwo i eksploatację wszystkich obiektów na budynki niemal zeroenergetyczne oraz promować pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Należy ograniczać emisję gazów cieplarnianych, a szczególnie dwutlenku węgla, którego udział w atmosferze cały czas wzrasta. Przyszłe pokolenia mogą się mierzyć ze znacznym problemem dotyczącym jakości powietrza zewnętrznego, niezbędnego do zdrowego funkcjonowania.

W sposób zauważalny zmienia się także gospodarka wodna na świecie. Polska należy niestety do europejskich krajów o najniższych zasobach wody słodkiej. Zmienia się charakter opadów, coraz częściej są one krótkotrwałe, ale bardzo intensywne; z jednej strony dotyka nas susza, a z drugiej pojawiają się podtopienia i powodzie. Już dzisiaj trzeba intensywnie myśleć o retencjonowaniu wód opadowych i optymalnym gospodarowaniu zasobami wody, którymi dysponujemy.

Z drugiej strony wraz ze wzrostem liczby ludności i zwiększeniem komfortu życia rośnie ilość odpadów, które trzeba skutecznie utylizować. Przede wszystkim jednak całą gospodarkę z modelu linearnego trzeba przestawić na model o obiegu zamkniętym, zatem z pełnym wykorzystaniem odpadów oraz odnawialnych źródeł energii. Jest to wyzwanie, które wymaga zaangażowania wszystkich uczestników procesów związanych z szeroko pojętą ochroną i inżynierią środowiska.

Jak widać, nasza branża stoi przed ogromnymi wyzwaniami. Potrzebujemy zmian i musimy się mocno zaangażować w ich wprowadzenie. W tym kontekście PZITS to bardzo unikalne stowarzyszenie – integruje bowiem wszystkie specjalizacje z branży inżynierii środowiska/budownictwa, których współpraca jest niezbędna dla rozwoju budownictwa niskoenergetycznego oraz zamkniętych obiegów w gospodarce. Specjalizacje inżynierii środowiska, a w szczególności ogrzewanie, wentylacja i instalacje gazowe, woda czy ścieki w obiegach quasi-zamkniętych, koegzystują i przenikają się wzajemnie. Obecnie coraz częściej wymaga się, żeby instalacje i odbiorniki współpracowały w układach hybrydowych, a pojęcie „smart grids” na trwałe wpisało się w słownik projektanta. Gaz i woda grzewcza połączone przez sprzęgło, jakim był kocioł gazowy z płaszczem wodnym czy kocioł przepływowy, przechodzić będą do historii. Nowe źródła energii, a także odzysku ciepła muszą wyprzeć układy o niskiej sprawności oraz znacznie obciążające środowisko. Budownictwo mieszkalne ma być samowystarczalne w zakresie pozyskiwania i zużycia energii. Ten proces to szansa i wyzwanie dla stowarzyszenia multibranżowego, jakich niewiele w Polsce, i tej szansy nie możemy przegapić.

Natomiast jako organizacja będziemy dalej wypełniać postanowienia przyjętej w obecnej kadencji Zarządu Głównego „Strategii rozwoju PZITS w latach 2016–2024”, zgodnie z którą mamy nadzieję stać się platformą wymiany wiedzy – PZITS skupia wielu wybitnych fachowców w swojej dziedzinie, których wiedza będzie przekazywana młodszym inżynierom oraz służyła rozwojowi branży. Naszym celem jest zatem tworzenie korzystnego klimatu, inspirującego do wymiany wiedzy i umożliwianie bezpośredniego kontaktu między wszystkimi członkami, jak również wykorzystanie potencjału w celu służenia całemu społeczeństwu.

Przeczytaj również: Majowy obiad czwartkowy w PZITS

Co daje członkostwo w PZITS młodym inżynierom?

PZITS reprezentuje grupę 3200 techników, inżynierów i naukowców działających w zakresie inżynierii środowiska. Naszymi członkami są obecnie: projektanci oraz asystenci projektantów, osoby związane z wykonawstwem (kierownicy budów, kierownicy robót, inżynierowie budów, inspektorzy nadzoru inwestorskiego), naukowcy, rzeczoznawcy, studenci, pracownicy gestorów sieci oraz urzędnicy państwowi.

Jako organizacja dążymy do ciągłego podnoszenia kwalifikacji zawodowych naszych członków oraz wzmocnienia ich profesjonalizmu przy zachowaniu najwyższych standardów etycznych. Działamy również aktywnie na rzecz tworzenia prawodawstwa umożliwiającego zachowanie zdrowego i komfortowego środowiska zewnętrznego i wewnętrznego przy wykorzystaniu najnowszych technologii oraz wyników badań naukowych. Przy tym wszystkim dążymy do współdziałania ze wszystkimi osobami i organizacjami podzielającymi naszą misję. PZITS to przede wszystkim atrakcyjne szkolenia, kursy, warsztaty, konferencje oraz możliwość doradztwa technicznego.

Młodym ludziom członkostwo w PZITS umożliwia poznanie najlepszych specjalistów z branży, uczestniczenie w wycieczkach technicznych i specjalistycznych kursach, szkoleniach i warsztatach (np. możliwość bezpłatnego uczestnictwa w „Warsztatach pracy projektanta i rzeczoznawcy instalacji i sieci sanitarnych” – najbliższe odbędą się w październiku br.), otrzymywanie zaproszeń na webinaria i szkolenia organizowane przez REHVA, możliwość współpracy w ramach IGU, zdobywanie kontaktów czy w konsekwencji niezastąpionego doświadczenia zawodowego, współpraca z firmami branżowymi umożliwiająca odbycie staży/praktyk studenckich.

Obecnie młody inżynier wchodzący w życie zawodowe jest pozostawiony sam sobie. Jest coraz mniej biur projektowych i firm wykonawczych, w którym tworzą się relacje „mistrz – uczeń” i wymiana doświadczeń pomiędzy przedstawicielami różnych pokoleń. Dlatego tak ważne jest umożliwienie młodym ludziom kontaktu z osobami chętnymi do przekazywania wiedzy zawodowej, a to umożliwia działalność w PZITS.

PZITS umożliwia także wymianę informacji i wiedzy pomiędzy fachowcami, co jest szczególnie istotne przy coraz mniej jednoznacznych interpretacyjnie przepisach budowlanych, nienadążających za rozwojem techniki.

[PZITS, inżynier, instalacje, sieć sanitarna, Polskie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych, Anna Bogdan, PIIB]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 9/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl