RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

PZITS – plany na drugie stulecie

Anna Bogdan – wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych.
Fot. mat. pras.

Anna Bogdan – wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych.


Fot. mat. pras.

Rozmowa z Anną Bogdan – wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych.

Zobacz także

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

W tym roku mija 100 lat od formalnego zrzeszenia się inżynierów sanitarnych – jakie są Państwa plany na następne dekady?

Faktycznie, obchodzimy w tym roku 100-lecie Zrzeszenia, z czego oczywiście jesteśmy bardzo dumni. Za początek PZITS uważa się I Zjazd Gazowników Polskich, który odbył się 23–25 kwietnia 1919 r. Od tego czasu PZITS przeszło ogromną zmianę, stając się organizacją skupiającą nie tylko przedstawicieli branży gazowniczej, ale i całą społeczność związaną z szeroko rozumianą inżynierią środowiska.

W przyszłych latach planujemy dalsze wypełnianie naszej misji, jaką jest praca na rzecz społeczeństwa poprzez rozwój inżynierii sanitarnej i inżynierii środowiska, służących ochronie zdrowia i środowiska przyrodniczego. Należy pamiętać, że jako branża jesteśmy w punkcie absolutnie wyjątkowym – zmiany obecnie zachodzące w środowisku naturalnym wymagają naszej szybkiej reakcji. Ze względu na przemiany w energetyce, która korzystała obficie z paliw kopalnych, co wpływa negatywnie na środowisko, trzeba przestawiać projektowanie, wykonawstwo i eksploatację wszystkich obiektów na budynki niemal zeroenergetyczne oraz promować pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Należy ograniczać emisję gazów cieplarnianych, a szczególnie dwutlenku węgla, którego udział w atmosferze cały czas wzrasta. Przyszłe pokolenia mogą się mierzyć ze znacznym problemem dotyczącym jakości powietrza zewnętrznego, niezbędnego do zdrowego funkcjonowania.

W sposób zauważalny zmienia się także gospodarka wodna na świecie. Polska należy niestety do europejskich krajów o najniższych zasobach wody słodkiej. Zmienia się charakter opadów, coraz częściej są one krótkotrwałe, ale bardzo intensywne; z jednej strony dotyka nas susza, a z drugiej pojawiają się podtopienia i powodzie. Już dzisiaj trzeba intensywnie myśleć o retencjonowaniu wód opadowych i optymalnym gospodarowaniu zasobami wody, którymi dysponujemy.

Z drugiej strony wraz ze wzrostem liczby ludności i zwiększeniem komfortu życia rośnie ilość odpadów, które trzeba skutecznie utylizować. Przede wszystkim jednak całą gospodarkę z modelu linearnego trzeba przestawić na model o obiegu zamkniętym, zatem z pełnym wykorzystaniem odpadów oraz odnawialnych źródeł energii. Jest to wyzwanie, które wymaga zaangażowania wszystkich uczestników procesów związanych z szeroko pojętą ochroną i inżynierią środowiska.

Jak widać, nasza branża stoi przed ogromnymi wyzwaniami. Potrzebujemy zmian i musimy się mocno zaangażować w ich wprowadzenie. W tym kontekście PZITS to bardzo unikalne stowarzyszenie – integruje bowiem wszystkie specjalizacje z branży inżynierii środowiska/budownictwa, których współpraca jest niezbędna dla rozwoju budownictwa niskoenergetycznego oraz zamkniętych obiegów w gospodarce. Specjalizacje inżynierii środowiska, a w szczególności ogrzewanie, wentylacja i instalacje gazowe, woda czy ścieki w obiegach quasi-zamkniętych, koegzystują i przenikają się wzajemnie. Obecnie coraz częściej wymaga się, żeby instalacje i odbiorniki współpracowały w układach hybrydowych, a pojęcie „smart grids” na trwałe wpisało się w słownik projektanta. Gaz i woda grzewcza połączone przez sprzęgło, jakim był kocioł gazowy z płaszczem wodnym czy kocioł przepływowy, przechodzić będą do historii. Nowe źródła energii, a także odzysku ciepła muszą wyprzeć układy o niskiej sprawności oraz znacznie obciążające środowisko. Budownictwo mieszkalne ma być samowystarczalne w zakresie pozyskiwania i zużycia energii. Ten proces to szansa i wyzwanie dla stowarzyszenia multibranżowego, jakich niewiele w Polsce, i tej szansy nie możemy przegapić.

Natomiast jako organizacja będziemy dalej wypełniać postanowienia przyjętej w obecnej kadencji Zarządu Głównego „Strategii rozwoju PZITS w latach 2016–2024”, zgodnie z którą mamy nadzieję stać się platformą wymiany wiedzy – PZITS skupia wielu wybitnych fachowców w swojej dziedzinie, których wiedza będzie przekazywana młodszym inżynierom oraz służyła rozwojowi branży. Naszym celem jest zatem tworzenie korzystnego klimatu, inspirującego do wymiany wiedzy i umożliwianie bezpośredniego kontaktu między wszystkimi członkami, jak również wykorzystanie potencjału w celu służenia całemu społeczeństwu.

Przeczytaj również: Majowy obiad czwartkowy w PZITS

Co daje członkostwo w PZITS młodym inżynierom?

PZITS reprezentuje grupę 3200 techników, inżynierów i naukowców działających w zakresie inżynierii środowiska. Naszymi członkami są obecnie: projektanci oraz asystenci projektantów, osoby związane z wykonawstwem (kierownicy budów, kierownicy robót, inżynierowie budów, inspektorzy nadzoru inwestorskiego), naukowcy, rzeczoznawcy, studenci, pracownicy gestorów sieci oraz urzędnicy państwowi.

Jako organizacja dążymy do ciągłego podnoszenia kwalifikacji zawodowych naszych członków oraz wzmocnienia ich profesjonalizmu przy zachowaniu najwyższych standardów etycznych. Działamy również aktywnie na rzecz tworzenia prawodawstwa umożliwiającego zachowanie zdrowego i komfortowego środowiska zewnętrznego i wewnętrznego przy wykorzystaniu najnowszych technologii oraz wyników badań naukowych. Przy tym wszystkim dążymy do współdziałania ze wszystkimi osobami i organizacjami podzielającymi naszą misję. PZITS to przede wszystkim atrakcyjne szkolenia, kursy, warsztaty, konferencje oraz możliwość doradztwa technicznego.

Młodym ludziom członkostwo w PZITS umożliwia poznanie najlepszych specjalistów z branży, uczestniczenie w wycieczkach technicznych i specjalistycznych kursach, szkoleniach i warsztatach (np. możliwość bezpłatnego uczestnictwa w „Warsztatach pracy projektanta i rzeczoznawcy instalacji i sieci sanitarnych” – najbliższe odbędą się w październiku br.), otrzymywanie zaproszeń na webinaria i szkolenia organizowane przez REHVA, możliwość współpracy w ramach IGU, zdobywanie kontaktów czy w konsekwencji niezastąpionego doświadczenia zawodowego, współpraca z firmami branżowymi umożliwiająca odbycie staży/praktyk studenckich.

Obecnie młody inżynier wchodzący w życie zawodowe jest pozostawiony sam sobie. Jest coraz mniej biur projektowych i firm wykonawczych, w którym tworzą się relacje „mistrz – uczeń” i wymiana doświadczeń pomiędzy przedstawicielami różnych pokoleń. Dlatego tak ważne jest umożliwienie młodym ludziom kontaktu z osobami chętnymi do przekazywania wiedzy zawodowej, a to umożliwia działalność w PZITS.

PZITS umożliwia także wymianę informacji i wiedzy pomiędzy fachowcami, co jest szczególnie istotne przy coraz mniej jednoznacznych interpretacyjnie przepisach budowlanych, nienadążających za rozwojem techniki.

Jak się układa współpraca z Polską Izbą Inżynierów Budownictwa – co robicie razem, a co jeszcze moglibyście robić?

Nasza współpraca odbywa się na wielu płaszczyznach. Trzeba podkreślić, że PIIB i PZITS nie są konkurencyjnymi organizacjami, a wręcz przeciwnie – organizacjami partnerskimi. PZITS wraz z innymi organizacjami branżowymi współorganizowało PIIB. Osoby będące członkami zarówno PZITS, jak i PIIB aktywnie działają w obu organizacjach. Aktywni inżynierowie inżynierii środowiska posiadający uprawnienia budowlane to wspólne bogactwo PIIB oraz PZITS.PZITS i PIIB mówią jednym głosem na temat zmian przepisów. Wspieramy się w zakresie prowadzonych szkoleń, kursów (w tym także na uprawnienia budowlane) oraz konferencji. Na najbliższe lata mamy ambitne plany opracowywania poradników i promocji inżynierskiej wiedzy, w czym mamy poparcie PIIB.

Przeczytaj również: Jubileusz PZITS

A jak układa się współpraca z innymi izbami branżowymi, takimi jak Izba Gospodarcza Gazownictwa czy Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie?

Wraz z Izbą Gospodarczą Gazownictwa oraz Stowarzyszeniem Naukowo-Technicznym Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego zorganizowaliśmy w tym roku 39. Zjazd Gazowników. Było to szczególne wydarzenie dla PZITS – chcieliśmy tym samym uczcić założycieli Zrzeszenia. Oprócz rysu historycznego, tematyka Zjazdu koncentrowała się na nowych wyzwaniach, przed którymi stoi przemysł gazowniczy, jak również umożliwiła wymianę doświadczeń zawodowych i prezentację najnowszych trendów branży gazowniczej. Program merytoryczny obejmował m.in. zagadnienia techniczne związane z projektowaniem, budową i eksploatacją infrastruktury gazowej, aktualne uwarunkowania regulacyjno-prawne, zasady korzystania z infrastruktury gazowej oraz handel gazem.

Jako zrzeszenie inżynierów i techników branży inżynierii środowiska mamy świadomość, że gaz ziemny wykorzystywany w racjonalny sposób będzie potrzebny jeszcze przez wiele lat. Wspieramy zatem rozwiązania, które optymalizować będą energooszczędność z jednoczesną racjonalną gospodarką energetyczną. Razem z IGG oraz SITPNiG rozumiemy, że obecnie gaz ziemny jest najczystszym i najbardziej dostępnym paliwem kopalnym. Gaz jest istotną alternatywą na dziś dla paliwa stałego i to zarówno w układach bezpośredniej transformacji na energię cieplną, jak i w pozyskiwaniu równoległej energii elektrycznej (np. układy kogeneracji). Wykorzystanie gazu ziemnego w absorpcyjnych pompach ciepła jest także źródłem pozyskiwania energii chłodniczej.

Natomiast z Izbą Gospodarczą Wodociągi Polskie współpracujemy na co najmniej paru płaszczyznach. Jak już wspomniałam, w Polsce mamy spory problem z zasobami wody słodkiej. Ponadto zmagamy się z coraz większą nierównomiernością i intensywnością opadów, i w okresie letnim, i zimowym. Zarówno IGWP, jak i PZITS mocno współpracują z zakładami wodociągowymi i kanalizacyjnymi na rzecz poprawy jakości dostawy wody i odprowadzenia i oczyszczenia ścieków. Jako społeczeństwo mamy coraz większą świadomość koniecznej niezawodności zasilania w bieżącą wodę oraz utylizacji ścieków i ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.

A współpraca z innymi stowarzyszeniami branżowymi?

Główna Sekcja Ciepłownictwa, Ogrzewnictwa, Wentylacji i Inżynierii Atmosfery PZITS jest członkiem-założycielem Porozumienia Branżowego na rzecz Efektywności Energetycznej (POBE). Inicjatywą POBE jest troska o zdrowie i bezpieczeństwo energetyczne obywateli Polski, walka o poprawę jakości środowiska naturalnego, wspólne zmagania związane z wdrażaniem ambitnej polityki klimatycznej w Polsce. Oprócz PZITS w jej skład wchodzą: Korporacja Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji, Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV, Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe, Stowarzyszenie Polska Wentylacja, Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła oraz Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych. Wszystkie te organizacje wierzą, że tylko skuteczna współpraca wielu środowisk pozwoli osiągnąć nadrzędne i długofalowe cele naszego państwa w zakresie efektywności energetycznej.

Należy również pamiętać, że PZITS jest jedyną polską organizacją należącą do REHVA oraz IGU. IGU to międzynarodowa, globalna organizacja non-profit założona w 1931 roku, której celem jest promowanie technicznego i gospodarczego postępu w przemyśle gazowym, a także promowanie gazu jako integralnej części globalnego systemu zrównoważonej energii. Członkami IGU są stowarzyszenia i podmioty branży gazowniczej z 90 państw. Organizacja ta współpracuje z wieloma światowymi organizacjami z branży energetycznej. Prace grup roboczych utworzonych w ramach IGU obejmują swym zasięgiem wszystkie dziedziny przemysłu gazowego, od wydobycia i przesyłu, przez dystrybucję i użytkowanie, a także zagadnienia dotyczące magazynowania i LNG oraz szeroko pojętej innowacyjności w gazownictwie. PZITS działa na forum tej organizacji poprzez swoich nominowanych przedstawicieli, wybieranych spośród pracowników podmiotów z branży gazowniczej (GAZ-SYSTEM, PGNiG, INiG, EuRoPolGaz), którzy delegują swoich kandydatów na reprezentantów do poszczególnych komitetów i grup zadaniowych IGU na okres trzech lat.

Natomiast REHVA jest europejską federacją krajowych stowarzyszeń działających w zakresie ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, założoną w 1963 roku. Skupia ponad 100 tys. europejskich inżynierów z 27 krajów. Misją REHVA jest rozwijanie i upowszechnianie energooszczędnych technologii obejmujących instalacje wewnętrzne w budynkach (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja), służących tworzeniu zdrowych warunków środowiska wewnętrznego w budynkach; pomaganie swoim członkom oraz całej branży instalacji budowlanych poprzez wspieranie wymiany wiedzy i rozwoju. Organizacja ta aktywnie wpływa na tworzenie wspólnej polityki UE i jej wdrażanie w krajach członkowskich. Organizuje też konferencje, wydaje bezpłatne czasopismo dla inżynierów, prowadzi webinaria i inne formy szkolenia. Bardzo przydatną aplikacją jest REHVA Dictionary, zawierający terminologię branży HVAC w 20 językach (do pobrania z App Store oraz Google Play). Młodym inżynierom REHVA daje możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami z branży wentylacji, klimatyzacji i ogrzewnictwa. Jest to również platforma umożliwiająca kontakt pomiędzy branżystami z 27 europejskich krajów.

Jak widzi Pani przyszłość PZITS?

Przyszłość Zrzeszenia zależy od nas samych i naszej aktywności. Na pewno taka organizacja jest potrzebna, gdyż zdecydowana większość z nas chce mieć wsparcie w silnym stowarzyszeniu, grupie osob o podobnej wizji działania, celach oraz pasji. Współdziałanie daje wyższe poczucie bezpieczeństwa, a głos grupy ludzi jest silniejszy od głosu jednostki.

Bogactwem PZITS jest jego historia, członkostwo ludzi o różnej wiedzy i doświadczeniu, bezinteresowność i koleżeńska atmosfera. Do naszej organizacji należą zarówno osoby dopiero wchodzące w życie zawodowe, jaki i cenieni doradcy techniczni, projektanci, wykonawcy, naukowcy. Branżyści z uprawnieniami budowlanymi, jak i osoby takich uprawnień nieposiadające. Ważne jest dla nas, by nasi członkowie działali w szeroko pojętej inżynierii sanitarnej oraz mieli na sercu dobro środowiska.

Ważnym wyzwaniem jest również utrzymanie zainteresowania członków i interesariuszy, stąd nasza współpraca z wieloma organizacjami, jak również organizacja wielu wydarzeń służących przekazywaniu wiedzy. Wierzymy, że tylko dzięki edukacji oraz rzetelnej wymiany informacji pomiędzy członkami i organizacjami współpracującymi można uniknąć prostych i tych mniej oczywistych błędów, które często spotykamy jako efekt „internetowego” wspomagania wiedzy.

Na zakończenie pragnę zaprosić osoby związane z naszą branżą do wstąpienia do PZITS. Na pewno poznacie wielu wartościowych i ciekawych fachowców, spotkacie się z koleżeńskością i wysokim poziomem zawodowym.

...

Młody inżynier wchodzący w życie zawodowe jest pozostawiony sam sobie, gdyż coraz mniej jest firm, w których tworzą się relacje „mistrz – uczeń”. W PZITS umożliwiamy młodym ludziom kontakt z osobami chętnymi do przekazywania wiedzy zawodowej, pomagamy w odbyciu praktyk i staży, oferujemy doradztwo techniczne, atrakcyjne szkolenia, kursy, warsztaty i konferencje, także w ramach współpracy ze stowarzyszonymi organizacjami w Polsce i międzynarodowymi.

Dążymy do współdziałania ze wszystkimi osobami i organizacjami podzielającymi naszą misję.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news GÜNTNER z nagrodą za innowacyjność

GÜNTNER z nagrodą za innowacyjność GÜNTNER z nagrodą za innowacyjność

Firma Güntner została po raz trzeci z rzędu wyróżniona nagrodą German Innovation Awards, wcześniej w 2020 roku za chłodnicę powietrza DUAL COMPACT, a w 2021 za chłodnicę powietrza Cubic VARIO z UV-C.

Firma Güntner została po raz trzeci z rzędu wyróżniona nagrodą German Innovation Awards, wcześniej w 2020 roku za chłodnicę powietrza DUAL COMPACT, a w 2021 za chłodnicę powietrza Cubic VARIO z UV-C.

Redakcja RI news Mercor po III kwartale 2023/24

Mercor po III kwartale 2023/24 Mercor po III kwartale 2023/24

Grupa „MERCOR” S.A., działająca na europejskim rynku zabezpieczeń przeciwpożarowych, po dziewięciu miesiącach roku obrotowego 2023/2024 (1 kwietnia-31 grudnia 2023 r.) odnotowała przychody ze sprzedaży...

Grupa „MERCOR” S.A., działająca na europejskim rynku zabezpieczeń przeciwpożarowych, po dziewięciu miesiącach roku obrotowego 2023/2024 (1 kwietnia-31 grudnia 2023 r.) odnotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 446,3 mln zł (-4,9% r/r). W tym samym okresie EBIT wyniósł 48,1 mln zł, a EBITDA osiągnęła poziom 62,4 mln zł. Z kolei zysk netto był większy rok do roku aż o 24,9% i wyniósł blisko 46 mln zł. Dynamikę wzrostu zysku netto wsparło otrzymanie przez Spółkę zwrotu zapłaconego podatku dochodowego...

Redakcja RI news Głos młodych w branży energetycznej – program Ambasador_ka Transformacji Energetycznej

Głos młodych w branży energetycznej – program Ambasador_ka Transformacji Energetycznej Głos młodych w branży energetycznej – program Ambasador_ka Transformacji Energetycznej

Ruszył program „Ambasador_ka Transformacji Energetycznej”, inicjatywa towarzysząca II edycji Kongresu Energetyki Rozproszonej, której organizatorami jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica...

Ruszył program „Ambasador_ka Transformacji Energetycznej”, inicjatywa towarzysząca II edycji Kongresu Energetyki Rozproszonej, której organizatorami jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Program skierowany jest do osób w wieku 18–35 lat, które chcą angażować się w działania na rzecz bezpiecznej i sprawiedliwej przyszłości energetycznej Polski i świata.

Redakcja RI news Skuteczna dekarbonizacja w budynkach

Skuteczna dekarbonizacja w budynkach Skuteczna dekarbonizacja w budynkach

Na rynku nieruchomości wyzwaniem staje się duża emisyjność budynków już istniejących. W Polsce stare budynki odpowiadają za 38 proc. całościowych emisji CO2. Coraz ważniejsza staje się nie tylko zmiana...

Na rynku nieruchomości wyzwaniem staje się duża emisyjność budynków już istniejących. W Polsce stare budynki odpowiadają za 38 proc. całościowych emisji CO2. Coraz ważniejsza staje się nie tylko zmiana przeznaczenia budynków, ale i modernizacja istniejących. W różnych sektorach obserwujemy rosnącą rolę właśnie w zakresie modernizacji, jak i w przypadku projektów typu brownfield.

Redakcja RI news Konferencja „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

Konferencja „Klimatyzacja obiektów szpitalnych” Konferencja „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

Konferencja odbędzie się 22 marca 2024 online. Udział w konferencji jest bezpłatny, wymagana jest rejestracja.

Konferencja odbędzie się 22 marca 2024 online. Udział w konferencji jest bezpłatny, wymagana jest rejestracja.

Redakcja RI news Ruszył nabór wniosków o dotacje na OZE w Warszawie

Ruszył nabór wniosków o dotacje na OZE w Warszawie Ruszył nabór wniosków o dotacje na OZE w Warszawie

1 marca 2024 rusza dodatkowy nabór wniosków o dotacje na odnawialne źródła energii. W tym roku miasto zamierza przeznaczyć na ten cel aż 19 mln zł. W pierwszym naborze, zakończonym w styczniu, mieszkańcy...

1 marca 2024 rusza dodatkowy nabór wniosków o dotacje na odnawialne źródła energii. W tym roku miasto zamierza przeznaczyć na ten cel aż 19 mln zł. W pierwszym naborze, zakończonym w styczniu, mieszkańcy złożyli w sumie 600 wniosków, dla których miasto może przyznać łącznie około 10 mln zł. W budżecie na dotacje na OZE do rozdysponowania pozostaje jeszcze 9 mln zł.

mat. pras. news SolarEdge Roadshow: cykl spotkań dla instalatorów fotowoltaiki

SolarEdge Roadshow: cykl spotkań dla instalatorów fotowoltaiki SolarEdge Roadshow: cykl spotkań dla instalatorów fotowoltaiki

SolarEdge Technologies organizuje serię bezpłatnych spotkań w ramach krajowego roadshow, skierowanego do instalatorów fotowoltaiki. Wydarzenie ma na celu przedstawienie najnowszych rozwiązań SolarEdge...

SolarEdge Technologies organizuje serię bezpłatnych spotkań w ramach krajowego roadshow, skierowanego do instalatorów fotowoltaiki. Wydarzenie ma na celu przedstawienie najnowszych rozwiązań SolarEdge oraz pogłębienie wiedzy uczestników w temacie cyberbezpieczeństwa oraz ESG. Roadshow obejmie pięć polskich miast, dając unikalną okazję do bezpośredniego spotkania z ekspertami firmy oraz do uczestnictwa w szkoleniach technicznych i sprzedażowych.

Redakcja RI news Perspektywy branży pomp ciepła w 2024 roku

Perspektywy branży pomp ciepła w 2024 roku Perspektywy branży pomp ciepła w 2024 roku

W 2023 r. sytuacja na polskim rynku budowlanym nie sprzyjała branży instalacyjno-grzewczej. Był to kolejny rok, w którym wyraźnie słabła koniunktura w budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza indywidualnym....

W 2023 r. sytuacja na polskim rynku budowlanym nie sprzyjała branży instalacyjno-grzewczej. Był to kolejny rok, w którym wyraźnie słabła koniunktura w budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza indywidualnym. 2023 r. przyniósł spadki sprzedaży pomp ciepła sięgające 41% wobec poziomu z 2022 r. W 2023 r. wzrosła tylko sprzedaż gruntowych pomp ciepła − o 12%. Czy w 2024 r. polski rynek pomp ciepła ma szansę na wzrosty jak w 2022 r.? Jakie czynniki mogą determinować jego rozwój, zakładając, że znane dziś...

Redakcja RI news AFRISO głównym importerem SALUS Controls w Polsce

AFRISO głównym importerem SALUS Controls w Polsce AFRISO głównym importerem SALUS Controls w Polsce

Marki AFRISO i SALUS Controls nawiązały partnerstwo handlowe. Dzięki porozumieniu z producentem inteligentnej automatyki sterującej AFRISO poszerzyło portfolio produktów służących poprawie komfortu cieplnego...

Marki AFRISO i SALUS Controls nawiązały partnerstwo handlowe. Dzięki porozumieniu z producentem inteligentnej automatyki sterującej AFRISO poszerzyło portfolio produktów służących poprawie komfortu cieplnego i oszczędnej pracy instalacji grzewczych. Elektroniczne systemy sterowania ogrzewaniem marki SALUS Controls będą dostępne dla polskich klientów za pośrednictwem kanałów dystrybucji AFRISO.

Redakcja RI news Raport roczny Fundacji Carbon Footprint

Raport roczny Fundacji Carbon Footprint Raport roczny Fundacji Carbon Footprint

Raport roczny Fundacji Carbon Footprint przedstawia najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku oraz wyzwania organizacji sektora NGO z obszaru edukacja klimatyczna, ślad węglowy i ESG.

Raport roczny Fundacji Carbon Footprint przedstawia najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku oraz wyzwania organizacji sektora NGO z obszaru edukacja klimatyczna, ślad węglowy i ESG.

Redakcja RI news Konkurs EKOLAURY

Konkurs EKOLAURY Konkurs EKOLAURY

15 marca 2024 r. wystartowała kolejna edycja konkursu EKOLAURY. Konkurs organizuje od 2022 r. Polska Izba Ekologii, promując najefektywniejsze i ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony...

15 marca 2024 r. wystartowała kolejna edycja konkursu EKOLAURY. Konkurs organizuje od 2022 r. Polska Izba Ekologii, promując najefektywniejsze i ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych, samorządów, uczelni oraz instytutów.

Redakcja RI news Ciepłownia geotermalna w Kole już działa

Ciepłownia geotermalna w Kole już działa Ciepłownia geotermalna w Kole już działa

Ciepłownia w Kole to ósma tego typu instalacja w Polsce. Inwestycja ta jest częścią szerszego planu rozwoju geotermii w Polsce, którego celem jest uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii, takich...

Ciepłownia w Kole to ósma tego typu instalacja w Polsce. Inwestycja ta jest częścią szerszego planu rozwoju geotermii w Polsce, którego celem jest uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii, takich jak węgiel kamienny i gaz ziemny.

Redakcja RI news X Konferencja „Kliwent Event”

X Konferencja „Kliwent Event” X Konferencja „Kliwent Event”

X edycja konferencji „Kliwent Event” odbywać się będzie w dniach 20-24.05.2024 r. w AGH w Krakowie. To doskonała okazja do spotkania studentów, pracowników naukowych i przedstawicieli firm związanych z...

X edycja konferencji „Kliwent Event” odbywać się będzie w dniach 20-24.05.2024 r. w AGH w Krakowie. To doskonała okazja do spotkania studentów, pracowników naukowych i przedstawicieli firm związanych z wentylacją, klimatyzacją, ogrzewnictwem i ciepłownictwem. Pozwala na wymianę wiedzy i cennych doświadczeń.

AIRCON Sp. z o.o. news Premiera klimatyzatora FROST – minimalistyczny design i ergonomiczne funkcje

Premiera klimatyzatora FROST – minimalistyczny design i ergonomiczne funkcje Premiera klimatyzatora FROST – minimalistyczny design i ergonomiczne funkcje

Nowy klimatyzator FROST debiutuje na rynku HVAC, oferując użytkownikom niezawodne funkcje w atrakcyjnej cenie. To urządzenie stworzone dla wymagających klientów poszukujących prostoty obsługi, ekonomiczności,...

Nowy klimatyzator FROST debiutuje na rynku HVAC, oferując użytkownikom niezawodne funkcje w atrakcyjnej cenie. To urządzenie stworzone dla wymagających klientów poszukujących prostoty obsługi, ekonomiczności, ale również nowoczesnych rozwiązań. Co wyróżnia nowy klimatyzator FROST? Poznaj jego najważniejsze właściwości.

Redakcja RI news Województwo śląskie liderem walki ze smogiem

Województwo śląskie liderem walki ze smogiem Województwo śląskie liderem walki ze smogiem

Polski Alarm Smogowy przygotował raport na temat postępów w wymianie nieekologicznych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019-2022. Zdecydowanym liderem walki ze smogiem...

Polski Alarm Smogowy przygotował raport na temat postępów w wymianie nieekologicznych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019-2022. Zdecydowanym liderem walki ze smogiem okazało się woj. śląskie, gdzie złożono ponad 150 tys. wniosków o wymianę starego kotła. Kiepsko wypadło woj. mazowieckie, w którym liczba wniosków była ponad dwukrotnie niższa i wyniosła zaledwie 64 tysiące. W raporcie widoczna jest coraz większa popularność programu dotacyjnego „Czyste Powietrze”...

Redakcja RI news Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad grawitacyjnym magazynowaniem energii

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad grawitacyjnym magazynowaniem energii Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad grawitacyjnym magazynowaniem energii

Rozwój odnawialnych źródeł energii wymusza opracowanie nowych metod jej magazynowania. Nad wykorzystaniem magazynów grawitacyjnych pracuje międzynarodowe konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego liderem...

Rozwój odnawialnych źródeł energii wymusza opracowanie nowych metod jej magazynowania. Nad wykorzystaniem magazynów grawitacyjnych pracuje międzynarodowe konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego liderem jest Politechnika Wrocławska.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Złoty Medal Targów ENEX 2024 dla gruntowej pompy ciepła NIBE S1256

Złoty Medal Targów ENEX 2024 dla gruntowej pompy ciepła NIBE S1256 Złoty Medal Targów ENEX 2024 dla gruntowej pompy ciepła NIBE S1256

Pompa ciepła NIBE S1256 zdobyła Złoty Medal tegorocznej edycji Targów ENEX, najważniejszej imprezy poświęconej odnawialnym źródłom energii. Nagroda została przyznana przez grono profesjonalistów i ekspertów...

Pompa ciepła NIBE S1256 zdobyła Złoty Medal tegorocznej edycji Targów ENEX, najważniejszej imprezy poświęconej odnawialnym źródłom energii. Nagroda została przyznana przez grono profesjonalistów i ekspertów branży OZE za wysoką efektywność i zastosowanie najnowszych osiągnięć technologicznych.

Redakcja RI news II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko

II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko

II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko odbędzie się 10 maja 2024 roku w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Wydarzenie, podobnie jak w zeszłym roku, będzie podzielone na dwie strefy: otwartą –...

II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko odbędzie się 10 maja 2024 roku w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Wydarzenie, podobnie jak w zeszłym roku, będzie podzielone na dwie strefy: otwartą – targową, na parterze budynku BCTW oraz zamkniętą – spotkania branżowego.

Redakcja RI news Finał II. edycji programu Women’s Energy in Transition

Finał II. edycji programu Women’s Energy in Transition Finał II. edycji programu Women’s Energy in Transition

Rola kobiet w sektorze energetycznym nabiera szczególnego znaczenia, jednak wciąż obserwuje się znaczące nierówności płciowe. Wyłoniono finalistki drugiej edycji Women’s Energy In Transition – konkursu,...

Rola kobiet w sektorze energetycznym nabiera szczególnego znaczenia, jednak wciąż obserwuje się znaczące nierówności płciowe. Wyłoniono finalistki drugiej edycji Women’s Energy In Transition – konkursu, który aktywnie promuje udział kobiet w branży energetycznej.

Redakcja RI news Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w zabytkach

Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w zabytkach Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w zabytkach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w działaniu 1.1 Efektywność energetyczna programu Fundusze Europejskie...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w działaniu 1.1 Efektywność energetyczna programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. W ramach programu FEnIKS beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej w zabytkowych budynkach użyteczności publicznej.

Redakcja RI news Rola geotermii w transformacji sektora ciepła

Rola geotermii w transformacji sektora ciepła Rola geotermii w transformacji sektora ciepła

Spalanie paliw dla celów grzewczych staje się powoli technologią schyłkową. Sektor ciepła wymaga podjęcia pilnych działań modernizacyjnych. Istnieje cała paleta możliwych do zastosowania rozwiązań. Swoją...

Spalanie paliw dla celów grzewczych staje się powoli technologią schyłkową. Sektor ciepła wymaga podjęcia pilnych działań modernizacyjnych. Istnieje cała paleta możliwych do zastosowania rozwiązań. Swoją rolę do odegrania ma także geotermia. Temat ten omawia nowy raport Forum Energii.

Janusz Starościk news Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków EPBD – co oznacza dla branży instalacyjno-grzewczej?

Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków EPBD – co oznacza dla branży instalacyjno-grzewczej? Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków EPBD – co oznacza dla branży instalacyjno-grzewczej?

W dniu 12 marca 2024 dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) została przyjęta przez Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów (370 za, 199 przeciw) w postaci, o której...

W dniu 12 marca 2024 dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) została przyjęta przez Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów (370 za, 199 przeciw) w postaci, o której informowaliśmy pod koniec 2023 roku. Teraz ostatnim krokiem jest oficjalne przyjęcie przez Radę, co powinno nastąpić wkrótce. Następnie tekst zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie dwadzieścia dni później.

Redakcja RI news Konferencja Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0

Konferencja Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0 Konferencja Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0

II edycja konferencji „Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0” odbędzie się w dniach 25-26 kwietnia 2024, zarówno stacjonarnie, jak i online. Konferencja organizowana jest przez Instytut Nauk Ekonomicznych...

II edycja konferencji „Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0” odbędzie się w dniach 25-26 kwietnia 2024, zarówno stacjonarnie, jak i online. Konferencja organizowana jest przez Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz-Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.

Nieruchomości Orange news Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?

Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja? Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?

Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy....

Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy. Budowę lub zakup takiej nieruchomości powinny rozważyć osoby, które chcą otworzyć lub rozwinąć działalność gospodarczą. To również ciekawa propozycja dla firm, które chcą ulokować środki w pewnej inwestycji w czasach wysokiej inflacji.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.