Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wykorzystanie wód opadowych w budynkach

Łapacz deszczu
Łapacz deszczu
YTONG SILKA

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie systemami służącymi do wykorzystania wód opadowych, które z jednej strony pozwalają na ograniczenie zużycia wody wodociągowej, a z drugiej wpływają na ograniczenie maksymalnego odpływu ścieków deszczowych do kanalizacji miejskiej.

Zagospodarowanie wód opadowych jest coraz częstszym problemem na terenach miejskich. Systemy kanalizacyjne dociążane przez przyłączanie nowych zlewni stają się hydraulicznie niewydolne, co jest często przyczyną powstawania powodzi miejskich.

Poznaj zasady zrównoważonego gospodarowania deszczówką »

Jednocześnie stosowane przez wiele dziesięcioleci tradycyjne systemy odwodnień, projektowane w myśl zasady, by z powierzchni szczelnej jak najszybciej odprowadzić wody opadowe do systemu kanalizacyjnego i odbiornika, doprowadzają do zachwiania naturalnego obiegu wody w przyrodzie, czego konsekwencją jest m.in. obniżenie poziomu wód gruntowych. Z drugiej strony systematycznie rosną ceny wody wodociągowej, co jest skutkiem wzrastających wymagań w zakresie jej jakości i wzrostu kosztów zaawansowanych technologii uzdatniania.

Możliwości wykorzystania wód opadowych

Woda opadowa może być wykorzystywana wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana woda o jakości do picia doprowadzana siecią wodociągową. W budynkach mieszkalnych wodę opadową wykorzystuje się najczęściej do spłukiwania toalet i podlewania zieleni, ale może być używana również np. do prania. W obiektach komunalnych i przemysłowych dodatkowo stosuje się ją do nawadniania terenów zielonych, boisk sportowych, na cele rolnicze czy do mycia pojazdów.

Analiza struktury zużycia wody przeznaczonej na cele bytowo-gospodarcze (tab. 1) wskazuje, że w gospodarstwach domowych ok. 30–50% wody wodociągowej można zastąpić wodą deszczową. W tym celu wykorzystuje się przede wszystkim wodę zbieraną z dachów, ponieważ jej jakość jest najczęściej na tyle dobra, że nie trzeba jej już uzdatnianiać.

Dowiedz się, jak wykorzystywane są wody opadowe w miastach »

Wystarczy na ogół zastosowanie filtrów na doprowadzeniu wody z dachu do zbiornika ją gromadzącego. Zbieranie wody z innych powierzchni (takich jak np. podwórza, parkingi, ulice o małej intensywności ruchu, z których odpływające wody zawierają stosunkowo mało zanieczyszczeń) wiąże się często z koniecznością bardziej zaawansowanego oczyszczania i ewentualnie dezynfekcji promieniami UV.

Wykorzystanie wody opadowej w budynkach jest coraz bardziej powszechne, np. w Niemczech, gdzie rocznie instaluje się ponad 50 000 urządzeń do tego celu, także w Wielkiej Brytanii, krajach skandynawskich, Japonii i Australii. Szczególnie pozytywnie oceniane są systemy stosowane w obiektach wielkopowierzchniowych, np. obiektach sportowych, handlowych czy lotniskach. Wysokość opadów występujących w Polsce nie jest na ogół niższa niż w krajach, w których systemy te są z powodzeniem stosowane [3, 4, 6].

Wymagania dla instalacji

Wykorzystanie wód opadowych w budynku wymaga zastosowana odpowiedniego systemu umożliwiającego jej zbieranie, gromadzenie i przesyłanie do punktów poboru. Jeśli woda ma być wykorzystywana wewnątrz budynku, konieczne jest wykonanie dualnej instalacji wodociągowej, co oczywiście najlepiej przewidzieć już na etapie projektowania obiektu. Instalacja umożliwiająca wykorzystanie wody opadowej powinna zatem składać się z następujących elementów:

 • system zbierania wód z powierzchni dachu z urządzeniami do podczyszczania (filtr),
 • zbiornik do gromadzenia wody o odpowiedniej pojemności,
 • instalacja do uzupełniania zbiornika np. wodą wodociągową z systemem zabezpieczającym przed mieszaniem obu wód (na wypadek występowania dłuższych okresów suszy),
 • pompa podająca wodę do instalacji zasilającej punkty poboru,
 • dualna instalacja w budynku wykonana z materiałów o odpowiedniej odporności chemicznej lub instalacja zlokalizowana na zewnątrz budynku doprowadzająca wodę do punktów poboru, odpowiednio zabezpieczona np. przed użytkowaniem wody przez dzieci,
 • system odprowadzania nadmiaru wód ze zbiornika (do urządzeń rozsączających wodę w gruncie lub do kanalizacji z zabezpieczeniem przed możliwością cofania się ścieków z kanału).

Schemat instalacji ze zbiornikiem zlokalizowanym na zewnątrz budynku przedstawiono na rys. 1.

Przeczytaj analizę wytycznych wymiarowania odwodnień dachowych »

Dobór wielkości zbiornika

Najkosztowniejszym elementem systemu jest zbiornik do gromadzenia wody opadowej. Może być wykonany z betonu, tworzyw sztucznych lub stali, ale najczęściej wykorzystywane są zbiorniki z tworzyw sztucznych. Umieszcza się go wewnątrz budynku (w piwnicy, na najniższej kondygnacji lub na strychu) albo na zewnątrz jako zbiornik podziemny lub nadziemny. W przypadku zbiornika zewnętrznego, który ma być wykorzystywany przez cały rok do zasilania instalacji wewnątrz budynku, konieczne jest jego umieszczenie poniżej głębokości przemarzania gruntu.

Stosowane są różne metody określania wielkości zbiornika, przyjmuje się najczęściej jedną z podanych poniżej zależności:

 • 5% średniego rocznego opadu,
 • 14–30-dniowe zapotrzebowanie na wodę deszczową do spłukiwania toalet, 3–miesięczne do podlewania ogrodu,
 • 1 m3 zbiornika na 1 osobę korzystającą z instalacji,
 • 1 m3 zbiornika na 25 m2 dachu, z którego zbierana jest woda opadowa.
   17.05.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czego możesz się spodziewać po nowych kurtynach powietrznych »

systemy wentylacyjne

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Wentylacja w przemyśle - poznaj jej arkana »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - WT 2021 w typowych projektach
 • - Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl