Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wykorzystanie wód opadowych w budynkach

Łapacz deszczu
Łapacz deszczu
YTONG SILKA

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie systemami służącymi do wykorzystania wód opadowych, które z jednej strony pozwalają na ograniczenie zużycia wody wodociągowej, a z drugiej wpływają na ograniczenie maksymalnego odpływu ścieków deszczowych do kanalizacji miejskiej.

Zagospodarowanie wód opadowych jest coraz częstszym problemem na terenach miejskich. Systemy kanalizacyjne dociążane przez przyłączanie nowych zlewni stają się hydraulicznie niewydolne, co jest często przyczyną powstawania powodzi miejskich.

Poznaj zasady zrównoważonego gospodarowania deszczówką »

Jednocześnie stosowane przez wiele dziesięcioleci tradycyjne systemy odwodnień, projektowane w myśl zasady, by z powierzchni szczelnej jak najszybciej odprowadzić wody opadowe do systemu kanalizacyjnego i odbiornika, doprowadzają do zachwiania naturalnego obiegu wody w przyrodzie, czego konsekwencją jest m.in. obniżenie poziomu wód gruntowych. Z drugiej strony systematycznie rosną ceny wody wodociągowej, co jest skutkiem wzrastających wymagań w zakresie jej jakości i wzrostu kosztów zaawansowanych technologii uzdatniania.

Możliwości wykorzystania wód opadowych

Woda opadowa może być wykorzystywana wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana woda o jakości do picia doprowadzana siecią wodociągową. W budynkach mieszkalnych wodę opadową wykorzystuje się najczęściej do spłukiwania toalet i podlewania zieleni, ale może być używana również np. do prania. W obiektach komunalnych i przemysłowych dodatkowo stosuje się ją do nawadniania terenów zielonych, boisk sportowych, na cele rolnicze czy do mycia pojazdów.

Analiza struktury zużycia wody przeznaczonej na cele bytowo-gospodarcze (tab. 1) wskazuje, że w gospodarstwach domowych ok. 30–50% wody wodociągowej można zastąpić wodą deszczową. W tym celu wykorzystuje się przede wszystkim wodę zbieraną z dachów, ponieważ jej jakość jest najczęściej na tyle dobra, że nie trzeba jej już uzdatnianiać.

Dowiedz się, jak wykorzystywane są wody opadowe w miastach »

Wystarczy na ogół zastosowanie filtrów na doprowadzeniu wody z dachu do zbiornika ją gromadzącego. Zbieranie wody z innych powierzchni (takich jak np. podwórza, parkingi, ulice o małej intensywności ruchu, z których odpływające wody zawierają stosunkowo mało zanieczyszczeń) wiąże się często z koniecznością bardziej zaawansowanego oczyszczania i ewentualnie dezynfekcji promieniami UV.

Wykorzystanie wody opadowej w budynkach jest coraz bardziej powszechne, np. w Niemczech, gdzie rocznie instaluje się ponad 50 000 urządzeń do tego celu, także w Wielkiej Brytanii, krajach skandynawskich, Japonii i Australii. Szczególnie pozytywnie oceniane są systemy stosowane w obiektach wielkopowierzchniowych, np. obiektach sportowych, handlowych czy lotniskach. Wysokość opadów występujących w Polsce nie jest na ogół niższa niż w krajach, w których systemy te są z powodzeniem stosowane [3, 4, 6].

Wymagania dla instalacji

Wykorzystanie wód opadowych w budynku wymaga zastosowana odpowiedniego systemu umożliwiającego jej zbieranie, gromadzenie i przesyłanie do punktów poboru. Jeśli woda ma być wykorzystywana wewnątrz budynku, konieczne jest wykonanie dualnej instalacji wodociągowej, co oczywiście najlepiej przewidzieć już na etapie projektowania obiektu. Instalacja umożliwiająca wykorzystanie wody opadowej powinna zatem składać się z następujących elementów:

 • system zbierania wód z powierzchni dachu z urządzeniami do podczyszczania (filtr),
 • zbiornik do gromadzenia wody o odpowiedniej pojemności,
 • instalacja do uzupełniania zbiornika np. wodą wodociągową z systemem zabezpieczającym przed mieszaniem obu wód (na wypadek występowania dłuższych okresów suszy),
 • pompa podająca wodę do instalacji zasilającej punkty poboru,
 • dualna instalacja w budynku wykonana z materiałów o odpowiedniej odporności chemicznej lub instalacja zlokalizowana na zewnątrz budynku doprowadzająca wodę do punktów poboru, odpowiednio zabezpieczona np. przed użytkowaniem wody przez dzieci,
 • system odprowadzania nadmiaru wód ze zbiornika (do urządzeń rozsączających wodę w gruncie lub do kanalizacji z zabezpieczeniem przed możliwością cofania się ścieków z kanału).

Schemat instalacji ze zbiornikiem zlokalizowanym na zewnątrz budynku przedstawiono na rys. 1.

Przeczytaj analizę wytycznych wymiarowania odwodnień dachowych »

Dobór wielkości zbiornika

Najkosztowniejszym elementem systemu jest zbiornik do gromadzenia wody opadowej. Może być wykonany z betonu, tworzyw sztucznych lub stali, ale najczęściej wykorzystywane są zbiorniki z tworzyw sztucznych. Umieszcza się go wewnątrz budynku (w piwnicy, na najniższej kondygnacji lub na strychu) albo na zewnątrz jako zbiornik podziemny lub nadziemny. W przypadku zbiornika zewnętrznego, który ma być wykorzystywany przez cały rok do zasilania instalacji wewnątrz budynku, konieczne jest jego umieszczenie poniżej głębokości przemarzania gruntu.

Stosowane są różne metody określania wielkości zbiornika, przyjmuje się najczęściej jedną z podanych poniżej zależności:

 • 5% średniego rocznego opadu,
 • 14–30-dniowe zapotrzebowanie na wodę deszczową do spłukiwania toalet, 3–miesięczne do podlewania ogrodu,
 • 1 m3 zbiornika na 1 osobę korzystającą z instalacji,
 • 1 m3 zbiornika na 25 m2 dachu, z którego zbierana jest woda opadowa.
   17.05.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Zalecenia na czas pandemii
 • - Projekt ogrzewania podłogowego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl