RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Najwięcej zależy od jakości montażu

Łukasz Kiełek - Midea, Marcin Stefanowski - SPS Klima
Midea, SPS Klima

Łukasz Kiełek - Midea, Marcin Stefanowski - SPS Klima


Midea, SPS Klima

Rozmowa z Łukaszem Kiełkiem, product managerem Midea, i Marcinem Stefanowskim, kierownikiem serwisu SPS Klima.

Zobacz także

Mitsubishi Heavy Industries LTD. Model Kanałowy HOTELOWY

Model Kanałowy HOTELOWY Model Kanałowy HOTELOWY

Jednostki kanałowe typu FDUH dedykowane są szczególnie dla rozwiązań hotelowych, pod względem trzech optymalnych zakresów mocy chłodniczych, jak i zalet technicznych. Bardzo cicha praca umozliwia komfortowy...

Jednostki kanałowe typu FDUH dedykowane są szczególnie dla rozwiązań hotelowych, pod względem trzech optymalnych zakresów mocy chłodniczych, jak i zalet technicznych. Bardzo cicha praca umozliwia komfortowy pobyt, pracę i odpoczynek  w hotelu. Urządzenia te charakteryzują się niewielkimi wymiarami, wysoką energooszczednością i niewielką wagą (tylko 20 kg).

Grzegorz Gwiżdż CLIMAVER – instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne. Oprogramowanie wspomagające projektowanie

CLIMAVER – instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne. Oprogramowanie wspomagające projektowanie CLIMAVER – instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne. Oprogramowanie wspomagające projektowanie

Rosnące wymagania stawiane przez projektantów instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych programom wspomagającym projektowanie wpływają na konieczność ich ciągłego udoskonalania, poprawiania funkcjonalności...

Rosnące wymagania stawiane przez projektantów instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych programom wspomagającym projektowanie wpływają na konieczność ich ciągłego udoskonalania, poprawiania funkcjonalności i wydajności.

prof. dr inż. Paweł Wargocki Nowe zadania w projektowaniu i eksploatacji wentylacji

Nowe zadania w projektowaniu i eksploatacji wentylacji Nowe zadania w projektowaniu i eksploatacji wentylacji

Rozmowa z prof. Pawłem Wargockim z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego, członkiem komisji eksperckiej, która tworzyła i będzie rewidować normę ASHRAE 241.

Rozmowa z prof. Pawłem Wargockim z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego, członkiem komisji eksperckiej, która tworzyła i będzie rewidować normę ASHRAE 241.

  • Midea to trzecia marka w ofercie SPS Klima, obok Sanyo i McQuay. Co Państwa skłoniło do dystrybucji jej produktów w Polsce?

Łukasz Kiełek: Firma Midea produkuje urządzenia wykorzystujące najnowsze technologie, o wysokiej jakości. To największy chiński producent urządzeń klimatyzacyjnych i jeden z największych na świecie, którego obrót produktami HVAC wyniósł w 2010 r. 16 mld dol. Współpraca z taką firmą pozwala nam oferować zaawansowane technologie i stały dostęp do najlepszych produktów – Midea produkuje np. klimatyzatory split o COP 5,5.

Marcin Stefanowski: To jedna z nielicznych chińskich firm oferujących pełen asortyment urządzeń do klimatyzacji – począwszy od splitów, poprzez multisplity i inwertery, po VRF IV generacji w systemach 2-rurowych i systemy 3-rurowe, wodę lodową, a także pompy ciepła. Inne firmy chińskie produkują głównie splity i multisplity. Tak szeroki zakres oferty i typoszeregów urządzeń, zarówno najprostszych, jak i o mocach blisko 2 MW, pozwala nam działać we wszystkich segmentach rynku. Firma ta potrafi ponadto szybko reagować na oczekiwania i sugestie klientów. 

ŁK: Midea produkuje urządzenia dla branży klimatyzacyjnej od początku swojej działalności, tj. już od 40 lat. Ma spore doświadczenie na rynku europejskim, m.in. magazyny we Włoszech i na Węgrzech. W Polsce też jest znana, ale poprzedni dystrybutorzy nie oferowali wszystkich urządzeń, w tym tych najbardziej zaawansowanych technologicznie. 

  • Jak SPS Klima planuje wprowadzać tę markę w Polsce?

ŁK: Nie będziemy jedynie handlować tymi produktami. Chcemy tworzyć dla nich rynek, tak jak dla Sanyo i McQuay – solidnie, od podstaw. Oferujemy kompleksowe wsparcie techniczne marki Midea. Budujemy serwis, oferujemy części zamienne, szkolimy instalatorów i projektantów oraz handlowców. Posiadamy nowoczesne zaplecze szkoleniowe z pełnym wyposażeniem, gdzie można w praktyce poznawać tajniki pracy poszczególnych systemów. Można wręcz na nich eksperymentować, na co nigdy nie zgodzi się żaden użytkownik w istniejącym obiekcie. Ośrodek szkoleniowy jest wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt do wideokonferencji – grupa osób w miejscu odległym o setki kilometrów może nie tylko śledzić pracę instalacji i urządzeń, ale też wydawać polecenia i na bieżąco obserwować przebieg działań i reakcje systemu.

MS: Instalacje te można także rozkręcić i sprawdzić, jak zostały wykonane. Są one połączone z systemami automatyki, dzięki czemu można zobaczyć, jak współpracują z BMS, przetestować ich możliwości i porównać z innymi rozwiązaniami.

  • Jak projektanci i instalatorzy przyjmują najnowsze technologie?

MS: Rynek opierał się do niedawna na raczej mniej skomplikowanych rozwiązaniach, jednak obecnie coraz częściej potrzebne są bardziej złożone systemy, VRF czy wody lodowej. Odchodzi się od prowizorki i coraz rzadziej zobaczyć można budynek obwieszony klimatyzatorami split przy każdym oknie. Decyzje dotyczące inwestycji w instalacje HVAC podejmowane są już w bardziej przemyślany sposób. Praktycznie w każdym nowym dużym budynku systemy klimatyzacji i ogrzewania są standardowo podpinane do BMS. Elektronika umożliwia tworzenie zupełnie nowej jakości działania systemów, które można różnie programować i konfigurować, dodając kolejne funkcje.

ŁK: Projektanci z dużym zainteresowaniem przyjęli tę ofertę, np. systemy trzyrurowe z odzyskiem ciepła, które mogą stanowić samodzielne systemy ogrzewania i klimatyzacji dla budynków w naszej strefie klimatycznej. Już pierwszy pokaz produktów Midea na tegorocznym Forum Wentylacja pokazał, że ta marka jest znana z dobrej strony. Dajemy 5-letnią gwarancję, jednak najwięcej zależy od jakości montażu. Można powiedzieć, że 90% sukcesu leży w rękach instalatora. 

  • Czy łatwo tu o błąd? Jak pomagają Państwo instalatorom, by ich praca była jak najlepsza?

MS: Główne źródła błędów w montażu instalacji to brak doświadczenia i wiedzy oraz źle pojmowana oszczędność materiałów i pracy. Na rynku jest wiele nowych, młodych firm, które gdzieś muszą zdobyć praktyczne doświadczenie. Oferujemy im nasze centrum szkoleniowe, aby uczyli się na błędach u nas, a nie u klienta. Naszym nowym partnerom wskazujemy, że podstawą sukcesu na rynku instalacyjnym jest jakość wykonywanych prac montażowych i profesjonalny dobór produktów.

ŁK: Nasze szkolenia potwierdzamy certyfikatem obejmującym daną technologię, a nie cały asortyment, który jest ważny rok. Praktyka pokazuje, że nie można od razu zostać specjalistą od wszystkiego, a technologie na tyle się zmieniają, że cykl roczny wydaje się odpowiedni. Pozwala zaktualizować informacje, a także poznać doświadczenia innych instalatorów i wymienić się z nimi praktyczną wiedzą.

MS: Wyszkolenie dobrego instalatora jest pracochłonne i długotrwałe, ale konieczne. Ta wiedza później procentuje, jest dalej przekazywana i daje efekt kuli śnieżnej – po paru latach dobry instalator ma już grupę współpracowników, z którymi dzieli się doświadczeniem i jednocześnie sam poszerza swoje kompetencje i umiejętności, oferując klientom nowe usługi i tym samym umacniając swoją pozycję na rynku. Oprócz szkoleń proponujemy instalatorom wiele użytecznych narzędzi, np. programów doboru. Mamy też specjalne oferty na narzędzia instalacyjne, które są sporym wydatkiem dla młodej firmy. Podpowiadamy, co fachowiec powinien mieć w swojej przysłowiowej skrzynce, a co nie jest konieczne. Udzielamy też pomocy w trudnych sytuacjach, gdy instalator staje przed jakimś problemem. Np. gdy pierwszy raz otrzyma zlecenie na budowę systemu VRF, oferujemy mu możliwość praktycznego przetestowania wszystkich rozwiązań na naszej instalacji.

  • Z czym instalatorzy mają najwięcej problemów?

MS: Trudno stwierdzić jednoznacznie, jednak najwięcej problemów mogą przysparzać mniej doświadczonym wykonawcom prace związane z prowadzeniem instalacji, lokowaniem i posadowieniem urządzeń oraz ich połączeniem ze sterującą nimi elektroniką i jej odpowiednie zaprogramowanie. Żadnego instalatora nie zostawiamy samego. Kłopoty często pojawiają się w najmniej spodziewanym momencie – np. w przeddzień uroczystego odbioru instalacji przez inwestora. Dlatego staramy się, by nasi specjaliści doglądali większych inwestycji obsługiwanych przez mniej doświadczone firmy, aby na bieżąco korygować ich pracę i zapobiec takim problemom.

ŁK: Nasze centrum szkoleniowe umożliwia też pomoc w sytuacjach awaryjnych. Przykładowo instalator oddalony o setki kilometrów zgłasza, że nie może podłączyć zworów w sterowniku, a my online pokazujemy, jak to zrobić, wysyłamy też e-mail z instrukcją, a jeśli nie ma on akurat dostępu do komputera, to na jego telefon komórkowy przesyłamy zdjęcie. Mamy też doradców regionalnych, którzy mogą przyjechać i pomóc rozwiązać problem. 

  • Jak Panów zdaniem będzie się rozwijał rynek w najbliższych latach?

MS: Wiele wskazuje na to, że choć obecnie w Polsce decydującą rolę przy wyborze technologii i urządzeń odgrywają koszty inwestycyjne, będzie się to zmieniało na korzyść rozwiązań mających coraz mniejszy wpływ na środowisko (wyższą sprawność, lepsze czynniki chłodnicze) i niższe koszty eksploatacyjne. Będzie to wymagało od projektantów i instalatorów ustawicznego dokształcania się i opanowywania nowych umiejętności. Rosnąć będzie popyt na urządzenia wykorzystujące najnowsze i najsprawniejsze technologie, o wysokiej jakości, ale jednocześnie w przystępnej cenie.

ŁK: Globalny rynek i powiązania kapitałowe w branży urządzeń HVAC tak się przeplatają, że najnowsze technologie szybko się rozpowszechniają i są po paru latach oferowane pod różnymi markami. Zwyciężą te, które potrafią zagwarantować jakość, przyciągną klientów atrakcyjną ceną i sprawnym serwisem.

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Bartłomiej Adamski Free cooling (cz. 2)

Free cooling (cz. 2) Free cooling (cz. 2)

W poprzedniej części artykułu („RI” nr 3/2011) przedstawiono za pomocą metody graficznej różnice w oszczędnościach energetycznych pomiędzy dwoma rozwiązaniami free coolingu: bezpośredniego i pośredniego....

W poprzedniej części artykułu („RI” nr 3/2011) przedstawiono za pomocą metody graficznej różnice w oszczędnościach energetycznych pomiędzy dwoma rozwiązaniami free coolingu: bezpośredniego i pośredniego. Jak wiadomo, zastosowanie wszelkich metod przekazywania ciepła w sposób pośredni (wymienniki i ciecze pośredniczące) powoduje straty energetyczne. Na konkretnym przykładzie potwierdzono, że zastosowanie metod free coolingu pośredniego również powoduje takie straty. Jednak czy wszystkie rozwiązania...

prof. dr hab. Ewa Karwowska, dr Ewa Miaśkiewicz-Pęska, dr inż. Piotr Grzybowski Wpływ instalacji wentylacyjnej na jakość powietrza wewnętrznego w klubie fitness

Wpływ instalacji wentylacyjnej na jakość powietrza wewnętrznego w klubie fitness Wpływ instalacji wentylacyjnej na jakość powietrza wewnętrznego w klubie fitness

Część istniejących klubów fitness, usytuowanych w nowo powstających budynkach, dysponuje instalacjami wentylacyjno-klimatyzacyjnymi, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza, a...

Część istniejących klubów fitness, usytuowanych w nowo powstających budynkach, dysponuje instalacjami wentylacyjno-klimatyzacyjnymi, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza, a tym samym stworzenie komfortowych i bezpiecznych warunków przebywania i aktywności fizycznej użytkowników. Jednak w wielu przypadkach pomieszczenia treningowe i siłownie zlokalizowane są w obiektach starego typu, wyposażonych jedynie w instalację wentylacyjną grawitacyjną lub mechaniczną. Istnieją uzasadnione...

dr inż. Anna Charkowska Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach – propozycja pierwszej normy europejskiej

Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach – propozycja pierwszej normy europejskiej Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach – propozycja pierwszej normy europejskiej

W sierpniu 2009 r. pojawiła się od dawna oczekiwana pierwsza norma europejska dotycząca klimatyzacji i wentylacji w szpitalach. Jest to na razie wersja robocza normy, a więc z całą pewnością niektóre z...

W sierpniu 2009 r. pojawiła się od dawna oczekiwana pierwsza norma europejska dotycząca klimatyzacji i wentylacji w szpitalach. Jest to na razie wersja robocza normy, a więc z całą pewnością niektóre z zawartych w niej zapisów mogą zostać zmienione, ale warto się z nią zapoznać, by zorientować się, jakie zmiany w projektowaniu nas czekają. Zarówno dla projektantów korzystających do tej pory z krajowych wytycznych projektowania szpitali ogólnych z 1984 r., jak i dla osób opierających swoje projekty...

Waldemar Joniec Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne

Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne

Przed każdym projektantem i inwestorem stoi zadanie jednoczesnego zminimalizowania kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. W większości wypadków te cele wykluczają się nawzajem, gdyż rozwiązanie tanie...

Przed każdym projektantem i inwestorem stoi zadanie jednoczesnego zminimalizowania kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. W większości wypadków te cele wykluczają się nawzajem, gdyż rozwiązanie tanie w inwestycji okazuje się przeważnie drogie w eksploatacji. Wybór powinien być zatem poprzedzony wnikliwą analizą, w której nie można pomijać konkretnych uwarunkowań danego obiektu i zakładanego okresu użytkowania urządzeń oraz instalacji, a także potencjalnej możliwości jej rozbudowy lub przyszłej...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Free cooling (cz. 1)

Free cooling (cz. 1) Free cooling (cz. 1)

Rozwiązaniom free coolingu poświęcono stosunkowo dużo uwagi w prasie oraz podczas branżowych spotkań. Skutkuje to powszechnym przekonaniem, że zastosowanie tej funkcji i wykorzystanie naturalnych pokładów...

Rozwiązaniom free coolingu poświęcono stosunkowo dużo uwagi w prasie oraz podczas branżowych spotkań. Skutkuje to powszechnym przekonaniem, że zastosowanie tej funkcji i wykorzystanie naturalnych pokładów chłodu zawartych w zimnym powietrzu zewnętrznym w systemach, w których to tylko możliwe, jest nieodzowne. Jednak wszystkie dostępne na rynku rozwiązania free coolingu są traktowane równorzędnie, a wśród projektantów, firm wykonawczych i inwestorów panuje przekonanie, że niezależnie od wybranego...

Maciej Danielak Sterowanie hotelowym systemem grzewczo-chłodzącym

Sterowanie hotelowym systemem grzewczo-chłodzącym Sterowanie hotelowym systemem grzewczo-chłodzącym

Niskie koszty utrzymania budynku to aspekt równie ważny jak komfort jego użytkowników, szczególnie w przypadku hotelu. Specyfika użytkowania pomieszczeń jest dużym wyzwaniem dla automatyki takiego budynku....

Niskie koszty utrzymania budynku to aspekt równie ważny jak komfort jego użytkowników, szczególnie w przypadku hotelu. Specyfika użytkowania pomieszczeń jest dużym wyzwaniem dla automatyki takiego budynku. Jednak dobrze dobrany system regulacji umożliwia oszczędną pracę systemu grzewczo-chłodzącego, co wiąże się z relatywnie małymi kosztami eksploatacyjnymi, a w konsekwencji lepszą pozycją danego hotelu na rynku.

dr inż. Anna Charkowska Wybrane metody projektowania wentylacji dla kuchni zbiorowego żywienia

Wybrane metody projektowania wentylacji dla kuchni zbiorowego żywienia Wybrane metody projektowania wentylacji dla kuchni zbiorowego żywienia

W artykule opisano podstawowe zasady projektowania wentylacji w oparciu o informacje i wymagania zawarte w wytycznych niemieckich VDI 2052:2006 [7] oraz wytycznych brytyjskich stowarzyszenia HVCA (Heating...

W artykule opisano podstawowe zasady projektowania wentylacji w oparciu o informacje i wymagania zawarte w wytycznych niemieckich VDI 2052:2006 [7] oraz wytycznych brytyjskich stowarzyszenia HVCA (Heating and Ventilating Contractors’ Association) [6], a także, dla porównania, zalecenia krajowe z 2002 r.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Sprężarkowe agregaty wody ziębniczej ze skraplaczem chłodzonym cieczą. Budowa, przegląd, zastosowanie

Sprężarkowe agregaty wody ziębniczej ze skraplaczem chłodzonym cieczą. Budowa, przegląd, zastosowanie Sprężarkowe agregaty wody ziębniczej ze skraplaczem chłodzonym cieczą. Budowa, przegląd, zastosowanie

Agregat wody ziębniczej składa się z typowego układu chłodniczego, wyposażony jest więc w: wymienniki parowacza i skraplacza, sprężarki (lub zespół sprężarek), zawór rozprężny oraz przewody freonowe. Czynnik...

Agregat wody ziębniczej składa się z typowego układu chłodniczego, wyposażony jest więc w: wymienniki parowacza i skraplacza, sprężarki (lub zespół sprężarek), zawór rozprężny oraz przewody freonowe. Czynnik chłodniczy (zwany również ziębnikiem), krążąc w zamkniętym obiegu układu chłodniczego, podlega ciągłym przemianom. W parowaczu, przez który przepływa ochładzana woda, czynnik chłodniczy odbiera od niej ciepło (powodując jej schłodzenie) i odparowuje.

Grzegorz Gwiżdż CLIMAVER – instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne. Oprogramowanie wspomagające projektowanie

CLIMAVER – instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne. Oprogramowanie wspomagające projektowanie CLIMAVER – instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne. Oprogramowanie wspomagające projektowanie

Rosnące wymagania stawiane przez projektantów instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych programom wspomagającym projektowanie wpływają na konieczność ich ciągłego udoskonalania, poprawiania funkcjonalności...

Rosnące wymagania stawiane przez projektantów instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych programom wspomagającym projektowanie wpływają na konieczność ich ciągłego udoskonalania, poprawiania funkcjonalności i wydajności.

Jerzy Kosieradzki Odzysk ciepła − możliwości i zasady

Odzysk ciepła − możliwości i zasady Odzysk ciepła − możliwości i zasady

Wzrost wymagań dotyczących jakości powietrza w zakładach przemysłowych jest przyczyną zwiększenia ilości energii koniecznej do przygotowania powietrza wentylacyjnego. W większości procesów technologicznych...

Wzrost wymagań dotyczących jakości powietrza w zakładach przemysłowych jest przyczyną zwiększenia ilości energii koniecznej do przygotowania powietrza wentylacyjnego. W większości procesów technologicznych stosowanie recyrkulacji jest niemożliwe ze względu na występujące zanieczyszczenia powietrza i całe powietrze nawiewane pobierane jest z zewnątrz. Problem oszczędności energii cieplnej zużywanej przez urządzenia centralnego ogrzewania został częściowo rozwiązany poprzez zwiększenie izolacyjności...

dr inż. Kazimierz Wojtas Zyski ciepła przez przegrody przezroczyste (cz. 2)

Zyski ciepła przez przegrody przezroczyste (cz. 2) Zyski ciepła przez przegrody przezroczyste (cz. 2)

Przy obliczeniach natężenia promieniowania padającego na ścianę o określonym nachyleniu i orientacji model przegrody przezroczystej wg ASHARAE zakłada, że natężenie promieniowania całkowitego jest sumą...

Przy obliczeniach natężenia promieniowania padającego na ścianę o określonym nachyleniu i orientacji model przegrody przezroczystej wg ASHARAE zakłada, że natężenie promieniowania całkowitego jest sumą promieniowania bezpośredniego rozproszonego pochodzącego od „nieboskłonu” oraz promieniowania rozproszonego odbitego od powierzchni ziemi.

Mitsubishi Heavy Industries LTD. Model Kanałowy HOTELOWY

Model Kanałowy HOTELOWY Model Kanałowy HOTELOWY

Jednostki kanałowe typu FDUH dedykowane są szczególnie dla rozwiązań hotelowych, pod względem trzech optymalnych zakresów mocy chłodniczych, jak i zalet technicznych. Bardzo cicha praca umozliwia komfortowy...

Jednostki kanałowe typu FDUH dedykowane są szczególnie dla rozwiązań hotelowych, pod względem trzech optymalnych zakresów mocy chłodniczych, jak i zalet technicznych. Bardzo cicha praca umozliwia komfortowy pobyt, pracę i odpoczynek  w hotelu. Urządzenia te charakteryzują się niewielkimi wymiarami, wysoką energooszczednością i niewielką wagą (tylko 20 kg).

Materiały PR ABS – tworzywo do glikolu i wody lodowej

ABS – tworzywo do glikolu i wody lodowej ABS – tworzywo do glikolu i wody lodowej

ABS, czyli kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styren, to jedno z najpowszechniej stosowanych tworzyw sztucznych. Znajduje zastosowanie m.in. w zabawkach, obudowach AGD i urządzeń elektronicznych, samochodach...

ABS, czyli kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styren, to jedno z najpowszechniej stosowanych tworzyw sztucznych. Znajduje zastosowanie m.in. w zabawkach, obudowach AGD i urządzeń elektronicznych, samochodach oraz w wielu urządzeniach i przedmiotach codziennego użytku. ABS, jako materiał nietoksyczny i bezpieczny dla człowieka, coraz częściej wykorzystywany jest również w instalacjach.

dr inż. Anna Charkowska Metody czyszczenia instalacji klimatyzacyjnych (cz. 1)

Metody czyszczenia instalacji klimatyzacyjnych (cz. 1) Metody czyszczenia instalacji klimatyzacyjnych (cz. 1)

Po przeprowadzeniu kontroli stanu higienicznego instalacji wentylacyjnej lub klimatyzacyjnej i stwierdzeniu konieczności czyszczenia instalacji, całej lub jej fragmentów (odpowiednie procedury zostały...

Po przeprowadzeniu kontroli stanu higienicznego instalacji wentylacyjnej lub klimatyzacyjnej i stwierdzeniu konieczności czyszczenia instalacji, całej lub jej fragmentów (odpowiednie procedury zostały omówione w artykułach zamieszczonych w „Rynku Instalacyjnym” nr 7–8 i 9/2009), wybrać należy odpowiedni sposób usunięcia zanieczyszczeń z wewnętrznych powierzchni przewodów wentylacyjnych i z powierzchni urządzeń przygotowujących oraz transportujących powietrze wentylacyjne. W artykule przedstawiono...

Marek Wawryniuk Obowiązki właścicieli instalacji i certyfikacja personelu oraz firm serwisowych (cz. 2)

Obowiązki właścicieli instalacji i certyfikacja personelu oraz firm serwisowych (cz. 2) Obowiązki właścicieli instalacji i certyfikacja personelu oraz firm serwisowych (cz. 2)

W artykule omówiono kwestie stosowania czynników chłodniczych w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Kilkanaście lat temu przepisy wymogły zakaz stosowania czynnika chłodniczego R12 i innych z...

W artykule omówiono kwestie stosowania czynników chłodniczych w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Kilkanaście lat temu przepisy wymogły zakaz stosowania czynnika chłodniczego R12 i innych z grupy CFC. W 2010 r. podobny los spotka czynniki chłodnicze HCFC, łącznie z popularnym i sprawdzonym czynnikiem R22. Jednocześnie Wspólnota Europejska konsekwentnie dąży do możliwie szybkiej realizacji zaleceń Protokołu z Kioto, którego podstawą jest hipoteza o ogrzewaniu klimatu przez człowieka, w...

Marek Wawryniuk Obowiązki właścicieli instalacji oraz certyfikacja personelu i firm serwisowych (cz. 1.)

Obowiązki właścicieli instalacji oraz certyfikacja personelu i firm serwisowych (cz. 1.) Obowiązki właścicieli instalacji oraz certyfikacja personelu i firm serwisowych (cz. 1.)

W artykule omówiono kwestie stosowania czynników chłodniczych w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Kilkanaście lat temu przepisy wymogły zakaz stosowania czynnika chłodniczego R12 i innych z...

W artykule omówiono kwestie stosowania czynników chłodniczych w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Kilkanaście lat temu przepisy wymogły zakaz stosowania czynnika chłodniczego R12 i innych z grupy CFC. W przyszłym roku podobny los spotka czynniki chłodnicze HCFC, łącznie z popularnym i sprawdzonym czynnikiem R22. Jednocześnie Wspólnota Europejska konsekwentnie dąży do możliwie szybkiej realizacji zaleceń Protokołu z Kioto, którego podstawą jest hipoteza o ogrzewaniu klimatu przez człowieka,...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych (cz. 1)

Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych (cz. 1) Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych (cz. 1)

W „Rynku Instalacyjnym” nr 7/8 z 2007 r. [1] autor szczegółowo przedstawił zasadę działania jednej z metod wykorzystania funkcji pośredniego free-coolingu w sprężarkowych agregatach chłodniczych. Z uwagi,...

W „Rynku Instalacyjnym” nr 7/8 z 2007 r. [1] autor szczegółowo przedstawił zasadę działania jednej z metod wykorzystania funkcji pośredniego free-coolingu w sprężarkowych agregatach chłodniczych. Z uwagi, że metod pozwalających na wykorzystanie darmowych nakładów chłodu jest na rynku dużo, w niniejszym artykule dokonano prezentacji najczęściej wykorzystywanych metod i przedstawiono krótko ich wady i zalety. W drugiej części artykułu, w oparciu o najczęściej wykorzystywaną metodę free coolingu pośredniego...

dr inż. Anna Charkowska Kontrola poprzedzająca czyszczenie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Stan prawny

Kontrola poprzedzająca czyszczenie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Stan prawny Kontrola poprzedzająca czyszczenie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Stan prawny

Projektant instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych powinien tak zaprojektować instalację, aby poza zapewnieniem właściwych warunków cieplno- -wilgotnościowych dla przebywających w klimatyzowanych...

Projektant instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych powinien tak zaprojektować instalację, aby poza zapewnieniem właściwych warunków cieplno- -wilgotnościowych dla przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach ludzi dostarczała ona powietrze o oczekiwanej czystości pyłowej, gazowej oraz mikrobiologicznej. Kontynuacją działań projektanta powinna być regularna kontrola w trakcie eksploatacji instalacji, zarówno ze względu na jej prawidłowy stan techniczny, jak i higieniczny, a także ze względu...

Jarema Chmielarski Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową

Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową

Artykuł ma za zadanie udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można uzyskać oszczędność energii poprzez zastosowanie optymalnej izolacji rur w chłodnictwie i klimatyzacji, a jeśli tak, to jaką ilość energii...

Artykuł ma za zadanie udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można uzyskać oszczędność energii poprzez zastosowanie optymalnej izolacji rur w chłodnictwie i klimatyzacji, a jeśli tak, to jaką ilość energii można zaoszczędzić i do jakiego stopnia takie inwestycje są opłacalne. Kwestia ta jest dzisiaj bardzo aktualna, ponieważ zgodnie z dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, energia faktycznie zużyta przez instalacje chłodnicze i klimatyzacyjne jest włączona w ogólny bilans energetyczny...

Dariusz Ryżkowski Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie...

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie w ogóle nie zwracano uwagi na punkty mówiące o szczególnych, przyszłościowych zakazach zawartych w tych regulacjach i skupiano się na rozwiązywaniu bieżących problemów związanych z funkcjonowaniem branży chłodnictwa i klimatyzacji w zmienionej rzeczywistości. Czas jest jednak nieubłagany i wspomniane...

dr inż. Anna Charkowska Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach...

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach „Rynku Instalacyjnego” zagadnień związanych z czystością i czyszczeniem instalacji. Przedstawione zostaną najnowsze informacje na ten temat, wynikające m.in. z pojawienia się w lipcu 2008 r. wersji roboczej normy europejskiej dotyczącej czystości instalacji.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1) Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza...

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza nawiewanego. Systemy te powinny być wykorzystywane w obiektach, w których występują pojedyncze pomieszczenia o dużej kubaturze lub strefy o zbliżonych zyskach ciepła i wilgoci.

Jarema Chmielarski Izolacje instalacji wody lodowej

Izolacje instalacji wody lodowej Izolacje instalacji wody lodowej

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego...

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego zwiększenia grubości izolacji w razie braku swobodnej cyrkulacji powietrza. Dobór minimalnej grubości izolacji ze względu na zapobieganie kondensacji pary wodnej uzupełniony jest informacją nt. optymalnej grubości izolacji z punktu widzenia oszczędności energii. W dalszej części omówione zostały...

Jerzy Kosieradzki Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne

Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne

W jednym z artykułów poświęconych klimatyzacji zapytałem projektantów tych instalacji, dlaczego przy obecnym poziomie wiedzy i szerokim wyborze bardzo dobrych urządzeń w wielu dużych centrach handlowych...

W jednym z artykułów poświęconych klimatyzacji zapytałem projektantów tych instalacji, dlaczego przy obecnym poziomie wiedzy i szerokim wyborze bardzo dobrych urządzeń w wielu dużych centrach handlowych mamy uczucie dyskomfortu, gdyż temperatura jest wysoka przy nadmiernej wilgotności. Zawinił zły projekt, wykonanie czy eksploatacja?

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.