Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

SFP – wskaźnik sprawności instalacji wentylacyjnych

Centrala wentylacyjna wraz z grupą regulacyjną dla nagrzewnicy, zainstalowana na Stadionie Narodowym w Warszawie
Centrala wentylacyjna wraz z grupą regulacyjną dla nagrzewnicy, zainstalowana na Stadionie Narodowym w Warszawie
JK

Rozwój branży budowlanej wiąże się z sukcesywnym zmniejszaniem zapotrzebowania na energię grzewczą (chłodniczą) budynków. Rośnie zatem znaczenie poziomu konsumpcji energii elektrycznej – wielkość jej zużycia przez systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne jest coraz ważniejszym aspektem doboru urządzeń.

Zużycie energii przez instalację wentylacyjną zależy od kompleksowego rozwiązania systemu. Jego projektowanie rozpoczyna się od założeń ogólnych: rodzaju instalacji, lokalizacji najważniejszych elementów, źródeł energii itp. Dane potrzebne do sporządzenia koncepcji instalacji mają charakter ogólnikowy i powinny zostać podane przez inwestora.

W trakcie opracowywania projektu budowlanego pojawiają się zagadnienia bardziej szczegółowe, do których założenia przyjmuje najczęściej projektant, gdyż użytkownik lub inwestor z reguły nie ma wymaganej wiedzy na ten temat. Podczas formułowania założeń projektowych bardzo ważną rolę odgrywa aspekt eksploatacyjny, od którego w dużym stopniu powinien zależeć wybór rozwiązań instalacji.

Zobacz zdjęcia instalacji wentylacyjnych na Stadionie Narodowym »

Systemy wentylacyjne dobierane są indywidualnie do potrzeb projektowych, wymiarowane jest przy tym urządzenie i wybierane podzespoły. Przedstawiane w katalogach technicznych parametry techniczne poszczególnych podzespołów wchodzących w skład instalacji wentylacyjnej często nie uwzględniają ich zachowania się po włączeniu do całej instalacji.

Zachodzi więc konieczność zastosowania wspólnego współczynnika (parametru), który określa sprawność funkcjonowania kompletnego systemu wentylacji w budynku.

Wskaźnik SFP

Całkowitą ocenę systemu pod względem energochłonności opisuje parametr mocy właściwej wentylatorów SFP (Specific Fan Power). Wydajność urządzeń powietrznych oceniana jest w sposób pośredni. Wartość SFP określana jest bowiem przez straty ciśnienia w instalacji, które nie zależą od producenta urządzenia wentylacyjnego:

wskaźnik SFP

gdzie:
Pelek – pobór mocy elektrycznej wentylatora [W],
qV – nominalny strumień objętościowy powietrza [m3/s],
Dpwent – spręż wentylatora [Pa],
hcal – sprawność całkowita wentylatora [%].

Definicja wskaźnika SFP podana została w normie PN-EN 13779 Wentylacja budynków niemieszkalnych. Wymagania dotyczące właściwości instalacji wentylacji i klimatyzacji ([1], patrz tab. 1).

Poznaj nowoczesne centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne »

Maksymalna moc właściwa wentylatora podana została jako nowy wymóg w nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, z 6 listopada 2008 r. [2]. Moc właściwa wentylatorów stosowanych w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych nie powinna przekraczać wartości określonych w tabeli 2.

Przepisy dopuszczają zwiększenie mocy właściwej wentylatora w przypadku zastosowania wybranych elementów instalacji – do wartości określonej w tabeli 3.

Z kolei norma PN-EN 13779 podaje zalecane wartości wskaźników SFP, które powinni uwzględniać projektanci instalacji (tab. 4). Przykładowe parametry urządzeń podano w tabeli 5.

Podsumowanie

Silniki elektryczne dobierane są tak, aby największa sprawność osiągana była przy 75% obciążenia nominalnego. Duże silniki mają lepsze parametry niż małe i utrzymują wysoką sprawność do 25% obciążenia nominalnego. Najkorzystniejsza będzie praca silnika w zakresie 50–100% obciążenia.

Do obliczeń parametru SFP podstawia się wyliczoną wartość uwzględniającą całkowitą sprawność układu (wentylator, transmisja, silnik, inwerter), a nie wartość nominalną silnika. Według normy wartość wskaźnika SFP wyznacza się w przypadku układów CAV dla strumienia obliczeniowego, a w przypadku układów VAV dla 65% wartości obliczeniowej maksymalnej.

Poznaj ofertę rynkową central klimatyzacyjno-wentylacyjnych »

Dobry, ale jednocześnie droższy silnik w urządzeniach wentylacyjnych o długim czasie pracy amortyzuje się w ciągu kilku miesięcy – nie należy o tym zapominać.

Literatura

1. PN-EN 13779:2008 Wentylacja budynków niemieszkalnych. Wymagania dotyczące właściwości instalacji wentylacji i klimatyzacji.
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 201/2008, poz. 1238, ze zm.).

   27.06.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl