Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wentylacja fasadowa

Façade-Integrated Ventilation System
Fasada wentylowana, sposób na efektywną wentylację budynku
Fasada wentylowana, sposób na efektywną wentylację budynku
Trox

We współczesnej architekturze dominują budynki z coraz większymi powierzchniami szklanymi. Zgodnie z wymaganiami prawnymi muszą to być obiekty energooszczędne, w których dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii uzyskuje się wysoki komfort cieplny przy niskim zużyciu energii. Wymóg ograniczenia zużycia energii dotyczy także instalacji wentylacyjnych budynków, w tym wentylacji i klimatyzacji. Ze względu na konieczność wymiany powietrza wewnętrznego na świeże niezbędne jest zapewnienie sprawnej wentylacji pomieszczeń poszerzonej o uzdatnianie powietrza.

Przeszklenie budynku i wiele urządzeń biurowych powodują wystąpienie olbrzymich zysków ciepła w pomieszczeniach. Klasyczna scentralizowana instalacja wentylacyjna musi transportować duże ilości powietrza wentylacyjnego zdolnego do odebrania zysków ciepła.

Skutkiem są duże wymiary przewodów wentylacyjnych, znaczne zapotrzebowanie na przestrzenie techniczne (stropy podwieszone, szyby wentylacyjne, w których będą prowadzone kanały wentylacyjne, oraz maszynownie), a także zużycie energii elektrycznej związanej z transportem powietrza od czerpni, przez centralę wentylacyjną lub klimatyzacyjną, przewodami do obsługiwanych pomieszczeń, a następnie do wyrzutni.

Przeczytaj także: Sufity chłodzące >>

Coraz częściej stosowanym sposobem odbierania dużych zysków ciepła jest wykorzystanie belek chłodzących w wersji aktywnej (ze zintegrowanym nawiewem uzdatnianego w centrali powietrza w ilości co najmniej higienicznej) lub w wersji biernej z oddzielną instalacją wentylacyjną. Zatem także wtedy, gdy zyski ciepła odbierane są przez instalację wodną belek, konieczne są przewody wentylacyjne (choć o mniejszych wymiarach) prowadzone przez cały budynek do pomieszczeń.

Sposobem na „pozbycie się” przewodów powietrznych, ograniczenie do niezbędnego minimum przestrzeni technicznych dla wentylacji i klimatyzacji, a także indywidualizację warunków klimatycznych w poszczególnych pomieszczeniach oraz szybkie zmiany w wyposażeniu technicznym w przyszłości, z możliwością indywidualnego naliczania kosztów eksploatacyjnych, może stać się zdecentralizowany system wentylacji przez fasadę budynku.

Lokalizacja urządzeń fasadowych

W zależności od potrzeb urządzenia wentylacji fasadowej mogą być stosowane w wentylacji naturalnej i mechanicznej, realizować podstawowe procesy uzdatniania powietrza lub służyć do klimatyzacji niepełnej (bez nawilżania powietrza).

Przeczytaj także: Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV) >>

Są one umieszczane w obrębie fasady lub bezpośrednio z nią powiązane technicznie [5]. Transport powietrza nawiewanego i wywiewanego lub tylko nawiewanego (zależnie od koncepcji rozdziału powietrza w obiekcie) odbywa się przez fasadę. A zatem uzyskuje się najkrótszą drogę transportu uzdatnionego powietrza wentylacyjnego z zewnątrz do pomieszczenia.

W odróżnieniu od systemów wentylacji z zastosowaniem wentylokonwektorów, przez które przepływa (w przeważającej większości urządzeń) powietrze z pomieszczenia ochładzane lub ogrzewane w tych urządzeniach, a powietrze zewnętrzne przynajmniej w ilości higienicznej jest dostarczane przez odrębny system wentylacyjny, urządzenia fasadowe mogą pracować tylko z wykorzystaniem powietrza zewnętrznego (wariant I) lub z powietrzem zewnętrznym w ilości higienicznej mieszającym się z powietrzem obiegowym czerpanym z pomieszczenia (wariant II).

A zatem w budynku z wentylacją fasadową wykonaną jako wariant I i II nie są potrzebne przewody wentylacyjne prowadzone przez cały budynek i nie jest stosowane centralne uzdatnianie powietrza wentylacyjnego, czyli niepotrzebna jest maszynownia wentylacyjna.

Takie rozwiązanie wpływa istotnie na wysokość kondygnacji i całego budynku (zbędne są przestrzenie techniczne w stropie podwieszonym do prowadzenia przewodów wentylacyjnych). Urządzenia fasadowe znajdują także zastosowanie jako uzupełnienie centralnego systemu wentylacji [6].

Urządzenia fasadowe montowane są głównie pod parapetem jako podokienne lub w przestrzeni podpodłogowej (rys. 1). Zainstalowane jako podokienne montowane mogą być pod parapetem lub przed nim albo w górnej części czy z boku okna. Jednostki podłogowe montowane są w przestrzeni podwójnej podłogi, w miejscu przylegającym do fasady. To ostatnie rozwiązanie sprawdza się w przypadku budynków całkowicie przeszklonych.

Fasadowe urządzenia wentylacyjne mogą być wykonywane jako ścienne wraz z elementem fasady jako jej prefabrykowany element z jednostką wentylacyjną [6].

Czytaj dalej: Rozwiązania urządzeń fasadowych >>

   18.02.2013

Komentarze

(1)
Halina | 06.09.2017, 17:52

Czy te produkty są transportowane przez Ekspo-Trans?

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


"Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj działanie nowoczesnej studni wodomierzowej »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl