Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

O rynku kolektorów słonecznych i istotnych regulacjach

VI Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej
Robin Welling, Prezydent Europejskiej Federacji Przemysłu Energetyki Słonecznej (ESTIF)
Robin Welling, Prezydent Europejskiej Federacji Przemysłu Energetyki Słonecznej (ESTIF)
ESTIF

Rozmowa z Robinem Wellingiem – Prezydentem Europejskiej Federacji Przemysłu Energetyki Słonecznej (ESTIF) - w której mowa o rynku kolektorów słonecznych i regulacjach, które ten rynek kształtują.

Rozmowę przeprowadził Instytut Energetyki Odnawialnej, organizator VI Forum Przemysłu Energetyi Słonecznej, które odbędzie się w dniach 13-14 maja 2013 roku, w Toruniu.

 • IEO: Czy Pana zdaniem 2013 rok będzie lepszy dla sektora energetyki słonecznej w Europie? Czy można zaobserwować zmiany na krajowych rynkach nowych i tych wiodących energii słonecznej w UE i poza nią?
 • Robin Welling: Wyniki sprzedaży za pierwszy kwartał 2013r. w Europie nie są zbyt zachęcające, jest zauważalny spadek, stagnacja w niektórych z głównych rynków Europy. Warunki obecnie są bardzo trudne, śnieg, zima nie są dobre dla energii słonecznej, tak więc rozsądniej jest poczekać do pierwszej połowy roku aby ustalić tendencje rynkowe.

  Jednakże nie spodziewamy się poprawy ogółem na rynku UE, tym bardziej, że sytuacja na niektórych wiodących rynkach nie poprawiła się, w tym w Hiszpanii, Grecji, Francji, Włoszech. Jednakże z drugiej strony niektóre specyficzne rynki wyglądają imponująco jak np.: Belgia (głównie we Flandrii), Dania i ... Polska. Charakteryzuje je duża dynamika sprzedaży.

  W zakresie generalnych zmian na rynku dostrzegamy pozytywne trendy w coraz szerszym stosowaniu energii słonecznej do ogrzewania pomieszczeń i w procesach przemysłowych, ale widzimy też, że nadszedł trudny czas dla firm i zatrudnionych specjalistów ds. energetyki słonecznej działających w tradycyjnych zastosowaniach energii słonecznej do podgrzewania wody w budownictwie indywidualnym.

  Na światowym rynku ciepła słonecznego doskonale radzą sobie Indie, Brazylia, Chile, Chiny, Turcja mają zrównoważony wzrost i znaczący udział w rynku, ale chciałbym dodać, że taki szybki rozwój w tych krajach ma charakter znacznie szerszy i nie j dotyczy tylko systemów kolektorów słonecznych!
 • IEO: Czy mógłby Pan opisać rynek polskiej energetyki słonecznej z perspektywy UE? Co jest tak specyficznego w polskim rynku i jak bardzo polski rynek jest ważny dla całego rynku europejskiego rynku systemów kolektorów słonecznych?
 • Robin Welling: Przede wszystkim polski rynek odnotował znaczący wzrost w ciągu ostatnich lat w przeciwieństwie do innych rynków, a to jest ogromna różnica. Po drugie można powiedzieć, że pod względem cen polski rynek zdominowany jest przez tańsze produkty.

  Na tle europejskiego przemysłu polscy producenci zyskują na znaczeniu, jednak wśród 20 największych na świecie producentów kolektorów płaskich nie ma polskich producentów (SWE 12/2012). Osobiście nie sądzę, że krajowa produkcja jest tak ważna, aby rozwijać zdrowy krajowy przemysł.

  Wiele badań wykazuje, że udział kosztów kolektorów słonecznych w całkowitej cenie systemu maleje, więc zrównoważony przemysł powinien opierać się na wielu dostawcach i zrównoważonym rynku wszystkich komponentów. W związku z tym polski przemysł powinien nadal zyskiwać na znaczeniu.
 • IEO: Co jest kluczowym czynnikiem dla rozwoju energetyki słonecznej w Europie?
 • Robin Welling: Renowacja i podniesienie standardu energetycznego już istniejących budynków oraz w mniejszym zakresie rynek nowych budynków. To jest kluczowy czynnik dla nas i całego sektora ciepłowniczego. Odpowiednia polityka i instrumenty finansowe, to jest co powinno być dla nas bardzo ważne.

  Badania rynkowe pokazują, że słoneczne systemy grzewcze w połączeniu z gazem lub pompami ciepła są jednym z najbardziej optymalnych rozwiązań przy modernizacji już istniejących budynków. Jako sektor nie potrzebujemy dobroczynności, a potrzebujemy neutralnych technologicznie polityki wsparcia w celu modernizacji istniejących budynków i wsparcia budowy energooszczędnego budownictwa.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   24.04.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
 • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl