Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Filtry powietrza w wentylacji i klimatyzacji
Definicje i klasyfikacja

Air filters in ventilation and air-conditioning. Definition and classification
Filtry włókninowe, kieszeniowe, do systemów wentylacji i klimatyzacji
Filtry włókninowe, kieszeniowe, do systemów wentylacji i klimatyzacji
SFM

W celu zapewnienia odpowiedniej czystości powietrza nawiewanego do pomieszczeń za pomocą systemów wentylacji mechanicznej oraz klimatyzacji szczególną uwagę, zwłaszcza w dużych aglomeracjach lub obszarach uprzemysłowionych, należy zwrócić na jego oczyszczenie przed dopływem do pomieszczenia.

Zastosowanie pojedynczego filtru lub układu filtrów powietrza o określonej skuteczności filtracji zapewni nie tylko obniżenie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu dopływającym do pomieszczeń ze względu na zdrowie i samopoczucie użytkowników pomieszczeń albo wymagania technologiczne, ale też ochroni urządzenia w centrali i w sieci przewodów oraz w samych przewodach wentylacyjnych przed nadmiernym obłożeniem pyłem, co przedłuży ich czas pracy i poprawi efektywność działania.

Filtr powietrza powinien się cechować jak najlepszymi parametrami pracy: wymaganą skutecznością zatrzymywania zanieczyszczeń przy możliwie najniższym oporze przepływu powietrza. Metody badania i klasyfikacji filtrów powietrza oparte na ich skuteczności zamieszczone są w polskich normach.

Definicje

W normie zawierającej terminy stosowane w technice wentylacyjnej i klimatyzacyjnej [9] filtracja definiowana jest jako usuwanie cząsteczek z cieczy lub gazu, a filtr powietrza to urządzenie do usuwania cząstek z cieczy lub gazu.

Rozszerzoną definicję można znaleźć w innych publikacjach. Przez filtrację rozumie się zjawisko lub zespół zjawisk fizycznych, pod wpływem których cząstki aerozolowe są wydzielane ze strumienia powietrza (gazów), w którym są zawieszone, gdy przepływając, znajduje się on w pobliżu powierzchni kolektorów (elementów filtracyjnych, np. włókien).

Przeczytaj: Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych >>

Mechanizmy filtracyjne

Zjawiska fizyczne, których wystąpienie prowadzi do zatrzymania cząstek w filtrze lub na jego powierzchni, zwane są mechanizmami filtracyjnymi. Mechanizm oddzielenia cząstki z powietrza w warstwie filtracyjnej przez pojedyncze włókno zależy m.in. od: średnicy włókna, średnicy cząstek, prędkości przepływu i rozkładu cząstek przed włóknem.

Do podstawowych mechanizmów filtracyjnych należą:

  • dyfuzja molekularna,
  • bezpośrednie zaczepienie,
  • osadzanie bezwładnościowe,
  • blokada (intercepcja),
  • zjawiska elektrostatyczne.

W miarę zmniejszania się średnic cząstek pyłu i ich masy w kierunku wielkości cząsteczek gazu w coraz większym stopniu podlegają one prawom rządzącym kinetyką gazów. W takich warunkach cząstki pyłu zatrzymywane są w wyniku dyfuzji molekularnej na skutek zderzenia cząsteczek gazu poruszających się ruchami Browna z ziarnami pyłu, co powoduje, że najmniejsze ziarna pyłu są wytrącane ze strumienia gazu w kierunku powierzchni osadczej (włókna materiału filtracyjnego) [7].

Poznaj metody czyszczenia instalacji klimatyzacyjnych >>

Bezpośrednie zaczepienie (przechwycenie) występuje wtedy, gdy cząsteczka poruszająca się wzdłuż linii przepływu gazu wokół włókna wchodzi w kontakt z włóknem w odległości mniejszej od promienia cząsteczki i weń uderza [20].

Osadzanie bezwładnościowe pojawia się, gdy duże cząsteczki niemogące się poruszać wzdłuż linii przepływu i znajdujące się wewnątrz pewnego krytycznego przedziału odległości od osi włókien osiadają na nich pod wpływem siły ciężkości.

Blokada to mechanizm zatrzymania dużych cząstek w wyniku zakleszczenia pomiędzy włóknami o wymiarach mniejszych niż średnica ziarna pyłu [7].

Udział każdego z wymienionych powyżej mechanizmów filtracyjnych w zatrzymaniu cząstek istotnie zależy od wymiarów tych ostatnich. Na przykład dyfuzja jest dominującym mechanizmem dla cząstek mniejszych niż 0,2 mm, a osadzanie bezwładnościowe i zaczepienie dla cząstek większych od 0,2 mm [20].

Czytaj dalej: Charakterystyka filtru i wskaźniki filtracyjne >>

   08.05.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl