Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Jak uniknąć awarii armatury wod-kan?

Fot. 1. Przykładowy sposób ochrony zasuw na czas transportu
Fot. 1. Przykładowy sposób ochrony zasuw na czas transportu
Autor

Armatura to podstawowe wyposażenie każdej sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej. Jej awaryjność jest wyznacznikiem niezawodności działania całego systemu rurociągów, należy zatem zwracać szczególną uwagę na jakość stosowanych urządzeń.

Można wymienić kilka przyczyn wadliwego działania armatury:

  • wady konstrukcyjne,
  • wady produkcyjne,
  • nieprawidłowy transport,
  • wady montażowe,
  • niewłaściwa eksploatacja.

Już na etapie konstruowania zaworów każda z części składowych powinna zostać dobrana tak, by zapewnić produktowi możliwie dużą trwałość. Należy więc wybrać właściwy rodzaj i jakość użytych materiałów oraz technologię produkcji poszczególnych elementów i ich złożenia.

Najczęściej stosowanym materiałem do produkcji korpusów i głowic armatury jest żeliwo szare zwykłe [1] lub sferoidalne [2]. Wielu producentów stosuje również tworzywa sztuczne, zarówno na korpusy, jak i na inne elementy armatury. Przykładem może być polioxymetylen o symbolu POM.

Przeczytaj także: Zapobieganie korozji i powstawaniu osadów w instalacjach c.w.u. >>

W materiałach informacyjnych różnych producentów można znaleźć informacje, że produkty wykonane z tego tworzywa cechuje wyższa elastyczność niż żeliwne, a koszt wytworzenia jest stosunkowo niski. Do produkcji elementów armatury używany jest także wzmocniony nylon, spieniony polipropylen, polietylen czy inkulon.

Produkcja armatury wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej zazwyczaj ma swój początek w odlewni żeliwa. Ważne jest, by procesy hutnicze, takie jak odpowiednie przygotowanie surówki, mieszanie składników czy przygotowanie form, przeprowadzane były w sposób prawidłowy. Obecnie prawie wszystkie procesy produkcji elementów armatury są zautomatyzowane.

Wyjątek stanowi składanie elementów w gotowy wyrób, które przeprowadzane jest czasem ręcznie. Ważne jest wówczas zachowanie wymaganego reżimu montażu oraz wprowadzenie odpowiedniego systemu kontroli.

Wielu producentów na końcu linii montażowej lokuje stanowiska do sprawdzania jakości wyprodukowanej armatury. Bada się tam między innymi szczelność dla ciśnienia wewnętrznego i zewnętrznego oraz szczelność zamknięcia lub inne specyficzne cechy produktu.

Przeczytaj: Instalacje wodociągowe. Aktualne wymagania higieniczne dla przewodów z tworzyw sztucznych >>

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na trwałość armatury jest czas magazynowania i transportu do użytkownika. Konieczność magazynowania dotyczy dwóch sytuacji: gdy armatura po wyprodukowaniu trafia do magazynów producenta i gdy jest ona przechowywana u odbiorcy w oczekiwaniu na montaż.

W obu przypadkach poza sposobem obchodzenia się z produktami zasadniczy wpływ na stan techniczny armatury mają warunki panujące w miejscu magazynowania, takie jak temperatura, wilgotność powietrza, stopień nasłonecznienia. Czynniki te mają różny wpływ na poszczególne elementy produktów.

Należy zwrócić szczególną uwagę na armaturę gazową wyposażoną w króćce przygotowane do spawania oraz armaturę przeznaczoną do montażu na przyłączach domowych, z reguły wyposażoną w króćce gwintowane. Oba rodzaje przyłączy bardzo trudno jest ochronić przed korozją.

Na czas transportu i magazynowania producenci stosują między innymi jednorazowe pokrywy polietylenowe. Osłona ta nie zapewnia jednak całkowitej ochrony przed korozją, dlatego armatura taka powinna być magazynowana w suchych pomieszczeniach. Wyższą odporność na korozję ma armatura, w której nie występują niezabezpieczone powierzchnie, np. zasuwy z króćcami kołnierzowymi lub kielichowymi.

Ważnym czynnikiem wpływającym na trwałość armatury jest sposób transportu (fot. 1), w tym załadunku i rozładunku, oraz dostarczenia do wykopu. Niewłaściwe postępowanie z produktami i złe ich zabezpieczenie podczas transportu może być przyczyną takich uszkodzeń, jak zniszczenie powłoki antykorozyjnej czy uszkodzenie mechaniczne, uniemożliwiających armaturze prawidłowe działanie.

Na poprawność funkcjonowania i długość okresu użytkowania armatury istotny wpływ ma zachowanie wymaganego reżimu w trakcie jej montażu w sieciach. Jeszcze kilkanaście lat temu na naszym rynku nie było dużego wyboru rozwiązań łączenia armatury z przewodami. Stosowano przede wszystkim połączenia kołnierzowe, kielichowe i gwintowane, a zasady ich wykonywania były ogólnie znane.

Obecnie istnieje wiele nowoczesnych metod połączeń ułatwiających montaż i mających większą wytrzymałość. Nowe systemy połączeń pomagają też uniknąć błędów montażowych, które spowodować mogą wystąpienie niewłaściwych naprężeń na korpusach zaworów, co będzie skutkowało uszkodzeniem wyrobu. Producenci armatury zazwyczaj wraz z produktem dostarczają instrukcję montażu, której należy bezwzględnie przestrzegać.

Czytaj dalej: Jakie czynniki wpływają na awaryjność armatury? >>

   24.05.2013

Komentarze

(1)
kazikk | 01.06.2015, 07:20

na pewno trzeba inwestować w dobrej jakości zawory zwrotne itp. i wtedy mniej jest się narażonym na awarie

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl