Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ciepło pod stopami

Coprax

Ogrzewanie płaszczyznowe to nowy rozdział w instalacjach HVAC. Oprócz zwiększenia komfortu w pomieszczeniach na popularność tego rozwiązania wpływa także coraz częstsze stosowanie niskotemperaturowych źródeł ciepła, takich jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła.

Wprawdzie ogrzewanie płaszczyznowe nie ma dużej dynamiki regulacji i wymaga większych nakładów finansowych na montaż, jest to jednak coraz częściej wybierany sposób ogrzewania z uwagi na możliwość współpracy z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, takimi jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła, i pracy nie tylko w funkcji ogrzewania, ale też chłodzenia.

Współpraca ogrzewania płaszczyznowego z nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi umożliwia również obniżenie kosztów eksploatacyjnych oraz zapewnienie wysokiego komfortu w pomieszczeniach.

Za i przeciw

Jako główny przedstawiciel systemów płaszczyznowych, ogrzewanie podłogowe ma wiele zastosowań – nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale także w halach sportowych, przemysłowych i na boiskach. Do jego podstawowych zalet należy optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Największy komfort cieplny uzyskiwany jest, gdy temperatura w pobliżu stóp jest o stopień wyższa od temperatury w okolicy głowy, co jest możliwe tylko wtedy, gdy strumień ciepła unosi się pionowo ku górze.

Przeczytaj: Rozdzielacze ogrzewania płaszczyznowego >>

Do zalet można dodać również niskie koszty eksploatacyjne, które są związane m.in. z akumulacją dużych ilości ciepła w podłodze. Specyfika ogrzewania płaszczyznowego wymaga zasilania czynnikiem o niższych parametrach, dzięki czemu można wykorzystywać alternatywne źródła energii, jak geotermia czy instalacje solarne, a także gazowe kotły kondensacyjne. W lecie instalacja może zapewniać chłodzenie, czego nie można osiągnąć przy wykorzystaniu ogrzewania konwekcyjnego.

Żeby móc oszczędzać, najpierw trzeba zapłacić nieco więcej. Oprócz samej instalacji rurowej ważna jest dobra izolacja podłoża i przegród budowlanych. Wyższe koszty inwestycyjne w porównaniu z zaletami systemu nie zniechęcają potencjalnych inwestorów.

Jednak decyzja o jego instalacji powinna zapaść już na etapie projektu, należy przy tym uwzględnić rodzaj wykończenia podłogi. Inną temperaturę powierzchni uzyskamy po zastosowaniu paneli, a inną dla terakoty. Ogrzewanie podłogowe narzuca również sposób umeblowania pomieszczenia – strumień ciepła powinien mieć wolną przestrzeń, by jak najefektywniej ogrzewać.

Przeczytaj także: Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 1.) >>

Nie tylko podłoga

Obok podłogówki w systemach płaszczyznowych można wykorzystać rozwiązania ścienne bądź sufitowe. Wymiana ciepła w ich przypadku zachodzi w całości przez promieniowanie, polegające na emitowaniu fal elektromagnetycznych, które napotykając ciało o niższej temperaturze, zwiększają jego energię wewnętrzną, podnosząc tym samym jego temperaturę.

Tego typu ogrzewanie ma inną wydajność niż podłogowe i nieco inny rozkład temperatury w pomieszczeniu, co wpływa na odczuwanie komfortu. Oprócz elektrycznych mat grzejnych stosowanych jako ogrzewanie ścienne producenci oferują specjalne panele zbudowane z kolektora wypełnionego medium grzejnym oraz rurki ciepła z czynnikiem roboczym wrzącym w temperaturze 15°C. Umożliwia to wygodny montaż oraz efektywną wymianę ciepła.

Przeczytaj: Eksperymentalna instalacja do badań ogrzewania ściennego >>

Promienniki sufitowe mogą pracować zarówno w trybie grzania, jak i chłodzenia. Ta druga funkcja realizowana jest w taki sposób, że powietrze ogrzane przez wewnętrzne zyski ciepła, np. od urządzeń czy ludzi, unosi się ku górze, gdzie napotyka zainstalowane w suficie promienniki zasilane wodą chłodzącą. Jest zatem ochładzane i opada do strefy przebywania ludzi, przez co utrzymana jest jego cyrkulacja w pomieszczeniu.

W przypadku przestrzeni wielkopowierzchniowych ogrzewanie płaszczyznowe jest jednym z najlepszych rozwiązań. Przykładem są tutaj hale sportowe, boiska piłkarskie i chodniki. W przypadku dwóch ostatnich pełni ono funkcję przeciwzamrożeniową.

W Polsce dla boisk najchętniej stosowanym rozwiązaniem są systemy rurowe wypełnione cieczą niezamarzającą, taką jak glikol. Wykonuje się wtedy kolektory po obu stronach boiska wraz z pętlami grzewczymi, a rury połączone są w układzie Tichelmanna. Mniej popularne są maty grzewcze z kablami elektrycznymi.

Aspekt higieniczny

Ponieważ ogrzewanie płaszczyznowe w małym stopniu wykorzystuje zjawisko konwekcji, powoduje mniej zintensyfikowaną cyrkulację powietrza, dzięki czemu również unoszenie pyłów, kurzu i innych zanieczyszczeń jest mniej odczuwalne przez człowieka. Zmniejsza to ryzyko podrażnień śluzówki oczu, nosa i gardła. Ogrzewanie płaszczyznowe nie sprzyja rozwojowi roztoczy, co wynika ze stosunkowo niskiej wilgotności powietrza przy powierzchni podłogi.

Przeczytaj: Ogrzewanie podłogowe a jakość powietrza wewnętrznego >>

Wykorzystanie promieniowania w przekazywaniu ciepła pozwala na obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 1–2°C przy zachowaniu komfortu. Jest to również bardziej higieniczne rozwiązanie, gdyż przy wyższej temperaturze pojawia się ryzyko podrażnienia błon śluzowych oraz powstawania syndromu chorego budynku (ang. Sick Building Syndrome), gdy zjawiskom tym towarzyszy brak dobrej wentylacji. W przypadku ogrzewania konwekcyjnego temperatura na powierzchni grzejnika może powodować suchą destylację kurzu, a co za tym idzie – reakcje alergiczne.

Przeczytaj: Ogrzewanie podłogowe w teorii i praktyce >>

Przy wykorzystaniu podłogówki koniecznie należy zwrócić uwagę na materiały użyte do wykończenia pomieszczenia. Będą one poddawane wyższej temperaturze, zatem mogą emitować różne związki chemiczne. Żeby tego uniknąć, trzeba zwracać uwagę na odpowiednie oznaczenia. Ze względu na ryzyko rozwoju grzybów na etapie wykończeniowym koniecznie należy osuszyć jastrych – przy zachowaniu ostrożności, bo zbyt intensywne suszenie może powodować jego spękanie.

Podsumowanie

Systemy płaszczyznowe są korzystną alternatywą dla tradycyjnych grzejników. Dzięki wykorzystaniu powierzchni ścian i sufitów stały się rozwiązaniem nie tylko dla budynków parterowych, ale i obiektów wielokondygnacyjnych.

Popularne jest też połączenie ogrzewania podłogowego i konwekcyjnego w jeden system przy pomocy rozdzielacza. Układy płaszczyznowe ze względu na stosunkowo długi czas dochodzenia do stanu ustalonej wymiany ciepła powinny być wpinane w inteligentny system zarządzania budynkiem BMS. Dzięki temu łatwiej będzie uzyskać jednocześnie korzyści i wygodę użytkowania.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   17.12.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl