RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Poszerzamy portfolio o energooszczędne rozwiązania

Zbigniew Gonsior, dyrektor sprzedaży i marketingu FFERRO
Fot. FERRO

Zbigniew Gonsior, dyrektor sprzedaży i marketingu FFERRO


Fot. FERRO

Rozmowa ze Zbigniewem Gonsiorem, dyrektorem sprzedaży i marketingu FERRO.

Rok 2014 zaczął się w FERRO od znaczących zmian personalnych, czy może Pan je skomentować?

  • Istotnie, z początkiem roku rozstał się z firmą Jan Gniadek, jeden z jej założycieli i współwłaściciel, rezygnując z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej FERRO S.A. W ten sposób zmieniła się struktura właścicielska firmy, a kilkanaście procent akcji spółki, którymi dysponował pan Gniadek, zasiliło portfel funduszy inwestycyjnych.

    Przewodniczącym Rady Nadzorczej pozostaje Andrzej Hołój. Po odejściu Jana Gniadka, w celu wzmocnienia Rady Nadzorczej, w czerwcu 2014 r. na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Spółki powołano Zbigniewa Rogóża na niezależnego członka Rady. To jednak nie koniec zmian personalnych – również w czerwcu Przemysław Szczygieł złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora handlowego i wiceprezesa zarządu, a Rada Nadzorcza, przyjmując ją, zdecydowała o pozostawieniu Zarządu w trzyosobowym składzie.

    I tak Aneta Raczek pozostaje prezesem zarządu, Artur Depta – wiceprezesem zarządu, dyrektorem finansowym i administracyjnym, a ja – wiceprezesem zarządu, dyrektorem sprzedaży i marketingu.

Przybyło Panu w takim razie obowiązków. Jakie będą Pana pierwsze posunięcia na nowym, podwójnym stanowisku dyrektora sprzedaży i marketingu?

  • To nie do końca nowa dla mnie sytuacja, bo już wcześniej, zajmując się marketingiem, odpowiadałem równocześnie za organizację sprzedaży na rynkach zagranicznych, a teraz doszedł rynek polski. Jest to świetna okazja do przyjrzenia się, jak funkcjonuje handel tradycyjny będący wciąż filarem gospodarki, zwłaszcza w naszej branży.

    Razem z Damianem Majerem, nowo powołanym dyrektorem ds. sprzedaży hurtowej, podjęliśmy działania mające na celu poprawę dostępności asortymentu FERRO w sieciach, punktach sprzedaży hurtowej oraz grupach zakupowych. To dla nas bardzo ważni odbiorcy, ponieważ stanowią w tym modelu sprzedaży źródło zaopatrzenia dla mniejszych hurtowni, instalatorów oraz sklepów detalicznych.

    Dlatego priorytetem jest dla nas poprawa jakości obsługi klientów hurtowych, zarówno w zakresie operacyjnym (promocje, programy lojalnościowe etc.), jak i strategicznym. Dążymy do usprawnienia działań logistycznych, zwiększenia dostępności towaru i skrócenia czasu jego dostawy.

Jak z perspektywy lat ocenia Pan funkcjonowanie w branży na coraz trudniejszym rynku? Jak FERRO przygotowuje się na nadejście spodziewanego ożywienia gospodarczego?

  • Z trudnym rynkiem i jego charakterystyką – mniej pieniędzy w obiegu, nieprzewidywalność zachowań konsumenckich, coraz dłuższe okresy stagnacji gospodarczej i krótsze względnego ożywienia – mamy do czynienia od dobrych 10 lat, więc można powiedzieć, że zdążyliśmy się do takiej rzeczywistości przyzwyczaić.

    Jak widać, model biznesu, który realizuje FERRO, zapewnia spółce stabilność, dobre wyniki ekonomiczne i dynamiczny rozwój rynków eksportowych. Mamy do tego odpowiednie zaplecze – czeską fabrykę Novaservis, która pozwoliła Grupie zoptymalizować produkcję i z powodzeniem obsługuje nie tylko rynek środkowoeuropejski, ale także rynki zachodnie.

    Również w zakresie oferty mamy mocne argumenty: inwestujemy w rozwój innowacyjnych technologii i produktów ekologicznych – baterii i natrysków oszczędzających wodę (FERRO otrzymało pierwszy w Europie prestiżowy certyfikat EU Ecolabel w kategorii armatura sanitarna), a także poszerzamy portfolio o energooszczędne rozwiązania dla instalacji grzewczych przeznaczonych dla budownictwa jednorodzinnego.

    Przed nami kolejne wdrożenia: sanitarna armatura bezdotykowa i czasowa przeznaczona dla budynków użyteczności publicznej, nowa oferta zlewozmywaków czy rewelacyjny produkt – wielowarstwowa rura PEX-AL-PEX mająca zastosowanie między innymi w instalacjach wody pitnej, ogrzewania podłogowego i c.o.

Komentarze

Powiązane

Waldemar Joniec Realizacje instalacji z pompami ciepła

Realizacje instalacji z pompami ciepła Realizacje instalacji z pompami ciepła

Coraz więcej budynków w Polsce korzysta z energii grzewczej wytwarzanej przez pompy ciepła. Doświadczenia zebrane w trakcie realizacji poszczególnych inwestycji wskazują, że na ich powodzenie istotny wpływ...

Coraz więcej budynków w Polsce korzysta z energii grzewczej wytwarzanej przez pompy ciepła. Doświadczenia zebrane w trakcie realizacji poszczególnych inwestycji wskazują, że na ich powodzenie istotny wpływ mają staranny i optymalny dobór dolnego i górnego źródła ciepła oraz poprawny montaż instalacji. W artykule opisano kilka różnych realizacji, które mogą być inspiracją zarówno dla inwestorów, jak i projektantów oraz instalatorów.

Norbert Winogrodzki Budowa i eksploatacja kotłów kondensacyjnych

Budowa i eksploatacja kotłów kondensacyjnych Budowa i eksploatacja kotłów kondensacyjnych

Technika kondensacyjna staje się obecnie standardem w nowoczesnych instalacjach grzewczych oraz instalacjach modernizowanych, gdyż wiąże się z nią wiele zalet eksploatacyjnych i finansowych. Instalacje...

Technika kondensacyjna staje się obecnie standardem w nowoczesnych instalacjach grzewczych oraz instalacjach modernizowanych, gdyż wiąże się z nią wiele zalet eksploatacyjnych i finansowych. Instalacje grzewcze, w których zastosowano kotły kondensacyjne, zużywają nawet o 40% mniej gazu czy oleju. Jednak w bilansie ekonomicznym uwzględnić należy również wyższe koszty serwisowania tych urządzeń.

Adam Ruciński Bezpieczniej z termowizją

Bezpieczniej z termowizją Bezpieczniej z termowizją

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Redakcja RI Kotły. Oferta rynkowa

Kotły. Oferta rynkowa Kotły. Oferta rynkowa

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł...

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł grzewczy. Na rynku dostępne sa różnorodne kotły grzewcze: na paliwa płynne, paliwa stałe czy gazowe. Kotły grzewcze można podzielić także ze względu na rodzaj opału na kotły na paliwa węglowe (węgiel, brykiet, ekogroszek) oraz na biomasę (drewno, zrębki, pelet, i in.). Dobierając kocioł właściwy do...

Jerzy Kosieradzki Pompy ciepła – kierunki rozwoju

Pompy ciepła – kierunki rozwoju Pompy ciepła – kierunki rozwoju

Pompy ciepła, choć są urządzeniami bardzo popularnymi, o których dużo się pisze nie tylko w pismach fachowych, nie są urządzeniami dla każdego, nadającymi się do zastosowania w każdych warunkach. Ich rola...

Pompy ciepła, choć są urządzeniami bardzo popularnymi, o których dużo się pisze nie tylko w pismach fachowych, nie są urządzeniami dla każdego, nadającymi się do zastosowania w każdych warunkach. Ich rola będzie jednak rosła, bo wykorzystują one powszechnie dostępne w naturze – w powietrzu, gruncie i wodzie – ciepło niskotemperaturowe (od 1 do ok. 40°C), którego nie mogą wykorzystać inne urządzenia, zwłaszcza do zasilania instalacji grzewczych. Duże możliwości stosowania tych pomp dają też odpadowe...

Maciej Danielak Ogrzewanie obiektów nietypowych - kurniki

Ogrzewanie obiektów nietypowych - kurniki Ogrzewanie obiektów nietypowych - kurniki

Optymalny klimat wewnętrzny panujący w budynku oraz jego właściwa eksploatacja to niejednokrotnie czynniki poprawiające współczynniki ekonomiczne prowadzonego albo powiązanego z budynkiem biznesu. W praktyce...

Optymalny klimat wewnętrzny panujący w budynku oraz jego właściwa eksploatacja to niejednokrotnie czynniki poprawiające współczynniki ekonomiczne prowadzonego albo powiązanego z budynkiem biznesu. W praktyce inżynierskiej projektant niejednokrotnie konfrontowany jest z nietypowymi obiektami, których specyfika sprawia, że konieczne jest dokładne przeanalizowanie zadań i wymagań, by poprawnie opracować koncepcję techniczną. Do takich budynków należą niewątpliwie również pomieszczenia służące do hodowli...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak, dr Anna Melcer Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko...

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale również całych budynków, w których materiały te zostały zastosowane.

Marcin Kotas Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 2.)

Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 2.) Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 2.)

Ogrzewanie podłogowe wybierane jest przez inwestorów coraz częściej. Komfort cieplny, oszczędność energii i estetyka to główne atuty tego rozwiązania. Jednak tylko instalacja dobrze zaprojektowana i wykonana...

Ogrzewanie podłogowe wybierane jest przez inwestorów coraz częściej. Komfort cieplny, oszczędność energii i estetyka to główne atuty tego rozwiązania. Jednak tylko instalacja dobrze zaprojektowana i wykonana zapewni użytkownikom oczekiwany komfort. Przypadki zbyt wysokiej temperatury podłogi, niegrzejących obiegów i popękanych płytek nie są niestety odosobnione, a klienci mogą obawiać się również ewentualnych awarii wywołanych pęknięciem rur znajdujących się pod podłogą.

Jerzy Kosieradzki Modernizacja instalacji c.o.

Modernizacja instalacji c.o. Modernizacja instalacji c.o.

Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej...

Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej do grzejnika, jej wychłodzenia (czasu, w jakim płynie przez grzejnik) i temperatury otoczenia (powietrza w pomieszczeniu). W zależności od temperatury zasilenia i powrotu grzejniki będą miały inną moc cieplną, dlatego nie należy porównywać mocy tych urządzeń przy różnych parametrach, a niestety nadal...

Jerzy Kosieradzki Ciepłomierze i ich rola w instalacji c.o.

Ciepłomierze i ich rola w instalacji c.o. Ciepłomierze i ich rola w instalacji c.o.

Oszczędzanie energii to chyba najczęściej poruszana kwestia w licznych dodatkach technicznych do pism codziennych. Z pewnością każdy, kto ma do czynienia z płatnościami za różne nośniki energii, chętnie...

Oszczędzanie energii to chyba najczęściej poruszana kwestia w licznych dodatkach technicznych do pism codziennych. Z pewnością każdy, kto ma do czynienia z płatnościami za różne nośniki energii, chętnie dowie się, co zrobić, by płacić jak najmniej. Nie wszystkie propozycje w tych poradnikach zawarte to rzeczywiście dobre rady, gdyż zbyt często dotyczą wyłącznie kosztów eksploatacyjnych, z pominięciem nakładów inwestycyjnych. Nie dotyczy to jednak ciepłomierzy, w budowie i działaniu których nastąpił...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u.

Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u. Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u.

W artykule przeanalizowano parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi, które należy przyjmować do wyliczeń ekonomicznych, opisano również kształtowanie się zapotrzebowania na energię cieplną...

W artykule przeanalizowano parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi, które należy przyjmować do wyliczeń ekonomicznych, opisano również kształtowanie się zapotrzebowania na energię cieplną w ciągu roku. Analizie poddano dostawę ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Oszacowano koszty i zużycie energii elektrycznej i węgla oraz ilość powstającego przy tym dwutlenku węgla.

Jerzy Kosieradzki Kurtyny powietrzne w zakładach przemysłowych

Kurtyny powietrzne w zakładach przemysłowych Kurtyny powietrzne w zakładach przemysłowych

Kurtyny powietrzne stosowane są zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i w budownictwie przemysłowym. Znajdują one zastosowanie także przy odciągach miejscowych, jako połączenie strumienia powietrza...

Kurtyny powietrzne stosowane są zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i w budownictwie przemysłowym. Znajdują one zastosowanie także przy odciągach miejscowych, jako połączenie strumienia powietrza nawiewanego z ssawką odbierającą. W tym przypadku zapobiegają rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń w pomieszczeniu.

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

Jerzy Kosieradzki Odzysk ciepła − możliwości i zasady

Odzysk ciepła − możliwości i zasady Odzysk ciepła − możliwości i zasady

Wzrost wymagań dotyczących jakości powietrza w zakładach przemysłowych jest przyczyną zwiększenia ilości energii koniecznej do przygotowania powietrza wentylacyjnego. W większości procesów technologicznych...

Wzrost wymagań dotyczących jakości powietrza w zakładach przemysłowych jest przyczyną zwiększenia ilości energii koniecznej do przygotowania powietrza wentylacyjnego. W większości procesów technologicznych stosowanie recyrkulacji jest niemożliwe ze względu na występujące zanieczyszczenia powietrza i całe powietrze nawiewane pobierane jest z zewnątrz. Problem oszczędności energii cieplnej zużywanej przez urządzenia centralnego ogrzewania został częściowo rozwiązany poprzez zwiększenie izolacyjności...

dr inż. Kazimierz Wojtas Zyski ciepła przez przegrody przezroczyste (cz. 2)

Zyski ciepła przez przegrody przezroczyste (cz. 2) Zyski ciepła przez przegrody przezroczyste (cz. 2)

Przy obliczeniach natężenia promieniowania padającego na ścianę o określonym nachyleniu i orientacji model przegrody przezroczystej wg ASHARAE zakłada, że natężenie promieniowania całkowitego jest sumą...

Przy obliczeniach natężenia promieniowania padającego na ścianę o określonym nachyleniu i orientacji model przegrody przezroczystej wg ASHARAE zakłada, że natężenie promieniowania całkowitego jest sumą promieniowania bezpośredniego rozproszonego pochodzącego od „nieboskłonu” oraz promieniowania rozproszonego odbitego od powierzchni ziemi.

mgr inż. Jerzy Żurawski Wpływ instalacji grzewczych na jakość energetyczną budynku

Wpływ instalacji grzewczych na jakość energetyczną budynku Wpływ instalacji grzewczych na jakość energetyczną budynku

W roku 2002 kraje UE wprowadziły w ramach dyrektywy 2002/91/WE obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W polskim prawie wymagania te zostały ujęte w Prawie budowlanym oraz w następujących...

W roku 2002 kraje UE wprowadziły w ramach dyrektywy 2002/91/WE obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W polskim prawie wymagania te zostały ujęte w Prawie budowlanym oraz w następujących rozporządzeniach: w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w sprawie zakresu i form projektu budowlanego oraz w sprawie metodologii sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynku. Zgodnie więc z polskim prawem budowlanym obowiązek sporządzania...

Jerzy Kosieradzki Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Biomasa jako paliwo (cz. 1) Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych...

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji [1] paliwem jest również biomasa, rozumiana jako produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa używane w celu odzyskania zawartej w nich energii, a zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004...

Jarema Chmielarski Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową

Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową

Artykuł ma za zadanie udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można uzyskać oszczędność energii poprzez zastosowanie optymalnej izolacji rur w chłodnictwie i klimatyzacji, a jeśli tak, to jaką ilość energii...

Artykuł ma za zadanie udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można uzyskać oszczędność energii poprzez zastosowanie optymalnej izolacji rur w chłodnictwie i klimatyzacji, a jeśli tak, to jaką ilość energii można zaoszczędzić i do jakiego stopnia takie inwestycje są opłacalne. Kwestia ta jest dzisiaj bardzo aktualna, ponieważ zgodnie z dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, energia faktycznie zużyta przez instalacje chłodnicze i klimatyzacyjne jest włączona w ogólny bilans energetyczny...

dr inż. Bogusław Maludziński Rozdzielanie zysków ciepła w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków

Rozdzielanie zysków ciepła w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków Rozdzielanie zysków ciepła w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków

Rozporządzenie w sprawie „metodologii” obliczania charakterystyki energetycznej budynków [1] nie podaje wszystkich wzorów niezbędnych do wyliczania pewnych wielkości przytaczanych w tym dokumencie. Dlatego...

Rozporządzenie w sprawie „metodologii” obliczania charakterystyki energetycznej budynków [1] nie podaje wszystkich wzorów niezbędnych do wyliczania pewnych wielkości przytaczanych w tym dokumencie. Dlatego w wielu wypadkach trzeba przełożyć zapis tekstowy na wzory, które uwzględnią go w obliczeniach. Jeden z takich zapisów znajduje się w załączniku nr 7 i dotyczy uwzględniania zysków ciepła od instalacji grzewczej i przygotowania c.w.u. tylko w miesiącach sezonu grzewczego. Zyski te dodawane są do...

dr inż. Szymon Firląg Określenie przepuszczalności powietrznej domu pasywnego

Określenie przepuszczalności powietrznej domu pasywnego Określenie przepuszczalności powietrznej domu pasywnego

Budynki pasywne wyposażone są w mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Świeże powietrze dostaje się do pomieszczeń za pośrednictwem kratek nawiewnych, a nie nieszczelności okiennych....

Budynki pasywne wyposażone są w mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Świeże powietrze dostaje się do pomieszczeń za pośrednictwem kratek nawiewnych, a nie nieszczelności okiennych. Fakt ten, a zarazem konieczność ograniczenia strat ciepła sprawiają, że konieczne jest maksymalne ograniczenie niekontrolowanej infiltracji powietrza zewnętrznego.Realizacja szczelnego budynku pasywnego wymaga zaplanowania odpowiednich rozwiązań już na etapie projektowym. Ważne jest dokładne wykonanie...

dr inż. Kazimierz Żarski Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach

Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach

Celem artykułu jest próba dyskusji z wartościami wskaźników podanymi w [2] i dostarczenie narzędzi obliczeniowych autorom świadectw energetycznych budynków.

Celem artykułu jest próba dyskusji z wartościami wskaźników podanymi w [2] i dostarczenie narzędzi obliczeniowych autorom świadectw energetycznych budynków.

Jerzy Kosieradzki Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane

Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane

Instalacja centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym należy do najbardziej energochłonnych. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak dużo można na niej stracić lub zyskać. Aby wyjaśnić, dlaczego tak...

Instalacja centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym należy do najbardziej energochłonnych. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak dużo można na niej stracić lub zyskać. Aby wyjaśnić, dlaczego tak jest, należy zacząć od początku, czyli od obliczenia zapotrzebowania na ciepło. Jest to warunek podstawowy, aby móc zastanowić się, co trzeba zrobić, aby oszczędzić energię.

dr inż. Michał Strzeszewski Podstawa prawna oceny energetycznej budynków

Podstawa prawna oceny energetycznej budynków Podstawa prawna oceny energetycznej budynków

W poprzednim artykule (RI 1-2/2009) omówione zostały cele i podstawowe zasady oceny energetycznej budynków zapisane w dyrektywie europejskiej 2002/91/WE. Dyrektywy nie stosuje się bezpośrednio, lecz zasady...

W poprzednim artykule (RI 1-2/2009) omówione zostały cele i podstawowe zasady oceny energetycznej budynków zapisane w dyrektywie europejskiej 2002/91/WE. Dyrektywy nie stosuje się bezpośrednio, lecz zasady w niej podane powinny być przeniesione do prawodawstwa krajowego. W niniejszym artykule omówiono akty prawne wprowadzające ocenę energetyczną budynków w Polsce. Należy zwrócić uwagę, że wymagania dyrektywy są obecnie niekompletnie wprowadzone do prawodawstwa polskiego i stan ten powinien zostać...

mgr inż. Krzysztof Drab Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie...

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie powietrza z odzyskiem ciepła do dalszej poprawy bilansu energetycznego.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.